21 Ocak’ta Ne Olacak? – (Windows 10’a Doğru Bölüm – 2)
18/01/2015
Burak Dalyanda (81 Haber)
11 Yorum
Paylaş

21 Ocak’ta Ne Olacak? – (Windows 10’a Doğru Bölüm – 2)

Merhaba sayın takipçilerimiz. Microsoft 21 Ocak günü büyük bir merakla beklenen etkinliğini düzenleyecek. Bu etkinlikte, Bilgisayarlar için Windows 10‘un ileri bir versiyonu ve yenilikleri, Mobil cihazlar için Windows 10 ve daha fazlasını tanıtacak. Hazırlıklar başladı bile. Detaylar makalemizin devamında!

Artık bir çok takipçimizin de bildiği gibi Microsoft, “tek platform” söylemi gereği PC için şaşırtıcı bir şekilde tanıttığı Windows 10‘u, 21 Ocak günü mobil cihazlar için de tanıtacak. Ya da beklenti bu yönde. Tanıtıma 4 gün kala Microsoft cephesinde hazırlıklar başladı bile.

Test amaçlı, bazı cihazlara Windows 10 ön izleme hazırlık güncellemesi verildiğini bu yazı dizisinin ilkinde haber vermiştik. Tekrar belirtmek gerekirse, Preview For Developers kapsamında bazı cihazlar aldığı hazırlık güncellemesinde; Preview For Developers uygulamasının kaldırılması ve Phone Insider uygulamasında ileri bir versiyon ile karşılaştı. Phone Insider, ismi değişse bile (bazı bilgiler ışığında uygulama isim değişikliğine uğrayabilir) Preview For Developers uygulamasının yerine gelecek, daha gelişmiş bir ön izleme deneyimi ve Microsoft’a geri bildirim sağlayacak yeni sistemi içinde barındıracak.

Bazı açıklamalar -ki bu açıklamaların bazıları Microsoft çalışanlarınca yapılıyor- 21 Ocak tarihinde Microsoft, mobil cihazlar için Windows 10 tanıtımını yapacak. Yine bir Microsoft çalışanına göre, tanıtım sonrası ön izleme güncellemesi de yayınlanabilir. Elbette, 21 Ocak tarihine kadar hiç bir sızıntı ve açıklama gerçeği yansıtmayabilir de.

Şimdi, 21 Ocak tarihinde neler ya da ne ile karşılaşacağımız konusuna gelelim. Bazı sızıntıları siz takipçilerimize haber olarak sunduk. Bunlardan biri hatta en önemlisi Çinli paylaşım sitesi weibo üzerinde ortaya çıkan görüntülerdi. Dünya genelinde ve Türkiye’de de Windows Phone takipçileri ve kullanıcıları tarafından bu görüntüler tepki çekti. Çünkü kullanıcıların beklentilerinin aşağısında kaldı.

Çok lafı dolandırmadan bu görüntülerin sahte olduğu ya da Windows 10’un erken sürümlerinden birine ait olduğu bir çok kaynak tarafından iletildi. Microsoft etkinlik sebebiyle yoğun olduğundan kendilerinden haber alınamasa da Microsoft’a yakınlığı ile bilinen kaynaklar bu görüntülerin gerçeği yansıtmadığını ifade ettiler.

21 Ocak tarihinde, Türkiye saati ile akşam 7 de başlayacak etkinlikte, telefonlar için Windows 10’un tıpkı Pc de olduğu gibi Teknik Önizleme sürümünü bekliyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken gelecek ya da tanıtılacak sürümün final olmadığı, tıpkı PC ler için yayınlanan ilk teknik sürüm gibi içerisinde çok ciddi değişiklikler barındırmayan ya da ciddi değişiklikler bulunsa da ilerleyen zamanlarda bunların daha da değişeceği bir sistem ile karşılaşacağız.

Etkinlikte, PC ler için ilk teknik sürüme oranla çok daha gelişmiş ve farklı bir Teknik Önizleme tanıtılacak. Burası kesin. Telefonlar için, ilk Windows 10 sürümü tanıtılabilir. Ancak kesinlikle tanıtılan sistem final olmayacak. Tıpkı PC platformunda olduğu gibi bir kaç Teknik Önizleme yayınlanarak telefonlar için Windows 10 şekillenebilir.

Bu arada son bir dedikoduya da değinelim. Phone Insider, Preview For Developers yerine kullanılacak. Preview For Developers ile geliştirici olmayan kullanıcılar da Önizleme sürümlerini yükleyip kullanabiliyorlardı ve Microsoft bu konuda herhangi bir adım atmadı. Ancak Phone Insider ile bu durum değişebilir. Microsoft, kesin olmayan bir bilgiye göre Önizleme sürümlerini ya da erken sürümleri kullanıcılara vermeyip, sadece geliştiricileri bu programa dahil edebilir. Bu konudaki tek ve en geçerli sebep ise, normal kullanıcıların Önizleme sürümüne katkıda bulunmuyor olması. Yani, amacı geri bildirimde bulunma, hataları Microsoft’a bildirme ve finale kadar daha kabul edilebilir güncelleme sunmaya katkıda bulunma olan Önizleme, yine amacına uygun olarak bu sefer sadece geliştiricilere verilebilir. Unutmadan, bu bilgi şu an sadece bir dedikodudan ibaret.

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

 1. Ertan
  Ertan Ocak 18, 17:58
  Yine güzel bir makale daha... Umarım dediğiniz gibi güncelleme, asıl geliştiricilere verilmez. Yani içime kurtlar düşürdünüz :) Büyük bir heyecanla beklediğim bu etkinlikte gerçekten de böyle bir durum olursa ki ben bunu aslında hiç sanmıyorum, beni derinden üzüp, Microsoft'a karşı soğutacaktır. Tabiki Windows Phone bir aşk :)
 2. Anıl Ölçer
  Anıl Ölçer Ocak 18, 18:08
  Preview for developers programı win 10 için yüklemek gereklimi bende yüklü değil de.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Ocak 18, 18:39
   Preview for dev artık iptal oluyor yerine phone insider gelecek
  • Anıl Ölçer
   Anıl Ölçer Ocak 18, 21:29
   Yani Fatih abi ben PD yi yükleyim mi?
 3. yurdal
  yurdal Ocak 18, 19:13
  Yani 2 yılda Windows Phone 10 hataları gidecek diye bekleyeceğiz halbuki hatanın en büyüğü uygulama sıkıntısı Microsoft geliştiricileri değilde telefon ureticilerini teşvik etmeye çalışıyor halbuki gerek yok mağaza düzeldikten sonra eskisi gibi yine nokia tek başına yeter hepsine
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Ocak 18, 19:33
   Microsoft bir yandan diğer telefon üreticilerini teşvik ederken bir yandan da uygulama geliştiricilerini zaten teşvik ediyor. Geliştiriciler fazla insan WP almadığı kullanmadıkları için uygulama yapmaya korkuyor senin mantığın yanlış. İnsanlar telefonları kullanacakki uygulamala geliştiricileri de korkmadan güzel uygulamalar koysun mağazaya. :)
 4. Emrah Kamalak
  Emrah Kamalak Ocak 19, 00:03
  Ne yani biz artık developer sürümü yükleyemeyecekmiyiz.Umarım bu özelliklik bizlere kapanmaz.
 5. pasa
  pasa Ocak 20, 09:36
  Abi 3g görüşme gelsin artık yeminle sırf bu yüzden telefonu satacağım
 6. Mert ERDİK
  Mert ERDİK Ocak 20, 23:19
  bu etkınlıgı nereden canlı ızleyebılecegız? saat bılgısı fln olan var mı?
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Ocak 21, 09:15
   sitemizde anlık olarak vermeye çalışacağız. Videoyu ekleyebilirsek başka bir haberde verebiliriz. Canlı olarak takip linki http://news.microsoft.com/windows10story/. Saat 19:00 gibi başlayacak
 7. zeynepkaya1979
  zeynepkaya1979 Ocak 20, 23:59
  Icq üzerinden görüntülü konuşma yapabiliyoruz bu yeterli değil mi

Write comment

Only registered users can comment.