AdDuplex Mart 2016 İstatistikleri
27/03/2016
Halil Şahin (772 Haber)
14 Yorum
Paylaş

AdDuplex Mart 2016 İstatistikleri

AdDuplex’in geleneksel olarak yayınladığı Windows Phone istatistiklerinin Mart 2016 istatistikleri hazır.

Dilerseniz tablolara sırasıyla bakıp, hep birlikte yorumlayalım;

AdDuplex

 

Bakalım Lijana Juozaityte, Matt Lacey ve Alan Medelevich Windows Phone ve Windows 10 Mobile platformları için ne gibi veriler toplamışlar;

 

2

Yukarıdaki tablomuzda dünya çapında kullanılan Windows Phone cihazlarının yüzdelik dağılımları yer alıyor. Nokia Lumia 520’nin hâlâ lider konumda olduğu görülürken, Lumia 535’in onu yakalamasına ramak kaldığı da gözlerden kaçmıyor. Öte yandan birzamanların efsane telefonu Lumia 920’nin de tarihin listeden yavaş yavaş silindiği bariz bir şekilde göz önünde.

Dilerseniz diğer tablomuza geçelim;

3

Yukarıdaki tabloda ise OEM dediğimiz, Windows Phone’lu cihaz üreticilerini görüyoruz. Nokia/Microsoft payını daha çok artırırken diğer üreticilerin payının gittikçe düştüğü kaydedilen veriler arasında. Bına göre geçen sefer ki raporları göz önünde bulunduracak olursak;

 • Nokia/Microsoft pasta payını %0.34 kadar artırmış.
 • Listedeki en büyük düşüşü HTC yaşamış ve pasta payı %0.18 kadar gerilemiş.
 • HTC’yi takiben Samsung %0.06 kadar gerilemiş.
 • Huawei %0.04 kadar gerilerken,
 • Diğer üreticiler de toplamda %0.07’lik bir gerilemeye sahip.

4

Son raporumuzda ise, Dünya Geneli kullanılan Windows Phone sürümlerinin yüzdelik oranları göz önüne sürülmüş.Yukarıdaki tablo göz önünde bulundurulacak olursa;

 • Windows 10 Mobile’in pasta payını büyük bir oranda artırdığı göz önüne seriliyor.
 • Öte yandan Windows Phone 8.1 hâlâ liderliğini sürdürürken bir gerileme sürecine girdiği de gözlerden kaçmıyor.
 • Rapora göre Windows 10 Mobile %2.4’lük bir yükselişe girmiş.
 • Yine rapora göre Wndows Phone 7x’in, Windows Phone 8.1’in ve Windows Phone 8’in gerileme oranları %1.1’e ulaşmış durumda.
 • Raporun bir diğer ilgi çeken tarafının ise Windows 10 Mobile’ın Windows Phone 8.1’den sonra diğer sürümlerin hepsini sollamış olması.
 • Bana göre ise Microsoft, Windows 10 Mobile dağıtımnı genelleştirmezse yani eski cihazlara da dağıtmazsa bu tablodan en fazla %3’lük pay daha alır ve yerinde sayar. Çünkü yukarıdaki tablolarda da göz önüne serdiğimiz gibi telefon tarafındaki en büyük payı hep eski telefonlar almış.

Raporlara hep birlikte göz attık. Daha önceden Türkiye için de bir rapor yayınlayan AdDuplex bu sefer Türkiye’yi ihmal etmiş görünüyor.

Daha fazla ve ülke bazlı raporları görüntülemek için;

Kaynak: AdDuplexBlog

 

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

 1. Doğan Yıldız
  Doğan Yıldız Mart 27, 14:04
  Ya o kadar geri bildirim yaptım Lumia 820 cihazımla. belki 100 den fazla kez Windows 10 kurup yükledim geri geçtim 8.1 e sırf daha iyi eksiklikleri görüp geri bildirimde bulunayım diye çabaladım. tam anlamıyla bir insider oldum Microsoft için ama SONUÇ Koca bir BOŞLUK... Yemin hala inanasım gelmiyor. Belki bir kaç hafta sonra bizim telefonlara da güncelleme verirler mi acaba diye BEKLİYORUM. hiç olmazsa insider dan gelecek güncellemeleri alabilseydik. Hâlâ Windows 10 10586.164 yapısını kullanıyorum. 8.1 e dönsem bir dert dönmesem ayrı bir dert... dönersem Windows 10 için gelen yeni uygulama ve oyunlardan mahrum kalacağız dönmezsem güncelleme almayacağım öyle kasıp duracak... ADMİNLER size bir sorum olacak. Final sürümü ve ya yeni yapıları bundan sonra alamayacak mıyız? Kesin bir bilgi veya ihtimal var mı? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. ONA GÖRE ÖNÜME BAKACAĞIM....... Şimdiden Teşekkürler
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Mart 27, 14:27
   Yeni insider yapılarını 14xxx sürümlerinde eski cihazlara vermeyecekler gibi görünüyor
  • Doğan Yıldız
   Doğan Yıldız Mart 27, 17:41
   emek hırsızlığı yaptılar. hakkım helal değil. inşallah batarlar. en baştan söz vermeseydiler bir söz söylemeye hakkımız olmazdı ama emeklerimiz üzerine kurdukları sistemi söz verdikleri halde vermiyorlarsa bunun bedelini kullanıcılar onlara ödetir... Ama ios ve ya android bir telefon alsam bile sizi takip etmeye devam edeceğim. makaleleriniz ve forumdaki etkinliğiniz güzel! :)
 2. Mehmet Küçük
  Mehmet Küçük Mart 28, 01:55
  8.1'e dönsek 10 hayal oluyor. 10'da kalsak ilerleme yok. Bide yazılım devi olacak. Bu kadar windows kullanıcısı çekip gidiyor diğer platformalara ne amaçlıyor bundan microsoft çok merak ediyorum. Maddi durumum iyi değil ki iphone alayım. Androide bakıyorum bütçem orta segmente bile zor yetişiyor ve android kasım kasım kasılan bir sistem orta segment cihazla birşey yapılmaz. Microsoft'un bizi koyduğu duruma bak. Ben wptr ekibinden bir yardım istiyorum. Timevier aracılığıyla bağlantı yapıp bana androidden nasıl root atılır bi yardımcı olsa. Lg g2 var elimde çok fazla kasılıyor. Biraz bilgim var ama tehlikeli yek başıma yapmaya korkuyorum.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Mart 28, 09:00
   Wp cihazlara yardım edebiliriz ama diğer platformlara yapamyız üzgünüm
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Mart 28, 09:05
   kingoroot veya iroot programını indirip pc'ye kurup daha sonra cihazınızı pc ye bağlayıp programla root işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise root uygulamalarını indirip (APK) hafıza kartına yapıştırıp dosya yöneticisinden yükleyip root işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunları yapabilmek için ise cihazın geliştirici seçenekleri açık olması gerek ki abd'sini açabilesin yani usb hata ayıklama seçeneğini işaretleyip aktif etmelisin. Günde 20-30 cihaz rootluyorum işlem yapabilmek için mesela unutulan desen şifresi, FRP, gmail hesabını kaldırmak vb diğer işlemleri yapabilmek için ilk önce cihazı rootluyorum sonra gereken işlemi yapıyorum işlem bitince (root'u kaldırıyorum)tekrar eski haline getiriyorum. Yani demek istediğim önemli değilse cihazı rootlamayın aksi halde cihazın ömrü kısalıyor emmc başta olmak üzere donanım arızası verebiliyor zamanla.
 3. Mustafa Demir
  Mustafa Demir Mart 28, 06:02
  Bugün 07.00 da güncelleme geldi lumia 630 a sonu 164 lü nedir bu yapayımmı
 4. Muhammet Yürden
  Muhammet Yürden Mart 28, 08:43
  Scorp beta uygulamasındaki beta tester kodu nedir bilen varmı
 5. Mehmet Ayvaz
  Mehmet Ayvaz Mart 28, 10:18
  Lumia 630'a win10 gelecek mi?
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Mart 28, 12:19
   Listede olmayan cihazlara güncelleme gelmeyecek
 6. Mehmet Küçük
  Mehmet Küçük Mart 28, 20:02
  Yardımlarınız için teşekkürler wptr ekibi. Root işi kafama yatmadı bende gittim internetim üzerine türk telekomun tt175 orta segment cihazını aldım. Bugüne kadar windows pişmanlıktır diyen kişilere karşı çok direndim ve değil dedim wp 10 ile hepimizin yüzü gülecek dedim ama öyle olmadı ve şahsım olarak pişman oldum. Beni insider olarak kullanıp kullanıp attı microsoft. Bende bugün Microsoft'u attım ve androide geçtim. Artık zerre kadar umudum yok Microsoft'tan. Herkese kolay gelsin. Umarım final verdikleri cihazlarıda yarıda bırakmaz güzel bi işletim sistemi çıkarırlar inşallah sizlere.

Write comment

Only registered users can comment.