Android ve İOS Uygulamaları Windows 10’da
29/04/2015
Burak Dalyanda (81 Haber)
11 Yorum
Paylaş

Android ve İOS Uygulamaları Windows 10’da

Bildiğiniz gibi bu gün bir Microsoft klasiği olan geliştirici konferansı //build 2015 başladı. Çok ağır bir başlangıcın ardından muhteşem gelişmeler Windows Phone kullanıcıları için duyuruldu.

Windows Phone 8.1 ile ilk sinyallerini veren ve iki gün önce alevli tartışmalarla tekrar gündeme gelen Windows Phone için Android uygulaması çalıştırma yeteneği hem resmiyet kazandı hem de yalanlandı. Buna ek olarak kimsenin beklemediği dev bir sürpriz de bizlerle.

İlginç bir şekilde Windows Phone için uygulama yazmamakta resmen direnen geliştiricileri kalbinden Windows 10 ile vurmayı hedefleyen Microsoft, bu gün resmen Android uygulamalarının (*) ve bunun yanında çok sürpriz bir şekilde İOS uygulamalarının (*) da Windows 10 ile çalışabileceğini duyurdu. Android konusunda etkinliğe katılan katılımcılar çok heyecanlanmamış olsalar da (çünkü biliniyordu) İOS adı duyulduğu anda salon şok ile karışık büyük bir sevinç yaşadı.

DSC_1210.0

Takipçilerimizi ikiye bölen Android uygulama desteği ve elbette sürpriz İOS uygulama desteği nasıl çalışacak?

Android uygulamaları C++ ve Java yazılım dilleri ile yazılmaktadır. Bunun yanında İOS uygulamaları da Objective C adı verilen farklı bir yazılım dili ile yazılıyorlar. Çoğu kişiyi ters köşe yapan Microsoft planı ise şöyle işliyor. Windows uygulamalarını HTML 5, C++, C# dillerinin yanında artık Java, Objective C ve Android’e özel geliştirilmiş C++ ile de yazılabilecek. Daha önce Android veya İOS için yazılmış uygulamaları ise hiç bir değişiklik yapmadan ya da sadece 10 dk lık ufak değişikliklerle Windows 10 için, yazılım geliştirme kiti Visual Studio ile derleyerek Windows mağazasında yayınlanabilecek.

Screenshot_7

Burada şu soruları ön görerek cevap verelim.

Android için derlenmiş (apk) bir uygulamayı indiremez ve kuramazsınız. Android desteği ya da emulator değil androidde de kullanılan yazılım dili desteğini eklediler. Aynı şey ios için de geçerli.

Sistem yavaşlamayacak, çünkü herhangi bir sanal makina söz konusu değil.

Android açıkları Windows u etkilemiyor. Sisteminiz halen Windows ve açıklar yazılım dilinden değil Androidin kendisindendir. Ayrıca Windows uygulamaları gibi (hatta onlar da artık Windows uygulaması) onlar da Windows mağaza kriterlerine tabiler.

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

 1. Samet Kaya
  Samet Kaya Nisan 29, 21:08
  Peki ne zaman edinebileceğiz bu uygulamaları
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Nisan 29, 21:27
   Windows 10 final sürüm ile birlikte sistem işler hale gelecektir. Ancak haberin sonunda da dediğimiz gibi bu bir portlama desteği. Direk Android mağazasında ya da başka bir kaynaktan apk vs. indirip yükleyebiliriz gibi bir şey söz konusu değil. O uygulamanın geliştiricisi bir port kiti sayesinde uygulamasını Windows Phone da çalışabilir bir hale getirecek.
 2. Engin Ayrım
  Engin Ayrım Nisan 29, 21:11
  Belirli bi tarih varmı bide apk yukliyemicekmiyiz
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Nisan 29, 21:30
   Tarih Windows 10 final sürüm ile başlıyor, geliştiricinin keyfine göre ilerliyor :) Direk Android mağazasında ya da başka bir kaynaktan apk vs. indirip yükleyebiliriz gibi bir şey söz konusu değil. O uygulamanın geliştiricisi bir port kiti sayesinde uygulamasını Windows Phone da çalışabilir bir hale getirecek. Tekrar ediyorum, bu bir Android uygulamasını direk çalıştıracak bir şey değil. Sadece, o sistemin yazılım dilini Windows içerisinde destekleyecek ve geliştirici isterse uygulamasına göre 5dk 1 saat 1 gün gibi kısa sürelerde neredeyse hiç uğraşmadan Windows desteği sunabilecek.
 3. Emrah Kamalak
  Emrah Kamalak Nisan 29, 21:12
  Emülatör olmayacak işte bu!!! :D
 4. Adil Furkan Kalfa
  Adil Furkan Kalfa Nisan 29, 21:13
  Peki bunu ne zaman kullananileceğiz?
 5. Batuhan Tepe
  Batuhan Tepe Nisan 29, 22:45
  İşte güzel haber teşekkürler wptr
 6. Selin Aslantekin
  Selin Aslantekin Nisan 30, 02:16
  Windows10 ne zaman gelecek ?
 7. Mert SANRI
  Mert SANRI Nisan 30, 06:51
  Harika değil mi bu!
 8. Bahri Bayrak
  Bahri Bayrak Nisan 30, 19:17
  Hukuki sorunları çok: 1- Ücretli uygulamalar ın transferi, hoş ücretsiz olanın da mağaza ve kişisel transferi hakları 2-Apple ve Google tarafından açılacak her tür davalar Yani bu build gene uygulama açığını kapatmak için gösterecek gene vermeyecek bir şekilde piyasaya hakim olma çabasında..
 9. Burak Dalyanda
  Burak Dalyanda Nisan 30, 21:51
  Halen karıştırıyorsunuz. Burada bahsi geçen olay Androidin uygulamasını alıp Windows Phone da çalıştırmak değil. Zaten bunun imkanı yok. Ayrı compenent ve modellerde yazılıyor ve yorumlanıyorlar. Bahsi geçen şey, Androide uygulama yazarken ki uygulama dilini (java) ve İOS daki Objective C dillerini Windows sistemi içine de eklemek. Yani Windows uygulamaları C

Write comment

Only registered users can comment.