Android ve İOS Uygulamaları Windows 10’da
29/04/2015
Burak Dalyanda (81 Haber)
11 Yorum
Paylaş

Android ve İOS Uygulamaları Windows 10’da

Bildiğiniz gibi bu gün bir Microsoft klasiği olan geliştirici konferansı //build 2015 başladı. Çok ağır bir başlangıcın ardından muhteşem gelişmeler Windows Phone kullanıcıları için duyuruldu.

Windows Phone 8.1 ile ilk sinyallerini veren ve iki gün önce alevli tartışmalarla tekrar gündeme gelen Windows Phone için Android uygulaması çalıştırma yeteneği hem resmiyet kazandı hem de yalanlandı. Buna ek olarak kimsenin beklemediği dev bir sürpriz de bizlerle.

İlginç bir şekilde Windows Phone için uygulama yazmamakta resmen direnen geliştiricileri kalbinden Windows 10 ile vurmayı hedefleyen Microsoft, bu gün resmen Android uygulamalarının (*) ve bunun yanında çok sürpriz bir şekilde İOS uygulamalarının (*) da Windows 10 ile çalışabileceğini duyurdu. Android konusunda etkinliğe katılan katılımcılar çok heyecanlanmamış olsalar da (çünkü biliniyordu) İOS adı duyulduğu anda salon şok ile karışık büyük bir sevinç yaşadı.

DSC_1210.0

Takipçilerimizi ikiye bölen Android uygulama desteği ve elbette sürpriz İOS uygulama desteği nasıl çalışacak?

Android uygulamaları C++ ve Java yazılım dilleri ile yazılmaktadır. Bunun yanında İOS uygulamaları da Objective C adı verilen farklı bir yazılım dili ile yazılıyorlar. Çoğu kişiyi ters köşe yapan Microsoft planı ise şöyle işliyor. Windows uygulamalarını HTML 5, C++, C# dillerinin yanında artık Java, Objective C ve Android’e özel geliştirilmiş C++ ile de yazılabilecek. Daha önce Android veya İOS için yazılmış uygulamaları ise hiç bir değişiklik yapmadan ya da sadece 10 dk lık ufak değişikliklerle Windows 10 için, yazılım geliştirme kiti Visual Studio ile derleyerek Windows mağazasında yayınlanabilecek.

Screenshot_7

Burada şu soruları ön görerek cevap verelim.

Android için derlenmiş (apk) bir uygulamayı indiremez ve kuramazsınız. Android desteği ya da emulator değil androidde de kullanılan yazılım dili desteğini eklediler. Aynı şey ios için de geçerli.

Sistem yavaşlamayacak, çünkü herhangi bir sanal makina söz konusu değil.

Android açıkları Windows u etkilemiyor. Sisteminiz halen Windows ve açıklar yazılım dilinden değil Androidin kendisindendir. Ayrıca Windows uygulamaları gibi (hatta onlar da artık Windows uygulaması) onlar da Windows mağaza kriterlerine tabiler.

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

<p>Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Burak Dalyanda | Çıkış Yap

11 Yorum yapıldı : "Android ve İOS Uygulamaları Windows 10’da"

Uyarma Seçenekleri
Burak Dalyanda
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
wpDiscuz