Build 2016 Etkinliğinde Neler Beklemeliyiz
29/03/2016
Fatih Tercan (1140 Haber)
11 Yorum
Paylaş

Build 2016 Etkinliğinde Neler Beklemeliyiz

Microsoft, 30 Mart tarihinde San Francisco’da geleneksel geliştiriciler konferansı Build 2016 için hazırlıklarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz sene biz son kullanıcılar için çok sıkıcı bir etkilik olacak derken Micrsoft Holo Lens tanıtımı yaptı ve herkesi hayran bıraktı.

Bu sene konsferans 30 Mart – 1 Nisan tarihlerinde katılımcılara kapılarını açacak. Peki bu sene bizleri neler bekliyor?

Bu konferansın yazılım geliştiriciler için olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Etkinlikte bol bol kodlamaya yönelik cümleler kurulacak.

Xamarin

Geçtiğimiz günlerde Microsoft Xamarin’i satın almıştı. Bildiğiniz üzere Xamarin Windows,Android ve iOS platformlarında yazılımcılara uygulama konusunda büyük kolaylıklar sağlıyor.

Tüm platformalara uygulama yazmayı sağlayan bu servis Microsoft’un Windows mağazasının geleceği açısından önem taşıdığını unutmayalım.

Continuum

Continuum Microsoft’un üzerinde önemle durduğu konulardan birisi. Şu ana kadar kısıtlı özelliklere sahip Continuum bu konferansta gelişme kaydedecek gibi görünüyor.

Nawzil bugün attığı twit ile bu konuya değindi. Redstone güncellemesi ile Continuum’un tekrar tanımlanacağını söyleyen Nawzil bizleri merak içinde bırakmaya devam ediyor.

Gabriel AUL ve Windows Insider

Kofereansta en çok ilgi çekecek kişilerden biride tabi ki Gabe olacak. Build 2016 konferansında iki etkinliğe katılacak Gabriel Aul’dan yeni bir Redstone yapısı haberi duymamız süpriz olmayacaktır.

gabe-build-2016

Programın ilk günü Windows Inisder Programı ile ilgili bir konuşma yapacak olan Gabe, İkinci günde canlı yayın etkinliği yapacak.

İnteraktif Kutucuklar

Konsferansta interaktif kutucuklar konusunda bir sunum olacağına kesin gözüyle bakıyoruz. İnteraktif kutucuklar, Windows telefon kullanıcılarının en çok beklediği özelliklerden birisiydi.

Bu özelliğe Nawzil 16 Aralık 2014 yılında işaret etmişti.

Bakalım bu seneki Build etkinliğinde Microsoft bizler için nasıl sürprizler hazırladı.

Takipçilerimizin Türkçe Cortana beklemeleri ise büyük bir hayal olacaktır. Microsoft Türkiye yetkilileri Cortana ile ilgili sorduğumuz sorulara şu an için hazır olmadığı  cevabını veriyorlar.

Bu sene de Cortana Türkçe konuşamayacak gibi görünüyor.

 

Etiketler Build, cortana, XAMARİN
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. ayazkil
  ayazkil Mart 29, 14:46
  Microsoftla Canon arasında yapılan patent antlaşmalarının meyvelerini ne zaman görebileceğimiz de belli değil
 2. Ersin Aktaş
  Ersin Aktaş Mart 29, 15:19
  Hiç bir şey beklemiyoruz artık wp bitmiştir elimde 2gb ram tlf var neymiş güncelleme yokmuş böyle devam et.
 3. Cihat Emre Aytekin
  Cihat Emre Aytekin Mart 29, 18:11
  Ayazkil arkadaşım,eğer varsa canonla bir anlaşma şayet bu bizlerin elimizde bulunan telleri etkileyeceğini pek sanmıyorum,bilakis buna kilit ekranı uygulaması da dahil.Microsoftun çıkaracğı yeni telleri etkileyecek yenilikler gibi geliyor bana
 4. Ali Doğan Alp
  Ali Doğan Alp Mart 29, 18:22
  Bun sende mi cortana Türkçe olmayacak abi ben bu yaz geçiyorum ios a hep bi umutla bekledim be cortana gelmedin hiç bu sene de gelmiyorsun gelme artık gelmee....
 5. Mustafa Demir
  Mustafa Demir Mart 29, 18:28
  Ben daha bişey beklemiyorum ben 2 ay sonrayı bekliyorum telefonu değiştirmek için
 6. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Mart 29, 22:42
  Ben anlamadım bu cortanayı Turkçeleştiriyormuyuz yoksa yrnidenmi yapıyoruz. 2senede 17cilt cortana yapardık şayet.
 7. semih tufan
  semih tufan Mart 30, 09:55
  https://www.change.org/p/boom-beach-windows-phone-gelsin?recruiter=517795229&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink lütven desdekleyin
 8. Mehmet Küçük
  Mehmet Küçük Mart 31, 12:00
  Abi androide geçtim kafam rahat. Yok gelecek miiii olacak mıııııı gibi sorularla ömür tükenir be.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Mart 31, 12:16
   Hadi geçmiş olsun :D Bizde rahat bir nefes aldık :D
  • Mehmet Küçük
   Mehmet Küçük Nisan 01, 01:58
   Fatih abi bugüne kadar cevapsız bi sorumu bırakmadın. Bunun için teşekkür ederim. Sizi kötüleyecek tek söz etmedim. Ama şimdi bu laf vurmanı anlamadım. İlk defa böyle bi tepki gördüm bu camiada senden. Köşeye atılmış bi insider olarak microsofta öfkelendik haklı olarak. İngilizcemiz yokki microsoftun kendisine kusalım öfkemizi. Sizden başka kaliteli olarak gördüğüm bi haber siteside yoktu. Kusura bakmayın derdimi sevinçimi buraya yazdığım için. Kalın sağlıcakla.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Nisan 01, 09:23
   Mehmet kardeşim bizim için önemli olan sizlerin kafasının rahat olması. Sizin moraliniz bozuk olunca dolaylı olarak bizimde moralimiz bozuluyor. Hep söylemişimdir herkesin kendini mutlu hissettiği cihazı kullanması öenmli. Biz hep burdayız bekleriz yine :)

Write comment

Only registered users can comment.