Build 2017’den Neler Beklemeliyiz
09/05/2017
burakalperen26 (31 Haber)
5 Yorum
Paylaş

Build 2017’den Neler Beklemeliyiz

Build 2017’den Neler Beklemeliyiz

Bildiğimiz gibi Microsoft 10 Mayıs günü Build 2017 etkinliğine başlayacak.Peki biz Windows Phone severlerinin bu etkinlikten ne gibi beklentileri olmalı.Bizleri ilgilendiren en büyük olay bir sonraki büyük güncelleme REDSTONE 3.

REDSTONE 3:

Microsoft Windows 10 için diğer bir yapı taşını , REDSTONE 3′ ü Eylül ayında yayımlayacaklarını ifade etti. Üstelik şirket bundan sonra Windows 10 için her yıl 2 temel güncelleme yayımlayacağını söyledi. Birisi ilkbahar diğeri ise sonbaharda. Her neyse bu etkinlikte aslında öncelikli olarak REDSTONE 3 teki bazı yeniliklerden bahsetmelerini ilk olarak beklentilerimizin arasına koyabiliriz. Peki bu yenilikler neler olacak. Kod adıyla “Project Neon”.Kullanıcı arayüzünün geliştirilmesine yönelik çalışmalar içerisinde bence en güzel olanlarından birisi buydu.Hepimizi şoka sokmasını beklemesek de  bu değişiklerin son kullanıcı açısından ufak oynamalarla güzel bir arayüz oluşturulmaya çalışılıyor.İşte tahminlerden birisi.

ARM İşlemciler:

REDSTONE 3 deki yenilikler haricinde üzerinde durulmasını beklediğim bir de ARM işlemciler var. Hatırlarsanız Microsoft ARM işlemcilerde Windows 10’un nasıl çalıştığına dair bir video yayımlamıştı. Bu işlemcilere yönelik Microsoft’un bizlere daha çok açıklama yapmasını bekliyoruz bu etkinlikte. Bu işlemcilerin Windows 10’a ne gibi avantajlar sağlayacağını hep beraber göreceğiz.

Geçenlerde Microsoft Windows 10 S’i tanıtmıştı. Nedir bu Windows 10 S ? Windows 10 S Microsoft’un , Google’ın Chrome Os’ una rakip olarak çıkarttığı işletim sistemi diyebiliriz. Bu sistem temel olarak eğitim odaklı. Öğrenciler ve öğretmenlerin kullanımı için daha güvenli bir sistem oluşturulmuş. Bu sistem de sadece Microsoft Store’dan uygulama edinme şansınız var. Bu sistem aynı zaman da istediğiniz zaman yükseltme yapıp daha üst versiyona geçme olanağı da sunuyor. Bu güzel mi güzel sistem Microsoft’un elini UWP konusunda da güçlendireceğe benziyor çünkü sistem yalnızca Windows 10 uygulamalarını çalıştırmak üzere tasarlandı. Böylelikle bir çok yeni uygulama ile karşılaşabiliriz ilerleyen günlerde.

Cortana:

Diğer bir konuşulması beklenilen konu ise Cortana. Gelişimini sürdüren Cortana’ya ne gibi yeni özelliklerin ekleneceğinin açıklamasını ve bunlarla ilgili örnekler gösterilmesi bekleniliyor. Geçen hafta okulumuza konuşmacı olarak gelen Microsoft Türkiye’nin Endüstri Lideri Anıl Çekiç Cortana’nın üzerinde çok fazla çalışıldığını ve yeni dillerin yolda olduğunu söyledi ama içerisinde maalesef Türkçe bulunmuyor.

Microsoft Edge:

Microsoft Edge’deki yeni özelliklerin yanı sıra,Microsoft Edge’ e eklencek yeni uygulamalarında tanıtımı yapılabilir. Edge için sıradaki yenilikler veya gelişmeler neler hep beraber etkinlik gerçekleştiğinde öğreneceğimizi umuyorum.

 

Yeni Donanım:

Microsoft’ un bu etkinlikte yeni bir Surface Notebook veya hayali kurulan Surface Phone’un tanıtılmasını beklemek çok yanlış olur.Bunun bir Build etkinliği olduğu unutulmamalı. Şanghay da 23’ü için planlanan etkinlikte yeni donanım tanıtılmasını beklemek daha gerçekçi olur.Microsoft’un 3. etkinliği beklenmedik olarak gerçekleşti.Mobilden yana pek fazla beklentim olamasa da neden olmasın der bitiririm…


Twitter  Youtube ve Facebook ‘tan bizi takip edebilirsiniz. 

wptr.info
wptr.info
Developer: Burak Dalyanda
Price: Free+
Etiketler Build, Microsoft
burakalperen26

burakalperen26

Yorumlar

 1. mrkyldz
  mrkyldz Mayıs 10, 19:07
  Anlamıyorum bundan baya once anket yapılmıştı ve cortananın hangi dil konuşmasını istersiniz sorusunun cevabı Turkçe olmuştu sonra Microsoft da onaylamıştı ama hiçbir şey olmadı e şuan elinde lumia telefon olanları ilgilendiren tek şey Microsoft Edge. Yani yeni organizasyonda sadece Edgeyi mi bekleyeceğiz
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 10, 19:41
   Edge'in yanı sıra Redstone 3 ile ilgili bilgi verilmesi bekleniyor. Redstone 3 ün içeriği en dikkat çeken konu olacak bizim için. Ayrıca benim kişisel görüşüm Microsoft'un mobile hakkında konuşurken mobile'ın geleceğine yönelik açıklamalar yapması yönünde.
  • mrkyldz
   mrkyldz Mayıs 11, 06:30
   Ama Redstone 3'u de bir çok lumia telefonun alamayacağını düşünüyorum mesela Lumia 830 bile yeni güncellemeleri insider aracılığıyla alıyor. Demek istediğim bu organizasyon bir çok lumia kullanıcısını ilgilendirmiyor gibi bir şey. Umarım Microsoft beni ve bir çok kullanıcısını yanıltır olumlu yönde başka diyecek bir şey kalmadı çünkü.
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 11, 14:23
   Umarım yanıltır.
 2. Merih
  Merih Mayıs 13, 23:17
  Surface Phone'u bırak, Build'deki tanıtımlarda herhangi bir Windows telefon bile yoktu. Biz yazıp eleştirince kızıyorsunuz, adamlar şu anki mobil işini kafalarından silmiş. Surface Phone için 23'üne de çok bel bağlamamak lazım. Bir şekilde üretildi piyasaya çıktı diyelim; olası fiyatlandırma nedeniyle çok satılan 520 gibi modeller göremeyeceğiz için belki 2-3 sene sonra bu projeyi de iptal etmeyeceklerinin bir garantisi yok. Windows 10 Mobile ABD dışında başarılı olamadı. MS para kazanamadığı bir işi de sürdürmez.

Write comment

Only registered users can comment.