Bunları biliyor musunuz? – Bölüm 1 – Windows Phone 8.1
24/04/2014
Burak Dalyanda (81 Haber)
Yorum yok
Paylaş

Bunları biliyor musunuz? – Bölüm 1 – Windows Phone 8.1

Windows Phone 8.1 GİS (Geliştirici Ön İzleme Sürümü) yayınlandı. Bir çok ek özelliği barındırdığı gibi alıştığımız bir çok işlev de geliştirildi ve değiştirildi. Windows Phone 8.1 i etkin kullanmanız için değiştirilen işlevleri sizlere açıklamaya çalışacağız.

Bu yazı dizisinin 1. Bölümünde, Windows Phone 8.1 GİS i yükleyen çoğu kullanıcının dert yandığı şarj probleminin çıkış noktası ve arka plan uygulamalarının yeni halini açıklayacağız.

8.1 ön izleme sürümü yükleyen kullanıcılar fark ettiler ki uygulamalar sistem e yedeklenen dosyalarından yeniden kuruldu. Çünkü Windows Phone 8.1 ile sistem uygulama dizinleri ve yapılandırmaları yeniden programlandı. Arka planda çalışma özelliğine sahip uygulamalar bu durumdan dolayı siz daha önce arka planda çalışmasını engellemiş olsanız da yeniden kurulunca tekrar çalışmaya başladılar. Evet, tahmin ettiğiniz gibi bu da şarj konusunda ister istemez bizleri kötü yönde etkiledi. Arka plan uygulamalarını kapattığımız sistem ayarı Windows Phone 8.1 ile değiştirildiği için çoğu kullanıcı da bu yeni ayarı yapamadığı için şarjlarımız çabuk bitti.

piltasarrufu-3

Yeni pil tasarrufu uygulaması tarafından gördüğümüz şarj harcama bilgileri sayesinde hangi uygulama ne kadar şarj canavarı biliyoruz artık. İnternet Explorer 11, gerçekten de eskisine oranla çok daha fazla şarj harcıyor.

piltasarrufu-2

Pil tasarrufu uygulamasını incelersek, son pil kullanımı hakkında bizleri bilgilendiriyor, tasarrufu açıp kapatma, uygulamaların arka planda ve kullanımda ne kadar şarj harcadığını göstermenin yanında, uygulamanın arka planda çalışma izinlerini de ayarlamamızı sağlıyor. 8.1 ile gelen yeni bir özellik eski bir derdi de ortadan kaldırıyor.

Pil tasarrufu aktifken, Windows Phone 8 de WhatsApp, Facebook Messenger vb. uygulamalar size bildirim veremiyordu. 8.1 ile bu durum değişiyor. Eğer isterseniz, pil tasarrufu aktifken uygulamanın arka planda çalışmaya devam etmesini sağlayabiliyorsunuz.

piltasarrufu-1

Uygulamanın arka plan ayarlarını değiştirmek için, uygulama listesi ekranından Pil Tasarrufu uygulamasını açıp, değişiklik yapmak istediğiniz uygulamaya tıklamanız yeterli olacaktır.

Bir sonraki bölümde Windows Phone 8.1 Eylem Merkezi’ni ele alacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış You can be first to comment this post!

Write comment

Only registered users can comment.