Cortana inceleme – Windows Phone 8.1 GİS Bölüm 3
18/04/2014
Fatih Tercan (1140 Haber)
Yorum yok
Paylaş

Cortana inceleme – Windows Phone 8.1 GİS Bölüm 3

Cortana inceleme – Windows Phone 8.1 GİS Bölüm 3

WP8.1 GİS detaylı incelememizin üçüncü bölümünde sizlerleyiz. Bu yazıda Microsoft’un yeni sesli ve akıllı yanıt sistemi Cortana inceleme yazısıyla ele alıyoruz.

[wptab name=’Cortana Nedir-1‘]

 

windowsphone_Cortana_26012014_windowsphoneturkiyeinfo

Sesli yanıt sistemleri deyince akla ilk gelen isim Sirim olurdu. Microsoft eski sesli yanıt sistemined birşeyler ortaya koymaya çalışmış ama yetersiz kalmıştı. Microsoft WP8.1 ile bizleri Cortana ile tanıştırıyor.Cortana daha fazla kişelliştirmeye olanak tanıyor.  Evet Cortana ne yapailiyor bir bakalım.


wptr.info uyuglaması için  video linki http://dai.ly/x1pashz
Cortana bir sesli asistandır. Halo Spartan oyununda ki yapay zeka bilgisayarının adı olan Cortana, Windows Phone 8.1’deki sesli asistan olarak yeniden hayatlarımıza girdi.

Cortana bir sesli asistandan çok daha fazlası. Cortana üzerine kurulu olduğu uygulamalar sayesinde pek çok şeyi yapabiliyor. Mesela Hava durumunu sorduğunuz zaman Fahrenayt, Santigrat ve daha pek çok birime dönüştürebiliyor. Bing Food uygulamasındaki verileri kullanarak kalorileri söyleyebiliyor, dişçi için bir tarihte randevu aldığınız zaman aynı anda başka bir randevu çakışıyorsa sizi uyarıyor yada ablanızla bir sonraki görüşmenizde ona yavru bir köpek almamı hatırlat dediğinizde bunu gerçekten de yapabiliyor. Ayrıca Cortana’ya ister ses ile isterseniz yazı ile sorular sorabilirsiniz.

Cortana uygulamalar ile de tam bağlantılı olacak. Mesela Facebook’tan şu kişinin profilini aç dediğinizde sizi derhal söylemiş olduğunuz kişinin profiline gönderecek.

Cortana ilk açılışta sizi sizin seçmiş olduğunuz türden güncel haberler, hava durumu ve trafik gibi haberler ile karşılayacak. Cortana’nın Ayarlar bölümüne giderek ilgi alanlarınız hakkında değişikler yapabilirsiniz.

Cortana-son-haberler

Cortana’nın ayarlar bölümünden bahsetmek gerekirse;

  • İlgi Alanları

Cortana-ilgi-alanlari-191214

 

İlgi Alanları bölümünde ilgi alanlarınızı düzenliyorsunuz. Ev ve iş yerlerini kaydetmiş olduğunuz Trafik bölümü sayesinde yola çıktığınız anda Cortana bunu anlıyor ve size trafik hakkında bilgi veriyor.

  • Bana Hatırlat

Cortana-hatirlat-bana-191214

Bu bölümde Cortana’ya neleri hatırlattığınızı görebiliyorsunuz.

[/wptab]

[wptab name=’Cortana Nedir-2‘]

  • Sessiz Saatler

Cortana-sessiz-saatler

Sessiz Saatler yeni bir özellik olmak ile birlikte, açıldığı zaman İnner Circle(çok yakın olarak tanıdıklarınızı ekleyebileceğiniz bölüm) haricinde bildirimlerden sesler almazsınız. İnner Circle’dan gelen bildirimlerin ise her zaman sesi duyulur. (bunuda kapatabilme şansınız var)

  • Mekanlar

Cortana-mekanlar

Mekanlar bölümünde Favoriler ve Geçmiş adlı iki bölüm bulunmakta. Favoriler, favori mekanlarınızı gösterirken, Geçmiş ise daha önce gitmiş olduğunuz yerleri gösteriyor.

  • Müzik Aramaları

Cortana-Muzik-ID

Müzik ID üzerinden yapmış olduğunuz aramaları gösteren bölüm.

  • Ayarlar

Cortana-genel-ayarlar

Bu bölümde ise Cortana’nın genel ayarları bulunmakta. Bu bölümden Cortana’yı açıp kapatabilir, E-maillerinize erişip erişemeyeceği hakkında izin verebilir, kendi adınızı değiştirebilir ve daha pek çok gizlilik ayarları yapabilirsiniz.

 

Sağ yukarıdaki müzik butonuna bastığınız zaman ise etrafta çalan bir şarkıyı dinleterek ne olduğunu buluyorsunuz ve Xbox Music üzerinden satın alınmaya yönlendiriyor. (Shazam gibi düşünün)

Cortana aynı zamanda Foursquare verisinden yararlanarak sizlere mekanlar hakkında bilgi verebilir mekanları arayabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Cortana-mekan-bilgisi

Aynı zamanda Cortana rehberinizdeki kişileri de arayıp onlara mesaj atabiliyor.

Cortana ile ne yapabileceklerinize bunları deneye basarak bakabilirsiniz. Örneğin müzik çalmanızı isteyebilirsiniz.

Cortana gerçekten harika bir asistan ama maalesef henüz Türkçe desteklemiyor.

Cortana detaylı bir şekilde böyle sunuldu. Akıllığı ile rakipleri Siri ve Google Now’dan daha üstün olacağına kesin gözü ile bakılıyor.
[/wptab]

[wptab name=’Cortana Türkçeleştirme‘]

Bu bölümde Cortana’yı telefonumuza nasıl ekleriz buna değineceğiz. Öncelikle bir uyarı yapalım. Cortana bazı telefonlarda kapalı geliyor. Bunun sebebi test aşamasındaki sistemin çökmesini önlemek olabilir.

  • Telefonunuz büyük ihitmal aşağıdaki bölge seçenekleri ile geliyor olacak

cortana-1-windowsphoneturkiye.info-180414

 

  • İlk yapacağımız işlem telefonumuzun bölgesini ABD olarak değiştirip telefonumuzu yeniden başlatmak

 

cortana-2-windowsphoneturkiye.info-180414

  • Daha sonra dil ayarlarını ayarlamamız lazım. İngilizce (ABD) ekliyoruz ve teli yenien başlatıyoruz.

 

cortana-3-windowsphoneturkiye.info-180414

  • Bu ayarları yaptığınızda şanlı iseniz Cortana telefonunuza yüklenecektir. Cortan ile güzel günler diliyoruz.

 

cortana-4-windowsphoneturkiye.info-180414

 

[/wptab]

[wptab name=’Cortana Video İnceleme‘]

Bu bölümde takipçilerimizden Göktuğ Doğan sizler için Cortanayı test ederek bir video hazırladı. Kendisine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Video ile baş başa bırakıyoruz. Wptr.info uyugulamasu kullananlara arkdaşlar buradan izleyebilir.

[/wptab]

[end_wptabset]

 

Windows Phone 8.1 GİS ile gelen yenilikleri incelediğimiz yazılardan biri olan Cortana inceleme yazısını takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. İnceleme yazılarımızın devamı gelecektir.

Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış You can be first to comment this post!

Write comment

Only registered users can comment.