Elektronik Cihazlara Ek Vergi Geliyor
03/07/2015
Fatih Tercan (1140 Haber)
1 Yorum
Paylaş

Elektronik Cihazlara Ek Vergi Geliyor

Yerli üreticilerin kendilerini korumak amacıyla damping vergisi istediği dilden dile dolaşıyordu. Bu bağlamda ithal elektronik cihazlara ek vergi geleceği neredeyse kesin gibiydi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci geçtiğimiz günlerde bu ek vergi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ekonomi Bakanı, “Önümüzdeki 1 ay içinde ilave gümrük vergilerinde özel tedbirler alınacak. Elektrik, elektronik, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi ürünlerde ek vergi geliyor. Önümüzdeki 1-2 ay içinde özel ürün gruplarında gümrük vergilerinde, ilave gümrük vergilerinde özel tedbirlerle karşılaştığını göreceğiz” dedi.

Zeybekci, “Özel ürün gruplarında elektrik, elektronik, tablet ve cep telefonları da var; kimya grubu üzerinde de çalışıyoruz” diye devam etti.

Peki bu ek vergiler gerçekten yerli üreticiyi koruyacak mı? Aslına bakarsanız yerli üreticinin nasıl üretim yaptığını hepimiz biliyoruz. Kısaca biz buna yerli montaj sanayi diyebiliriz. Ar-Ge çalışmalarını masraf olarak gören firmalar günümüzün popüler ve hızlı para kazanma aracı olan inşaata ağırlık veriyorlar.

Bir zamanlar Samsung ile aynı kulvarda olan bir firma şu anda teknolojiye yapmadığı yatırımlarla yerlerde sürünüyor. Peki bu ek vergi bize zam olarak dönecek mi? Bu konuda Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan’ın açıklamaları şu yönde oldu:

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin ‘Elektronik ürünlere ilişkin ek vergilendirme’ kapsamındaki açıklamalarını bizler de yakından takip ediyoruz. Açıklama kapsamında; Elektronik, cep telefonları ve tablet ürünlerinin ek vergilendirmelere tabi tutulması öngörülüyor. Bu çerçevede tüketiciler de ‘Bu ürünlere zam gelecek mi?’ sorusunun yanıtı merak ediyor.

Ek vergiler konusunda ne olacağı, nasıl olacağı netleşmeden bir değerlendirme yapmak sağlıklı olmaz. Ancak bu konuda önemli olan, çıkacak sonucun tüketicinin lehine olması. Çünkü teknoloji artık hayatımızda önemli bir ihtiyaç, hayatımızı iyileştiren bir araç. Teknolojiye erişim için tüketicilerin tercihine ve cebine uygun tüm alternatifleri sunabilmek önemli.

Türkiye’deki üretilen tüketici teknolojisi ürünleri, önemli bir çıkış yakaladı. İnanıyoruz ki bunun devamı da gelecek. Bununla birlikte, yerli ürünleri teşvik ederken ithal ürünlere ek vergilerle ya da farklı uygulamalarla, tüketiciye sunulan seçeneklerin, avantajların önüne geçilmemesi, tüketiciye ek yük olmaması önem taşıyor.

Kaynak: Hürriyet 

Etiketler vergi
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

  1. Mert SANRI
    Mert SANRI Temmuz 03, 16:07
    Yerli üreticiye indirim(üretim aşamasındaki masraflar, gelir vergisi vb.) yapmayıp ithalden ek para kazanmak tam da türk tipi yöneticilerden beklediğim davranış olmuş

Write comment

Only registered users can comment.