En Güvenli Sistem WP!
10/11/2015
Halil Şahin (772 Haber)
2 Yorum
Paylaş

En Güvenli Sistem WP!

Whatmobile.net/ sitesinin geçtiğimiz haftaki konuğu dünyaca tanınan bir beyaz şapkalı hacker olan, Steve Lord’tu. Beyaz şapkalı ne diyenleriniz olacaktır, beyaz şapkalı demek toplum yararına sistemlerin açığını bulan veya sistemlere yapılan siber saldırıları engelleyen hacker olarak ifade edilebilir.

 

bradsmithms-520x345

 

Elbette konuk eden blog http://www.whatmobile.net/ olunca sorular da mobil üzerine soruldu. Soruların ana başlığını ise mobil güvenlik oluşturdu. Soruların ekseriyetin de de hangi sistem daha güvenli sorusuna cevap arandı. İsterseniz röportajın kendimizce çevirisi yapılan ve Windows Phone kullanıcılarını ilgilendiren ana başlıklarına hep birlikte göz atalım;

Soru -1:  Windows Phone, Android ve IOS arasında hangisi daha fazla risk taşıyor?

Hepsinin kendi çapında avantajları ve dezavantajları var. Şu anda sızılabilmesi en zor olan sistem Windows Phone gibi görünüyor. Blackberry’nin de uzun süreli, güvenlik odaklı bir geçmişi var. Eğer cihaza fiziksel bir erişimim varsa genellikle en kolay lokma Android oluyor. Ardından Iphone ve Blackberry’nin eski sürümleri geliyor. Bir ağ üzerinden veya e-posta, mesaj üzerinden saldıracak olursam yine ne kolay hedef Android sistemi oluyor.

 

Soru -2: Eski bir akıllı telefon kullanacak olursak güvenlik bakımından hangi telefonları önerirsiniz?

Eski telefonlar bilinenin aksine daha az güvenli. Eğer eski bir telefon kullanacaksak klasik aptal bir telefon daha iyi olacaktır. Eğer eski bir akıllı telefon tercihi soracak olursanız BB10 tabanlı eski bir Blackberry veya Windows Phone 8 veya daha yeni bir versiyonu çok daha güvenli olacaktır.

 

windows_phone_biometrics-100569743-primary.idge

 

Zaten bizler Windows Phone’un güvenliğini her sene düzenlenen ve  Windows Phone’lu telefonların birinci olduğu Pwn2Own yarışmasından biliyorduk. Söyleşinin Windows Phone kullananları ilgilendiren kısmı bu kadardı. Editör Yorumu;

Ben şayet sonuca çok fazla şaşırmadığımı dile getireceğim. Bazı bloglarda Windows Phone’un birinci olmasına ters bir göz ile bakılmış ve afedersiniz saçma sapan yorumlar yapılmış. Örneğin bir blogda Windows Phone’un en güvenli sistem olmasının nedenini Avrupa’da kullanım oranının %20 olması gibi saçma bir nedene bağlamışlardı. Türk bloglarında gerçekten Android ve IOS’tan aldıkları tomarla paranın bir sonucu olsa gerek Windows Phone her fırsatta yerden yere vuruluyor. Bunlara göz yummamanızı rica ediyoruz. Sonuçta şu anda en hızlı gelişen sistem ünvanına sahip.

Bu arada makalenin tamamına erişmek isteyen takipçilerimizin BURAYA tıklamaları yeterli olacaktır. Eğer çok rica olursa makalenin tamamını da çevirebiliriz.

Makale ve içeriği hakkında yorum yapmayı ihmal etmeyiniz…

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

  1. ali
    ali Kasım 10, 08:51
    Gerçekten kardeşim haklısın kullanamdıkları için saçma sapan bişeyler yazıyorlar her şey ortaya çıkacak zaten yakın zamanda
  2. elbruz
    elbruz Kasım 10, 09:19
    Tabi bu konuda işletim sistemlerinin dünya genelinde kullanım oranlarınında etkili olduğunu unutmamak lazım.

Write comment

Only registered users can comment.