GDR3 Güncelleme İncelemesi – 1
16/10/2013
Burak Dalyanda (81 Haber)
9 Yorum
Paylaş

GDR3 Güncelleme İncelemesi – 1

Bilindiği üzere Microsoft, Windows Phone 8 için GDR3 güncellemesinigeliştiriciler” için özel olarak duyurduğu “ön izleme” programı kapsamında dağıtmaya başladı. Dağıtımın başladığı ilk saatlerden itibaren, wptr.info ekibi de takipçilerine duyurmasıyla birlikte kendi telefonlarına yüklediler ve incelemeler ile bazı testler gerçekleştirdiler. Bu inceleme yazımız da tam da bunu içeriyor.

İncelememize başlamadan önce, takipçilerimize söylemek istediğimiz bir kaç şey var. Öncelikle bizlerin yüklemiş olduğu GDR3 güncellemesi, Microsoft’un “ön izleme” programının bir parçası ve Microsoft tarafından da telaffuz edildiği gibi bu güncelleme “Update 3 Preview”. Yani, GDR3 olarak bilinen ve Aralık ayında son kullanıcı ile buluşacağı tahmin edilen güncellemenin bir nevi beta versiyonu. Son halini almış olan güncelleme, bazı hatalar içerebilir ve bir geliştirici değilseniz ya da teknik yeterliliğiniz yoksa bu son kullanıcı ve cihazı için sorun teşkil edebilir. Bu küçük hatırlatmadan sonra incelememize başlayabiliriz.

gdr3_gelistirici  Microsoft, Windows Phone 8 de bazı hatalarından ders almış ve GDR3 güncelleme hazırlığında bunlardan faydalanmış. Bilindiği gibi GDR2 güncellemesi, Nokia Lumia kullanıcıları için büyük bir çile ve bekleyişle tepkileri üzerine çekmişti. Bu durumdan kurtulmak için Microsoft, test süresini ve olası hataları önceden gidermek için geliştiricilere özel bir program duyurarak güncellemeyi son kullanıcıya vermeden önce geliştirici programlarına kayıtlı Windows Phone kullanıcılarına dağıttı.

Bu durum, bir çok açıdan Windows Phone kullanıcılarını da memnun etti. WindowsPhoneTurkiye.info editörleri, geliştirici hesabına sahip oldukları için güncellemeyi ilk edinenler arasındaydı ve güncellemeyi önceden ve detaylı bir şekilde incelemeye koyuldu.

Güncelleme yaklaşık olarak 8 dakika sürdü ve sorunsuz bir şekilde telefonlarımızda boy gösterdi.
gdr3_guncelleme

 

İlk etapta gözlerimizin aradığı şey, bu günlerde adını sıkça sızıntılarda duyduğumuz ve Nokia’nın 6 inç gibi büyük bir ekrana sahip phablet sınıfı cihazı Lumia 1520 de olduğu gibi başlangıç ekranında sabitlenen LiveTile kolon sayısının artmış olmasıydı. Ama bu elbette ki mümkün olmadı. İnceleme telefonumuz olan Lumia 920, 760P çözünürlüğe sahip olduğu için LiveTile kolon sayımızda bir değişiklik söz konusu olamadı. Ama GDR3 ile birlikte piyasaya çıkacak yeni Windows Phone 8 telefonların 1080P destekli olanları elbette bu özelliğe de sahip olacaklar.

 

 

gdr3_ayar_ekrani Güncellemeyi almış olan Lumia 920 de ilk gördüğümüz şey Ayarlar menüsünde resimde de görüldüğü gibi ekran döndürme ve sürüş modu ayarları oldu. Zaten güncelleme dağıtıma başlamadan önce de, ortaya çıkan bilgiler –ki bizim de sizlere daha önce haberlerini yaptığımız gibi– Ekran döndürme kilidi ve Sürüş modu özelliklerinin geleceğini bizlere göstermişti.

gdr3_ekran_dondurmeEkran döndürme kilidine Ayarlar -> Ekran döndürme üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu özellik, Çoğu Windows Phone 8 kullanıcısının Microsoft’a gönderdiği istek ve şikayetler doğrultusunda sisteme eklendi. Belki de bu özelliği biraz daha geç Windows Phone 8.1 de görecektik fakat şikayetler ve tepkiler artınca Microsoft, daha erken sunmayı tercih etmiş gibi görünüyor. Kilit, bir çok kullanıcının yüzünü tek başına güldürmeyi başarabilir. Ama Editörlerimizin kullandıkça fark ettiği bazı aksaklıklar var. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak, Özelliği pasif ettiğinizde otomatik ekran dönmesi iptal oluyor. Buraya kadar bir sorun yok. Ancak otomatik dönme olmadığı sürece fotoğraf çekimlerinizde yatay çekim yapamıyorsunuz. Bunun gibi bir kaç şeyde daha başımıza geldi. Yatay olarak kullanılması gereken alanlar, uygulamalar vesaire kilit aktif oldukça istenildiği gibi kullanılamıyor.

gdr3_surus_modu

GDR3 güncellemesi ile Microsoft’un bizlere sunduğu bir diğer özellik olan Sürüş modu, ben de dahil olmak üzere bir çok kişinin işine yarayacaktır. Sürüş modu, araç kullanırken, dikkat dağıtacak bazı unsurları telefonunuzda pasif etmenizi sağlıyor.  Aramalar ve mesajlar haricinde telefonunuzun diğer tüm bildirimlerini pasif eden bir özelliğe sahip olan sürüş modu, aynı zamanda istediğiniz taktirde arama ve mesajları da engelleyerek bunlara otomatik yanıt verebiliyor.  Bir diğer dikkat çekici bir özelliği ise, bir Bluetooth cihazınızı sürüş modu ile bağladığınızda sürüş modu otomatik aktif olabiliyor.

gdr3_coklu_gorev   GDR3 güncellemesi ile Windows Phone 8’e eklenen bir diğer önemli özellik ve belki de önem sırasında birinci sıraya sahip olanı “Çoklu görev ekranında” yapılan geliştirmeler. Bu geliştirmelerden en önemlisi elbette ki “X” işareti ile artık uygulama kapatabiliyor olmamız. Windows Phone 8 kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konuların başında olan uygulama kapatmadaki zorluklar, geri tuşu ile yaşanan işkenceler artık bu sayede son buluyor. Ancak, yerleşmiş bir yöntem olan geri tuşu ile uygulamadan çıkış yapmayı unutmak sanırız biraz zor olacak. 🙂

Çoklu görev ekranında bir diğer değişiklik ise uygulama altında bulunan uygulama isminin yanında bir de ikonunun gösterilmeye başlanması. Bu da belki ufak bir değişiklik gibi görülebilir. Ancak, isim benzerliği yada isimleri aynı olan uygulamaların ekranda ayırt edilebiliyor olmasına büyük bir katkısı var.

 

Evet! İncelememizin bu bölümü bu kadar.. Evet tabi ki de bu kadar değil. Microsoft, GDR3 ile sistemde bir çok yeniliğe gitti. Tabi bazılarını daha hiç duymadınız. İncelememizin ikinci bölümünde sizleri şaşırtacak bazı yeniliklerden bahsedeceğiz. Ve elbetteki bunu benim anlatacağım bir video ile de zenginleştireceğiz.

 

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

 1. Osman
  Osman Ekim 16, 22:15
  sitenin bir uygulamasını yapsanız çok hoş olur daha rahat takip edebilmek için
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Ekim 17, 06:15
   Osman, sitemizin uygulaması yapıldı. Microsoft'a onay için gonderildi. bekliyoruz.
 2. Ulaş
  Ulaş Ekim 17, 18:09
  Ben betayı yükledim 1.sorum garanti dışımı kaldı 2.sorum geri çevirilebilir mi eski sürüme
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Ekim 18, 18:00
   garanti dışı kalıp kalmadığını bu şekilde servise giderse öğrenebilirsiniz, yani risk olduğu için biz tavsiye etmiyoruz. geri çevirme üzerinde denemelerimiz olumlu sonuç verdi yakında paylaşacağız,

Write comment

Only registered users can comment.