Güle Güle Explorer Hoşgeldin Spartans
31/12/2014
Halil Şahin (772 Haber)
4 Yorum
Paylaş

Güle Güle Explorer Hoşgeldin Spartans

Microsoft’un yakın çevresinden bazı sızıntılar var. Bu sanırım bizim gibi hepinizi de sevindirecek bir haber. Lafı uzatmadan hemen konuya giriş yapalım.

Yakın çevrelerin dedikodularına göre Windows 10’da tarayıcı olarak Internet Explorer’i görmeyeceğiz. Bunun yerine Microsoft’un yeni tarayıcısı olarak Microsoft Spartans’ı göreceğiz. Bu aynı zamanda mobil cihazlarda da yer alacak.

Tarayıcıyı farklı kılacak bir çok şey mevcut olacak. Öncelikle Explorer’ın en çok eleştirilen yanların arındırılması söz konusu. Bunlar;

 • Yavaşlık
 • Eklenti desteği olmaması
 • Bazı sitelerde verim göstermemesi

Microsoft yukarıdaki sorunların çözümü için bir çok değişik yol izleyecek ve yepyeni bir izolasyonlu yeni bir tarayıcı ile karşımıza çıkacak. Microsoft bu tarayıcı yapmak için Chakra JavaScript motoru ve Microsoft’un  Trident rendering motorunu (WebKit olmayan) kullanacak.  Yeni tarayıcı bizlere Firefox ve Chrome deneyimi yaşatacak. Yani yeni tarayıcı eklenti çalıştıracak, kişiselleştirilebilecek, tema yüklenebilecek, ayarlarda oynama yapılacak ve büyük ihtimal ile açık kaynak kodlu olacak. Microsoft’un protokollerini bu denli halktan yana değiştiriyor olmasını görmek gerçekten sevindirici.

Yeni tarayıcı 21 Ocak’ta tanıtılacak…

Kaynak: Zdnet

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

 1. Mustafa Yasin
  Mustafa Yasin Aralık 31, 18:27
  Microsoft'u tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum ve gün geçtikçe işletim sistemi denildiği zaman '' Microsoft ve diğerleri'' diye tabir edeceğiz inşallah.
 2. Mert SANRI
  Mert SANRI Aralık 31, 18:36
  Ben explorerı baya seviyorum..yavaş da değil bence.
 3. Sevdin
  Sevdin Ocak 01, 01:11
  Internet Explorer'ın iş hayatı için, bir tarayıcıdan çok ötesi olduğunuu bildiğimden inandırıcı gelmedi ve verdiğiniz kaynağa bakam ihtiyacı hissettim. "Yakın çevrelerin dedikodularına göre Windows 10’da tarayıcı olarak Internet Explorer’i görmeyeceğiz. Bunun yerine Microsoft’un yeni tarayıcısı olarak Microsoft Spartans’ı göreceğiz." demişsiniz ama kaynakta açık şekilde IE ve bu yeni tarayıcının Windows ile beraber dağıtılacacağı söylenmiş. Essasında bir tarayıcıdan çok Windows bileşeni olan "Internet Explorer" Windows ile en az bir 20 yıl kadar daha dağıtılacak ve geliştirilecek, bunun kaçarı yok. O yüzden bu duyumu Microsoft'un Windows'la tümleşik olmayan, allternatif bir tarayıcıyı duyurması olarak yorumlamak doğru olur ki benim adıma sevindirici çünkü ben bu hamleyi en az 6-7 yıl önce beklemiştim. IE'nin diğer tarayıcılar karşısında talebi karşılayamamasının sebebi MS'un tarayıcı yapmaktaki başarısızlığı değil, en büyük kozu ve bence en iyi ticari prensibi olan "geriye dönük uyumluluk", ve bu minvalde gelişen IE mimarisiydi. Microsoft, masaüstünü domine eden kendi işletim sistemine diğer tüm yazılım şirketlerinden daha iyi bir web tarayıcı ürünü çıkarabilecek kudrete sahip. Ben geliştirme takımına ulaşmaya gidiyorum :) Klasik Opera gibi uçsuz bucaksız özelleştirilebilirlik ve mükemmel arayüz etkileşimi sağlayan bir tarayıcı yapmaları için kafalarını şişireceğim.
  • fsr
   fsr Ocak 14, 13:16
   IE nin uyumluluk özellikleri sadece laftadır. Ben açıkça bu noktada kral çıplak diyorum. IE hiç bir zaman robust (Sağlam, göçmeyen vs.. ) bir yazılım ol(a)madı. Chrome ve Firefox standartlara uyarak daha popüler oldu. Siz IE ye uygun bir web projesi yapamazsınız, IE8 e göre ya da IE 9 a göre yapabilirsiniz. Ne demek istediğimi anlatabildim mi? Kendi içinde bile uyumsuzlukları çıkarır IE. Sayfa açılmaz, crash olur, kitlenir. Aynı sayfayı chrome a verirsiniz takır takır açılır. Tabii tersi olan istisnai web sayfaları vardır ama çok azdır. Onlar da zaten geliştirme aşamasında sadece IE testlerinin yapılmasından kaynaklı olarak IE spesifik kod yazılmasından ortaya çıkıyor çoğunlukla. Yurdumuzdaki neredeyse tüm resmi kurumlar IE alışkanlıkları ile yetiştiği için de bunun sıkıntıları yaşanmakta. Neyse ki chrome biraz açığı kapattı ve daha bilinir olmaya başladı o kesimlerde de.

Write comment

Only registered users can comment.