Gün Kardeşlik Günüdür – Roj Roja Bıratîyêye!
08/09/2015
Halil Şahin (772 Haber)
8 Yorum
Paylaş

Gün Kardeşlik Günüdür – Roj Roja Bıratîyêye!

Son günlerde ülkemiz çapında meydana gelen üzücü ve yürek burkan olaylara dâir tüm wptr.info adına bu makaleyi yazmak ile görevlendirildim. Bu görevi devrettikleri için ekip arkadaşlarıma ve abilerime teşekkür ederek başlamak istiyorum.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

وَلاَ تَقُولُواْ لِمَنْ يُقْتَلُ فِي سَبيلِ اللّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ أَحْيَاء وَلَكِن لاَّ تَشْعُرُونَ

Allah yolunda öldürülenlere ”ölüler” demeyiniz. Zîra onlar diridirler fakat siz hissedemezsiniz. (Bakara – 154)

Makaleme yukarıdaki ayet-i kerime ile başlamanın uygun olacağını düşündüm, içimizde gayr-ı müslim arkadaşlarımız varsa kusurumuza bakmasınlar.

Son günlerde ülkemizde dönen desiseler, hileler vb. gibi sebeplerden dolayı gerek Batı’dan olsun gerek ise Doğu’dan olsun bir çok ocağa ateşler düşmüş ve düşmeye devam ediyor. Elbette ki bizim bu değersiz satırlarımız ile onların yaşadıkları acıların tek katresini dâhi anlayamayız. Çoğu tek çocuğunu yitirdi, çoğu göz bebeğini, kimisi arkasında nişanlısını bıraktı, bazısı öksüz evlatlar… Sayılarını veya kimliklerini açıklamaya gerek yok, zaten defalarca kez her duyduğumuzda yüreklerimiz kanamadı mı? Batı da Türkçe, Doğu da Kürdçe ağıtlar yakıldı diller ayrı belki ama acılar ortak.

Anadolu’ya Türklerin girişinden (1071), tâ şimdiye kadar ortak kaderi yaşamış iki millet… İsimleri bile birbirine çok yakın birisine Kürt dediler diğerine Türk. Dünya’ya nâm salmış başarıları hep birlikte gerçekleştirdiler. Birlikte İstanbul’u fethettiler, birlikte Mısır’a sefer düzenlediler, birlikte Dünya’ya nâm salan Bizans’ı yerle bir ettiler. Hatta Cumhuriyet’in kurulmasına yakın en şiddetli zamanlarda Çanakkale ve Irak’ta omuz omuzaydılar, kurtuluş savaşında Kürtler Fransız ve İtalyanlar’ı bu topraklardan sürerken Türkler ise İngilizleri sürdüler. Meclisi dâhi birlikte kurdular hatta neredeyse birbirine çok yakın sayı da mebus göndermişlerdi meclise. Peki şimdi ne oldu da bu hâllere düştük? Bu arada Türkiye sadece Türk veya Kürt halkından mevcut değil. Çerkez, Ermeni, Laz, Gürcü, Göçmenler hep bu ülkenin temel yapı taşlarından ama onlar şimdilik bahsimizin dışındadırlar. Tüm kardeşlik söylemlerimiz var olan her halk için geçerlidir.

Üstteki paragrafta iki milletin gerçekten kardeş olduğu meselesi pekiştiyse şimdi gel gelelim şu süreçte bir birey olarak üstümüze düşenler nelerdir? müşkülüne. Üstümüze düşen milli görevleri lâyıkıyla yapmalı ve bu ateşin sönmesi için avucumuzun aldığı kadar suyu o ateşe dökmek için seferber olmalıyız. Benim çıkarımlarıma ve görüşlerime göre aşağıda sıralayacağım bir kaç hususu başarıyla yerine getirirsek siyasiler arasında olmasa dâhi milletler arası bir kardeşlik bilinci varlığını koruyacaktır.

  • Öncelikle; lütfen en ufak haberde; Vatan, millet, Sakarya nîdâları atıp sokaklara çıkma adetinden vazgeçelim. Bu ırkçı söylemler ve yürüyüşlerin verdikleri zarar yine halka ve vatanadır. Bunların yanında diğer milletlerin kanına dokundurma gibi tehlikeli bazı zararları da içerir.
  • İkinci olarak; medya ve basın organlarının ve bunların yanında özellikle Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçlarının içeriklerinde geçen her habere inanıp paylaşmayınız veya bahsetmeyiniz. Bu tür bir yolla yine bilmeden kitleleri harekete geçirebilir öyle bir olayın vebalini yüklenmiş olursunuz.
  • Üçüncü olarak; bu olayda istediğiniz siyasi partiyi eleştirmekte serbestsiniz. Çünkü görünen köy klavuz istemez atasözünden yola çıkacak olursak bu işin siyasi ögelerinin başının altından çıktığı gayet net bir şekilde gözlemleniyor.
  • Dördüncü olarak; sakın ama sakın genellemelerde bulunmayınız. ”Bu işi Türkler yapıyor veya Kürtler’in hepsi terörist” vs. vs. gibi. Böyle bir olayın o olayın tarafı olmayan şahsiyetleri dâhi o tarafın kucağına atma ihtimali var.
  • Beşinci olarak; böyle saçma sapan olaylar yüzünden Kürt veya Türk komşu veya arkadaşlarınızı asla dışlamayınız çünkü iç ve dış dessasların istedikleri şey tam olarak bizleri ucu bucağı olmayan bir ayrılığa sürüklemek ve aramızda kan davası çıkarmaktır.
  • Son olarak; sağ duyumuzu korumamız dileğinde bulunup geçmişten şimdiye kadar bu topraklarda verilmiş her şehit ve masum insan için herkesten bir Fatiha veya dua veya iyi dileklerini bekliyorum.

Not: Makale, şiddet söylemleri hariç her türlü yorum ve eleştirilerinize açık olacaktır. Eklemek istediklerinizi lütfen yorum olarak bildiriniz. Allah bu halka daha kötü günler yaşatmasın…

Halil Şahin

Halil Şahin

<p>Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım…</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Halil Şahin | Çıkış Yap

8 Yorum yapıldı : "Gün Kardeşlik Günüdür – Roj Roja Bıratîyêye!"

Uyarma Seçenekleri
Halil Şahin
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan