Gün Kardeşlik Günüdür – Roj Roja Bıratîyêye!
08/09/2015
Halil Şahin (772 Haber)
8 Yorum
Paylaş

Gün Kardeşlik Günüdür – Roj Roja Bıratîyêye!

Son günlerde ülkemiz çapında meydana gelen üzücü ve yürek burkan olaylara dâir tüm wptr.info adına bu makaleyi yazmak ile görevlendirildim. Bu görevi devrettikleri için ekip arkadaşlarıma ve abilerime teşekkür ederek başlamak istiyorum.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

وَلاَ تَقُولُواْ لِمَنْ يُقْتَلُ فِي سَبيلِ اللّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ أَحْيَاء وَلَكِن لاَّ تَشْعُرُونَ

Allah yolunda öldürülenlere ”ölüler” demeyiniz. Zîra onlar diridirler fakat siz hissedemezsiniz. (Bakara – 154)

Makaleme yukarıdaki ayet-i kerime ile başlamanın uygun olacağını düşündüm, içimizde gayr-ı müslim arkadaşlarımız varsa kusurumuza bakmasınlar.

Son günlerde ülkemizde dönen desiseler, hileler vb. gibi sebeplerden dolayı gerek Batı’dan olsun gerek ise Doğu’dan olsun bir çok ocağa ateşler düşmüş ve düşmeye devam ediyor. Elbette ki bizim bu değersiz satırlarımız ile onların yaşadıkları acıların tek katresini dâhi anlayamayız. Çoğu tek çocuğunu yitirdi, çoğu göz bebeğini, kimisi arkasında nişanlısını bıraktı, bazısı öksüz evlatlar… Sayılarını veya kimliklerini açıklamaya gerek yok, zaten defalarca kez her duyduğumuzda yüreklerimiz kanamadı mı? Batı da Türkçe, Doğu da Kürdçe ağıtlar yakıldı diller ayrı belki ama acılar ortak.

Anadolu’ya Türklerin girişinden (1071), tâ şimdiye kadar ortak kaderi yaşamış iki millet… İsimleri bile birbirine çok yakın birisine Kürt dediler diğerine Türk. Dünya’ya nâm salmış başarıları hep birlikte gerçekleştirdiler. Birlikte İstanbul’u fethettiler, birlikte Mısır’a sefer düzenlediler, birlikte Dünya’ya nâm salan Bizans’ı yerle bir ettiler. Hatta Cumhuriyet’in kurulmasına yakın en şiddetli zamanlarda Çanakkale ve Irak’ta omuz omuzaydılar, kurtuluş savaşında Kürtler Fransız ve İtalyanlar’ı bu topraklardan sürerken Türkler ise İngilizleri sürdüler. Meclisi dâhi birlikte kurdular hatta neredeyse birbirine çok yakın sayı da mebus göndermişlerdi meclise. Peki şimdi ne oldu da bu hâllere düştük? Bu arada Türkiye sadece Türk veya Kürt halkından mevcut değil. Çerkez, Ermeni, Laz, Gürcü, Göçmenler hep bu ülkenin temel yapı taşlarından ama onlar şimdilik bahsimizin dışındadırlar. Tüm kardeşlik söylemlerimiz var olan her halk için geçerlidir.

Üstteki paragrafta iki milletin gerçekten kardeş olduğu meselesi pekiştiyse şimdi gel gelelim şu süreçte bir birey olarak üstümüze düşenler nelerdir? müşkülüne. Üstümüze düşen milli görevleri lâyıkıyla yapmalı ve bu ateşin sönmesi için avucumuzun aldığı kadar suyu o ateşe dökmek için seferber olmalıyız. Benim çıkarımlarıma ve görüşlerime göre aşağıda sıralayacağım bir kaç hususu başarıyla yerine getirirsek siyasiler arasında olmasa dâhi milletler arası bir kardeşlik bilinci varlığını koruyacaktır.

 • Öncelikle; lütfen en ufak haberde; Vatan, millet, Sakarya nîdâları atıp sokaklara çıkma adetinden vazgeçelim. Bu ırkçı söylemler ve yürüyüşlerin verdikleri zarar yine halka ve vatanadır. Bunların yanında diğer milletlerin kanına dokundurma gibi tehlikeli bazı zararları da içerir.
 • İkinci olarak; medya ve basın organlarının ve bunların yanında özellikle Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçlarının içeriklerinde geçen her habere inanıp paylaşmayınız veya bahsetmeyiniz. Bu tür bir yolla yine bilmeden kitleleri harekete geçirebilir öyle bir olayın vebalini yüklenmiş olursunuz.
 • Üçüncü olarak; bu olayda istediğiniz siyasi partiyi eleştirmekte serbestsiniz. Çünkü görünen köy klavuz istemez atasözünden yola çıkacak olursak bu işin siyasi ögelerinin başının altından çıktığı gayet net bir şekilde gözlemleniyor.
 • Dördüncü olarak; sakın ama sakın genellemelerde bulunmayınız. ”Bu işi Türkler yapıyor veya Kürtler’in hepsi terörist” vs. vs. gibi. Böyle bir olayın o olayın tarafı olmayan şahsiyetleri dâhi o tarafın kucağına atma ihtimali var.
 • Beşinci olarak; böyle saçma sapan olaylar yüzünden Kürt veya Türk komşu veya arkadaşlarınızı asla dışlamayınız çünkü iç ve dış dessasların istedikleri şey tam olarak bizleri ucu bucağı olmayan bir ayrılığa sürüklemek ve aramızda kan davası çıkarmaktır.
 • Son olarak; sağ duyumuzu korumamız dileğinde bulunup geçmişten şimdiye kadar bu topraklarda verilmiş her şehit ve masum insan için herkesten bir Fatiha veya dua veya iyi dileklerini bekliyorum.

Not: Makale, şiddet söylemleri hariç her türlü yorum ve eleştirilerinize açık olacaktır. Eklemek istediklerinizi lütfen yorum olarak bildiriniz. Allah bu halka daha kötü günler yaşatmasın…

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

 1. Burak Demirhan
  Burak Demirhan Eylül 08, 23:01
  Bize ne mi oldu? Bazı insanların hainliği yüzünden bölündük paralarını kazandıkları toprakların; kullandıkları suyun,elektriğin vergisini ödemedikleri devletten o bölgeleri istediler o devletin askerini öldürdüler, hainler tarafından kurulan bir parti ağızlarından kürt kelimesini düşürmediler bu yüzden kürtlerin hepsinin imajını batının gözünde yerle bir ettiler. Bu yüzden halk birbirine düştü, sağcı/solcu olayı gibi ülkeyi kaosa sürüklemek istediler ve hedeflerine ulaşmış gibiler Allah sonumuzu hayır etsin.
 2. Mehmet Küçük
  Mehmet Küçük Eylül 09, 04:03
  Türkiye cumhuriyetinden önce hep sırt sırta olduğumuz söyleniyor. Peki ne oldu da bu hale geldik. Bana göre tek cevabı milliyetçilik. TC'den önceki devletlerimizde milliyetçilik yoktu. Sadrazam arap'ta olabilirdi türk'te olabilirdi. Sadece Müslümanlık var. Din kardeşliği vardı. Şimdi ne var. Milliyetçilik milliyetçilik milliyetçilik. Ben Osmanlı torunuyum diyen adamda milliyetçilik asla olmamalı. Osmanlıda milliyetçilik asla olmadı. Zira FATİH SULTAN MEHMET'in 5 hocasından 2'si Türk 1'i Arap 2'si Kürt'tü. Yeter şu milliyetçiliği bırakın artık. Herkes insan yahu.
 3. ercankorkmaz1988
  ercankorkmaz1988 Eylül 09, 11:12
  Daha iyi bir yorum olmazdı yüreğine sağlık
 4. TrKkN
  TrKkN Eylül 09, 11:16
  Halil bey, bugünlerde bir çok kişinin söylemek istediği duyguları çekinmeden ve kutuplaştırmak yerine birleştirici bir üslup ile aktarmışsınız yazınızda teşekkürler. Ben sizin kadar naif olamayabilirim sürç-i lisan affola herkesten. Yurttaşlarımızın gözden kaçırmamaları gereken bir çok unsur var bunlardan birincisi biz birbirimizi öldürüyoruz Teoman' ın dizelerinde bahsettiği gibi "Ateşi harlı delikanlılar / Ne şehit ne kahramanlar / Düşmansız bir savaşta / Düştüler kalkmayacaklar" evet siz anlatımınız da "Allah yolunda öldürülenlere ”ölüler” demeyiniz. Zîra onlar diridirler fakat siz hissedemezsiniz. " Ayet-i Kerime ile başlamışsınız işte tam da bu yüzden biz ölen çocuklarımıza daha çok üzülüyoruz çünkü maalesef ne bu Ayet-i Kerime de anlatılmak istenen "ALLAH" yolunda ölüyor evlatlarımız nede Vatanı düşman ordularına karşı savunurken, evlatlarımız bir masa etrafında anlaşamayan siyasilerin ve amacını seneler öncesinde büyük devletlerin oyuncağı olduğunda kaybeden, var olmasının en büyük nedeni güce olan insan zafiyeti olan pkk ile restleşmelerine kurban gidiyor. Maalesef acı ama gerçek bu. Bizleri evlatlarını kaybeden yurttaşları "Milliyetçilik" ve "Din" dogmalarıyla avutmaya çalışıyorlar, hani o acılar karşısında sızlayan burnumuz, yaşar gözlerimiz ve boğazımızda düğümlenen "birşeyler" var ya işte onları feryat, isyan edercesine dışarıya vurmayalım NEDEN diye sormayalım diye "Vatan için Şehid oldular" "Şehid' lik makamı en yüksek makamdır ALLAH nezdinde" diyerek engelliyorlar. Bu halk bu adalet sistemiyle hakkını asla savunamaz bu sistemi de bu siyasi partiler ve seçim kanunlarıyla değiştiremez sabır çekiyoruz ancak sabrın sonu selamet mi göremiyorum. Yitirdiğimiz evlatlarımıza Allah rahmet Ailelerine, bizlere sabır ve huzur versin.
  • Halil Şahin
   Halil Şahin Author Eylül 09, 12:08
   Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum, gerçekten hoş noktalara değinmişsiniz.
  • TrKkN
   TrKkN Eylül 09, 12:58
   Keşke konun kendisi de hoş olaydı, teşekkür ederim.
 5. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Eylül 09, 16:41
  İnsanların bir harf DEĞİŞİMİNE takıntısı buyuk işte. KÜRT TÜRK Ben doğma büyüme mersin anamurluyum. Askerden bölgemden yaşadığım yerden kurt arkadşlarım var. Ama gerçek KÜRT. Bazılarıda var hdp pkk ya destek veren kanı bozuklarda var. Bu bir gerçek. Hainle hain olmayanın farkı bence. Bugün bazı siyasalları destekleyen kurtler aynı zamanda pkkyıda desteklemiş oluyor. Belki bilerek belki bilmeyerek. Burası Türkiye 3 ...milyon insanın sığınağı 78milyon insanın ana vatanı. Kimse curret edemez. BÖLMEYE

Write comment

Only registered users can comment.