Insiderlar Için Firmware Güncellemeleri Geliyor!
02/03/2016
Emir İlgün (401 Haber)
7 Yorum
Paylaş

Insiderlar Için Firmware Güncellemeleri Geliyor!

Microsoft bugün yeni Insider sürümünü Slow ve Release Ring kullanıcılarına sundu. Yarından itibaren de Insider programının her hangi bir halkasında olan kullanıcılar da Firmware güncellemelerini otomatik olarak almaya başlayacak.

Firmware ve Software (yazılım) güncellemeleri iki birbirinden farklı kavramlardır. Firmware genellikle Donanımlar için yayımlanırken, Software adı üzerinde olarak sadece yazılım için yayınlanır.

Önceleri kullanıcılar, cihazları için yayınlanan Firmware güncellemelerini alabilmek için Windows Phone 8.1’e geri dönmek zorunda kalıyordu. Daha sonra Microsoft buna geçici bir çözüm üreterek, Insider halkalarına yeni bir halka ekledi ve her hangi bir Firmware yayınlandığında bu halkayı seçip Firmware’inizi kurabilir ardından yeniden Fast ve Slow ringe geçilebiliyordu. En güzel tarafı da işletim sistemini geri yüklemek zorunda kalınmıyordu.

Bu iki durumunda ortak problemi ise, kullanıcılar herhangi bir güncellemenin geldiğinden habersiz olduklarından sürekli olarak kontrol etmek durumunda kalıyordu. Bütün bu durumlara kalıcı bir çözüm olarak Microsoft geçtiğimiz hafta bir çözüm oluşturdu ve yarından itibaren ise artık bu çözüm devreye girecek.

Yarından itibaren (3 MART), Insider üzerinden herhangi bir halkaya bağlı olan bütün kullanıcılar Firmware güncellemelerini almak için herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmayacak.

Tabii ki şunu da bahsetmemiz gerekecek, bu durum bütün cihazlar için aynı anda geçerli olmayacak. Zaman içerisinde bütün cihazlar için geçerli olacak.

Aynı zamanda operatörler de tam olarak aradan kalkmış değiller. Yine en son sözü onlar söyleyecekler. Örneğin, Vodafone’dan alınmış bir Lumia 1520 cihazının Firmware güncellemesini yine Vodafone’un onaylaması gerekecek. Radyo ağlarına bağlı herhangi bir Firmware güncellemesi genel olarak Operatör onayı almak zorunda kalıyor. Unlocked veya Ülke çapında satılan cihazlar  (Örneğin Vatandan alınan Lumia 950) neyse ki bu işlem sürecinden geçmek zorunda değiller.

Windows Phone 8.1 Cihazlar?

Microsoft Windows Phone 8.1 için neyin beklediğine dair bir yazıyı aslında şubat ayının 25’inde bizler ile paylaşmıştı. Dilerseniz hatırlayalım;

Var olan windows Phone 8.1 cihazlar için, Windows 10 güncellemesi sadece yazılım güncellemesi olacak ancak bazı hataları düzeltebilmemiz açısından bazı cihazlar ilk olarak firmware güncellemesi alabilirler. Henüz Windows Phone 8.1 cihazların tam olarak güncellemeyi nasıl alacaklarına dair iletişimimiz devam ediyor. Sizler Windows 10 yayınlanana kadar lütfen cihazınızda en son Windows Phone 8.1 sürümünün yüklü olduğuna emin olun.

Yukarıdaki cümlelerden de anlaşılacağı gibi, Windows Phone 8.1’de bulunan cihazlar için henüz söylenebilecek net bir şey yok. Bu önümüzdeki haftalarda değişebilir.

Sizin bu durum hakkındaki düşünceleriniz neler?

Emir İlgün

Emir İlgün

<p>Merhabalar! Marmara Üniversitesi’nde Turizm Rehberliği okuyorum ve diğer yöneticiler gibi bende teknoloji hastasıyım. Lumia 1520 ve ben harika bir ikiliyiz ve sizleri bilgilendirmekten onur duyarız ;)</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Emir İlgün | Çıkış Yap

7 Yorum yapıldı : "Insiderlar Için Firmware Güncellemeleri Geliyor!"

Uyarma Seçenekleri
Emir İlgün
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan