İşte! Amber Güncellemesi ve Getirdikleri
27/06/2013
Fatih Tercan (1139 Haber)
53 Yorum
Paylaş

İşte! Amber Güncellemesi ve Getirdikleri

İşte! Amber Güncellemesi ve Getirdikleri


Lumia 925 ile açığa çıkan Amber güncellemesi, 26.06.2013 tarihi itibariyle İsviçre de dağıtılmaya başlandı.
Daha öncesinde Çinli kaynakların Lumia 925 üzerindeki incelemeleriyle ortaya çıkan görseller ışığında genel hatlarıyla Amber isimli güncellemenin neler getireceğini makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Güncelleme için hızlı bir bakış:

Güncelleme, Lumia cihazlar için alışık olduğumuz bazı küçük eklemeler içeriyor. Aynı zamanda hata düzeltmeleri, Microsoft’un izin verdiği ölçüde güncellemeye dahil edilmiş.

Lumia 925 üzerinde işletim sistemi sürümü 8.0.10327.77 olduğu görülüyor. Ekstralar + bilgi panelinde yazılım sürümü altında büyük bir “Lumia Amber” ibaresi dikkat çekiyor.
Bu panelde listelenen bileşen versiyonları da Lumia 920 ve 820’e göre farklılıklar içeriyor. Yani bu şu anlama geliyor, Nokia; sisteme entegre bileşenlerini daha da geliştirmiş.

 

Resim 001

 

 

 

Beklenen “uyanmak için çift dokunun özelliği” genel sistem ayarlarında ekran + dokunma panelinde karşımıza çıkıyor. “Dokunmatik” sekmesi altında uyanma özelliğini açmak veya kapatmak için ek bir onay kutusu bulunuyor.
Bu arada ekran + dokunma ayarlarında, kilit ekranı saat özelliği için olan “Glance” olarak adlandırılan yeni bir sekme daha var.  Bu sekmede iki seçenek var, ilkinde ekran karardığında devreye girmesini istediğiniz (saat) bileşeni seçmenizi saylıyor. İkincide ise gece modunda yapılacak işlevi belirliyor.

 

Resim 002

 

E-posta + Hesaplar bölümünde de bir takım değişimler mevcut. “IBM Notes Traveler” hesaplarını da eklememizi sağlayan ek bir işlev daha eklenmiş. Ekran görüntülerinden şimdilik bu ayarlar için daha fazla yorum çıkarılamıyor.

 

Resim 003

 

 

Lumia Amber ile birlikte eklenen bir diğer şey ise, kilit ekranlarına eklememiz için bir çok duvar kâğıdına daha sahip olmak.

 

Resim 004

 

Amber’in belki de en fazla beklenen özelliği olan yeni “SmartCam“, karşımıza çıkıyor. Genel anlamda Lumia 928, 925, 920, 820 cihazları için yapılmış kamera uygulaması olan SmartCam, daha önce mağazada yayınlandı, ancak amber güncellemesi ile kullanılmaya başlanabilecek.
Bu uygulama ile birlikte kamera ayarlarına eklenen bir seçenek ile var sayılan yani kamera tuşuna bastığımızda açılan kamera uygulamasını değiştirebiliyoruz. Şu an için 3. parti geliştiricilerin uygulamaları, bu listede yerlerini alamayacaklar. Belki ilerleyen zamanda lens listesindeki uygulamalar da bu seçeneğe dahil olabilirler.

 

Resim 005

 

 

Amber güncellemesi, bir çok açıdan Lumia cihazlara ek işlevler katmayı hedefliyor. Bu işlevlerden bir diğeri de “Flip to silence” yani susturmak için çevir. Adından da anlaşıldığı gibi telefondaki sesleri yüz üstü çevirerek susturmanızı sağlayacak bu işlev. Bu ayara, Ayarlar -> Ses (Nokia bileşeni) üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Resim 004

 

Uzun süredir Windows Phone 8 kullanıcılarının beklediği ve çokça tartışmalara konu olan “Radyo” ise bu güncelleme ile birlikte Lumialara eklenen bir diğer işlev. Şu an için 928, 925, 920 ve 820 ye geleceği kesin olan radyonun diğer cihazlar için gelecek mi bekleyip göreceğiz.

 

Resim 007

 

 

Bir çok fikre ve dedikodulara konu olan “Lumia Renk Profili” ise Amber güncellemesiyle boy gösteriyor. Ekran görüntüsü ve sızan haberlerden yola çıkarak işlevini yorumlayacak olursak; kilit ekranı resimlerinde seçtiğimiz resme göre ekranın renk ve doygunluklarını ayarlayabileceğimiz bir betik olarak karşımıza çıkıyor.

 

Resim 006

 

 

Şimdilik Lumia Amber güncellemesi hakkında bildiklerimiz bu kadar.

Güncelleme İsviçre de dağıtıma başlandığı için, çok yakın zamanda bu bilgilere eklemeler yapma olasılığımız da var.

 

Fatih Tercan

Fatih Tercan

<p>Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy – WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Fatih Tercan | Çıkış Yap

53 Yorum yapıldı : "İşte! Amber Güncellemesi ve Getirdikleri"

Uyarma Seçenekleri
Fatih Tercan
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
wpDiscuz