İşte! Amber Güncellemesi ve Getirdikleri
27/06/2013
Fatih Tercan (1132 Haber)
53 Yorum
Paylaş

İşte! Amber Güncellemesi ve Getirdikleri

İşte! Amber Güncellemesi ve Getirdikleri


Lumia 925 ile açığa çıkan Amber güncellemesi, 26.06.2013 tarihi itibariyle İsviçre de dağıtılmaya başlandı.
Daha öncesinde Çinli kaynakların Lumia 925 üzerindeki incelemeleriyle ortaya çıkan görseller ışığında genel hatlarıyla Amber isimli güncellemenin neler getireceğini makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Güncelleme için hızlı bir bakış:

Güncelleme, Lumia cihazlar için alışık olduğumuz bazı küçük eklemeler içeriyor. Aynı zamanda hata düzeltmeleri, Microsoft’un izin verdiği ölçüde güncellemeye dahil edilmiş.

Lumia 925 üzerinde işletim sistemi sürümü 8.0.10327.77 olduğu görülüyor. Ekstralar + bilgi panelinde yazılım sürümü altında büyük bir “Lumia Amber” ibaresi dikkat çekiyor.
Bu panelde listelenen bileşen versiyonları da Lumia 920 ve 820’e göre farklılıklar içeriyor. Yani bu şu anlama geliyor, Nokia; sisteme entegre bileşenlerini daha da geliştirmiş.

 

Resim 001

 

 

 

Beklenen “uyanmak için çift dokunun özelliği” genel sistem ayarlarında ekran + dokunma panelinde karşımıza çıkıyor. “Dokunmatik” sekmesi altında uyanma özelliğini açmak veya kapatmak için ek bir onay kutusu bulunuyor.
Bu arada ekran + dokunma ayarlarında, kilit ekranı saat özelliği için olan “Glance” olarak adlandırılan yeni bir sekme daha var.  Bu sekmede iki seçenek var, ilkinde ekran karardığında devreye girmesini istediğiniz (saat) bileşeni seçmenizi saylıyor. İkincide ise gece modunda yapılacak işlevi belirliyor.

 

Resim 002

 

E-posta + Hesaplar bölümünde de bir takım değişimler mevcut. “IBM Notes Traveler” hesaplarını da eklememizi sağlayan ek bir işlev daha eklenmiş. Ekran görüntülerinden şimdilik bu ayarlar için daha fazla yorum çıkarılamıyor.

 

Resim 003

 

 

Lumia Amber ile birlikte eklenen bir diğer şey ise, kilit ekranlarına eklememiz için bir çok duvar kâğıdına daha sahip olmak.

 

Resim 004

 

Amber’in belki de en fazla beklenen özelliği olan yeni “SmartCam“, karşımıza çıkıyor. Genel anlamda Lumia 928, 925, 920, 820 cihazları için yapılmış kamera uygulaması olan SmartCam, daha önce mağazada yayınlandı, ancak amber güncellemesi ile kullanılmaya başlanabilecek.
Bu uygulama ile birlikte kamera ayarlarına eklenen bir seçenek ile var sayılan yani kamera tuşuna bastığımızda açılan kamera uygulamasını değiştirebiliyoruz. Şu an için 3. parti geliştiricilerin uygulamaları, bu listede yerlerini alamayacaklar. Belki ilerleyen zamanda lens listesindeki uygulamalar da bu seçeneğe dahil olabilirler.

 

Resim 005

 

 

Amber güncellemesi, bir çok açıdan Lumia cihazlara ek işlevler katmayı hedefliyor. Bu işlevlerden bir diğeri de “Flip to silence” yani susturmak için çevir. Adından da anlaşıldığı gibi telefondaki sesleri yüz üstü çevirerek susturmanızı sağlayacak bu işlev. Bu ayara, Ayarlar -> Ses (Nokia bileşeni) üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Resim 004

 

Uzun süredir Windows Phone 8 kullanıcılarının beklediği ve çokça tartışmalara konu olan “Radyo” ise bu güncelleme ile birlikte Lumialara eklenen bir diğer işlev. Şu an için 928, 925, 920 ve 820 ye geleceği kesin olan radyonun diğer cihazlar için gelecek mi bekleyip göreceğiz.

 

Resim 007

 

 

Bir çok fikre ve dedikodulara konu olan “Lumia Renk Profili” ise Amber güncellemesiyle boy gösteriyor. Ekran görüntüsü ve sızan haberlerden yola çıkarak işlevini yorumlayacak olursak; kilit ekranı resimlerinde seçtiğimiz resme göre ekranın renk ve doygunluklarını ayarlayabileceğimiz bir betik olarak karşımıza çıkıyor.

 

Resim 006

 

 

Şimdilik Lumia Amber güncellemesi hakkında bildiklerimiz bu kadar.

Güncelleme İsviçre de dağıtıma başlandığı için, çok yakın zamanda bu bilgilere eklemeler yapma olasılığımız da var.

 

Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorum Yap

53 Yorum yapıldı : "İşte! Amber Güncellemesi ve Getirdikleri"

Uyarma Seçenekleri
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
Ferhat Özdemir
Üye

Peki ulkemıze ne zamn gelıcek amber güncellemesi tam bir tarıh var mı ?

enes
Ziyaretçi

çok teşekkürler çok güzel haber.

Fatih Tercan
Ziyaretçi

Teşekkür ederim 🙂 =Burak Dalyanda=

enes
Ziyaretçi

Bir de bir sorum olacak bilginiz var ise; Amber güncellemesi ile wp8.1 güncellemesi ayrı iki güncelleme mi oluyor yoksa 8.1 amber dediğimiz olay mı? Bildiğim kadarıyla microsoft henüz 8.1’in tanıtımını yapmadı,

Fatih Tercan
Ziyaretçi

Amber güncellemesi, Nokia tarafından yapılan bir düzenleme ve geliştirme işlevidir. Sisteme fazla tesiri olmaz. O yüzden 8.1, farklı ve tüm sistemi değiştirecek bir güncelleme ve Microsoft tarafından yayınlanacaktır. Nokia bu ekstra güncellemeleri sadece donanımı daha etkin kullanmayı amaçlayan bir ara güncelleme olarak yayınlıyor.

=Burak Dalyanda=

ferhst
Ziyaretçi

Bildirim merkezi ile ilgili bişe söylenseydi bari…

Fatih Tercan
Ziyaretçi

Bildirim merkezi, Microsoft tarafından yayınlanacak bir güncelleme ile gelecektir. Sistemin kapalı olması nedeni ile Nokia’nın yapabileceği bir şey değil. Bu güncelleme ara bir güncellemedir.

ferhat
Ziyaretçi

bizde bu güncellemeyi microsoft yapıyo sanıyoruz he :):) microsoft ne zaman güncelleme yapacak peki bi bilginiz var mı ? ayrıca temple run 2 subway surf gibi oyunların haberleri dışında uygulamalarıda gelmedi bununla ilgilide bilginiz varsa duymak isteriz… teşekkürler şimdiden..

umut
Ziyaretçi

620 için umarım radyo vardır.kutusunun uzerinde trt bondrolu var.

yasin
Ziyaretçi

merhabalar.620 için radyo güncellemesi gelmeyecek diye biliyorum Umut kardeşim.

berat
Ziyaretçi

bölge ayarlarımızı isviçre yapsak güncelleyebilir miyiz 😀

Burak Dalyanda
Yönetici

Bölge ayarı bir şey ifade etmez 🙂 cihazların ürün kodları tutmalı 😉

ferhat
Ziyaretçi

ağustosa ertelenmiş güncelleme * * * zorla iosa yada androide geçircekler bizi !!!

Burak Dalyanda
Yönetici

Öncelikle, Ağustos ayı için Nokia Türkiye tarafından bir açıklama yapılmadı. O açıklama ispanya için geçerli. İsviçre’de dağıtımın başladığı duyumu var. Ancak normal kullanıcı mı, yoksa geliştirici cihazlarına mı belirsiz. Türkiye için vakit belirsiz.

Burak Dalyanda
Yönetici

İnanın Windows Phone, Android ve Ios a göre daha fazla güncelleme alıyor 😉 Kişisel tercihtir buyurun geçin. Problem sadece, resmi açıklamalar yerine sızıntılardan açığa çıktığı kadarıyla yapılan haberlerdeki tarih sıkıntıları 🙂 Buyurun Androidinize.

yasin
Ziyaretçi

benim 920 serviste ıkı ay oldu tekrar yolladım umarım yenısıyle degişim olur artık çok madur etti servis:(toplam süreç 3 ayı bulacak boyle gıderse…böyle giderse yazılım yayınlanana kadar elmez sanırım:)Nokia cihazının arkasında oldugunu her defasında gösterıyor her nekadar şansızlık yaşasamda lumia mı dort gözle bekliyorum tabi sıfırıyla degısmıs bır halde:)

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

İnşallah cihazınıza en kısa zamanda sorunsuz olarak kavuşursunuz 🙂

ferhst
Ziyaretçi

Burak kardeş inan çok seviyorum telimi şu devamlı ertelemeler çok sıktı artık arkadaşlarım ios 5 yada s3 al diyorlardı ben gittim 920 aldım sabrediyoruz bekliyoruz yapcak bişe yok… Dediğinde haklısın ispanya için ertelendi ama bizim için de Bi bilgi yok..

umut
Ziyaretçi

620 hariç bütün lumia lara radyo geliyor. 520 ve bize gelmese anlıcam dusuk donanımlıyız diye kendimi kandırcam ama abi 520 ye bile geliyor yahu.hem ispanyada agustosa ertelenmiş.en azından agustos ayını biliyorlar.bizde ise bi soylenti,bi rivayet bile yok :S

ferhat
Ziyaretçi

whatssap güncellense yeter bana he ..

Atati
Ziyaretçi

Neden lumia 620 ye güncelleme gelmiyor.Bu nasıl saçmalık şimdi insanlar lumia 520 alıyorlar ve bi halta yaramayacak.Nolacak bu iş?

Burak Dalyanda
Ziyaretçi

Bu yazının içerisinde, 620 ye yada diğer cihazlara güncelleme gelmeyecek gibi bir ibare mevcut değil. Bu haber içerisinde böyle bir kanıya nasıl ulaşabildiniz? Amber güncellemesi mevcut tüm Lumia cihazlara kademeli olarak gelecektir. Sitemlerinizi lütfen daha doğru okuyarak dile getirin.

Ali KURTARAN
Ziyaretçi

şu güncelleme gelsin artık hergün gelme tarihine bakmaktan yoruldum

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

Güncelleme Nokia nın uygulama sayısının fazla oluşu ve bunların optimize edilmesinin zaman almasından dolayı geç geliyor. En geç ağustos başında gelmiş olur

gencer
Ziyaretçi

23,02.2013 de lumia 620 aldım vallahide billahide pişmanım,elim kırılaydıda almasaydım 750 tl yi attım çöpe,200 tl daha veripte samsung marka alssaydım binkatlı iyi olurdu,telefonum her uygulama açıp kapayınca donuyor,kamerayı açınca donuyor,arama yapınca donuyor kapatamıyorum,garantiye gönderdim arızasını belirttim,teli sıfırlayıp göndermişler,yine aynı yine aynı,yok performansı iyiymiş,yok akıllı telefonmuş,telefonu kullanamıyorumki performansını akıllılığını bileyim,ayıp nokıa,ya

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

Gencer bey, benimde çevremde 620 kullanan arkadaşlarım var ve gayet memnunlar. Anlattığınız kadar kötü bir ürün olsa ben eşime dostuma önerebilir miyim bu cihazı? Sitemizde flashlama işlemi anlatımı var. Siz o cihaza bir kez Flash atın donanımsal sorunu yoksa tıkır tıkır çalışacaktır

umut
Ziyaretçi

bu site artık guncel haber vermiyor galiba.Nokia 1020’yi tanıttı ama burdaki son haber amber guncellemesi. burası nokia modellerinin açıklandığı yer olmayabilir ama wp 8 kullanan bijr cihazın haberinin yayınlanmasını beklerdim.

wpDiscuz