İşte! Amber Güncellemesi ve Getirdikleri
27/06/2013
Fatih Tercan (1140 Haber)
53 Yorum
Paylaş

İşte! Amber Güncellemesi ve Getirdikleri

İşte! Amber Güncellemesi ve Getirdikleri


Lumia 925 ile açığa çıkan Amber güncellemesi, 26.06.2013 tarihi itibariyle İsviçre de dağıtılmaya başlandı.
Daha öncesinde Çinli kaynakların Lumia 925 üzerindeki incelemeleriyle ortaya çıkan görseller ışığında genel hatlarıyla Amber isimli güncellemenin neler getireceğini makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Güncelleme için hızlı bir bakış:

Güncelleme, Lumia cihazlar için alışık olduğumuz bazı küçük eklemeler içeriyor. Aynı zamanda hata düzeltmeleri, Microsoft’un izin verdiği ölçüde güncellemeye dahil edilmiş.

Lumia 925 üzerinde işletim sistemi sürümü 8.0.10327.77 olduğu görülüyor. Ekstralar + bilgi panelinde yazılım sürümü altında büyük bir “Lumia Amber” ibaresi dikkat çekiyor.
Bu panelde listelenen bileşen versiyonları da Lumia 920 ve 820’e göre farklılıklar içeriyor. Yani bu şu anlama geliyor, Nokia; sisteme entegre bileşenlerini daha da geliştirmiş.

 

Resim 001

 

 

 

Beklenen “uyanmak için çift dokunun özelliği” genel sistem ayarlarında ekran + dokunma panelinde karşımıza çıkıyor. “Dokunmatik” sekmesi altında uyanma özelliğini açmak veya kapatmak için ek bir onay kutusu bulunuyor.
Bu arada ekran + dokunma ayarlarında, kilit ekranı saat özelliği için olan “Glance” olarak adlandırılan yeni bir sekme daha var.  Bu sekmede iki seçenek var, ilkinde ekran karardığında devreye girmesini istediğiniz (saat) bileşeni seçmenizi saylıyor. İkincide ise gece modunda yapılacak işlevi belirliyor.

 

Resim 002

 

E-posta + Hesaplar bölümünde de bir takım değişimler mevcut. “IBM Notes Traveler” hesaplarını da eklememizi sağlayan ek bir işlev daha eklenmiş. Ekran görüntülerinden şimdilik bu ayarlar için daha fazla yorum çıkarılamıyor.

 

Resim 003

 

 

Lumia Amber ile birlikte eklenen bir diğer şey ise, kilit ekranlarına eklememiz için bir çok duvar kâğıdına daha sahip olmak.

 

Resim 004

 

Amber’in belki de en fazla beklenen özelliği olan yeni “SmartCam“, karşımıza çıkıyor. Genel anlamda Lumia 928, 925, 920, 820 cihazları için yapılmış kamera uygulaması olan SmartCam, daha önce mağazada yayınlandı, ancak amber güncellemesi ile kullanılmaya başlanabilecek.
Bu uygulama ile birlikte kamera ayarlarına eklenen bir seçenek ile var sayılan yani kamera tuşuna bastığımızda açılan kamera uygulamasını değiştirebiliyoruz. Şu an için 3. parti geliştiricilerin uygulamaları, bu listede yerlerini alamayacaklar. Belki ilerleyen zamanda lens listesindeki uygulamalar da bu seçeneğe dahil olabilirler.

 

Resim 005

 

 

Amber güncellemesi, bir çok açıdan Lumia cihazlara ek işlevler katmayı hedefliyor. Bu işlevlerden bir diğeri de “Flip to silence” yani susturmak için çevir. Adından da anlaşıldığı gibi telefondaki sesleri yüz üstü çevirerek susturmanızı sağlayacak bu işlev. Bu ayara, Ayarlar -> Ses (Nokia bileşeni) üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Resim 004

 

Uzun süredir Windows Phone 8 kullanıcılarının beklediği ve çokça tartışmalara konu olan “Radyo” ise bu güncelleme ile birlikte Lumialara eklenen bir diğer işlev. Şu an için 928, 925, 920 ve 820 ye geleceği kesin olan radyonun diğer cihazlar için gelecek mi bekleyip göreceğiz.

 

Resim 007

 

 

Bir çok fikre ve dedikodulara konu olan “Lumia Renk Profili” ise Amber güncellemesiyle boy gösteriyor. Ekran görüntüsü ve sızan haberlerden yola çıkarak işlevini yorumlayacak olursak; kilit ekranı resimlerinde seçtiğimiz resme göre ekranın renk ve doygunluklarını ayarlayabileceğimiz bir betik olarak karşımıza çıkıyor.

 

Resim 006

 

 

Şimdilik Lumia Amber güncellemesi hakkında bildiklerimiz bu kadar.

Güncelleme İsviçre de dağıtıma başlandığı için, çok yakın zamanda bu bilgilere eklemeler yapma olasılığımız da var.

 

Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. Ferhat
  Ferhat Haziran 27, 16:57
  Peki ulkemıze ne zamn gelıcek amber güncellemesi tam bir tarıh var mı ?
 2. enes
  enes Haziran 27, 18:47
  çok teşekkürler çok güzel haber.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Haziran 27, 21:25
   Teşekkür ederim :) =Burak Dalyanda=
  • enes
   enes Haziran 28, 07:08
   Bir de bir sorum olacak bilginiz var ise; Amber güncellemesi ile wp8.1 güncellemesi ayrı iki güncelleme mi oluyor yoksa 8.1 amber dediğimiz olay mı? Bildiğim kadarıyla microsoft henüz 8.1'in tanıtımını yapmadı,
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Haziran 28, 10:04
   Amber güncellemesi, Nokia tarafından yapılan bir düzenleme ve geliştirme işlevidir. Sisteme fazla tesiri olmaz. O yüzden 8.1, farklı ve tüm sistemi değiştirecek bir güncelleme ve Microsoft tarafından yayınlanacaktır. Nokia bu ekstra güncellemeleri sadece donanımı daha etkin kullanmayı amaçlayan bir ara güncelleme olarak yayınlıyor. =Burak Dalyanda=
 3. ferhst
  ferhst Haziran 27, 21:29
  Bildirim merkezi ile ilgili bişe söylenseydi bari...
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Haziran 28, 10:06
   Bildirim merkezi, Microsoft tarafından yayınlanacak bir güncelleme ile gelecektir. Sistemin kapalı olması nedeni ile Nokia'nın yapabileceği bir şey değil. Bu güncelleme ara bir güncellemedir.
 4. ferhat
  ferhat Haziran 28, 12:40
  bizde bu güncellemeyi microsoft yapıyo sanıyoruz he :):) microsoft ne zaman güncelleme yapacak peki bi bilginiz var mı ? ayrıca temple run 2 subway surf gibi oyunların haberleri dışında uygulamalarıda gelmedi bununla ilgilide bilginiz varsa duymak isteriz... teşekkürler şimdiden..
 5. umut
  umut Haziran 30, 14:58
  620 için umarım radyo vardır.kutusunun uzerinde trt bondrolu var.
  • yasin
   yasin Temmuz 01, 23:11
   merhabalar.620 için radyo güncellemesi gelmeyecek diye biliyorum Umut kardeşim.
 6. berat
  berat Temmuz 01, 15:06
  bölge ayarlarımızı isviçre yapsak güncelleyebilir miyiz :D
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Temmuz 02, 12:39
   Bölge ayarı bir şey ifade etmez :) cihazların ürün kodları tutmalı ;)
 7. ferhat
  ferhat Temmuz 01, 21:12
  ağustosa ertelenmiş güncelleme * * * zorla iosa yada androide geçircekler bizi !!!
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Temmuz 02, 12:42
   Öncelikle, Ağustos ayı için Nokia Türkiye tarafından bir açıklama yapılmadı. O açıklama ispanya için geçerli. İsviçre'de dağıtımın başladığı duyumu var. Ancak normal kullanıcı mı, yoksa geliştirici cihazlarına mı belirsiz. Türkiye için vakit belirsiz.
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Temmuz 02, 12:47
   İnanın Windows Phone, Android ve Ios a göre daha fazla güncelleme alıyor ;) Kişisel tercihtir buyurun geçin. Problem sadece, resmi açıklamalar yerine sızıntılardan açığa çıktığı kadarıyla yapılan haberlerdeki tarih sıkıntıları :) Buyurun Androidinize.
 8. yasin
  yasin Temmuz 01, 23:14
  benim 920 serviste ıkı ay oldu tekrar yolladım umarım yenısıyle degişim olur artık çok madur etti servis:(toplam süreç 3 ayı bulacak boyle gıderse...böyle giderse yazılım yayınlanana kadar elmez sanırım:)Nokia cihazının arkasında oldugunu her defasında gösterıyor her nekadar şansızlık yaşasamda lumia mı dort gözle bekliyorum tabi sıfırıyla degısmıs bır halde:)
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Temmuz 21, 22:47
   İnşallah cihazınıza en kısa zamanda sorunsuz olarak kavuşursunuz :)
 9. ferhst
  ferhst Temmuz 03, 08:42
  Burak kardeş inan çok seviyorum telimi şu devamlı ertelemeler çok sıktı artık arkadaşlarım ios 5 yada s3 al diyorlardı ben gittim 920 aldım sabrediyoruz bekliyoruz yapcak bişe yok... Dediğinde haklısın ispanya için ertelendi ama bizim için de Bi bilgi yok..
 10. umut
  umut Temmuz 03, 15:35
  620 hariç bütün lumia lara radyo geliyor. 520 ve bize gelmese anlıcam dusuk donanımlıyız diye kendimi kandırcam ama abi 520 ye bile geliyor yahu.hem ispanyada agustosa ertelenmiş.en azından agustos ayını biliyorlar.bizde ise bi soylenti,bi rivayet bile yok :S
 11. ferhat
  ferhat Temmuz 03, 18:00
  whatssap güncellense yeter bana he ..
 12. Atati
  Atati Temmuz 06, 16:57
  Neden lumia 620 ye güncelleme gelmiyor.Bu nasıl saçmalık şimdi insanlar lumia 520 alıyorlar ve bi halta yaramayacak.Nolacak bu iş?
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Temmuz 06, 17:27
   Bu yazının içerisinde, 620 ye yada diğer cihazlara güncelleme gelmeyecek gibi bir ibare mevcut değil. Bu haber içerisinde böyle bir kanıya nasıl ulaşabildiniz? Amber güncellemesi mevcut tüm Lumia cihazlara kademeli olarak gelecektir. Sitemlerinizi lütfen daha doğru okuyarak dile getirin.
 13. Ali KURTARAN
  Ali KURTARAN Temmuz 07, 17:20
  şu güncelleme gelsin artık hergün gelme tarihine bakmaktan yoruldum
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Temmuz 21, 22:27
   Güncelleme Nokia nın uygulama sayısının fazla oluşu ve bunların optimize edilmesinin zaman almasından dolayı geç geliyor. En geç ağustos başında gelmiş olur
 14. gencer
  gencer Temmuz 07, 20:14
  23,02.2013 de lumia 620 aldım vallahide billahide pişmanım,elim kırılaydıda almasaydım 750 tl yi attım çöpe,200 tl daha veripte samsung marka alssaydım binkatlı iyi olurdu,telefonum her uygulama açıp kapayınca donuyor,kamerayı açınca donuyor,arama yapınca donuyor kapatamıyorum,garantiye gönderdim arızasını belirttim,teli sıfırlayıp göndermişler,yine aynı yine aynı,yok performansı iyiymiş,yok akıllı telefonmuş,telefonu kullanamıyorumki performansını akıllılığını bileyim,ayıp nokıa,ya
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Temmuz 21, 22:25
   Gencer bey, benimde çevremde 620 kullanan arkadaşlarım var ve gayet memnunlar. Anlattığınız kadar kötü bir ürün olsa ben eşime dostuma önerebilir miyim bu cihazı? Sitemizde flashlama işlemi anlatımı var. Siz o cihaza bir kez Flash atın donanımsal sorunu yoksa tıkır tıkır çalışacaktır
 15. umut
  umut Temmuz 11, 21:49
  bu site artık guncel haber vermiyor galiba.Nokia 1020'yi tanıttı ama burdaki son haber amber guncellemesi. burası nokia modellerinin açıklandığı yer olmayabilir ama wp 8 kullanan bijr cihazın haberinin yayınlanmasını beklerdim.
 16. İbrahim DOĞUŞ
  İbrahim DOĞUŞ Temmuz 17, 08:45
  Microsoft WindowsPhone TR sayfasında nasıl yapılır konuları yeni versiyona göre güncellendi. http://www.windowsphone.com/tr-tr/how-to/wp8/basics/windows-phone-8-update-history
 17. Machine
  Machine Temmuz 18, 06:09
  Güncelleme bu ay içerisinde gelirmi ? L620 :)
 18. Ozan Kara
  Ozan Kara Temmuz 26, 16:26
  Hüseyin Bey bu güncelleme Lumia 520 nasıl bir şekilde gelecek? Teşekkürler
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Temmuz 26, 18:24
   çok az bir kısıtlamayla. Amber adı altında gelecek. gdr2 uzerine nokia tarafından bazı ek işlevler getirecek. sitemizde Amber in getireceklerini açıkladığımız bir haberimiz var.
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Temmuz 26, 22:35
   ozan bey, amber kesin olmamakla birlikte radyo hariç diğer getirileri ile birlikte 520 için gelecektir. Tabi bu bizim beklentimiz ve kesin olarak şu özellik gelecek diye bir bilgi yoktur
  • redows
   redows Temmuz 30, 00:04
   Nasıl kesin değil kardeş okadar proje ne için ? Bilmişlik yapmayalım Türkiyeye gelme tarihini bilen cevap versin
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Temmuz 30, 05:33
   Yok aslan parçası belirli bir tarih.
 19. colkun
  colkun Ağustos 01, 23:07
  Bir suredir yorumlarınızı takip ediyorum gerçektende konuya vakıf insanların konuştuğunu düşünüyorum. Benim sırym şu aamber güncellemesi,ile bazı yeni özellikler gelecek bunlar göz aldatmacası gibi geliyor bana. Bunun nedenide w8 kullanıcıların en büyük sorununa halen,çözüm bulamamış olması. W8 kullanıcılarının en büyük sorunu diğer ulaşır ve uygulamaların cd karta taşınamamasıdır. Bu apollo güncellemesiyle çozueleceği söyleniyordu. Apollo daha eski olmasına rağmen şuan amberdir gidiyor. Benim sorum şu apıllo güncellemesi ne zaman gelecek konuyu açıklarsanız sevinirim
 20. adem
  adem Ağustos 06, 11:25
  mrb bende 820 var amber güncellemesi gelince telefon sifirlanacak deniliyor yani bütün bilgiler acaba doğrumudur?
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Ağustos 07, 06:52
   Ota üzerinden güncellemeyi yaparsanız yedek almaksızın veri kaybınız olmuyor, diğer yöntemler ile yaparsanız yedek aldığınız takdirde yine kaybınız olmuyor. Ben 9 kez falan Flash yeni kurulum yaptım hiç kaybım olmadı
  • yasin
   yasin Ağustos 30, 09:16
   Hüseyin MUTLU bey, sizinle bir konu hakkında görüşmek istiyorum. müsait olduğunuz bir zamanda bana bir mail atabilir misiniz?
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Ağustos 30, 10:30
   Tabi ki, size e posta ile dönüş yapıyorum
 21. adem
  adem Ağustos 10, 13:29
  Mrb ota nedir acaba ve 820guncelleme tarihi bellimi tsk
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Ağustos 10, 13:37
   Merhabalar; OTA, Telefonda Ayarlar -> Telefon Güncellemeleri içerisinden; bilgisayara ihtiyaç duymadan yaptığınız güncellemelere verilen genel bir isimdir. Gerek sitemiz, gerek Facebook sayfamızda da sık sık dile getirdiğimiz gibi, güncellemenin tarihi ile alakalı hiç bir bilgi yok. Sadece ayın 14ünü gösteren birkaç sızıntı haber hariç.
 22. adem
  adem Ağustos 10, 13:40
  Tsk bilgi için sapreden derviş misali artık
 23. ömer
  ömer Ağustos 14, 11:09
  hala amber güncellemesi gelmedimi hani bugün verilecekti?
 24. İbrahim DOĞUŞ
  İbrahim DOĞUŞ Ağustos 16, 14:39
  620 ler için çift tıklama ile uyandırmayı koymamışlar :-(
  • İbrahim DOĞUŞ
   İbrahim DOĞUŞ Ağustos 16, 14:40
   FM radyo da daha önceden bilindiği gibi yok :-(
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Ağustos 26, 22:09
   Lumia 520,620,720,810 modelleri için çift tıklama aktif edilmeyecek malesef.
 25. volkan GÜNERHAN
  volkan GÜNERHAN Ağustos 17, 05:21
  amber güncellemesini ben yükledim pek fazla fark yok radio geldi ve birkaç özellik geldi ama götürdükleride oldu video kayı ve fotoraf çekme inanaılmaz kötü çekmeye başladı buzamana kadar kameraya gelen güncellemer gitti sanki kameram ilk günkü haline geri döndü ses gitti kullaklıktan aldığım bass sessi teneke sesi gibi oldu inşallah güncellemelerle düzelir tekrardan
 26. efkar
  efkar Eylül 23, 11:38
  lumia 720 için çift dokunuş gelmemiş
 27. yağmur malkoç
  yağmur malkoç Eylül 24, 13:31
  920 kullanıyorum ve telefonumu güzel fotoğraf çekiyor diye aldım . amber güncellemesiyle fotoğraf çekme kötüleşiyormuş? bu konuda yardımcı olur musunuz ?
 28. gül
  gül Ekim 31, 00:23
  güncellemeyi şu anda yapıyor telefonum fakat 6 saattir devam ediyor tahmini ne kadar sürece tamamlanır ayrıca denilen özellikler eklenirse gerçekten çok hoş olur bilgilendirirseniz sevinirim
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Ekim 31, 13:10
   Gül merhaba, amber güncellemesini yapmak için geç kalmışsınız, cihaza yenimi bilgi geldi ? Bu kadar sürmemesi gerekli güncellemeni. Size daha iyi yardımcı olma adına Güncellemeyi nerden be nasıl başlattınız biraz bilgi verir misiniz?
 29. Esad
  Esad Kasım 08, 12:55
  Lumia 620 kullanıyorum vede oldukça memnunum ama şu çift tıkla uyandırma özelliği neden yok ? Diğer 520-720 içinde geçerli :( Ayarlardan dokun'a girdiğimde kısa süreliğine de olsa o özelliği görebiliyorum ama aktif değil :( Neden böyle ayrımcılık yapılıyor anlamış değilim :@ EKRAN GÖRÜNTÜSÜ : http://r1311.hizliresim.com/1h/8/ubdhn.png Ama 520'de kullanılıyor anlamış değilim neden..... :((((((( Video Linki; http://youtu.be/D5_vfhqPESU
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Kasım 09, 19:17
   at&t cihazlar Türkiye cihazlardan farklı üretim yapılabiliyor belki buna istinaden çift tıklama kullanılabiliyor olabilir.

Write comment

Only registered users can comment.