iTunes , Spotify , WhatsAp UWP Uygulamaları
16/05/2017
burakalperen26 (31 Haber)
26 Yorum
Paylaş

iTunes , Spotify , WhatsAp UWP Uygulamaları

Geçtiğimiz günlerde yazdığım yazıda sizlere Apple’ın (iTunes) Windows 10 Mağazası için uygulama geliştireceği haberini paylaşmıştım. iTunes’dan sonra Spotify’ın da Windows 10 Mağazasına geleceği duyuruldu. Bu iki popüler uygulamadan sonra WhatsApp’ın da Windows 10 Mağazasına geleceği duyuruldu.

Bu uygulamalar Windows 10 S sayesinde Windows 10 Mağazasına gelecekler. Windows 10 S daha güvenli olması için sadece Windows 10  Mağazasından uygulama yüklenmesine izin verilen bir işletim sistemi olarak tasarlandı. Windows 10 S’in öğrenci ve öğretmenlere özel bir sistem olmasından dolayı geniş bir kitleye ulaşması muhtemel. Bu sistem ucuz ve güvenli olduğu için okullarda tercih edilecektir. Sistemin dışarıdan uygulama yüklemesine kapalı olması aslında mağaza için bir avantaj oluşturmuş olabilir.

Belki yılda 1-2 güncellenen Spotify’ın Windows 10 uygulamasının geliştirilmesi bence mobil açısından da etkili olacaktır. Böyle düşünmemin sebebi ise mantıken yerleşik Windows 10 uygulamalarında gördüğümüz gibi tamamen aynı özelliklere sahip masaüstü ve mobil uygulamaları gerçek olabiliyorsa  Google, Apple ve WhatsApp Windows 10 Masaüstü için geliştirecekleri uygulamaları neden Windows 10 Mobile için de yayınlamasın. Üç şirket de sonuç olarak Windows 10 için uygulama geliştirecek. Bu uygulamaların mobil için de yayınlanması bence yüksek bir ihtimal.

                                                                 Sizlerde fikirlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.


Twitter  Youtube ve Facebook ‘tan bizi takip edebilirsiniz. 

wptr.info
wptr.info
Developer: Burak Dalyanda
Price: Free+
                                     

Etiketler Spotify
burakalperen26

burakalperen26

Yorumlar

 1. galip
  galip Mayıs 16, 19:14
  Facebook Messenger aramaları veya instagramdan bi gelişme güncelleme olacakmı canlı yayın özelliği falan niye gelmedi? Bilgilendirirseniz seviniriz
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 16, 19:22
   Messenger da sesli ve görüntülü aramalar için arayacağınız kişinin profiline girdiğinizde simgeler var fakat şuan aktif değil yakın zamanda aktifleşir umarım ama Instagram da canlı yayın özelliği bir süredir var.
 2. alpay
  alpay Mayıs 16, 23:11
  Yüksek ihtimal değil kesin olmalı, çünkü evrensel uygulama mantığını yapmadılar mı? Tıpkı webdeki responsive tasarım gibi, yazılım aynı yazılım ekran çözünürlüğü kuçulunce ögelerin dizilimi yer değiştiriyor. Bilmeyenler için Örnek webde "responsive web sitesi örnekleri" aratın açıp pencereyi sağ alt köşeden tutup küçültmeye başlayın göreceksiniz demek istediğimi... Evrensel uygulama hikayeden değilse elbette mobilde kazanacak... Zaten birçok cihazı bu sebeple donanımı yetersiz çalıştıramaz diye saf dışı bırakmışlardı updatade ya.
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 17, 11:59
   Umarım bu uygulamalarım W10 mobile versiyonlarını da görürüz. Artık whatsapp ın spotify ın geç açılmasında herkes bıktı
 3. galip
  galip Mayıs 17, 00:38
  İnstagramdaaaa canlı yayın özelliği yok yanlış olmasın? (normal yapı)
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 17, 12:01
   Sol üstte kamera simgesine basarsanız en solda canlı diye bir seçenek var.Şuan test ettim gayet iyi çalışıyor. İşletim sisteminiz Windows Phone 8.1 mi ?
  • mrkyldz
   mrkyldz Mayıs 17, 17:26
   Açıkçası siz dediniz diye instagrama baktım ama canlı yayın özelliği yok bendede.
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 17, 19:42
   950 Xl kullanıyorum ve bende var şuan. 15063.297 sürümlü Windows 10 yüklü şuan bende. Farklılık neden dolayı kaynaklanıyor merak ettim bende işletim sistemi mi telefon mu ? Bence işletim sistemi gibi.
  • mrkyldz
   mrkyldz Mayıs 18, 06:32
   Sanırım her ikiside değil sorun İnstagram da android versiyonunda da var bu olay. Ozellikler aktif olması için zaman istiyor. Mesela İnstagramı silip tekrar yuklediğimizde direct message kısmı eski tasarımıyla karşınıza çıkıyor, bir sure sonra yeni tasarım aktif oluyor. Sanırım İnstagram altyapısında farklı bir şey kullanıyor. Umarım rn kısa zamanda herkes de aktif olur ned diyelim :(
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 18, 11:33
   Valla inan anlam veremedim ben hiç boyle bir sıkıntı yaşamadım. İnstagram bildiğim kadarıyla w10 a özel uygulama yaptı.8.1 için falan ne kullanılıyor bilmiyorum.
  • mrkyldz
   mrkyldz Mayıs 18, 14:10
   8.1 dekiler İnstagram Beta yı kullanıyorlar onda da pek çok özellik bulunmadığı için genellikle 3.parti instagram istemcisi olan 6tag uygulamasını kullanıyorlar . İnstagram her platformda boyle sorun çıkarabiliyor özellik sonradan aktif oluyor nedense. Ama madem sizde aktif olmuş demekki özellik uygulamada var, bu iyi bir şey bizdede en kısa surede aktif olacağını umalım o zaman :D
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 18, 19:59
   Tamamdır olay netleşti İnstagram W10M için w10 uygulaması yapmış. Geri kalanlar için ise İnstagram beta olarak kalmış güncelleme alıyor mu ki instagram beta benim tavsiyem 6 tag olacaktır
  • mrkyldz
   mrkyldz Mayıs 18, 20:27
   Hayır almıyor, yani önemli bir güncelleme almıyor. Yılda bir kez alıyor aşağı yukarı ondada uygulamayı bozuyorlar resmen. Zaten registry yapıp 10'a gelmemin sebeplerinden biri de buydu. 8.1 den destek çekmeyip uygulamalarıda kullanılmaz hale getirmeye başladılar.
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 18, 21:04
   Aslında geliştiricilerin UWP ye yönelmemelerinin sebebi de bu adam bakıyor w10 kullanan cihaz zaten az 8.0-8.1 daha fazla mesela whatsapp UWP yaparsa bu sefer 8.1 kullanıcıları ne yapacak bu sefer iki uygulamaya da güncelleme vermek zorunda kalacağını düşünürsek adamlar için büyük ve gereksiz bir yük olur.
 4. MarquisDeSuat
  MarquisDeSuat Mayıs 17, 10:58
  Microsoft bir şekilde Apple ile ortaklığa girip ortak mağaza gibi bir durum oluşturacak diye düşünüyorum ya da umuyorum
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 17, 12:02
   Apple dan boyle bir ortaklık girişimi beklemiyorum ben.
 5. galip
  galip Mayıs 17, 13:19
  İlginç windows 10 kullanıyorum guncellemelere dikkat ediyorum fakat dediğiniz olayı göreekran görüntüsü atabilseydik yorum kısmına iyi olurdu.teşekkurler
  • mk3hacew
   mk3hacew Mayıs 17, 19:46
   arkadaşlar buraya resim nasıl yükleniyor rica etsem bi yardımcı olurmusunuz
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 17, 19:52
   Maalesef sitemiz de yorumlara fotoğraf yükleyemiyorsunuz. https://hizliresim.com/ buraya fotoğrafınızı upload ettikten sonra linkini paylaşırsanız yardımcı olacaktır.
 6. alpay
  alpay Mayıs 17, 16:28
  hadi herşeyi geçtim şu instagram apple mağazadan portlanarak yapılmamış mıydı? benmi yanlış hatırlıyorum... bu durumda diğer uygulamalar portlanarak hemen mağazada yerini niye almıyor neyi bekliyorlar ?
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 17, 19:39
   Bu portlama işlemleri tamamen geliştiricilere kalmış bir şey.
  • mrkyldz
   mrkyldz Mayıs 18, 06:35
   Ve ayrıca İos dan portlamak, androidden portlamak kadar kolay değil. Ki zaten Portlanan uygulamada oyle çok iyi performans göstermiyor. Geliştiricilerin sıkıntısıda burada, uğraşmaktan çekiniyorlar ve hadi uygulamayı yaptılar o zaman da güncelleme getirmek zorunda kalacaklar. Az olarak gördüğü bir kullanıcı sayısına bence bu kadar uğraşmaktan çekiniyorlar.
 7. mrkyldz
  mrkyldz Mayıs 17, 16:36
  wptr uygulamasında haber okurken ekran siyah oluyor. Burak Bey acaba bi güncelleme hazırlıyor mu ? :))
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 17, 19:40
   Biz de beklemedeyiz kendisi biraz yoğun şu sıralar :)
 8. galip
  galip Mayıs 18, 21:56
  Windows 10 da facebook canlı yayın ve instagram canlı yayın aktif değil..bazıları aktif olduğunu idda ediyor enteresan çözümü nedir birde scorp video kayıt özelliği oda öylece kalakaldı bu konularda çözüm olsun gerisi boş tabi birde periscope olayı var..easycope tam karşılamıyor..tam anlamıyla birtek whatsapptan memnunum yılma aşamasındayım elimden tutun,,:)
 9. arif
  arif Mayıs 30, 18:53
  2 hafta sonra 3 ay ücretsiz Groove Music anahtarı geldi, fakat kullanamıyorum. Sürekli hata veriyor şu anda bir hata oluştu daha sonra tekrar deneyin şeklinde

Write comment

Only registered users can comment.