Lumia 1520 Galip Oldu
23/11/2014
Ali Demir (89 Haber)
7 Yorum
Paylaş

Lumia 1520 Galip Oldu

Geçtiğimiz günlerde Tokyo’nun ev sahipliği yaptığı Pwn20wn 2014 etkinliği gerçekleştirildi. Google, HP ve BlackBerry‘nin işbirliğiyle düzenlenen etkinliğe dünya genelinden hackerlar davet edildi.

Bu etkinlik aslında $150.000 ödüllü bir yarışma formatındaydı. Katılımcılarım amacı farklı işletim sistemlerinin güvenlik duvarını aşarak cihazlara hükmetmeye çalışmaktı.

Yapılan testlerin sonucunda en iyi cihazda performansı elde edebilen katılımcıyı belirleyerek ödülünü takdim etmek istediler. Etkinlikte Fire Phone(Amazon), iPone 5S, iPad Mini, Galaxy S5, Nexus 5, Nexus 7, BlackBerry z30 ve Lumia 1520 cihazları kullanıldı. iPhone 5S ilk testte çuvalladı. Safari delik deşik oldu diyebiliriz. Bizi asıl ilgilendiren nokta ise zorlu savaştan yalnızca Lumia 1520‘nin galip çıkmış olması.

Windows Phone 8.1 sürümlü cihaza hack olarak değerlendirilmese de VUPEN grubu telefon verilerine tarayıcıdaki ve çerezlerdeki bir kusurla erişmeyi başardılar. Ama tam olarak cihazın verilerine erişemediler, cihazı diğer cihazlara yaptıkları gibi keyfi olarak yönlendirme işlemi uygulayamadıklarından eylemleri başarısızlıkla sonuçlandı. Yarışmanın galibi Lumia 1520 oldu diyebiliriz.

En güvenli platform olduğunu yarışma sayesinde bir kez daha irdeleten Windows Phone işletim sistemi rakiplerinden güvenlik açısından daha üstün olduğunu kanıtlıyor.

Lumia 1520 ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek istiyorum. 6″ boyutunda HD çözünürlükte bir ekrana sahip olan cihazda Qualcomm Snapdragon 800 işlemciye ve 2 GB ram kapasitesine yer verilmiş. 20 MP arka kamerasıyla Denim güncellemesiyle 4K çözünürlükte video kaydı yapılabiliyor.

Cihazların güvenlikten ödün vermediğini söyleyen Android ve iOS kullanıcılarının aklında derin soru işaretleri bırakıyor. Windows Phone henüz ilkel haliyle bile kaliteden ödün vermezken diğer işletim sistemlerinin gelişmiş halleriyle çuvallaması kullanıcılarının güvenini oldukça sarsıyor.

Sizler Lumia 1520’nin başarısıyla ilgili neler düşünüyorsunuz?

Ali Demir

Ali Demir

<p>96 doğumlu, turizmci, satranç oynamayı seven biri.</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Ali Demir | Çıkış Yap

7 Yorum yapıldı : "Lumia 1520 Galip Oldu"

Uyarma Seçenekleri
Ali Demir
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan