Lumia 730 Özellikleri Sızdırıldı
08/08/2014
Emir İlgün (401 Haber)
2 Yorum
Paylaş

Lumia 730 Özellikleri Sızdırıldı

Geçen hafta sizlere Nokia’nın yeni güncellemesi olan “Debian Red” ile birlikte Lumia 730 (Süpreman) fotoğraflarını paylaşmıştık.(tıklayınız) Daha önceki yazımızda telefonun özelliklerini bilmezken, sadece “Selfie” odaklı olası bir ihtimal 5 Mp ön kamera ile bekliyorduk. Bugün wpcentral’ın paylaşmış olduğu habere göre cihazın özellikleri açığa çıktı.

Özelliklere bakmış olduğumuzda Windows Phone 8.1 (Debian Red) ile gelen Lumia 730’un orta sınıf bir cihaz olduğu gözle görülebilir derecede aşikar. Cihazın fiyatının da çok makul olması bekleniyor.

NOT: Bu özellikler sızıntı olduğu için değişme ihtimali tabii ki de mevcut.

Lumia 73x (Süperman)

 • 4.7″ ekran (854×480 FWVGA  ama olası bir ihtimal 720p)
 • 1 GB RAM
 • Quad-core işlemci (hız bilinmiyor)
 • 128 GB’a kadar Micro SD kart desteği
 • 6.1 Mp ana kamera
 • 5 Mp Ön kamera
 • Çift sim kart
 • Kamera butonu bulunmamakta
 • Ağırlık bilinmiyor ancak çok hafif olduğu söylenmekte.

İşlemci hızı her ne kadar bilinmese de fiyata dikkat edileceği için Snapdragon 800 olacağını sanmıyoruz. Ancak yine de 1.6 yada 1.7  GHz CPU kullanan Snapdragon 400 olması muhtemel. Yine de bir kullanıcı Lumia 920’ye göre çok daha prüzsüz olduğunu söylemiş.

Lumia 720 ilk başta 512 MB RAM ile çıkmıştı. Bu onu mağazadan fazla uygulama indirememesine sebep oluyordu. Ancak Lumia 730’da olacak olan modern Quad-Core ve 1 GB RAM sayesinde 512 MB RAM’li cihazların indiremediği bütün oyunları ve uygulamalrı kaldırabilecek. Artı olarak zaten mağazada da yavaş 512 MB RAM sorunu kalkmakta. Pek çok uygulama ve oyun kendini Windows Phone 8.1 ile stabilleştirmeyi başardı.

Bakalım Lumia 730 bizleri nasıl karşılayacak.

 

 

 

 

 

 

kaynak: wpcentral

Emir İlgün

Emir İlgün

Merhabalar! Marmara Üniversitesi'nde Turizm Rehberliği okuyorum ve diğer yöneticiler gibi bende teknoloji hastasıyım. Lumia 1520 ve ben harika bir ikiliyiz ve sizleri bilgilendirmekten onur duyarız ;)

Yorumlar

 1. Ertan
  Ertan Ağustos 08, 21:36
  Kamera tuşu ekstra bir fiyat mı çıkarıyor, karizmasını mı bozuyor gerçekten bilmiyorum. Bu onların tercihi tabiki çiziyorlar yapıyorlar fakat bazı şeyler değişmesin istiyorum. Kamera tuşu fotoğraf makinesini andıran Nokia telefonlarımızdan kalkmamalıydı fikrimce
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Author Ağustos 08, 21:42
   Genel olarak aslında sadece orta ve alt sınıf telefonlarda kalkıyor. Açıkçası oluncaki fiyat farkını bende merak ediyorum. :)

Write comment

Only registered users can comment.