Lumia Amber Güncelleme İncelemesi
06/08/2013
Burak Dalyanda (81 Haber)
44 Yorum
Paylaş

Lumia Amber Güncelleme İncelemesi

Ve Nokia Lumia Amber Güncellemesi Geldi!

Nokia Lumia kullanıcılarının uzun zamandır beklediği an dün “Amber Güncellemesi Nokia Care Suite’de!” haberinde müjdelenmişti. Nokia’nın teknik servis yazılımı olan “Nokia Care Suite” sunucularında dün itibariyle Lumia Amber güncellemesi indirilebilir olmuştu. Bizler de Amber güncellemesini yapanlar arasında olarak güncellemeyi enine boyuna inceledik. Bakalım Lumia Amber, bizlere neler getirdi!

 

Lumia Amber Update Process   Dün takipçilerimize BURADAN duyurduğumuz ve gerekli programları yayınladığımız haberimizin ardından, bizler de kendi Lumia larımızı bir bir güncellemeye başladık. Başarılı güncellemelerin ardından “Lumia Amber” güncellemesinin bizlere neler getirdiğini detaylı testler ve araştırmaların ardından sizlere bir inceleme inceleme makalesi hazırlıyoruz. Bu makalemizde, güncelleme ile gelen yeni özellikler, yapılan hata düzeltmeleri hakkında tetaylı bir tanıtımı bulabilirsiniz.Öncelikle Amber güncellemesi nedir onun hakkında ufak bir bilgi verelim. Amber güncellemesi; Nokia tarafından, Lumia cihazlara özel olarak hazırlanmış ve Microsoft’un GDR2 güncellemesini de içerisinde barındıran bir MİNÖR güncellemedir.

 

Şimdi yavaş yavaş Amber güncellemesinin detaylarına inelim. Amber, Lumialarda yazılım sürümünü “3047.0000.1326.2001” ve “3047.0000.1326.2002” olarak düzenliyor. İşletim Sistemi ise “8.0.1328.1326.78” sürüm numarası ile Windows Phone 8.1 e biraz daha yaklaşıyor.

 

“Ekstralar+Bilgi” uygulamasında Yazılım Sürümü ibaresi altında, dikkat çekici bir şekilde Lumia Amber (Nokia’nın sisteme verdiği yeni isim) ibaresi bulunuyor.Ekstra özelliklerin sürümleri, Amber güncellemesi gelene kadar Nokia tarafından uygulama güncellemeleri sayesinde yükseltilmiş ve şu anki sürümlere ulaşmışlardı. wp_ss_20130806_0011

 

 

wp_ss_20130806_0003

Radyo

Windows Phone 8 Platformunun belki de en fazla eleştirildiği nokta ve belki de kullanıcıların da GDR2 için heyecanlanmasını tek başına sağlamayı başaran Radyo; Amber güncellemesinin Lumia cihazlara en büyük katkılarından birisi hiç kuşkusuz.

 

Radyo, telefonların bir çoğunda zaten donanımsal olarak bulunuyordu. Ancak Microsoft yazılım desteğini vermediği için ve SDK kısıtlamaları nedeniyle, GDR2 yayınlanana kadar Windows Phone 8 kullanıcıları radyosuz kalmışlardı. Güncelleme ile, takipçilerimizden gelen geri bildirimlere göre sadece Lumia 620 kullanıcılarında mevcut değil. Ancak, FM için donanım desteği 620 de de var. Donanım yazılım için yetersiz olduğundan 620 kullanıcıları şimdilik radyodan mahrumlar!

 

Radyo uygulamasına, “Müzük + Videolar” uygulamasından sol taraftaki resimde olduğu gibi ulaşabilirsiniz.

 

 

wp_ss_20130806_0005
Radyo ve Genel Bakış

Yukarıda anlattığım gibi Radyo ya giriş yaptığınızda sizi öncelikle bir uyarı karşılayacak. Telefon donanımı, kulaklığın metal bölümlerini Anten olarak kullandığı için, kulaklığı takmadan radyoyu başlatmanız ve dinlemeniz mümkün olmuyor.

 

Sol taraftaki resimde olduğu gibi bir Arayüz radyoda bizi karşılıyor. Kanal değiştirmek için parmağınızı ekranın ortasında sağa/sola hareket ettirmelisiniz. Sol resmin üstünde işaretlediğimiz alan sayesinde dinlediğiniz kanalı favorilere ekleyebilir, alttaki buton ile de favori kanalları görüntüleyebilirsiniz.

wp_ss_20130806_0004

 


Ekran Uyandırma Seçenekleri

wp_ss_20130806_0002

 

Lumia Amber güncellemesi ile gelen ve Nokia’nın diğer üreticilere fark atma girişimlerinin yeni ve büyük üyesi yeni ekran aktifleştirme seçenekleri. Güncelleme gelmeden önce, bir çok sızıntı sayesinde bilgilerini aldığımız ve alışık olduğumuz “uyandırmak için çift dokun” özelliğini “Ayarlar -> Ekran+Dokunma” ayarları içerisinde bulabilirsiniz!

Bu özelliği biraz daha detaylı inceleyelim. Dokun sekmesinde, üstteki fotoğrafın sol bölümünde olduğu gibi “Telefonu uyandırmak için çift dokunun” ayarı bulunmakta. Bu ayar aktifken, ekranı kilitlediğinizde tamamen kapalı ekrana iki kere dokunduğunuzda tıpkı telefonun sol tarafında bulunan açma/kapama tuşuna basmışsınız gibi ekranı açacaktır.

Sızan görüntülerde hep karşımıza çıkan “kilit ekranında saat” i ise aktif etmek için üstteki resmin ortasında olduğu gibi “Göz atma” sekmesine gitmelisiniz.

  • Kapalı: Saati kapatır. Çift dokunma modu aktifse işler ama saat görüntülenmez.
  • Özet: Ekran kilitlendiğinde bir süre saati gösterdikten sonra tamamen kapatır. Ekrana tekrar ssat gelmesi için elinizi ekranın üstünden geçirip sensörün sizi fark etmesini sağlamanız yetecektir.
  • Zamanlanmış: Saati sadece belirlediğiniz zamanlarda gösterecektir. Diğer zamanlarda ekran tamamen kapalı olacaktır.
  • Daima açık: Saati ekranda sürekli bir şekilde gösterecektir.

 


 

Data Sense

d.sense

 

Data Sense, Facebook sayfamız da dahil tüm tartışma ortamlarında sıkça adından söz ettirdi. WP8’in ilk gününden bu yana ABD kullanıcıları için aktif olan bu özellik artık Türkiye için de var. AMA BİR ŞARTLA!

Lumia telefonlarını operatörlerden almamış olan, yani nokia mağaza, diğer teknoloji mağazalar vs. alan kullanıcılar, Amber güncellemesi ile Data Sense özelliğine kavuşuyorlar. Ancak Türkcell, Vodafone, Avea kullanıcıları için bu şimdilik söz konusu değil. Ama bu olmayacağı anlamına da gelmiyor.

Data sense; Mobil ve Wi-Fi bağlantılarınızı kontrol eden, ne kadar kullanım yapıldığını hesaplayan, uygulamaların veri akışlarını raporlayan bir uygulamadır.

 


wp_ss_20130806_0019

“Diğer” Kabusu

Microsoft, gdr2 ile diğer dosyaların başımızı ağrıtmasına artık müsade etmeyecek. En azından iddiaları bu. Diğer dosyaların şişme sorunu için bir düzenleme yaptıklarını açıklayan microsoft, bazen yüksek rakamlar görülse de bunun kısa sürede sistem tarafından silineceğini söylüyor.

 

EDİTÖRDEN: Dün uygulama yüklemelerinde, 1gb diğer gördüm. Sabah ise 356mb düştüğünü söyleyebilirim. 

 

 Lumia Renk Profili

wp_ss_20130806_0013

Lumia renk profili: ekranın renklerinin doygunluk ve sıcaklığını ayarlayabileceğiniz, basit ve yararlı bir betik.

 

Smart Cam Uygulaması

wp_ss_20130806_0007

 

Evet en sonunda smart cam uygulaması geldi ancak, sorunlu olarak. Tıpkı aşağıda çektiğim örnek fotoğraftaki gibi, VGA kameralara taş çıkartacak bir çözünürlük ile 🙂

Created with Nokia Smart Cam

 

Smart Cam; şimdilik mağazada olsa da güncelleme resmen dağıtılmadığından bir üst versiyona güncellenemiyor.

 

 

wp_ss_20130806_0009  wp_ss_20130806_0012  wp_ss_20130806_0020
Ayrıca bu yeniliklerin yanında, kamera tuşuna var sayılan lens uygulaması atama, çağrılarda zil sesini susturmak için telefonu ters çevirme, İnternet Explorer için daha iyi HTML5 motoru ve UI geliştirmeleri bulunmakta.

 

Lumia Amber güncellemesi ile, yeni kilt ekranı arka plan resimleri de sisteme eklendi. Ayrıca; nokia, mesaj ve arama seslerinde bazı değişiklikleer de yapmış. wp_ss_20130806_0010
Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

<p>Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Burak Dalyanda | Çıkış Yap

44 Yorum yapıldı : "Lumia Amber Güncelleme İncelemesi"

Uyarma Seçenekleri
Burak Dalyanda
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
wpDiscuz