Lumia Amber Güncelleme İncelemesi
06/08/2013
Burak Dalyanda (79 articles)
44 comments
Share

Lumia Amber Güncelleme İncelemesi

Ve Nokia Lumia Amber Güncellemesi Geldi!

Nokia Lumia kullanıcılarının uzun zamandır beklediği an dün “Amber Güncellemesi Nokia Care Suite’de!” haberinde müjdelenmişti. Nokia’nın teknik servis yazılımı olan “Nokia Care Suite” sunucularında dün itibariyle Lumia Amber güncellemesi indirilebilir olmuştu. Bizler de Amber güncellemesini yapanlar arasında olarak güncellemeyi enine boyuna inceledik. Bakalım Lumia Amber, bizlere neler getirdi!

 

Lumia Amber Update Process   Dün takipçilerimize BURADAN duyurduğumuz ve gerekli programları yayınladığımız haberimizin ardından, bizler de kendi Lumia larımızı bir bir güncellemeye başladık. Başarılı güncellemelerin ardından “Lumia Amber” güncellemesinin bizlere neler getirdiğini detaylı testler ve araştırmaların ardından sizlere bir inceleme inceleme makalesi hazırlıyoruz. Bu makalemizde, güncelleme ile gelen yeni özellikler, yapılan hata düzeltmeleri hakkında tetaylı bir tanıtımı bulabilirsiniz.Öncelikle Amber güncellemesi nedir onun hakkında ufak bir bilgi verelim. Amber güncellemesi; Nokia tarafından, Lumia cihazlara özel olarak hazırlanmış ve Microsoft’un GDR2 güncellemesini de içerisinde barındıran bir MİNÖR güncellemedir.

 

Şimdi yavaş yavaş Amber güncellemesinin detaylarına inelim. Amber, Lumialarda yazılım sürümünü “3047.0000.1326.2001” ve “3047.0000.1326.2002” olarak düzenliyor. İşletim Sistemi ise “8.0.1328.1326.78” sürüm numarası ile Windows Phone 8.1 e biraz daha yaklaşıyor.

 

“Ekstralar+Bilgi” uygulamasında Yazılım Sürümü ibaresi altında, dikkat çekici bir şekilde Lumia Amber (Nokia’nın sisteme verdiği yeni isim) ibaresi bulunuyor.Ekstra özelliklerin sürümleri, Amber güncellemesi gelene kadar Nokia tarafından uygulama güncellemeleri sayesinde yükseltilmiş ve şu anki sürümlere ulaşmışlardı. wp_ss_20130806_0011

 

 

wp_ss_20130806_0003

Radyo

Windows Phone 8 Platformunun belki de en fazla eleştirildiği nokta ve belki de kullanıcıların da GDR2 için heyecanlanmasını tek başına sağlamayı başaran Radyo; Amber güncellemesinin Lumia cihazlara en büyük katkılarından birisi hiç kuşkusuz.

 

Radyo, telefonların bir çoğunda zaten donanımsal olarak bulunuyordu. Ancak Microsoft yazılım desteğini vermediği için ve SDK kısıtlamaları nedeniyle, GDR2 yayınlanana kadar Windows Phone 8 kullanıcıları radyosuz kalmışlardı. Güncelleme ile, takipçilerimizden gelen geri bildirimlere göre sadece Lumia 620 kullanıcılarında mevcut değil. Ancak, FM için donanım desteği 620 de de var. Donanım yazılım için yetersiz olduğundan 620 kullanıcıları şimdilik radyodan mahrumlar!

 

Radyo uygulamasına, “Müzük + Videolar” uygulamasından sol taraftaki resimde olduğu gibi ulaşabilirsiniz.

 

 

wp_ss_20130806_0005
Radyo ve Genel Bakış

Yukarıda anlattığım gibi Radyo ya giriş yaptığınızda sizi öncelikle bir uyarı karşılayacak. Telefon donanımı, kulaklığın metal bölümlerini Anten olarak kullandığı için, kulaklığı takmadan radyoyu başlatmanız ve dinlemeniz mümkün olmuyor.

 

Sol taraftaki resimde olduğu gibi bir Arayüz radyoda bizi karşılıyor. Kanal değiştirmek için parmağınızı ekranın ortasında sağa/sola hareket ettirmelisiniz. Sol resmin üstünde işaretlediğimiz alan sayesinde dinlediğiniz kanalı favorilere ekleyebilir, alttaki buton ile de favori kanalları görüntüleyebilirsiniz.

wp_ss_20130806_0004

 


Ekran Uyandırma Seçenekleri

wp_ss_20130806_0002

 

Lumia Amber güncellemesi ile gelen ve Nokia’nın diğer üreticilere fark atma girişimlerinin yeni ve büyük üyesi yeni ekran aktifleştirme seçenekleri. Güncelleme gelmeden önce, bir çok sızıntı sayesinde bilgilerini aldığımız ve alışık olduğumuz “uyandırmak için çift dokun” özelliğini “Ayarlar -> Ekran+Dokunma” ayarları içerisinde bulabilirsiniz!

Bu özelliği biraz daha detaylı inceleyelim. Dokun sekmesinde, üstteki fotoğrafın sol bölümünde olduğu gibi “Telefonu uyandırmak için çift dokunun” ayarı bulunmakta. Bu ayar aktifken, ekranı kilitlediğinizde tamamen kapalı ekrana iki kere dokunduğunuzda tıpkı telefonun sol tarafında bulunan açma/kapama tuşuna basmışsınız gibi ekranı açacaktır.

Sızan görüntülerde hep karşımıza çıkan “kilit ekranında saat” i ise aktif etmek için üstteki resmin ortasında olduğu gibi “Göz atma” sekmesine gitmelisiniz.

  • Kapalı: Saati kapatır. Çift dokunma modu aktifse işler ama saat görüntülenmez.
  • Özet: Ekran kilitlendiğinde bir süre saati gösterdikten sonra tamamen kapatır. Ekrana tekrar ssat gelmesi için elinizi ekranın üstünden geçirip sensörün sizi fark etmesini sağlamanız yetecektir.
  • Zamanlanmış: Saati sadece belirlediğiniz zamanlarda gösterecektir. Diğer zamanlarda ekran tamamen kapalı olacaktır.
  • Daima açık: Saati ekranda sürekli bir şekilde gösterecektir.

 


 

Data Sense

d.sense

 

Data Sense, Facebook sayfamız da dahil tüm tartışma ortamlarında sıkça adından söz ettirdi. WP8’in ilk gününden bu yana ABD kullanıcıları için aktif olan bu özellik artık Türkiye için de var. AMA BİR ŞARTLA!

Lumia telefonlarını operatörlerden almamış olan, yani nokia mağaza, diğer teknoloji mağazalar vs. alan kullanıcılar, Amber güncellemesi ile Data Sense özelliğine kavuşuyorlar. Ancak Türkcell, Vodafone, Avea kullanıcıları için bu şimdilik söz konusu değil. Ama bu olmayacağı anlamına da gelmiyor.

Data sense; Mobil ve Wi-Fi bağlantılarınızı kontrol eden, ne kadar kullanım yapıldığını hesaplayan, uygulamaların veri akışlarını raporlayan bir uygulamadır.

 


wp_ss_20130806_0019

“Diğer” Kabusu

Microsoft, gdr2 ile diğer dosyaların başımızı ağrıtmasına artık müsade etmeyecek. En azından iddiaları bu. Diğer dosyaların şişme sorunu için bir düzenleme yaptıklarını açıklayan microsoft, bazen yüksek rakamlar görülse de bunun kısa sürede sistem tarafından silineceğini söylüyor.

 

EDİTÖRDEN: Dün uygulama yüklemelerinde, 1gb diğer gördüm. Sabah ise 356mb düştüğünü söyleyebilirim. 

 

 Lumia Renk Profili

wp_ss_20130806_0013

Lumia renk profili: ekranın renklerinin doygunluk ve sıcaklığını ayarlayabileceğiniz, basit ve yararlı bir betik.

 

Smart Cam Uygulaması

wp_ss_20130806_0007

 

Evet en sonunda smart cam uygulaması geldi ancak, sorunlu olarak. Tıpkı aşağıda çektiğim örnek fotoğraftaki gibi, VGA kameralara taş çıkartacak bir çözünürlük ile 🙂

Created with Nokia Smart Cam

 

Smart Cam; şimdilik mağazada olsa da güncelleme resmen dağıtılmadığından bir üst versiyona güncellenemiyor.

 

 

wp_ss_20130806_0009  wp_ss_20130806_0012  wp_ss_20130806_0020
Ayrıca bu yeniliklerin yanında, kamera tuşuna var sayılan lens uygulaması atama, çağrılarda zil sesini susturmak için telefonu ters çevirme, İnternet Explorer için daha iyi HTML5 motoru ve UI geliştirmeleri bulunmakta.

 

Lumia Amber güncellemesi ile, yeni kilt ekranı arka plan resimleri de sisteme eklendi. Ayrıca; nokia, mesaj ve arama seslerinde bazı değişiklikleer de yapmış. wp_ss_20130806_0010
Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorum Yap

44 Yorum yapıldı : "Lumia Amber Güncelleme İncelemesi"

Uyarma Seçenekleri
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
batuhan
Ziyaretçi

çok güzel olmuş ama bi sorum olcaktı l620 ye telefona güncelleme ne zaman gelir

Halil Şahin
Ziyaretçi

En geç 1 ay içinde

Tuğrul
Ziyaretçi

DATASENSE İÇİN BUNU YAZMIŞSINIZDA
Lumia telefonlarını operatörlerden almamış olan, yani nokia mağaza, diğer teknoloji mağazalar vs. alan kullanıcılar, Amber güncellemesi ile Data Sense özelliğine kavuşuyorlar. Ancak Türkcell, Vodafone, Avea kullanıcıları için bu şimdilik söz konusu değil.
BU güncelleme sonunda 820 kullanıcıların hiç birisine DATASENSE gelmedi neden ?

Burak Dalyanda
Ziyaretçi

Testler genelde 920 ile yapıldı. bize gelen geri donuşlerde 620 de de olduğu yonunde. 820 için hiç bir kullanıcıdan donuş olmadı. konuyu araştırırız..

Tuğrul
Ziyaretçi

araştırdınız mı ?

Eren
Ziyaretçi

Serverler Üzerinden Gdr2 Kaldırılmış bilginize

umut
Ziyaretçi

ben telefonu teknoloji marketten aldım fakat içinde turkcell duvar kağıdı ve zil sesi vardı.turkcell romlu mu oluyor telefonum ? L620

Burak Dalyanda
Ziyaretçi

Evet. turkcell rom lu

fahrettin tirink
Üye

bu uygulamayı ben mağzada bulamadım,920 için geçerli mi lütfen yardımcı olurmusunuz,nokia lümnia amber,diye arattım çıkmadı…

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

Fahrettin, Amber bir uygulama değil işletim sistemi güncellemesi. Bu nedenle mağazada bulunmaz yakın zamanda telefon güncellemesi olarak cihaz üzerine gelir

Burak Dalyanda
Ziyaretçi

Fahrettin bu bir uygulama değil. sistem guncellemesi. Daha ota ile dağıtıma başlanmadı

Nuray
Ziyaretçi

Nokia care süite üzerinden güncellemeyi almayanlar en kısa ne kadar sürede alabilecekler acaba? L820 .

Burak Dalyanda
Ziyaretçi

Nuray, daha belirsiz ama 13 gun gibi bir zaman denilebilir.

emir
Ziyaretçi

şu ekranda saati gösterme olayında “özet” seçeneği bende yok, lumia 920
ve dün sizin verdiğiniz romu kurdum, neden yok bilemedim 🙂

bayram doğan zafer
Ziyaretçi

Htc 8 s sahibiyim bu amber güncellemesinin özelliklerinden bende yararlanabilirmiyim

Burak Dalyanda
Ziyaretçi

Hayır bayram. Amber güncellemesi, sadece Nokia Lumia ailesine özel ve Nokia üretimidir.

ömer
Ziyaretçi

Nokia Shop l820 Amber güncellemesini kurdum her şey tamam fakat data sence gelmedi neden??

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

sadece global rom taşıyanlarda data sense işletim sistemine entegre olarak geliyor, data sense olmayanlara ilerde güncelleme şeklinde verilecektir bu kadar takıntılı olmayın data sense ye 🙂

Fatih Bay
Ziyaretçi

Data sense Nokianın Türkiye deki şebekelerle olan anlaşması gereği gelmeyeceğini okumuştum galiba sdn, 3g görüntülü konuşma da şebeke anlaşmasından dolayı gelmediği söyleniyordu,

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

Evet Türkcell den alırsanız Türkcell rom içerir diğerlerinden herhangi bir fark olmaz, sadece ismi farklı olur ve zil seslerinde 1 tane Türkcell müziği içerir. Telefon gayet kullanışlı, başka markalardan uygulama var birazcık o kadar. Fakat 512 ram olduğu için bazı oyunları yükleyemiyorsunuz. 600 liralık fiyatı ile tam bir fiyat performans cihazı

mustafa
Ziyaretçi

data sense bilgisi hakkında bir hata yapmıssınız demssiniz ki vodofone turcell iletişim noktalarından alanlar date sense kullanamıcak lakin mağazalardan yada nokia shoplardan alalnlar bu özelliği kullanıcak ben vodofoneden aldım bu özelliğide kullanabilmekteyim.

Burak Dalyanda
Ziyaretçi

product code yazar mısınız…

Fatih Bay
Ziyaretçi

Yayınlanmamış özelliği nasıl kullanıyorsunuz öğrenebilir miyim?

Fatih Bay
Ziyaretçi

Daha gdr2 amber yayınlanmadan, yabancı forum sitelerinde eylül sonu gibi gdr3 Blue güncellemesi yayınlanacak söylentileri dolaşıyor… Bilgisi olan var mı

Fatih Bay
Ziyaretçi

Daha gdr2 amber yayınlanmadan, yabancı forum sitelerinde eylül sonu gibi gdr3 Blue güncellemesi yayınlanacak söylentileri dolaşıyor… Bilgisi olan var mı

ersan
Ziyaretçi

820lere güncelleme ne zaman gelecek bilginiz var mıdır?

ersan
Ziyaretçi

820lere güncelleme?

wpDiscuz