Lumia Amber Güncelleme İncelemesi
06/08/2013
Burak Dalyanda (81 Haber)
44 Yorum
Paylaş

Lumia Amber Güncelleme İncelemesi

Ve Nokia Lumia Amber Güncellemesi Geldi!

Nokia Lumia kullanıcılarının uzun zamandır beklediği an dün “Amber Güncellemesi Nokia Care Suite’de!” haberinde müjdelenmişti. Nokia’nın teknik servis yazılımı olan “Nokia Care Suite” sunucularında dün itibariyle Lumia Amber güncellemesi indirilebilir olmuştu. Bizler de Amber güncellemesini yapanlar arasında olarak güncellemeyi enine boyuna inceledik. Bakalım Lumia Amber, bizlere neler getirdi!

 

Lumia Amber Update Process   Dün takipçilerimize BURADAN duyurduğumuz ve gerekli programları yayınladığımız haberimizin ardından, bizler de kendi Lumia larımızı bir bir güncellemeye başladık. Başarılı güncellemelerin ardından “Lumia Amber” güncellemesinin bizlere neler getirdiğini detaylı testler ve araştırmaların ardından sizlere bir inceleme inceleme makalesi hazırlıyoruz. Bu makalemizde, güncelleme ile gelen yeni özellikler, yapılan hata düzeltmeleri hakkında tetaylı bir tanıtımı bulabilirsiniz.Öncelikle Amber güncellemesi nedir onun hakkında ufak bir bilgi verelim. Amber güncellemesi; Nokia tarafından, Lumia cihazlara özel olarak hazırlanmış ve Microsoft’un GDR2 güncellemesini de içerisinde barındıran bir MİNÖR güncellemedir.

 

Şimdi yavaş yavaş Amber güncellemesinin detaylarına inelim. Amber, Lumialarda yazılım sürümünü “3047.0000.1326.2001” ve “3047.0000.1326.2002” olarak düzenliyor. İşletim Sistemi ise “8.0.1328.1326.78” sürüm numarası ile Windows Phone 8.1 e biraz daha yaklaşıyor.

 

“Ekstralar+Bilgi” uygulamasında Yazılım Sürümü ibaresi altında, dikkat çekici bir şekilde Lumia Amber (Nokia’nın sisteme verdiği yeni isim) ibaresi bulunuyor.Ekstra özelliklerin sürümleri, Amber güncellemesi gelene kadar Nokia tarafından uygulama güncellemeleri sayesinde yükseltilmiş ve şu anki sürümlere ulaşmışlardı. wp_ss_20130806_0011

 

 

wp_ss_20130806_0003

Radyo

Windows Phone 8 Platformunun belki de en fazla eleştirildiği nokta ve belki de kullanıcıların da GDR2 için heyecanlanmasını tek başına sağlamayı başaran Radyo; Amber güncellemesinin Lumia cihazlara en büyük katkılarından birisi hiç kuşkusuz.

 

Radyo, telefonların bir çoğunda zaten donanımsal olarak bulunuyordu. Ancak Microsoft yazılım desteğini vermediği için ve SDK kısıtlamaları nedeniyle, GDR2 yayınlanana kadar Windows Phone 8 kullanıcıları radyosuz kalmışlardı. Güncelleme ile, takipçilerimizden gelen geri bildirimlere göre sadece Lumia 620 kullanıcılarında mevcut değil. Ancak, FM için donanım desteği 620 de de var. Donanım yazılım için yetersiz olduğundan 620 kullanıcıları şimdilik radyodan mahrumlar!

 

Radyo uygulamasına, “Müzük + Videolar” uygulamasından sol taraftaki resimde olduğu gibi ulaşabilirsiniz.

 

 

wp_ss_20130806_0005
Radyo ve Genel Bakış

Yukarıda anlattığım gibi Radyo ya giriş yaptığınızda sizi öncelikle bir uyarı karşılayacak. Telefon donanımı, kulaklığın metal bölümlerini Anten olarak kullandığı için, kulaklığı takmadan radyoyu başlatmanız ve dinlemeniz mümkün olmuyor.

 

Sol taraftaki resimde olduğu gibi bir Arayüz radyoda bizi karşılıyor. Kanal değiştirmek için parmağınızı ekranın ortasında sağa/sola hareket ettirmelisiniz. Sol resmin üstünde işaretlediğimiz alan sayesinde dinlediğiniz kanalı favorilere ekleyebilir, alttaki buton ile de favori kanalları görüntüleyebilirsiniz.

wp_ss_20130806_0004

 


Ekran Uyandırma Seçenekleri

wp_ss_20130806_0002

 

Lumia Amber güncellemesi ile gelen ve Nokia’nın diğer üreticilere fark atma girişimlerinin yeni ve büyük üyesi yeni ekran aktifleştirme seçenekleri. Güncelleme gelmeden önce, bir çok sızıntı sayesinde bilgilerini aldığımız ve alışık olduğumuz “uyandırmak için çift dokun” özelliğini “Ayarlar -> Ekran+Dokunma” ayarları içerisinde bulabilirsiniz!

Bu özelliği biraz daha detaylı inceleyelim. Dokun sekmesinde, üstteki fotoğrafın sol bölümünde olduğu gibi “Telefonu uyandırmak için çift dokunun” ayarı bulunmakta. Bu ayar aktifken, ekranı kilitlediğinizde tamamen kapalı ekrana iki kere dokunduğunuzda tıpkı telefonun sol tarafında bulunan açma/kapama tuşuna basmışsınız gibi ekranı açacaktır.

Sızan görüntülerde hep karşımıza çıkan “kilit ekranında saat” i ise aktif etmek için üstteki resmin ortasında olduğu gibi “Göz atma” sekmesine gitmelisiniz.

 • Kapalı: Saati kapatır. Çift dokunma modu aktifse işler ama saat görüntülenmez.
 • Özet: Ekran kilitlendiğinde bir süre saati gösterdikten sonra tamamen kapatır. Ekrana tekrar ssat gelmesi için elinizi ekranın üstünden geçirip sensörün sizi fark etmesini sağlamanız yetecektir.
 • Zamanlanmış: Saati sadece belirlediğiniz zamanlarda gösterecektir. Diğer zamanlarda ekran tamamen kapalı olacaktır.
 • Daima açık: Saati ekranda sürekli bir şekilde gösterecektir.

 


 

Data Sense

d.sense

 

Data Sense, Facebook sayfamız da dahil tüm tartışma ortamlarında sıkça adından söz ettirdi. WP8’in ilk gününden bu yana ABD kullanıcıları için aktif olan bu özellik artık Türkiye için de var. AMA BİR ŞARTLA!

Lumia telefonlarını operatörlerden almamış olan, yani nokia mağaza, diğer teknoloji mağazalar vs. alan kullanıcılar, Amber güncellemesi ile Data Sense özelliğine kavuşuyorlar. Ancak Türkcell, Vodafone, Avea kullanıcıları için bu şimdilik söz konusu değil. Ama bu olmayacağı anlamına da gelmiyor.

Data sense; Mobil ve Wi-Fi bağlantılarınızı kontrol eden, ne kadar kullanım yapıldığını hesaplayan, uygulamaların veri akışlarını raporlayan bir uygulamadır.

 


wp_ss_20130806_0019

“Diğer” Kabusu

Microsoft, gdr2 ile diğer dosyaların başımızı ağrıtmasına artık müsade etmeyecek. En azından iddiaları bu. Diğer dosyaların şişme sorunu için bir düzenleme yaptıklarını açıklayan microsoft, bazen yüksek rakamlar görülse de bunun kısa sürede sistem tarafından silineceğini söylüyor.

 

EDİTÖRDEN: Dün uygulama yüklemelerinde, 1gb diğer gördüm. Sabah ise 356mb düştüğünü söyleyebilirim. 

 

 Lumia Renk Profili

wp_ss_20130806_0013

Lumia renk profili: ekranın renklerinin doygunluk ve sıcaklığını ayarlayabileceğiniz, basit ve yararlı bir betik.

 

Smart Cam Uygulaması

wp_ss_20130806_0007

 

Evet en sonunda smart cam uygulaması geldi ancak, sorunlu olarak. Tıpkı aşağıda çektiğim örnek fotoğraftaki gibi, VGA kameralara taş çıkartacak bir çözünürlük ile 🙂

Created with Nokia Smart Cam

 

Smart Cam; şimdilik mağazada olsa da güncelleme resmen dağıtılmadığından bir üst versiyona güncellenemiyor.

 

 

wp_ss_20130806_0009  wp_ss_20130806_0012  wp_ss_20130806_0020
Ayrıca bu yeniliklerin yanında, kamera tuşuna var sayılan lens uygulaması atama, çağrılarda zil sesini susturmak için telefonu ters çevirme, İnternet Explorer için daha iyi HTML5 motoru ve UI geliştirmeleri bulunmakta.

 

Lumia Amber güncellemesi ile, yeni kilt ekranı arka plan resimleri de sisteme eklendi. Ayrıca; nokia, mesaj ve arama seslerinde bazı değişiklikleer de yapmış. wp_ss_20130806_0010
Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

 1. batuhan
  batuhan Ağustos 06, 18:18
  çok güzel olmuş ama bi sorum olcaktı l620 ye telefona güncelleme ne zaman gelir
 2. Tuğrul
  Tuğrul Ağustos 06, 18:19
  DATASENSE İÇİN BUNU YAZMIŞSINIZDA Lumia telefonlarını operatörlerden almamış olan, yani nokia mağaza, diğer teknoloji mağazalar vs. alan kullanıcılar, Amber güncellemesi ile Data Sense özelliğine kavuşuyorlar. Ancak Türkcell, Vodafone, Avea kullanıcıları için bu şimdilik söz konusu değil. BU güncelleme sonunda 820 kullanıcıların hiç birisine DATASENSE gelmedi neden ?
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Ağustos 06, 21:19
   Testler genelde 920 ile yapıldı. bize gelen geri donuşlerde 620 de de olduğu yonunde. 820 için hiç bir kullanıcıdan donuş olmadı. konuyu araştırırız..
  • Tuğrul
   Tuğrul Ağustos 10, 22:51
   araştırdınız mı ?
 3. Eren
  Eren Ağustos 06, 18:21
  Serverler Üzerinden Gdr2 Kaldırılmış bilginize
 4. umut
  umut Ağustos 06, 20:15
  ben telefonu teknoloji marketten aldım fakat içinde turkcell duvar kağıdı ve zil sesi vardı.turkcell romlu mu oluyor telefonum ? L620
 5. fahrettin tırınk
  fahrettin tırınk Ağustos 06, 21:28
  bu uygulamayı ben mağzada bulamadım,920 için geçerli mi lütfen yardımcı olurmusunuz,nokia lümnia amber,diye arattım çıkmadı...
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Ağustos 07, 06:26
   Fahrettin, Amber bir uygulama değil işletim sistemi güncellemesi. Bu nedenle mağazada bulunmaz yakın zamanda telefon güncellemesi olarak cihaz üzerine gelir
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Ağustos 07, 11:08
   Fahrettin bu bir uygulama değil. sistem guncellemesi. Daha ota ile dağıtıma başlanmadı
 6. Nuray
  Nuray Ağustos 06, 22:25
  Nokia care süite üzerinden güncellemeyi almayanlar en kısa ne kadar sürede alabilecekler acaba? L820 .
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Ağustos 07, 11:09
   Nuray, daha belirsiz ama 13 gun gibi bir zaman denilebilir.
 7. emir
  emir Ağustos 07, 08:49
  şu ekranda saati gösterme olayında "özet" seçeneği bende yok, lumia 920 ve dün sizin verdiğiniz romu kurdum, neden yok bilemedim :)
 8. bayram doğan zafer
  bayram doğan zafer Ağustos 09, 07:05
  Htc 8 s sahibiyim bu amber güncellemesinin özelliklerinden bende yararlanabilirmiyim
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Ağustos 09, 09:01
   Hayır bayram. Amber güncellemesi, sadece Nokia Lumia ailesine özel ve Nokia üretimidir.
 9. ömer
  ömer Ağustos 09, 11:48
  Nokia Shop l820 Amber güncellemesini kurdum her şey tamam fakat data sence gelmedi neden??
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Ağustos 09, 12:40
   sadece global rom taşıyanlarda data sense işletim sistemine entegre olarak geliyor, data sense olmayanlara ilerde güncelleme şeklinde verilecektir bu kadar takıntılı olmayın data sense ye :)
  • Fatih Bay
   Fatih Bay Ağustos 11, 00:26
   Data sense Nokianın Türkiye deki şebekelerle olan anlaşması gereği gelmeyeceğini okumuştum galiba sdn, 3g görüntülü konuşma da şebeke anlaşmasından dolayı gelmediği söyleniyordu,
 10. Hüseyin Mutlu
  Hüseyin Mutlu Ağustos 10, 01:17
  Evet Türkcell den alırsanız Türkcell rom içerir diğerlerinden herhangi bir fark olmaz, sadece ismi farklı olur ve zil seslerinde 1 tane Türkcell müziği içerir. Telefon gayet kullanışlı, başka markalardan uygulama var birazcık o kadar. Fakat 512 ram olduğu için bazı oyunları yükleyemiyorsunuz. 600 liralık fiyatı ile tam bir fiyat performans cihazı
 11. mustafa
  mustafa Ağustos 10, 21:25
  data sense bilgisi hakkında bir hata yapmıssınız demssiniz ki vodofone turcell iletişim noktalarından alanlar date sense kullanamıcak lakin mağazalardan yada nokia shoplardan alalnlar bu özelliği kullanıcak ben vodofoneden aldım bu özelliğide kullanabilmekteyim.
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Ağustos 10, 21:48
   product code yazar mısınız...
  • Fatih Bay
   Fatih Bay Ağustos 11, 00:28
   Yayınlanmamış özelliği nasıl kullanıyorsunuz öğrenebilir miyim?
 12. Fatih Bay
  Fatih Bay Ağustos 12, 01:26
  Daha gdr2 amber yayınlanmadan, yabancı forum sitelerinde eylül sonu gibi gdr3 Blue güncellemesi yayınlanacak söylentileri dolaşıyor... Bilgisi olan var mı
 13. Fatih Bay
  Fatih Bay Ağustos 12, 01:28
  Daha gdr2 amber yayınlanmadan, yabancı forum sitelerinde eylül sonu gibi gdr3 Blue güncellemesi yayınlanacak söylentileri dolaşıyor… Bilgisi olan var mı
 14. ersan
  ersan Ağustos 15, 09:38
  820lere güncelleme ne zaman gelecek bilginiz var mıdır?
 15. ersan
  ersan Ağustos 15, 09:41
  820lere güncelleme?
 16. Onur
  Onur Ağustos 15, 11:17
  ben turkcellden lumıa 520 aldım ama hiç turkcell romlu gibi gözükmüyodu ne turkcell zil sesi nede duvar kağıdı bana o zmn data sense gelir :)
 17. İhsan İnal
  İhsan İnal Ağustos 17, 17:52
  benim bir problemim var.Lumia 820 kullanıcısıyım.Kapasite kontrolünden baktığımda uygulamalarım 976 mb tutuyor veriler dahil ama diğer alanında 4.5 gb gibi bir yer var 0 mb boş alanım kaldı başıma ikinci gelişi bu olayın ilkinde sıfırladım telefonu şimdi ne yapmam lazım amber güncellemesini mi yapmam lazım??
 18. Hüseyin
  Hüseyin Ağustos 18, 06:18
  Turkcellden alinma Lumia 620 guncelleme zamani dun : data sense geldi saat geldi cift tiklama gelmedi.
 19. EmreBulbul
  EmreBulbul Ağustos 18, 21:25
  Benim L920mim var. Yazlım guncellemesi Telefona mı gelecek (ben hergün bakıyorum gelmişmi diye ama hep güncel diyor) yoksa ncs yada nsu ile mi güncelliyecegiz uygulamalarda(smart cam ) hata veriyor da
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Ağustos 20, 18:07
   Nsu ile guncelleme yapın, cihaz uzerinden yapmak için beklemeniz gerekli
 20. EmreBulbul
  EmreBulbul Ağustos 21, 08:32
  Ama nsu da telefonu bulamıyor. :(
 21. hakan
  hakan Ağustos 23, 01:51
  Merhabalar oncelikle uzun zamandır sizi takio edşyor ve çalışmalarınızı takdir ediyorum, amber gunncellemesi geldiğini duyunca direk ota uzerinden guncellemeyi açtım ve bir guncellemenin olduğunu soyledi indirdim kurdum ama magazada nokia uygulamaları kısmına girdiğimde sadece kamera uygulamalarını gordum trimmer vs. Ote yandan ne radyo var nede ayarlar kısmında bahsi geçen değilmeler yok. Ustune lymi amber yazılı kısımda yok. Ben kapasite kontrolunyn guncellemesinin geldiğş update i ota uzerinden yapmıştım, bildiğim kadarıyla başka bi guncelleme vermediler amber dışında. Peki bana verilen bu guncelleme ne güncellemesi? Sorumu cevaplayacak olursanız getekli bilgileri nereden oğreneceğimide açıklarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkurler..
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Ağustos 23, 02:40
   Öncelikle belirtelim ki yaptığınız güncelleme Amber dir, bkz Ayarlar - ekstralar bilgi den amber olduğunu göreceksiniz radyo müzik + videolar içinde
  • ihsan
   ihsan Ağustos 23, 07:09
   Bende Türkcell romlu l920 var, ben güncellemeyi dün gece OTA ile yükledim is sürümü 10328.78 oldu, fakat ayarlar menüsüne bahsedilen hiç bir özellik gelmedi, sadece yeni sunulan camera uygulamaları çalışıyor ama kararlı çalıştığından da emin değilim, ektstralar+bilgi kısmında lumia Amber ibaresi de yok o kısım bomboş, bu nasıl bir iştir, yardımcı olursanız sevinirim...
  • Hakan
   Hakan Ağustos 23, 09:03
   REsimlerdeki gibi ekstaralar+bilgilerde lumia amber yazısı yok, müzik+videolar içindede radyo yok maalesef. yaklaşık 50 mb lık bir güncellemeydi. Sabaha karşı yaptım bu güncellemeyi belki akşam ayarların güncellemesi gelir diye ümit ediyorum. hard format attığımda silinen kapaite kontrolü ayarı o şekilde gelmişti. ilginize teşekkürler
 22. LEVENT AKCA
  LEVENT AKCA Ağustos 23, 09:10
  Telefonuma sabah güncelleme geldi otomatik ancak amber değil. Yani bu dediklerinizin hiçbiri olmadı bende nerdeyse. Amber güncellemesi daha sonra gelicek mi ? Telefonum 920 ve Turkcell'den aldım.
 23. sedat
  sedat Ağustos 23, 23:00
  bugun gelen güncelleme hakkında bilgisi olan varmı? amber değil yazılım sürüümü farklı .bu konuda bilgisi olan varmı?l920
 24. Orhan Yenal
  Orhan Yenal Eylül 02, 10:34
  EMIR 07 AĞUSTOS 2013 CEVAPLA şu ekranda saati gösterme olayında “özet” seçeneği bende yok, lumia 920 ve dün sizin verdiğiniz romu kurdum, neden yok bilemedim diye yazmış. Aynı sıkıntı bende de var. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
 25. hasan yılmaz
  hasan yılmaz Eylül 20, 22:31
  Merhabalar benim sorum Facebook uygulaması ile ilgili , telefonu ilk aldığım zaman ki Facebook uygulamasını tekrar yükleme imkanımız var mı güncelleme yaptım facebooku ve önceki surum benim için daha kullanışlıydı bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar sunarım.
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Eylül 21, 16:13
   hasan bey, ne yazık ki eski surumu yukleme şansınız bulunmamakta. Mağazadaki facebook uygulaması eskisine gore çok daha aktif ve daha yenilikçi. tabi bu sizin kişisel goruşunuz.. Facebook uygulaması yerine Facebook Beta uygulamasını kullanınız. Uygulamanın linkini "21-9-2013 uygulama guncellemeleri" adlı konumuzu inceleyin.
 26. Dicle
  Dicle Kasım 05, 19:57
  Merhaba ben lumia 520 kullanıcısıyım. bugün güncelleme yaptım fm radio data sense smart cam ve arkaplan görüntüleri geldi fakat ekrana çift tıklayınca açılma, ekranı ters çevrince zil sesini susturma, renk profili uuygulaması gelmedi yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Kasım 05, 20:02
   Merhaba Dicle, çift tıklama uyanma renk profili özelliklerini 520 desteklemiyor

Write comment

Only registered users can comment.