Lumia Kamera 5: Düşük Işık Koşullarında Gelen Başarı
10/01/2015
Fatih Tercan (1140 Haber)
4 Yorum
Paylaş

Lumia Kamera 5: Düşük Işık Koşullarında Gelen Başarı

Denim güncellemesi ile Lumia Kamera yazılım 5.0 sürümüne yükselmiş ve bu sürümün düşük ışık şartlarında başarılı sonuçlara imza attığı söylenmişti. Bu söylen MsPlace internet sitesinin testlerinde ortaya çıktı.

İspanya’da yayın yapan site Lumia 1520 kullanarak bir test yaptı. Lumia Cyan sürümünde en düşük ISO değeri 100 olarak seçilebiliyordu. Denim ile yapılan testlerde bu değer ISO64 değerine kadar indirilebilmiş.

LC-ISO-68-MA_thumb

Normalde düşük ışık koşullarında fotoğraf çekerken iki seçeneğiniz var. Bunlarda biri uzun pozlama süresi (Long Exposure ) kullanmak yada ISO değerini artırmak. Tabi ki bunların kendilerine göre artıları olduğu gibi eksi yönleri de vardır.

ISO değerini artırmak fotoğrafın kalitesinde bozulma yani gürültü (noise) dediğimiz etkiye neden olabilir.Buna bir örnek verelim (resimler wikipediadan alınmıştır)

Noise_Comparison

Görüldüğü üzere soldaki resimde karıncalanmalar oluşmuştur. Buda iso değerini artırmanın her zaman işe yaramadığını gösterir her cihazın verimli olarak kullanabileceği bir ISO değeri vardı ve bu değerin üzerine çıktığınızda fotoğraf kalitesinden ödün vermiş olursunuz.

Şimdi düşük ve yüksek iso kullanımında fotoğrafta neler oluyor ona bir göz atalım. Aşığda ISO 100 ve ISo1600 de çekilmiş iki fotoğraf göstereceğim ilk başta baktığınızda bu fotoğraflarda parlalık dışında çok fark göremiyorum diyeceğinizi duyar gibiyim. İsterseniz fotoğraflara bir bakalım .

İlk fotoğraf ISO100 kullanılarak 1/350 s perde hızı ile çekilmiş.

Flower_at_100_ISO_for_comparison

ISO100 de çekilmiş fotoğraf

 

İkinci fotoğrafımız ise ISO 1600 kullanılarak 1/4000 s perde hızında çekilmiş.

Flower_at_1600_ISO_for_comparison

ISO1600 ile çekilen fotoğraf

 

Peki iso yükseldiğinde hiç kayıp yok mu olmaz mı kesinlikle var ama bunu detaylarda görebiliriz ancak.

ISO_comparison_150px

Bu resimde yüksek iso değerlerinde fotoğraftaki kalite kaybını açıkça gördüğünüzü düşünüyorum. Bunlar iso ve fotoğraf hakkında temel bilgi vermek içindi şimdi gelelim MsPlace’in elde ettiği sonuçlara.

ISO-64-Low-Res-MA

Burada ilk fotoğraf cihazın standart ayarlarında çekilmiş. İkinci fotoğraf ise Otomatik ayarlarda çekilmiş. En son resim ise ISO64 ve 4sn uzun pozlama kullanılarak çekilmiş bir fotoğrafı gösteriyor ki,bu fotoğraf bir cep telefonu ile çekilebilcek kalitenin üst noktalarında geziyor.

Kaynak: MsPlace, Wikipedia

Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. ahmet
  ahmet Ocak 10, 14:54
  Ben sonuna kadar zoom yaptığımda piksel piksel oluyor görüntü. Sizce servise vermeli miyim yoksa yazılımı güncellemekle düzelir mi? (Lumia 920, daha 1 ay oldu alalı)
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Ocak 10, 15:17
   telefonlardaki zoom yazılımsal olarak yapılır dolayısıyla optik zoom değildir. Bu durumda piksellenme olması çok doğaldır. TElefon ile resim çekerken zoom kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.
 2. Enes Ellialtı
  Enes Ellialtı Ocak 10, 15:33
  Bu haber güzel bir haber ellerinize sağlık.Bir sorum olacak, Mesela gündüz bir manzara fotoğrafı çekerken iso vb. değerler ne olmalı ? Gece çekerken de ne olmalı ?
 3. ahmet
  ahmet Ocak 10, 15:37
  Yok zaten yapmıyorum da bu kamera kalitesi hakkında bir fikir vermeli mi diye merak ettimdi. ama sanırım her şey yolunda? Teşekkürler :)

Write comment

Only registered users can comment.