Microsoft Cihazlarında Gestures (Jestler)
27/06/2016
Halil Şahin (772 Haber)
Yorum yok
Paylaş

Microsoft Cihazlarında Gestures (Jestler)

Microsoft’u yakın zamanda takip edenler, Microsoft’un teknolojik araştırmaya dair mesailerini sanal gerçeklik ve hologram teknolojiileri üzerine yoğunlaştırdığını bilirler.

Microsoft’un Hand Tracking Gestures dediğimiz yani el hareketleri, jestlerine anlam yükleyip bunlar ile çeşitli fonksiyonların kontrolünü amaç edindiği teknolojiler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlıyorlar.  Bu kapsamda Microsoft’un tüm Microsoft imzası taşıyan cihazlarını gelecekte hareketler ve mimikler ile kontrol etmek mümkün olacak gibi. İlk olarak Kinect ile görücüye çıkan Gestures olayı HoloLens ile devam etti. Şimdi ise Microsoft’un Leap Motion’a benzer sadece Hand Tracking üzerine yoğunlaşan bir cihazını Microsoft’un yeni yayınlanan bir videosunda gördüm. Sanırım malum cihazın (sensör) ortaya çıkışıyla bizler de pclerimizi basit el hareketleriyle kontrol edebileceğiz. Benim de son zamanlar da bu konularda çalışmalarım olduğu için Gestures Control ve Virtual Reality konularını yakından takip ediyorum. Bahsettiğim videoyu merak edenler için;

Yukarıdaki teknolojinin var olan cihazlardan (Kinect ve Leap Motion) daha hassas ve verimli çalıştıkları video içeriğinden anlaşılabiliyor. Video’da daha da ilginç olan şey, bahsedilen cihazın HoloLens ile kombinlendiği zaman ortaya sanal bir dünyanın çıkışı. Bu daha da ilgi çekici bir durum doğrusu.

Bundan daha önceleri yani Kinect’in çıktığı günden itibaren çeşitli Microsoft çalışanları ve yazılımcılar Windows’ları kontrol etmek için çeşitli yazılımlar üzerinde çalıştılar. Sanırım artık bu çalışmaların meyvelerini yeme vakti gelmiş gibi görünüyor.

 

Bu konuda benim de çalışmalarımın olduğunu makalenin başında belirtmiştim. Bu çalışmalarımı merak edenler için kısa bir demo:

 

İlgili teknolojiye ilgi duyanlar varsa yazılımları paylaşabilir ve yardımcı olabilirim.

Gelişmeler için bizleri takip etmeye devam ediniz.

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış You can be first to comment this post!

Write comment

Only registered users can comment.