Microsoft Klasik Windows Phone Uygulamalarını Desteklemeyi Bırakıyor
06/06/2017
burakalperen26 (31 Haber)
8 Yorum
Paylaş

Microsoft Klasik Windows Phone Uygulamalarını Desteklemeyi Bırakıyor

Microsoft yeni hamlesiyle W10 Mobile için yeni bir çıkış kapısı arıyor.

Microsoft’un Windows 10 Mobile için gelecekte yayınlayacağı güncellemeler de klasik Windows Phone uygulamalarını desteklemeyecek. Diğer bir adıyla Silverlight uygulamarını gelecekteki sürümlerde çalıştırmaya çalıştığınız zaman bir hata mesajı alacaksınız. “Silverlight uygulamaları bundan böyle Windows’un bu sürümünde desteklenmemektedir.

Çok büyük bir ihtimalle bu uygulamalar eski windows phone telefonlarda Windows’un bu sürümü yayınlandıktan sonra da kullanılabilecek.Tabi bunun doğruluğundan emin olmamız için resmi açıklamaya ihtiyacımız var bu sadece bir tahmin.

Sık sık güncelleme almasalar da mağazada ki bir çok uygulama Silverlight uygulamasıdır. Elbette en popüler Silverlight uygulamalarından birisi WhatsApp. Microsoft’un Silverlight uygulamalara olan desteğini sonlandırmasından sonra  Facebook  WhatsApp için bir UWP uygulaması oluşturmazsa WhatsApp ilerleyen sürümlerde kullanılamayacak.

Teknik açıdan bakıldığında Microsoft’un Silverlight uygulamalarından desteğini çekmesi o kadar da kötü bir şey değil.Böyle bir adımla Microsoft bence on numara bir kozu kullanmış olacak. Mağazada ki uygulamaların sisteme adapte edilmesi konusunda büyük bir adım olacak. Öyle ki eğer Microsoft bu hamlesini yaparsa ben WhatsApp’ın UWP uygulamasını mağazada göremeyeceğimiz ihtimalini %1 den az olarak görüyorum. Önceki yazımda iTunes , Spotify ve WhatsApp’ın Windows 10 masaüstü uygulamaları geliştireceklerini yazmıştım. Bu uygulamaların aynı zamanda Windows 10 Mobile için de yayınlanması yüksek ihtimal.						

												
					


	
burakalperen26

burakalperen26

Yorumlar

 1. galip
  galip Haziran 06, 22:47
  Hani snapchat hani uygulamalardaki eksiklikler hani scorp video çekme özelliği hani easycope canlı yayın saysam ne çok eksik var...ne olacak bu halimiz bilmiyorum oyunları saymıyorum bile..bu işletim sisteminden mobil olarak pes etmek üzereyim..ama şuda bir gerçekki 950xl ikinci el satan varsa almayıda düşünüyorum...varmı bu konulara giren..
 2. mrkyldz
  mrkyldz Haziran 07, 07:46
  3 haberden birinde Microsooft'un desteği bıraktığını görüyoruz. Neyse yeni yapı güncellemesi ne zaman gelecek bir bilginiz var mı ?
 3. alpay
  alpay Haziran 07, 10:46
  Yani bu anlatılanlar Windows 10 mobilenin ilk çıkış kozlarıydı, vay arkadaş bugüne kadar gelen sürümlerde bişey yapmamışlar mı hala? W10 çıkış sebebi bunlardı - Evrensel uygulama tek yazılım pc mobil tablette arayüz değiştirerek çalışacak - Tek çekirdek Windows, Pc ve mobil için ayrı ayrı Windows yazılmayacak - Farklı update olayına son tüm dünya aynı anda alacak
 4. umut76
  umut76 Haziran 17, 14:21
  Arkadaşlar bu son güncellemeden sonra apk atmak hala mümkünmü? (lumia540ds)
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Haziran 17, 15:20
   Maalesef. Çok önce oluyordu ama artık kaldırıldı.
  • umut76
   umut76 Haziran 17, 17:03
   Ya bu telefona hiçbir türlü snapchati port edemezmiyiz? Yardımm
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Haziran 17, 23:27
   Dediğim gibi çok önce oluyordu. İmkanı olsaydı eğer "Nasıl Yapılır" kategorimizde yerini alırdı.
  • umut76
   umut76 Haziran 17, 22:31
   Başka yolu yokmu ya bunun

Write comment

Only registered users can comment.