Microsoft Lumia Cihazlar Bölümünü Yeniden Şekillendiriyor
09/07/2015
Fatih Tercan (1139 Haber)
2 Yorum
Paylaş

Microsoft Lumia Cihazlar Bölümünü Yeniden Şekillendiriyor

Son günlerin popüler konusu üzerine görüşlerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Microsoft akıllı cihazlar üretmek amacıyla Nokia’yı 7 Milyar $ gibi bir ücretle bünyesine katmıştı. Bu devasa meblağın getirileri olacağını bekliyorduk.

Nokia gibi hantal bir şirkette elaman sayısında azalmaya gidilmesini tuhaf karşılamamak lazım. Microsoft dün 7800 kişinin işine son verdi. Bu olayın ardından Türkiye’deki ve Dünyadaki belli başlı siteler suyu bulandırmaya yönelik haberlere başladılar. Bu haberler Microsoft’un Windows Mobil işletim sisteminin fişini çekeceğini belirtiyorlardı.

nokia-microsoft-cep-telefonuf

Peki şu anda gerçek durum ne? Microsoft kısa vadede Mobil donanım departmanını yeniden şekillendirmeyi düşünüyor. Firma mobil cihazlarda üç alana ağırlık verme kararı aldı. Peki bu alanlar neler?

  • İş dünyasına hitap eden cihazlar
  • Alt seviye cihazlar
  • Windows Mobil severler için üst seviye amiral gemileri

Gördüğünüz gibi aslında yola devam ediyoruz. Sadece Microsoft artık Lumia 730 , Lumia 830 gibi orta seviye cihazlar üretmeme kararı aldı. Bu kararla diğer üreticilere pazarda yer açılıyor ve bütün taraflar mutlu ediliyor.

lumia830-8

Microsoft yukarıda bahsettiğimiz 3 kategori için her yıl 2 model olma üzere toplamda 6 model piyasaya sürecek. Microsoft yüksek satış rakamları yakalayamadığı pazarlardan çekilmeyi de düşünüyor. Bu durumda Japonya gibi ülkelerden çıkacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Kısaca şu an için kriz senaryoları üretmenin bir anlamı yok. Microsoft kısa vadede Windows Mobil cihazlara tam desteğini vermeye devam edecek. Windows 10 Mobil ile işletim sistemi ile kendini geliştirerek rakiplerine karşı eksiklerini kapatıyor.

Etiketler lumia, Microsoft
Fatih Tercan

Fatih Tercan

<p>Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy – WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Fatih Tercan | Çıkış Yap

2 Yorum yapıldı : "Microsoft Lumia Cihazlar Bölümünü Yeniden Şekillendiriyor"

Uyarma Seçenekleri
Fatih Tercan
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan