Microsoft Lumia Cihazlar Bölümünü Yeniden Şekillendiriyor
09/07/2015
Fatih Tercan (1140 Haber)
2 Yorum
Paylaş

Microsoft Lumia Cihazlar Bölümünü Yeniden Şekillendiriyor

Son günlerin popüler konusu üzerine görüşlerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Microsoft akıllı cihazlar üretmek amacıyla Nokia’yı 7 Milyar $ gibi bir ücretle bünyesine katmıştı. Bu devasa meblağın getirileri olacağını bekliyorduk.

Nokia gibi hantal bir şirkette elaman sayısında azalmaya gidilmesini tuhaf karşılamamak lazım. Microsoft dün 7800 kişinin işine son verdi. Bu olayın ardından Türkiye’deki ve Dünyadaki belli başlı siteler suyu bulandırmaya yönelik haberlere başladılar. Bu haberler Microsoft’un Windows Mobil işletim sisteminin fişini çekeceğini belirtiyorlardı.

nokia-microsoft-cep-telefonuf

Peki şu anda gerçek durum ne? Microsoft kısa vadede Mobil donanım departmanını yeniden şekillendirmeyi düşünüyor. Firma mobil cihazlarda üç alana ağırlık verme kararı aldı. Peki bu alanlar neler?

 • İş dünyasına hitap eden cihazlar
 • Alt seviye cihazlar
 • Windows Mobil severler için üst seviye amiral gemileri

Gördüğünüz gibi aslında yola devam ediyoruz. Sadece Microsoft artık Lumia 730 , Lumia 830 gibi orta seviye cihazlar üretmeme kararı aldı. Bu kararla diğer üreticilere pazarda yer açılıyor ve bütün taraflar mutlu ediliyor.

lumia830-8

Microsoft yukarıda bahsettiğimiz 3 kategori için her yıl 2 model olma üzere toplamda 6 model piyasaya sürecek. Microsoft yüksek satış rakamları yakalayamadığı pazarlardan çekilmeyi de düşünüyor. Bu durumda Japonya gibi ülkelerden çıkacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Kısaca şu an için kriz senaryoları üretmenin bir anlamı yok. Microsoft kısa vadede Windows Mobil cihazlara tam desteğini vermeye devam edecek. Windows 10 Mobil ile işletim sistemi ile kendini geliştirerek rakiplerine karşı eksiklerini kapatıyor.

Etiketler lumia, Microsoft
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. YURDAL
  YURDAL Temmuz 09, 17:35
  Microsoft benim gibi düşüyor bu fikirler wptr sitesinde kayıtlarda olması gerek :) keşke noter huzurunda yazsaydım telif hakları ihlali var :) ama yine yanlış yapıyo iphone gibi tek bir model sadece ona ve onu geliltirmeye uğraşsa dahi iyi olur yap adam gibi cihaz koy fiyatını işine gelen alsın zaten bu millet evini satar yine sevdiği telefonu alır :)
  • TC Murat Güngör
   TC Murat Güngör Temmuz 09, 22:10
   İyide yurdal ios işletim sistemini sadece apple ürünü iphone serisi kullanıyor. Windows işletim sistemini lumia htc samsung acer lg ve motorola kullanıyor. Burda bu markaların ortak bi cihaz çıkarması gibi durum söz konusu olamaz. Çeşitlilik mecburi olacak yada microsoft lumia harici hiç bir marka ile mobil bir ortam sağlayıcı olmayacak. Şimdi burdaki tezatlığı anlamak lazım. İnsanlar özellikle Türkiye'de iphone markasını tercih etmesi cihaza hakim olmaktan çok onun popüler olması ile ilgileniyor. Windows sıtabilite ve iç içe yerleşik birbirine bağlı bir işletim sistemi. Şu ana kadar onun kadar kararlı ve onun kadar akıcı bir işletim sistemi görmedim. Bu yüzden tercihim windows. Bence windows şuan ki çizgisinden asla vazgeçmemeli. Herkese hitap edebilmeli diye düşünüyorum.

Write comment

Only registered users can comment.