Microsoft Project Neon’u Duyurdu
11/05/2017
burakalperen26 (31 Haber)
4 Yorum
Paylaş

Microsoft Project Neon’u Duyurdu

Build 2017 etkinliğinde bugün beklediğimiz gibi kod adıyla Redstone 3 güncellemesi ile birlikte gelecek arayüz geliştirmeleri Project Neon duyuruldu. Bu yeni tasarım dili 2012’de tanıtılan Metro arayüzünün evrim geçirmiş hali olarak tanımlandı.

Bu tasarım dili geliştiricilere birkaç yeni tasarım ögesi kazandıracak ve işlevsellik açısından daha da gelişmiş olacak. Kim bilir belki bu yenilik bizlere  konseptlerde gördüğümüz o “canlı kutucukların”üzerilerine eklenmiş butonlar gibi konsept tasarımlarının önünü açabilir. Aynı zamanda aklıma gelen saydam bildirim çubuğu da Project Neon’un içeriğine %100 uyuyor.

 

Windows Insider/Fast kullanıcıları yerleşik Windows 10 uygulamalarında bu özelliklerin bir kaçını zaten görmüştü. Groove Müzik, Hesap Makinesi ve Filmler ve Tv son güncellemelerle Project Neon’a ilk adımlarını attılar. Öyle ki bunu Groove Müzik de test etme şansım oldu eğer Groove Music Pass kullanıcısı iseniz şarkının videosunu da izleme şansına sahipsiniz. Microsoft bu dünyayı modern bir Microsoft tasarım sistemi ile basitleştirmekte kararlı olduklarını dile getirdi. Redstone 3′ te birçok arayüz değişikliği görecek gibiyiz. Insider/Fast kullanıcılarının bu özelliklerle tanışmak için sonbaharı beklemelerine gerek olmadığını hatırlatalım.

                                                                      Sizlerde fikirlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.


                                                                Twitter  Youtube ve Facebook ‘tan bizi takip edebilirsiniz. 

Etiketler Project Neon
burakalperen26

burakalperen26

Yorumlar

 1. alpay
  alpay Mayıs 12, 14:46
  Öncelikle Burak arkadaşımıza siteye kattığı tempolu ve içerik dolu yazıları için teşekkür ederek başlayayım. Daha MS bile tasarımdan anlamıyorken insanlar nasıl anlasın... örneğin filmler ve tv ekranı yönetim konusunda harika menü çubuğu, başlık ve search tek satırda ama geliyorum araçlar/uygulamalar ve özellikler ekranına giriyorum search hayvan gibi ekranın ortasında anlatım yazılarla dolu yapsana filmler tv bölümü gibi hepsinde bir standart yok arkadaş yok... Sonra milletten bekle düzgün standartta yazılım geliştirmesin
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 12, 17:57
   Ben teşekkür ederim. Elbet daha güzel tasarımları yapabilecek geliştiriciler vardır. Microsoft'un bu tarz yeniliklerin kapısını açması güzel oldu.
 2. Merih
  Merih Mayıs 13, 22:55
  Fluent Design çok hoş olmuş. Aslında Metro tasarım dili de Google'ın yeni birşey keşfetmiş gibi sunduğu Material Design'dan daha oturaklıydı açıklama kapsamında bakarsak. Yalnız Build etkinliği bitti ve Windows Mobile, Windows 10 Mobile, Windows Phone veya ne olursa olsun telefonlarda çalışacak bir Windows 10'dan bile tek kelime edilmedi :) Yeni mobil uygulama ve servisler iPhone üzerinden tanıtıldı, şaka gibi. Satya Bey el altından açıklama yapmaya devam etsin, hareketleriyle yine şaşırtmadı.
 3. alpay
  alpay Mayıs 29, 19:49
  Filmler ve tv gelen güncelleme ile project neon yapısı ile yapılacakların canlı bir örneği olmuş, tum uygulmaların benzer dizayna gelmesi lazım örneğin kişiler, örneğin mesajlaşma, tum yapıda sağda açılır menü ikonu aynı bandda search yapısı ve ekranı dolu dolu kullanma... Bir standart olmalı bir an once tüm iç yapıdaki ögelerde...

Write comment

Only registered users can comment.