Microsoft Windows 10 İle Yola Devam Ediyor
30/09/2014
Fatih Tercan (1140 Haber)
Yorum yok
Paylaş

Microsoft Windows 10 İle Yola Devam Ediyor

Bu yazımız makale havasında olacak değerli arkadaşlar. Çünkü konu direkt olarak ilgi alanımız telefonlar ve Windows Phone ile ilgili değil. Fakat bu yazımızdaki gelişmeler dolaylı yoldan bizim için önem arz ediyor. Peki bugün akşam ne oldu?

Redmond’lı yazılım devi Microsoft için bugün önemli bir gündü. Microsoft, San Francisco’da yeni Windows ile ilgili bir etkinlik düzenledi. Bu etkinlik öncesinde herkes Windows’un ismi ile ilgili iddialara girmekteydi. Genel kanı Windows 9 yada Windows TH olacağı yönündeydi. Fakat Microsoft herkesi şaşırtan bir karar alarak Windows 10 ismini tercih etti. Aslında bu ismin temelinde “One-Tek” algısı da yatıyor. Microsoft bundan sonra tüm cihazlarda Windows 10  işletim sistemi kullanacak. Anlaşılan Windows RT, Windows Phone, Windows , Xbox cihazları tek bir işletim sistemi çatısında toplanıyor. Yazımın ana görselinde de göreceğiniz üzere Microsoft tanıtım görselinde şunları öne çıkarıyor;

  • Tek ürün ailesi
  • Tek platform
  • Tek mağaza

Tabi ki ürünlerin tek bir isimde toplanmış olması hepsinin aynı ara yüze sahip ve aynı özellikleri kullanacağı algısı oluşturmamalı. Telefonlar için kullanılacak işletim sisteminin ismi Windows 10 olacaktır fakat masaüstü ara yüzü ve işlevlerini beklemek tamamen hayal olur. Microsoft, Windows’un  Masaüstü için Teknik İzleme Sürümünü yarın Insider programı ile görücüye çıkarıyor. Microsoft’un Build 2015 konferansını Mayıs ayında düzenleyeceğini düşünürsek Windows 10’un final sürümünün 2015 ortalarında çıkmasını bekliyorum.  Buda Haziran-Temmuz aylarını bize işaret ediyor.

Microsoft bu Insider programı ile daha gelişmiş bir beta süreci ve daha hızlı güncellemeler vadediyor. Microsoft Metro ara yüzünü masaüstü cihazlarda dayatmaktan vazgeçerek kullanıcı görüşlerini önemsediğini gösterdi. Windows10 ile  gelen başlat menüsü Microsoft’un kullanıcılar ile ara yolu bulma çabası olarak görülebilir

windows_10_business

Evet telefon tarafında Microsoft’un güncellemeler ile nasıl bir politika izleyeceğini merak ediyoruz. Masaüstü Windows tarafında bizi heyecanlandırmayı başaran yazılım devi umarım bu performansını telefon içinde kullanılır ve bizleri üzmez. Gerçi Joe Belfiore’un yazılım bölümünde etkinliğinin artması ile Microsoft dinamik bir yapıya kavuşmuştu. Gelecek günler bol haber getirecek görünen o ki. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, iyi günler dilerim.

Etiketler windows 10, wp10, wptr.info
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış You can be first to comment this post!

Write comment

Only registered users can comment.