Microsoft WP’nin Çeşitlenmesi İçin Çalışıyor
15/01/2014
Fatih Tercan (1140 Haber)
1 Yorum
Paylaş

Microsoft WP’nin Çeşitlenmesi İçin Çalışıyor

microsoft

Microsoft Windows Phone üzerine tarihinde hiç görülmediği kadar ilgi gösteriyor. Microsoft WP8 işletim sistemine HTC ve Nokia ile başlamıştı. Samsung buna çekimser adımlar ile destek vermiş  ilerleyen günlerde Huawei de bu aileye katılmıştı. Çok zaman geçmeden biraz sancılı bir süreçle Microsoft Nokia’yı bünyesine kattı ve artık diğer üreticiler bu platformdan uzaklaşır mı soruları sorulmaya başlandı. Fakat görülen o ki, Microsoft diğer üreticilere de destek vermek için kesenin ağzını açmış durumda.

Rus teknoloji uzmanı Eldar Murtazin bu olaya geçtiğimiz günlerde açıklık getirdi. Murtazin’e göre 2014 yılında WP için telefon çıkarmaları için Microsoft, Sony’e 500 milyon $ ,Huawei’ye de 600 Milyon $ destekte bulundu. Murtazin daha öncede MS’in Samsunga 1 milyar $ ödemede bulunduğunu ifade etmişti ki Samsungun 5″ ve 1080p çözünürlüğe sahip yeni telefonunu bugün haber yapmıştık. Microsoft’un 2014 yılı için 1.2 Miyar destek bütçesi ayırdığı da söylentiler arasında.Bu destekten Sony,Huawei ve Samsungun faydalanacağına kesin gözüyle bakılırken, daha önce 300 Milyon destek alan ekosistemin suskun üreticisi HTC nin de yeni bir üst seviye telefon hazırlığında olduğu kapalı kapılar arkasında konuşulanlar arasında.

Sony-2014-Yılında-WP8-İşletim-Sistemine-Geçiş-Yapacak

2014 yılında Build 2014 konferasında büyük ihtimal WP8.1 Blue lansmanını görebiliriz. Bu lansman öncesin WP8.1 Dev Önizleme versiyonun geliştiricilere dağıtılacağını da ön görmekteyiz. Sony’nin ekosisteme taze kan olarak gelmesi ile çeşitlilik artacak ve WP büyüme grafiğini devam ettirecek gibi görünüyor.

Etiketler htc, huawei, Sony, windows phone
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış You can be first to comment this post!

Write comment

Only registered users can comment.