Tüm Detayları ile Nokia Lumia 1520
26/10/2013
Halil Şahin (772 Haber)
5 Yorum
Paylaş

Tüm Detayları ile Nokia Lumia 1520

Evet arkadaşlar Nokia 22 Ekim etkinliğinde yeni amiral gemisi olarak tanıttığı yeni telefon Nokia Lumia 1520 hakkında biraz konuşalım.

Nokia Lumia 1520

Öncelikle basit olarak telefonun donanımsal ve yazılımsal özelliklerinden bahsedecek olursak;
Telefon tüm Lumia serilerinde olduğu gibi Windows Phone 8 işletim sistemi ile donatılmış ve GDR3’ün tanıtım cihazı olmuş durumda. Yani bu şu demek bundan önceki cihazlarda olduğunun aksine ekranında bir satırda 4 Tile yerine 6 Tile barındırıyor resimlerde de gördüğünüz üzere.

Bunda etkili olan telefonun ekran çözünürlüğünün Full HD dediğimiz 1080P(1920×1080)  ve 6” inç  olması zaten telefonun kod adının Phablet olmasının nedenlerinden birisi bu büyük ekranıydı. Bu aynı zamanda tüm Windows Phone’lar arasında Lumia 1520’yi bu ailenin en büyük telefonu yapıyor. Ayrıca şunu da söylemeden geçemeyeceğim telefonumuz Assertive Display teknolojisiyle donatılmış piyasadaki tek telefon. Bu da onun ekranını Güneş ve ekranı görünmez kılan tüm şartlar altında rahatlıkla görebileceğiniz hâle getiriyor telefonu.

Telefonun sadece sandığınız üzere ekranı değil RAM’i ve işlemcisi de büyük.

Gücünü 2.2 GHz (ki muhteşem bir işlemci hızı)  Qualcomm Snapdragon 800 , 4 çekirdekli işlemciden alıyor ki cihaz Snapdragon 800 işlemci biliyorsunuz ki şu anda piyasanın en iyi mobil işlemcilerinden birisi. 2.2 GHz hızı değil bir mobil cihazda bir bilgisayarda bile görmek insanı ne kadar heyecanlandırır bir düşünün tabi bunu bir mobil cihaza entegre etmek muazzam bir işlemci hızı sağlıyor. Buna 4 çekirdek hızı da katılınca özellikle Windows Phone’da size sıfır donma ve süper performans ve hız sağlayacağını söyleyelim bu telefonun. Tüm bunların yanında telefon 2GB RAM ile donatılmış ki yine Windows Phone8 ve mağazadaki uygulamaları göz önünde bulundurursak Lumia 1520’de ki işlemci + RAM’in ortaya muazzam bir performans ve hız çıkaracağı hiç tartışmasız bir konu.
Nokia’ya çamur atılıp duruyordu işte bazı telefonlarda SD 800 işlemci Cortex A6 kullanılırken amiral gemilerinde SD600 kullanıyor yok efendim maksimum RAM’i 1Gb yok efendim en iyi telefonu 2 çekirdek vs. vs. Lumia kullanan bizler gibi sizler de bunları duymuşsunuzdur.
Ve Nokia’da bunlardan sıkılmışa benziyor ki sus payı niteliğinde piyasadaki en iyi donanıma sahip bir AMİRAL GEMİSİ demeyi gerçekten hakeden bir telefonla karşımıza çıkıyor.
Tabi şunu da söyleyemeden geçemeyeceğim sözüm ona Nokia’yı bu yönden karalayan firmaların 4 çekirdek ve SD800 kullanmasının nedeni kullandıkları mobil işletim sistemlerinin çok kaynak tüketiyor olması, yani bir nevi bu işi mecburiyetten yapıyorlar yoksa kullanıcılarına gerçekten performansı yaşatmak için değil. Ama sizin de bildiğiniz üzere Windows Phone’da böyle bir şey söz konusu değil yani Lumia 1520’de gerçek performansı yaşayacaksınız 🙂
Evet telefonun önemli hususlarından birisi kamerası.
Telefonun kamerası arkasında hafif bir çıkıntıyla telefona çok hoş bir görüntü katıyor. Telefonda 20 Megapixel Pureview kamera kullanılmış ki bu da piyasadaki tüm amiral gemilerine kamera farkını açık açık gösteriyor 🙂 Ön tarafta ise 1.2 MP bir kamerayla karşılıyor bizleri 1520.

Bunların yanında 4HAAC mikrodonu da oldukça dikkat çekici bir diğer özelliği telefonun.
Nokia Lumia 1520 kamera

1080P video çekimi yapan kamerada Flash olarak ise Xenonsus çift LED kullanılmış.

Nokia Lumia 1520 flash

Yani bunlardan anlayacağımız Nokia diğer şirketlere açık açık hodri meydan demiş ve donanımsal üstünlüğünü ezici bir fark ile göstermiş.

Telefonun diğer özelliklerinden bahsedelim biraz da.

Telefon öncelikle Lumia 920’de ve olduğu gibi Wireless üzerinden kablosuz şarj desteğiyle birlikte gelecek.

nokia 1520 wireless charging

Telefon 8,7 mm kalınlığa ve 209 gr. ağırlığa sahip. Kaplama olarak dayanıklılığı ve kolay kolay çizilmemesiyle söz konusu olan polikarbon yapı kullanılmış. telefonun renk seçenekleri ise sarı, siyah, beyaz ve kırmızı olarak mevcut.

lumia 1520 colors

Evet Nokia Lumia 1520’de tanıtım sloganı olarak; ” What’s your story” kullanılmış. Bunda etkili olan ise telefon ile tanıtımı yapılmış ve yakonda tüm diğer Lumia cihazlara da gelecek olan StoryTeller uygulaması.

Telefon İtalya’da 24.10.2013 Tarihinden beri 699.90 ön sipariş fiyat etiketiyle alınıyor. Bunun 99 euroluk kısmı ön sipariş bedeli olduğu söylendi yani telefonun değeri 700 euro. Türk parasıyla 1600’e yakın bir değer. Vergileri de katacak olursak 2100’ü geçecek bir fiyata mukabil geliyor fiyatı.

Şunu da belirteyim yakında Nokia 1320’nin tanıtımlarını da tüm detayları ile sitemizde bulabileceksiniz…

Yazımıza Lumia 1520’nin resmi tanıtım videosuyla son vermek istiyorum…

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

  1. emir
    emir Ekim 27, 12:15
    biriside çıkıp demiyorki 4HAAC nedir diye? :D

Write comment

Only registered users can comment.