03/09/2013
Burak Dalyanda (81 Haber)
1 Yorum
Paylaş

Nokia’nın geleceği ve Windows Phone

Nokia’nın geleceği ve Windows Phone

SavedPicture-20139391612.jpg

 

 

Sabahın erken saatlerinde Microsoft yaptığı bir açıklama ile Nokia’yı satın aldığını tüm dünyaya duyurdu. Çok ta sürpriz bir gelişme olmayan bu satın alma işleminde Nokia’nın “Ürün ve hizmetler” bölümünün yeni ve tek sahibi Microsoft oldu. Konuyu takipçilerimize durduğumuz “Ve Microsoft, Nokia’yı aldı” başlıklı haberimizden detayları öğrenebilirsiniz.

 

Bu makalemizin konusu ise satın alma işlemi sonrası “Nokia’nın geleceği ve Windows Phone” olacak. Bilindiği gibi Windows Phone mobil işletim sistemi, dünyanın teknoloji ve yazılım devi Microsoft tarafından geliştiriliyor. Nokia ise, Windows Phone sisteminin bir numaralı donanım ve yazılım üreticisi konumunda. Peki bu iki dev için bu gün açıklanan satın alma işleminden sonra neler değişecek, Nokia yoluna nasıl devam edecek, Windows Phone işletim sistemi için bu dev birleşim neler ifade ediyor, ve belki de bir çok kişinin kafasında soru işareti olan mevcut Lumia cihazlar bu durumdan nasıl etkilenecek? İşte bunlara bu makalemizde cevap arayacağız.

 

Uzun yıllardır, özellikle Microsoft çalışanı Stephan Elop’un Nokia CEO su olduğu 2010 yılından bu yana zaman zaman ortaya çıkan ve Windows Phone 8 işletim sisteminin piyasaya çıkmasıyla birlikte daha da sık duyduğumuz ama dedikodudan ileri gidemeyen Microsoft – Nokia birleşmesi Sabah erken saatlerde Microsoft CEO su Steve Ballmer tarafından yapılan açıklama ile resmileşti.

 

Microsoft’un Nokia’yı satın alması bazı çevrelerce sevinçle karşılanırken, bazı çevreler ise bu durumdan memnun değiller. Özellikle Nokia dan Android bir cihaz bekleyenler artık sadece beklemekle kalacaklar. Biz WindowsPhoneTürkiye.İnfo ekibi olarak, genel anlamda bu satın almayı ve akıllıca bir yatırım olarak niteliyoruz.

 

Microsoft, büyük bir atılım yaparak Nokia’nın tek hakimi olmayı başardı ve bu durum kısa vadede ve hemen olmasa bile Windows Phone ekosistemine büyük bir katkı sağlayacak görüşündeyiz. Zaten Microsoft başta olmak üzere teknolojinin ileri gelenleri ve kullanıcıların isteği de bu doğrultuda.

Windows Phone yönünden şu zamana kadar ikilinin yaptıklarına bakacak olursak, Microsoft Wp8 için güncellemeler ve ek hizmetler vermekte Nokia’nın gerisinde kalan pasif bir yapıya sahip. Nokia ise Microsoft’un sistemine Microsoft’tan daha fazla özen gösteriyor ve Lumia serisi cihazlara Verdiği ek hizmetler, uygulamalar ve güncellemelerle gerçekten güzel bir yol izliyor. Ülkemizde tam olarak alamasak ta Amber güncellemesi ile Microsoft’un GDR2 güncellemeleri arasındaki büyük farklar ve gelişimler bu tespitleri zaten kanıtlıyor.

 

Bundan sonra ikilinin neler yapacağı, Microsoft’un Nokia markasını ve ekibini nasıl değerlendireceğini kestirmek güç. Ama bazı belli noktalar da yok değil. Öncelikle, kısa zamanda büyük bir atılım beklenmemeli. Çünkü satın alma işlemi 2014 yılının ilk çeyreğine anca tamamlanacak ve her şey rayına oturmuş olacak. Nokia hissedarlarından resmen hisse alımları, Nokia beyin takımının ve üretim ekiplerinin Microsoft sınırlarına geçişleri (yaklaşık 32.000 kişi) ve çalışma ortamlarının hazırlanması vesaire zaman alacak. Ancak bu yoğun işlemler sırasında Nokia, Lumia cihazlarına desteğinde aksama yapmayacak. Microsoft ise, Windows Phone için daha geniş yetkiyi kısa bir zamanda Nokia takımına verecek diye tahmin ediyoruz.

 

Peki Nokia’nın Microsoft’a dahil olması Lumia sahiplerine ne getirecek? Bunu şimdiden söylemek güç. Ama teknoloji kulislerinde sabahtan bu yana konuşulanları derleyecek olursak, Nokia’nın güncelleme konusundaki gecikmelerinin büyük bir olasılıkla son bulacağı, Nokia yazılım ekibinin daha fazla sisteme entegre ve daha güzel uygulamalar, sistem eklentileri vesaire çıkarabileceği gelen bilgiler ve öngörüler arasında. Ayrıca, Nokia’nın daha önceki açıklamalarını göz önünde bulundurursak, Windows Phone sistemini geliştirecek ve ileri seviyeye taşıyacak fikirlere sahip beyin takımı da artık sistem konusunda söz sahibi olacaklar. Bu da sistemin kullanıcı geri dönüşlerine göre daha da geliştirileceği anlamına gelebilir. Bir de hiç yabana atılamayacak bir şey var.. Bu ise, Nokia uzun yılların kullanıcı ve mobil birikimine sahip olması. Microsoft bu birikime de artık sahip ve bu kullanılır bir seviyede Windows Phone anlamına geliyor.

 

Mevcut Lumia cihazlar için desteğin son bulacağı gibi şehir efsanelerine gerek yok. Bu telefonlar artık daha sağlam bir desteğe önü açık bir şekilde devam edeceklerdir.

 

Nokia’nın üretim ekibine de sahip olan Microsoft, Nokia ya daha yeni telefonların yanında tablet kolunu da Nokia ya devredecek ve güzel cihazlarla ikiliyi karşımıza çıkaracaklardır. Satın alma işlemiyle Nokia patentlerine sahip olan Microsoft, artık daha fazla teknolojiyi sistemlerine entegre edebilecek.

Bu satın almayı bir de diğer Wp üreticileri için yorumlayalım. Sistem bir İOS gibi olmayacak elbette. Microsoft, Sistemi Nokia ile kendisi kullanırken aynı zamanda diğer OEM üreticilere de vermeye devam edecek.

 

Satın alma sırasında alınan kararlar ve anlaşmalara göre, Nokia ismi 10 yıl boyunca Microsoft tarafından akıllı telefonlarda kullanılabilecek. Tabi kullanmak Microsoft un elinde. Ama köklü bir ismin bitirilmesi gibi bir durum beklenmiyor. Finlandiya da Nokia isminde bir şirket varlığına devam edecek. Nokia sadece telefon bölümünden ibaret değil. Aslında Nokia ilk zamanlarında bir maden şirketiydi. Nokia hissedarları, aynı isminde bu işlerine devam edebilecekler. Ancak Nokia ismi veya başka bir isimle klasik telefon haricinde bir üretime kalkışamayacaklar. Zaten son zamanlardaki kötü gidişatın ilk sorumluları olan hissedarlar, buna şimdilik kalkışmayacaklardır. 10 yıl boyunca Nokia ismi, patentleri ve üretim dağıtım tümüne Microsoft, artık tek başına sahip. 10 yıl sonunda anlaşma gereği Nokia markası artık kullanılmayacak. Tabi yeni bir satın alma ile Finlandiya daki madenci Nokia dan isim hakkı da alınmazsa.

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

  1. yusuf
    yusuf Eylül 05, 15:30
    "...Mevcut Lumia cihazlar için desteğin son bulacağı gibi şehir efsanelerine gerek yok. Bu telefonlar artık daha sağlam bir desteğe önü açık bir şekilde devam edeceklerdir..." kaynak gösterseymişiniz iyi olurmuş.

Write comment

Only registered users can comment.