Nokia’nın Yeni Teknolojisi…
16/11/2013
Halil Şahin (770 articles)
2 comments
Share

Nokia’nın Yeni Teknolojisi…

3d

Nokia’nın ilk wp 8.1 cihazları Evleaks tarafından Goldfinger ve Moneypenny kod adları ile sızdırılmıştı. Bu isimler James Bond filminden alıntı isimler tabi ki 🙂  Şimdi ise bunlar hakkında belki de cihazlardan bile daha çok ilgi çekecek tabiri câiz ise devrim yaratacak bir donanımsal özellik ile gelecek. Bu özelliğin adı 3D Touch.

Bu 3D touch teknolojisinin Nokia’nın bir kaç yıldır üzerinde çalıştığı bir teknoloji olduğu biliniyor. Bu teknolojiye göre dokunmatik teknolojisi üç boyuta taşınıyor ve bu boyutlardan birisi olan dokunmatiğin üstünde ise dokunmatiğe dokunmadan sensörler yardımıyla ve basit el hareketleriyle bazı programlanmış şeyleri yapmanızı sağlıyor. Örneğin internet tarayıcısındayken elinizi hafif sağa oynatarak diğer sekmeye geçme, video izlerken az yukarı çıkartma ses açma, ellerinizi aşağı indirme ses kısma işlemi olarak algılanıyor 3D Touch teknolojisinde.

Tabi ki kesin mi değil mi bilmiyoruz ama sızıntılarıyla meşhur ve sızıntılarının çoğunda haklı çıkan Evleaks bunları söylüyor bakalım hep birlikte göreceğiz 🙂

 

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorum Yap

2 Yorum yapıldı : "Nokia’nın Yeni Teknolojisi…"

Uyarma Seçenekleri
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
Ferhat Özdemir
Üye

Peki bu özellikler tüm Lumia lara mı gelecek yoksa tanıtılacak olan 2 telefonda mı?

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

Bu donanıma bağlı bir özellik olduğundan mevcut telefonlara gelmesi olanaksız

wpDiscuz