Satya Nadella: Windows Telefonların Geleceği
22/11/2016
Burak Dalyanda (81 Haber)
3 Yorum
Paylaş

Satya Nadella: Windows Telefonların Geleceği

Son zamanlarda teknoloji kulislerinde sıkça dile getiriliyor Windows telefonların geleceği. Windows Phone ölüyor mu, Microsoft telefon piyasasından çekilecek mi? Microsoft CEO su Satya Nadella, bu tartışmalara son noktayı koymuş olabilir!

Bizi takip edenler çok iyi bilirler ki, Windows işletim sistemli telefonlar, Windows Phone ve Windows 10 Mobile son zamanlarda teknoloji dünyasının fazlasıyla dilinde. Özellikle ve bilerek olumsuz bilgileri harmanlayıp, biraz da karanlık düşüncelerini serpiştirip servis ettikleri bir çok haber Windows kullanıcılarını endişeye sevk ediyor. Bir çok kez araştırmasını yapıp, gidişatın ve planların altında kıvılcımlar aradık. Nihayetinde de bu araştırmaları haber ve makale olarak siz değerli takipçilerimize sunduk.

Yukarıda bağlantılarını paylaştığımız haber ve makalelerde defalarca kez söylediklerimizi bu gün yine tekrarlayacağız. Ama bu sefer bir farkla; dedikoduların bir kısmı resmi ağızdan, hem de bizzat Microsoft CEO su Satya Nadella tarafından doğrulandı. Australian Financial Review tarafından Microsoft CEO su Satya Nadella ile yapılan bir röportaj aslında beklenen ve bilinen fakat resmen dile getirilmeyen bazı bilgileri açığa çıkardı. Satya Nadella, Windows 10 Mobile’ın geleceği ve yeni donanımlar -ki bu çok bariz bir şekilde telefonlar oluyor- hakkında bazı ipuçları verdi.

AFR (Australian Financial Review) için konuşan Nadella; “diğer teknoloji firmalarının yaptıklarına ve sahip olduklarına bakarak hayran kalmak istemiyoruz. Soru şu, neler getirebiliriz?” dedi. Mobil piyasasına geç kaldığını ve rakiplerinin önlerinde olduğunu bilen Microsoft, görünen o ki bu durumdan fazlasıyla sıkılmış. Yeni ve heyecan uyandıracak şeyler yapması gerektiğinin farkında olan Microsoft, neler yapılabileceği ile ilgili planlama aşamasında ya da bizlere bunu söylemeseler bile planlarını hayata geçirme aşamasında. Nadella; “Ben burada bir cihaz veya bir teknoloji olarak düşünüyorum ” diyerek sözlerine devam ediyor.

Bu açıklama kuşkusuz ki, iPhone ve Android’in ezici üstünlüğüne rağmen Microsoft’un pes etmediği ve çabalamaya devam ettiğini gösteriyor. Nadella’nın sözlerinden yapılan çıkarıma göre Microsoft, cihaz üretmekten vaz geçmemiş görünüyor. Fakat daha önceki açıklamalardan da bildiğimiz üzere Microsoft artık Lumia cihaz üretmeyecek. Açıklamanın devamında pazar liderlerinin belirlediklerinin aksine, benzersiz ve farklı şeyler sunmak için Nokia’dan satın alınan mobil departman ile çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Satya Nadella, bunun gerçekleşmesi için yol haritası belirleme konusunda çalıştıklarını belirtti.

Öyle görünüyor ki; Microsoft yaygın inanışın aksine yolun sonuna değil başına henüz yeni gelmiş bulunuyor. Kısa süreli bir geri çekilme ve yoğun tartışmalar arasında planlamalar yapıldığı aşikar. Microsoft’un mobil pazarına dönmesi ve piyasada çok güçlü konumda bulunan rakiplerine karşı büyük bir hamle yapması için zamana ihtiyacı var gibi duruyor. Eleştirilerin önüne geçmek ve kullanıcıları kendine çekmek için Microsoft, Windows 10 Mobile için değişimleri de gündeme getirebilir.

Surface-Phone-Windows-10-concept-1

Haberimizde de bahsettiğimiz gibi Microsoft, cihaz üretmekten tamamen vazgeçmiş değil. Lumia üretiminin durdurulması, ancak Nadella’nın açık bir şekilde “yeni donanım” dan bahsetmiş olmasını göz önüne alacak olursak Microsoft, farklı bir isim ve yeni bir vizyonla piyasada olacak gibi görünüyor. Teknoloji kulislerinde dile getirilen ve bizim de sıkça bahsettiğimiz Surface Phone belki de üstü kapalı da olsa resmen açıklanmış olabilir. Fakat şimdilik net bir şeyler söylemek için henüz erken.

Sonuç Olarak;

Bu röportaj bizlere kesin olan bir kaç şeyi gösteriyor. Microsoft, mobil pazarından çekilmeyi düşünmüyor, Windows Mobile konusunda da sanılanın aksine kolay pes etmeyecek. Belki kurumsal sektöre daha çok ağırlık verilecektir ama yine de sonlanması gibi bir şeyin söz konusu olmadığı net.  Bir diğer kesin olan şey de, Microsoft derslerine çalışmaya başlamış ve her şeyi yeniden başlatacak yeni ve farklı bir cihazın peşinde.

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

 1. burakhan aslan
  burakhan aslan Kasım 22, 22:25
  Hayırlısı olsun. Piyasada alternatiflerin olacağını bilmek güzel. Her ne kadar wp10 mobile bir tık geriden gelse bile bekleyişteyiz. Umarım iyi şeyler duyarız. Eski nokia lumia kalitesinde, yeni ve devamlılığı sağlanabilen telefonlar bekliyoruz. Gerçi yeni seri ve rs3 çıktığında benim 640'ın miladı dolmuş olacak ama olsun. En az 2 sene daha idare ederim ben şahsen.
 2. Merih
  Merih Kasım 23, 00:46
  Aynı Nadella koltuğa oturduğunda "önce mobil" demişti, geçenlerde "treni kaçırdık" dedi, gelinen durum ortada.. Röportajda "masaya farklı bir şey koymadan herhangi bir cihaz kategorisine girmeyeceğiz" diyor yalnız, şunu yapıyoruz veya yapacağız dememiş. Arayışta oldukları anlaşılıyor sadece. 2017'de yol haritası ortaya çıkar. Piyasanın bu kadar hızlı değiştiği bir ortamda diğer türlü her geçen gün zaten mobil için geç kalıyorlar.
 3. Ahmet
  Ahmet Kasım 23, 01:05
  Dört dörtlük bir telefon. Her şeyi olan. Her şeyin en iyisi olan bir telefon çok iyi olur. Ama fiyattı da uygun olması lazım. Amerika'daki adam için önemli olmaya bilir. Bizim gibi doların çok çok pahalı olduğu ve alım gücünün düşük olduğu ülkelerde uygun fiyatlı olması önemli. Markası, özellikleri ne olursa olsun maaşımın bir kaç katını bir telefona bağlamak mantıksız geliyor. Kullandığım Lumia 830'da bazı donanımsal arızlar var. Yenisini almak lazım. Halen beni 4-5 daha götürür. Bu zaman zarfında orta seviye bir telefon çıkması lazım. Bir de şu Nokia konusu var. Ben Windows Phone ailesine üzerinde Nokia yazdığı için aldım. Uygulamalar içinde para harcadım. Üzerin de Nokia yazan Android veya Nokia'nın yaptığı yeni işletim istemi olan Nokia Telefonu çıkarsa beni bir hayli karar konusunda zorlar. Yılların markası. Kaç yıldır kullanıyorum. O isime karşı bir zaafım var. Birde Jolla var. N8 ve N9'u yaratan ekibin ürünü. N8 kulanmış biri olarak. Jolla beni kendine çekiyor.

Write comment

Only registered users can comment.