Tüm Detayları İle Beklenen Cortana!
03/04/2014
Emir İlgün (401 Haber)
Yorum yok
Paylaş

Tüm Detayları İle Beklenen Cortana!

Beklediğimiz güzellik Cortana sonunda geldi. Hadi onu tanıyalım. İlk önce bir video’ya ne dersiniz?

Cortana bir sesli asistandır. Halo Spartan oyununda ki yapay zeka bilgisayarının adı olan Cortana, Windows Phone 8.1’deki sesli asistan olarak yeniden hayatlarımıza girdi.

Cortana bir sesli asistandan çok daha fazlası.  Cortana üzerine kurulu olduğu uygulamalar sayesinde pek çok şeyi yapabiliyor. Mesela Hava durumunu sorduğunuz zaman Fahrenayt, Santigrat ve daha pek çok birime dönüştürebiliyor. Bing Food uygulamasındaki verileri kullanarak kalorileri söyleyebiliyor, dişçi için bir tarihte randevu aldığınız zaman aynı anda başka bir randevu çakışıyorsa sizi uyarıyor yada ablanızla bir sonraki görüşmenizde ona yavru bir köpek almamı hatırlat dediğinizde bunu gerçekten de yapabiliyor. Ayrıca Cortana’ya ister ses ile isterseniz yazı ile sorular sorabilirsiniz.

Cortana uygulamalar ile de tam bağlantılı olacak. Mesela Facebook’tan şu kişinin profilini aç dediğinizde sizi derhal söylemiş olduğunuz kişinin profiline gönderecek.

Cortana ilk açılışta sizi sizin seçmiş olduğunuz türden güncel haberler, hava durumu ve trafik gibi haberler ile karşılayacak. Cortana’nın Ayarlar bölümüne giderek ilgi alanlarınız hakkında değişikler yapabilirsiniz.

Cortana-son-haberler

Cortana’nın ayarlar bölümünden bahsetmek gerekirse;

  • İlgi Alanları

 

Cortana-ilgi-alanları

İlgi Alanları bölümünde ilgi alanlarınızı düzenliyorsunuz. Ev ve iş yerlerini kaydetmiş olduğunuz Trafik bölümü sayesinde yola çıktığınız anda Cortana bunu anlıyor ve size trafik hakkında bilgi veriyor.

  • Bana Hatırlat

Cortana-hatırlat-bana

Bu bölümde Cortana’ya neleri hatırlattığınızı görebiliyorsunuz.

  • Sessiz Saatler

Cortana-sessiz-saatler

Sessiz Saatler yeni bir özellik olmak ile birlikte, açıldığı zaman İnner Circle(çok yakın olarak tanıdıklarınızı ekleyebileceğiniz bölüm) haricinde bildirimlerden sesler almazsınız. İnner Circle’dan gelen bildirimlerin ise her zaman sesi duyulur. (bunuda kapatabilme şansınız var)

  • Mekanlar

Cortana-mekanlar

Mekanlar bölümünde Favoriler ve Geçmiş adlı iki bölüm bulunmakta. Favoriler, favori mekanlarınızı gösterirken, Geçmiş ise daha önce gitmiş olduğunuz yerleri gösteriyor.

  • Müzik AramalarıCortana-Muzik-ID

Müzik ID üzerinden yapmış olduğunuz aramaları gösteren bölüm.

  • Ayarlar

Cortana-genel-ayarlar

Bu bölümde ise Cortana’nın genel ayarları bulunmakta. Bu bölümden Cortana’yı açıp kapatabilir, E-maillerinize erişip erişemeyeceği hakkında izin verebilir, kendi adınızı değiştirebilir ve daha pek çok gizlilik ayarları yapabilirsiniz.

 

Sağ yukarıdaki müzik butonuna bastığınız zaman ise etrafta çalan bir şarkıyı dinleterek ne olduğunu buluyorsunuz ve  Xbox Music üzerinden satın alınmaya yönlendiriyor. (Shazam gibi düşünün)

Cortana aynı zamanda Foursquare verisinden yararlanarak sizlere mekanlar hakkında bilgi verebilir mekanları arayabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Cortana-mekan-bilgisi

Aynı zamanda Cortana rehberinizdeki kişileri de arayıp onlara mesaj atabiliyor.

Cortana ile ne yapabileceklerinize bunları deneye basarak bakabilirsiniz. Örneğin müzik çalmanızı isteyebilirsiniz.

Cortana gerçekten harika bir asistan ama maalesef henüz Türkçe desteklemiyor.

Cortana detaylı bir şekilde böyle sunuldu. Akıllığı ile rakipleri Siri ve Google Now’dan daha üstün olacağına kesin gözü ile bakılıyor. Son olarak Cortana’yı bir de video içinde izlemeye ne dersiniz?

 

Emir İlgün

Emir İlgün

Merhabalar! Marmara Üniversitesi'nde Turizm Rehberliği okuyorum ve diğer yöneticiler gibi bende teknoloji hastasıyım. Lumia 1520 ve ben harika bir ikiliyiz ve sizleri bilgilendirmekten onur duyarız ;)

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış You can be first to comment this post!

Write comment

Only registered users can comment.