Türkçe Cortana Geliyor Mu?
04/03/2015
Emir İlgün (401 Haber)
11 Yorum
Paylaş

Türkçe Cortana Geliyor Mu?

Windows 10 ile birlikte Cortana’da gelişmeye devam ediyor. Bildiğiniz gibi Windows 10 Cortana’ya yeni diller katacak. Peki aralarında Türkçe olacak mı?

Öncelikle, herhangi bir şey demeden önce, Uservoice sisteminden bahsetmek istiyoruz. Cortana Uservoice sitesinde, editörlerimizden “Halil Şahin” tarafından başlatılan, “Cortana Türkçe Dil Desteği 27,107 oyla açık ara en çok istenilen dil olarak gözükmekte.

turkce-cortana

Geçen ay canlı yayınlanan Microsoft Açık Akademi videosunda konuşma yapan Microsot Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Yöneticisi Burak Bayburtlu (Kendisi kısaca Türkiye’nin Joe Belfiore’si) ve Microsoft Türkiye Windows Grup Yöneticisi Kadir Şener, Windows 10 ve geleceği hakkında konuştular. Tabii ki Windows 10 ile birlikte Cortana’dan da bahsettiler. Bir yandan konuşma yapıp bir yandan da Twitter ve Facebook üzerinden gelen soruları yanıtlayan ikili, “Türkçe Cortana gelecek mi?” sorusuna aynen aşağıdaki gibi cevap verdiler;

– (Burak Bey) Türkçe Cortana gelecek mi? demişler.

 

– (Kadir Bey) Şu anda Bir kaç dilde Cortana var. Tabii ki burada hem telefon hemde PC bir bahsetmiyoruz. Çünkü telefondaki sürüm daha önde ilerliyor. Hangi dillerde geleceği henüz açıklanmadı. O yüzden Türkçe adına resmi bir şey söylemek doğru olmaz. Bizimde çalışmalarımız devam ediyor. Belli bir vadede hangi dillerin hangi sıra ile açılacağı konusunda açıklamalar gelecek. Şu anda bu alanda resmi bir açıklamamız henüz yok.

 

– (Burak Bey) Şu an için dediği gibi henüz resmi bir açıklamamız yok ama bu olmayacağını da düşünmeyin. Bence çalışmaları takip edin.

Şimdi, evet buradan pek fazla bir şey çıkarmak mümkün değil. Ancak yukarı da habere girmeden önce sizlere Uservoice dan bahsetmiştim. Neredeyse 7000 oy ile açık ara diğer dillere fark atan Türkçe Cortana sanıyoruz ki yakında gelecek. Konuşmalarında ki “Bizimde çalışmalarımız devam ediyor.” demeleri Türkçe Cortana yavaş yavaş yapıldığını ortaya konuluyor. Ancak “hangi dillerin hangi sıra ile açılacağı konusunda açıklamalar gelecek” sözlerinde, dillerin bir sıraya göre açılacağına değindiler.

Cortana Uservoice’da en çok oy alan dil Türkçe olduğuna göre ve eğer ki Microsoft, Uservoice sırasına göre giderse, Cortana çok yakın bir zamanda Türkçe konuşmaya başlayacaktır.

Bu arada eğer siz hala Uservoice’da Türkçe Cortana’ya oy vermediyseniz, aşağıdaki resme tıklayarak sayfaya ulaşıp oy verebilirsiniz.

ben-cortana

Videoyu izlemek isteyen kullanıcılarımız Cortana hakkında ki konuşmaları 31:50 ile 32:37 dakikaları arasında bulabilirler.

Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

NOT: Ortada resmi bir açıklama yoktur. Sadece söylenilenlerin altından çıkardıklarımızı inceledik.

Emir İlgün

Emir İlgün

Merhabalar! Marmara Üniversitesi'nde Turizm Rehberliği okuyorum ve diğer yöneticiler gibi bende teknoloji hastasıyım. Lumia 1520 ve ben harika bir ikiliyiz ve sizleri bilgilendirmekten onur duyarız ;)

Yorumlar

 1. mutmainane
  mutmainane Mart 04, 14:03
  Belli bir süre sonra tekrar oy verilebiliyor galiba?
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Author Mart 04, 14:22
   Tekrar oy verilmiyor bir kez herhangi bir email hesabı ile giriş yapıyorsun yada facebook ve hangisi ile girdiysen o hesabınla en fazla 3 puan verebiliyorsun.
 2. Kerem Turan
  Kerem Turan Mart 04, 15:30
  Ben oy verecektim ama gösterdiğiniz başlığı bulamadım 1 oy almış bir Türkçe Cortana başlığı var başka bulamadım...
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Mart 04, 16:03
   evet bende fark ettim araştırmalarımız sonucunda önerinin microsoft tarafından incelemeye alındığını gördük. Link: http://prntscr.com/6ckw4y
 3. emrah
  emrah Mart 04, 15:57
  Türkçe yok açılan sayfada ?
 4. mutmainane
  mutmainane Mart 04, 17:00
  Önerinin incelemeye alınması ne anlama geliyor fatih abi? İyi bir şey değil mi :)
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Mart 04, 17:14
   Yeni bir haber geliyor onda açıklıyoruz :)
 5. deniz
  deniz Mart 04, 17:26
  Onda derken
 6. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Mart 05, 08:17
  Fatih bey bu cortana. Sistem olarak kendini geliştire bilen bir yapıyamı sahip yoksa belli başlı kodlara dayalı kendini tekerrür eder bir sistemmi. Yapılan açıklamalsrda dijital asistan olarak kabul edilmekte.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Mart 05, 13:43
   Cortana kendini geliştirebilen bir yapıya sahip öğrenebiliyor diyebilirim.

Write comment

Only registered users can comment.