Şimdiki Windows 10 Mobile ve Gelecekteki Windows Telefonlar İçin Ne Olacak?
09/08/2017
Halil Şahin (772 Haber)
23 Yorum
Paylaş

Şimdiki Windows 10 Mobile ve Gelecekteki Windows Telefonlar İçin Ne Olacak?

Windows 10 Mobile, feature2 ve gelecekteki Windows cihazlar için ne olacak. İşte bilmeniz gereken her şeyi içerek uzun soluklu bir makale.

Windows 10 Mobile’ın geleceği, taraftarlar ve eleştirmenler arasında popüler bir konu; bu nedenle Microsoft, Windows 10 Mobile’ın geliştirilmesinin “feature2” adında yeni bir dala geçeceğini ve orada kalacağını açıkladı. Microsoft, bu değişikliğin önemsiz olduğunu söylese de, kaynaklarımız bize bunun çok önemli bir şey olduğunu söylüyor ve onların söylediklerine göre; Windows 10 Mobile geliştirme departmanı Windows 10’un geri kalanından ayrılmış durumda. Ama neden?

Microsoft, W10M geliştirmesini Windows 10’un geri kalanından ayırdı, çünkü Windows’un mobil cihazlar için sonraki planlamasında artık Windows 10 Mobile’a ihtiyaç duyulmadığı kanısına varıldı. Yine kaynaklarımız Microsoft’un bir sonraki taşınabilir cihazının “Andromeda OS” olarak adlandırılan ve herhangi bir form faktörüyle çalışacak kadar modüler olmayı amaçlayan bir Windows sürümü üzerinde çalışıldığını ve yine bu yüzden Windows 10 Mobile’ın Windows’tan ayrıldığını söylüyorlar.

Bu nedenle, Microsoft’un artık Windows 10 Mobile’a özgü bir sürümüme ihtiyacı yok; bu da Windows 10 Mobile’ın artık gereksiz olduğu anlamına geliyor. Bu önemli bir gelişme, bunun haricinde haricinde harika! bir haber de şu; Var olan Windows telefonlar “Andromeda İşletim Sistemi” ne yükseltme yapamayacaklar. Öyleyse mevcut cihazlar için ne var? Bunun için önce, feature2 development branch’ın aslında ne olduğunu hep birlikte anlamamız gerekli.

Windows 10 Mobile the feature2 branch

Kaynaklarımıza göre feature2 branch, mevcut Windows Mobile telefonları gelecek bir buçuk yıl boyunca desteklemeye devam edecek. Feature2 branch’ın asıl amacı, hata düzeltmeleri, güvenlik güncelleştirmeleri ve yeni Enterprise’a özgü özellikler ile W10M aygıtlarına 2018’e kadar hizmet vermeye devam etmektir. Microsoft, Redstone 3’te ve Redstone 4’te PC’de tanıtılan yeni UWP API’lerini cihazlara backport edecek.  Bu API’lerin “backported” edileceğinin resmi olarak tanıtılamamasının nedeni, feature2 branch’ın teknik olarak Redstone 2’nin kabuğunun altında olmasıdır. Microsoft, Windows 10 Mobile’ı feature2 brach’a daldırdığında, aynı zamanda Redstone 2’de OneCore geliştirmesini de dondurdu. Şimdi, Windows 10 Mobile’ın, Windows 10’un  gelişimine katılmadığı düşünülürse, bu demek oluyor ki  W10M ömrünün geri kalanında Redstone 2 ile yoluna devam edecek.

Dolayısıyla bunu telafi etmek için Microsoft, Redstone 3 ve Redstone 4’te tanıtılan yeni UWP API’lerini Redstone2 için de çalışacak hâle getirecek. Yani, eğer bir uygulama geliştiricisi, yeni UWP API’leri ile bir uygulama geliştirirse, bu uygulama feature2 branch ile çalışan Windows 10 Mobile’da çalışmaya devam edecek anlamını taşıyor. Bu, Windows 10 Mobile’a önümüzdeki yıl boyunca ekstra bir ömür sağlanacak demek.

feature2 branch

Bu nedenle W10M cihazlar için gelecekleri çok da parlak diyemeyeceğiz çünkü şimdiki Windows 10 Mobile cihazlarda Redstone 3 veya Redstone 4 desteği olmayacak.

Microsoft’un W10M cihazları üzerinde bir Redstone 3 girişimi oldu ancak, buna daha sonra çok küçük mühendislik aygıtları üzerinde CShell yapısını geliştirerek devam etti. Bununla birlikte, CShell’in mevcut Windows telefonlarına gelmeyeceği gibi bir durum söz konusu değil. Microsoft’un Windows 10 Mobile’a yeni API’leri geri gönderme çabasının sadece Redstone 4 sürümü için geçerli olması planlanıyor ancak bu durum her ân değiştirebilir.

 

Uygulama Desteği Sonsuza Dek Sürmeyecek

API’lerin backport işlemine son verildikten sonra, W10M cihazları, UWP uygulaması desteği söz konusu olduğunda çok hızlı bir şekilde Windows 10’un geri kalanından geride kalacak. Geliştiriciler, Redstone 5’de tanıtılan yeni API’leri hedeflemeye başladıklarında, bu uygulamalar maalesef feature2 W10M yüklü cihazlarda çalıştırılamayacaklar. Bu da, Lumia 950 ve HP Elite x3 gibi cihazların dahi uygulama desteğini hızla kaybedeceği anlamını taşıyor. Ancak Microsoft, 2018 yılına kadar Windows 10 Mobile’a güvenlik güncelleştirmeleri ile hizmet vermeye devam edecek. Microsoft, Insider Programı’nın dışında W10M’ın üretim yapılarına da izin vermeye devam edecek ve bunları Fall Creators Update gibi PC sürümleriyle hizalamaya devam edecektir. Ancak Mobil ve Masaüstü arasındaki gelişme ayrı olacağından, Microsoft, Mobile güncellemelerini sadece kendi programı içinde serbest bırakmayı diliyor.

good bye W10M

 

Kısacası Microsoft yakın gelecekte kullanıcıları elinde tutmak için W10M’a 2018 yılı sonuna kadar destek verecek. 2018 Yılında gelecek yeni “Andromeda OS” için bu kitleyi kaybetmek istemiyor.

Microsoft’un Windows’daki mobil cihazlara yönelik bir sonraki denemesinin bir çeşit yeniden başlama olduğunu söylemek doğru sayılır, çünkü mevcut Windows telefonlar yeni sisteme güncelleme yapamayacaklar bu da bunun neredeyse yeni bir işletim sistemi olduğu anlamını taşıyor. Şu da unutulmamalıdır ki feature2 kapsamında gelecek güncelleştirmeler küçük olacak ve Microsoft ise kendi arasında Andromeda için CShell’i geliştirecektir…

Bizde bu makalemizde artık Windows 10 Mobile’ın ve bir maceranın daha sonunun geldiğini duyurup güle güle Windows Phone ve W10M diyoruz ve makalemize son veriyoruz…
Kaynak: WPC

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

 1. Ömer Akkuş
  Ömer Akkuş Ağustos 09, 14:25
  Yani ms artık bizi oyalamaktan vazmıgeçti
  • Thorin
   Thorin Ağustos 10, 10:08
   Yani umarım vazgeçmiştir :D
 2. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Ağustos 09, 16:15
  Peki... Andromeda OS u şu anki telefonlara rootlaya bilirmiyiz???
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Ağustos 09, 16:42
   Bence microsoft bunu olmaması için her şeyi yapacaktır :D Malum yeni cihaz satışı
  • magokseki magokseki
   magokseki magokseki Ağustos 09, 21:01
   ARAMA MOTORLARINA "ANDROMEDA OS" yazınca hep google'ın masa üstü işletim sistemi diye haberler çıkıyor. ismin bu olduğuna emin miyiz?
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Ağustos 09, 21:23
   Kod adı bu şekilde paylaşılıyor. Miui şu anda 7. Yaşını kutluyor. Genel olarak istikrarlı bir şekilde büyüyor. Ama ms güzelim işletim sistemini rezil etmeseydi keşke. Şu an için miui de bir sorun yaşamadım gayet akıcı ama kamera yazılımı konusunda eksik kaldıkları noktalar var
  • Merih
   Merih Ağustos 10, 00:46
   Google Andromeda OS'u rafa kaldırdı ama Fuchia gibi bir adla devam ediyor. Linux yerine kendi çekirdeklerini hazırlıyorlar ve tek bir OS tüm cihazlarda ve daha seri bir şekilde çalışacak, Android'in yerini alacak. Bu arada haberin görseli manidar olmuş: Goodbye! :)
  • Zeynel Abidin Ceren
   Zeynel Abidin Ceren Ağustos 10, 09:03
   Peki... Şöyle bomba bi isteğim var. Şimdi Nokıa (Reyiz) Yaklaşık olarak 500 patentini geri aldı ve bu patentler sertifikalar artık NoKıA nın. Ve bizim telefonlarda en uzun sertifika tarihi 2021. Daha ötesini göremedim.... Şimdi İsteğim. Acaba Windows 10m yi ne bileyim HMD Global yada Xiaomi gibi bir şirket satın alsa. Ve bizde yolumuza devam etsek... İşletim sitemine de misal MiUi 10 koysalar. (Xiaomi)
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Ağustos 10, 09:42
   Hım bence zor :D
  • Thorin
   Thorin Ağustos 10, 10:03
   Andromeda Os ilk Google la duyuldu ama sonra Fuschia olarak duyruldu. Öyle ki bu os tüm Google ı bir çatı altında toplayacak. Chrome Os, Android, IOT cihazları artık her ne varsa kalkıp fuschia olacaktı. Adamlar Linux çekirdeğini de bırakıp kendileri baştan magenta çekirdeğini oluşturdular. Ve denilenlere göre bu yeni işletim sistemi ile Java son bulacak. Onun yerine Google ın kendi geliştirdiği programlama dili olan Dart ya da Golang gelebilir. Muhtelemden Golang gelecektir. Google Oracle ile devamlı davalık oluyor. Bu da Javayı terk etmeleri için bir sebep. Ayrıca Google kendi dili olan Dartla Android uygulamaları geliştirmeyi izin veren Flutter ı epey önce yayınladı. Oldukça kolay şekilde uygulamalar yazıp mağazada yayınlanabiliyor.
  • Zeynel Abidin Ceren
   Zeynel Abidin Ceren Ağustos 10, 12:17
   Ben şahsen istemiyorum win10m nin win2000 win95-97 Yada xp gibi harcanmasını. Vista da aynı hurda edildi... Şimdi 7-8-8.1-ve 10 hurda ediliyor...
 3. galip
  galip Ağustos 09, 17:01
  • arm Tabanlı Phone Cihazları için Windows 10 Version 1703 2017-08 Güncelleştirmesi şeklinde güncelleme geldi bu ne demek biraz açıklama yapabilirmisiniz
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Ağustos 09, 21:15
   Ağustos ayı düzeltme güncellemesi
 4. Furkan Kuş
  Furkan Kuş Ağustos 09, 17:43
  Makaleyi uygulamada okuyayım dedim sürekli siyah ekran çıkıp durdu yazının tamamını okumak için belki 20 defa uygulamaya girip çıktım
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Ağustos 09, 21:14
   sorun genelde sanal tuşlu cihazlarda haber içerisinde iken gezinti menüsü ile işlem yapıldığında oluşuyor. Haber okurken sanal tuşları kullanmayınız.
 5. Cemil Kaya
  Cemil Kaya Ağustos 09, 19:07
  Arkadaşlar şu yazıları yazıyorsunuz ama bir türlü okuyamıyoruz.Daha öncede bir çok kere belirtmelerine rağmen şu siyah ekran problemini gideremediniz yada gidermek istemiyorsunuz sanırım.Şuna bir çözüm bulun lütfen.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Ağustos 09, 21:14
   Şu anda Burak app ile ilgilenemiyor.sorun genelde sanal tuşlu cihazlarda haber içerisinde iken gezinti menüsü ile işlem yapıldığında oluşuyor. Haber okurken sanal tuşları kullanmayınız.
 6. magokseki magokseki
  magokseki magokseki Ağustos 09, 21:04
  windows10'u erken bitirdi, zaten telefon çıkarmayı bıraktığında bunun olacağı belliydi. 1 yıldır yurtdışından 950 getirtmeye çalışıyordum. L620'im yerine. şimdi alternatif bir işletim sistemi kaldı mı ? jolla, UbuntuOS yok, onlarda bıraktı, hem de yolun başında. Miu dediniz onda ümit var mı ? (8.1'li L620'im ölünceye kadar kullanacağım inatla :) )
 7. alpay
  alpay Ağustos 10, 08:08
  vay arkadaş son cihazları alanlarıda yine hüsran bekliyor... Aslında marketi biraz düzeltse güncel ve iş yapar uygulamalar olsa kitleyi kaybetmez ve ilerideki cihazlara da insanlar rahatça adım atar ama bu kafayla ben oturmuş platformlar varken bidaha maceraya girmem.
 8. Merih
  Merih Ağustos 10, 10:37
  FIFA Mobile da yaprak dökümüne dahil olanlardan.. 7 Kasım'dan itibaren telefonlarımızda oynanamayacakmış.
 9. Merih
  Merih Ağustos 12, 14:32
  HP Elite X3'ü Androidli olarak satmaya başlayacakmış. Cihazlar elde kaldı tabii.
 10. magokseki magokseki
  magokseki magokseki Ağustos 14, 22:07
  Bill Gates'e sormak isterim, instagram hesabını ve ilk paylaşımını hangi marka Lumia ile yapmış :)
 11. magokseki magokseki
  magokseki magokseki Ağustos 14, 22:08
  bu iphone daki, çektiğiniz resmin 1-2 saniye öncesini de kaydeden özelliğe uygun program win8,1 de var mı ?

Write comment

Only registered users can comment.