Şimdiki Windows 10 Mobile ve Gelecekteki Windows Telefonlar İçin Ne Olacak?
09/08/2017
Halil Şahin (772 Haber)
23 Yorum
Paylaş

Şimdiki Windows 10 Mobile ve Gelecekteki Windows Telefonlar İçin Ne Olacak?

Windows 10 Mobile, feature2 ve gelecekteki Windows cihazlar için ne olacak. İşte bilmeniz gereken her şeyi içerek uzun soluklu bir makale.

Windows 10 Mobile’ın geleceği, taraftarlar ve eleştirmenler arasında popüler bir konu; bu nedenle Microsoft, Windows 10 Mobile’ın geliştirilmesinin “feature2” adında yeni bir dala geçeceğini ve orada kalacağını açıkladı. Microsoft, bu değişikliğin önemsiz olduğunu söylese de, kaynaklarımız bize bunun çok önemli bir şey olduğunu söylüyor ve onların söylediklerine göre; Windows 10 Mobile geliştirme departmanı Windows 10’un geri kalanından ayrılmış durumda. Ama neden?

Microsoft, W10M geliştirmesini Windows 10’un geri kalanından ayırdı, çünkü Windows’un mobil cihazlar için sonraki planlamasında artık Windows 10 Mobile’a ihtiyaç duyulmadığı kanısına varıldı. Yine kaynaklarımız Microsoft’un bir sonraki taşınabilir cihazının “Andromeda OS” olarak adlandırılan ve herhangi bir form faktörüyle çalışacak kadar modüler olmayı amaçlayan bir Windows sürümü üzerinde çalışıldığını ve yine bu yüzden Windows 10 Mobile’ın Windows’tan ayrıldığını söylüyorlar.

Bu nedenle, Microsoft’un artık Windows 10 Mobile’a özgü bir sürümüme ihtiyacı yok; bu da Windows 10 Mobile’ın artık gereksiz olduğu anlamına geliyor. Bu önemli bir gelişme, bunun haricinde haricinde harika! bir haber de şu; Var olan Windows telefonlar “Andromeda İşletim Sistemi” ne yükseltme yapamayacaklar. Öyleyse mevcut cihazlar için ne var? Bunun için önce, feature2 development branch’ın aslında ne olduğunu hep birlikte anlamamız gerekli.

Windows 10 Mobile the feature2 branch

Kaynaklarımıza göre feature2 branch, mevcut Windows Mobile telefonları gelecek bir buçuk yıl boyunca desteklemeye devam edecek. Feature2 branch’ın asıl amacı, hata düzeltmeleri, güvenlik güncelleştirmeleri ve yeni Enterprise’a özgü özellikler ile W10M aygıtlarına 2018’e kadar hizmet vermeye devam etmektir. Microsoft, Redstone 3’te ve Redstone 4’te PC’de tanıtılan yeni UWP API’lerini cihazlara backport edecek.  Bu API’lerin “backported” edileceğinin resmi olarak tanıtılamamasının nedeni, feature2 branch’ın teknik olarak Redstone 2’nin kabuğunun altında olmasıdır. Microsoft, Windows 10 Mobile’ı feature2 brach’a daldırdığında, aynı zamanda Redstone 2’de OneCore geliştirmesini de dondurdu. Şimdi, Windows 10 Mobile’ın, Windows 10’un  gelişimine katılmadığı düşünülürse, bu demek oluyor ki  W10M ömrünün geri kalanında Redstone 2 ile yoluna devam edecek.

Dolayısıyla bunu telafi etmek için Microsoft, Redstone 3 ve Redstone 4’te tanıtılan yeni UWP API’lerini Redstone2 için de çalışacak hâle getirecek. Yani, eğer bir uygulama geliştiricisi, yeni UWP API’leri ile bir uygulama geliştirirse, bu uygulama feature2 branch ile çalışan Windows 10 Mobile’da çalışmaya devam edecek anlamını taşıyor. Bu, Windows 10 Mobile’a önümüzdeki yıl boyunca ekstra bir ömür sağlanacak demek.

feature2 branch

Bu nedenle W10M cihazlar için gelecekleri çok da parlak diyemeyeceğiz çünkü şimdiki Windows 10 Mobile cihazlarda Redstone 3 veya Redstone 4 desteği olmayacak.

Microsoft’un W10M cihazları üzerinde bir Redstone 3 girişimi oldu ancak, buna daha sonra çok küçük mühendislik aygıtları üzerinde CShell yapısını geliştirerek devam etti. Bununla birlikte, CShell’in mevcut Windows telefonlarına gelmeyeceği gibi bir durum söz konusu değil. Microsoft’un Windows 10 Mobile’a yeni API’leri geri gönderme çabasının sadece Redstone 4 sürümü için geçerli olması planlanıyor ancak bu durum her ân değiştirebilir.

 

Uygulama Desteği Sonsuza Dek Sürmeyecek

API’lerin backport işlemine son verildikten sonra, W10M cihazları, UWP uygulaması desteği söz konusu olduğunda çok hızlı bir şekilde Windows 10’un geri kalanından geride kalacak. Geliştiriciler, Redstone 5’de tanıtılan yeni API’leri hedeflemeye başladıklarında, bu uygulamalar maalesef feature2 W10M yüklü cihazlarda çalıştırılamayacaklar. Bu da, Lumia 950 ve HP Elite x3 gibi cihazların dahi uygulama desteğini hızla kaybedeceği anlamını taşıyor. Ancak Microsoft, 2018 yılına kadar Windows 10 Mobile’a güvenlik güncelleştirmeleri ile hizmet vermeye devam edecek. Microsoft, Insider Programı’nın dışında W10M’ın üretim yapılarına da izin vermeye devam edecek ve bunları Fall Creators Update gibi PC sürümleriyle hizalamaya devam edecektir. Ancak Mobil ve Masaüstü arasındaki gelişme ayrı olacağından, Microsoft, Mobile güncellemelerini sadece kendi programı içinde serbest bırakmayı diliyor.

good bye W10M

 

Kısacası Microsoft yakın gelecekte kullanıcıları elinde tutmak için W10M’a 2018 yılı sonuna kadar destek verecek. 2018 Yılında gelecek yeni “Andromeda OS” için bu kitleyi kaybetmek istemiyor.

Microsoft’un Windows’daki mobil cihazlara yönelik bir sonraki denemesinin bir çeşit yeniden başlama olduğunu söylemek doğru sayılır, çünkü mevcut Windows telefonlar yeni sisteme güncelleme yapamayacaklar bu da bunun neredeyse yeni bir işletim sistemi olduğu anlamını taşıyor. Şu da unutulmamalıdır ki feature2 kapsamında gelecek güncelleştirmeler küçük olacak ve Microsoft ise kendi arasında Andromeda için CShell’i geliştirecektir…

Bizde bu makalemizde artık Windows 10 Mobile’ın ve bir maceranın daha sonunun geldiğini duyurup güle güle Windows Phone ve W10M diyoruz ve makalemize son veriyoruz…
Kaynak: WPC

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Halil Şahin | Çıkış Yap

23 Yorum yapıldı : "Şimdiki Windows 10 Mobile ve Gelecekteki Windows Telefonlar İçin Ne Olacak?"

Uyarma Seçenekleri
Halil Şahin
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan