Ve Microsoft, Nokia’yı aldı
03/09/2013
Burak Dalyanda (81 Haber)
5 Yorum
Paylaş

Ve Microsoft, Nokia’yı aldı

Teknoloji dünyasında uzun süredir tartışılan, gizli toplantılara konu alan Microsoft’un Nokia’yı satın alması en sonunda gerçekleşti. Konu hakkındaki açıklama Microsoft tarafından geldi.

Tam bir yıldır hararetle devam eden satın alma dedikoduları, bazı anlaşmazlıklar veya ertelemelerle sadece dedikoduda kalmıştı. Tabi bu dedikodular artık gerçek. Microsoft, Nokia’nın ürün ve hizmetler bölümünü 7.17 milyar dolar gibi bir rakama satın aldı.

Satın alma sonucu Nokia’nın telefon üretim bölümünün yanında yazılım, here harita navigasyon servisleri, ar-ge bölümleri gibi daha bir çok şeyin sahibi oldu.

Stephan Elop tekrar yuvada!

2010 yılında Nokia CEO su olan Elop, daha öncesinde zaten Microsoft çalışanıydı. Elop, artık tekrar Microsoft’a geçiyor ve Cihazlar ve Servislerden sorumlu başkan yardımcısı olacak.

Steve Ballmer’ın geçtiğimiz hafta emekliye ayrılacağını açıklamasının ardından yeni CEO arayışına başlayan Microsoft, bir çok teknoloji sitesi ve farklı platformlarca en güçlü isim olarak düşünülen ve yeni CEO olabileceği konuşulan Elop u bir operasyonla tekrar saflarına katmış oldu.

Elop’un yanında yazılım ve servisler bölümlerinde çalışan 32000 çalışan da Microsoft saflarına geçiyor. Tabi ki akıllara şu geliyor, şirket egale mi edilecek? Hayır. Nokia aynı isimle devam ediyor. Sadece daha iyi yönetilmesi için bazı çalışanlar ve Elop, Microsoft içerisinde devam edecek..

Microsoft, bu satın alma ile, Nokia patentlerine de sahip oldu. Gelen bilgilere göre 7.17 milyar dolar, şu şekilde ortaya çıkıyor: telefon bölümü için 3.79 Milyar, patentler için 1.65 Milyar Euro ödüyor. Toplamda 5.44 milyar Euro ve dolar karşılığı 7.17 milyar dolar ödenecek.

Microsoft, bu satın alma ile Windows Phone işletim sistemi ile akıllı telefon piyasasında elini güçlendirmeye çalışacak. Windows Phone pazarındaki en güçlü üretici ise yine Microsoft oldu.

Burak Dalyanda

Burak Dalyanda

Web sistemleri ile başladığı ve şimdilerde çeşitli sistemlerde ve dillerde devam ettiği yazılım geliştiriciliğine Windows Phone 8 ile devam ediyor.

Yorumlar

 1. mertcan
  mertcan Eylül 03, 09:13
  Obaaaa
 2. halis
  halis Eylül 03, 12:06
  Merhabalar hocam Nokia tamamını sattımı birde ben üye olmaya çalışıyorum bu siteye beden olmuyor yardımcı olur musunuz saygılar
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Author Eylül 03, 13:07
   halis şimdilik uyelik akyif değil.. Nokia, telefon, yazılım ve hizmet bolumlerinin tamamını sattı. Finlandiyalı firmada sadece madencilik kaldı.
 3. halis
  halis Eylül 04, 04:59
  Teşekkürler yardım için. inşallah iyiye gider hadi hayırlısı

Write comment

Only registered users can comment.