Windows 10 İle Şu An İçin Kullanılabilen Özellikler
12/02/2015
Emir İlgün (401 Haber)
20 Yorum
Paylaş

Windows 10 İle Şu An İçin Kullanılabilen Özellikler

Bugün Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümü bir takım telefonlar için yayınlanmaya başladı. Habere başlamadan önce bir şey söylemek istiyorum. Lütfen Microsoft’a KIZMAYIN. Microsoft şu anda böyle bir işlem yapmak zorunda değil. Sırf herkes çok merak ediyor, görmeyi, yüklemeyi çok istiyor diye yayınladırlar. Zaten işletim sistemi daha tam olarak bitmedi bile. Yani kendimizi şanslı saymamız gereken konumda Microsoft’un üstüne giderek Microsoft’u kendi fanlarından soğutmaya başlayabiliriz. Onlar ne kadar sıkıştırılmış durumda, sürekli zan altında olursa bana göre gelecek olan işletim sistemi aceleye geleceği için pekte iyi olmayacaktır. Artı olaraktan bu tarz bir işlemi sadece para ödeyen geliştiricilere yapması gerekirken, Microsoft bütün dünyadaki herkesin kullanabilmesini sağladı.

Windows 10 bugün yayınlandı ancak bütün ihtişamı ile değil. Windows 10 bildiğiniz gibi çok yeni bir işletim sistemi ve dünyada ilk defa bütün cihazlarda kullanılabilecek tek işletim sistemi. Bu sebeple tanıtılan herşey hemen gelmeyecek. Tıpkı PC de olduğu gibi sürekle alacağı yeni BUILD’ler ile gelişmeye devam edecek.  Yani aslında eğer sizin cihazınız listede henüz gözükmüyorsa boşuna üzülmeyin. Zaten ilk aşamada yayınlanan pek fazla özellik olmadı.

 • Arka plana tam ekran resim koyabilme: Biz telefonların daha fazla kişisel olabileceğine inanıyoruz. Bu yüzden yeni bir seçenek olarak arka plana tam ekran resim koyabilme özelliğini ekledik.
 • Action Center’da daha fazla hızlı aksiyon: Sizler için hızlı aksiyonların sayısını artırdık. Windows Phone 8.1 ile sade 4 adet programlanabilir hızlı aksiyon bulunurken, Windows 10’da  çoğaltarak bakabilme özelliğine sahipsiniz.
 • İnteraktif bildirimler: İOS 8 ile İphone’lara yeni gelen bir özellik olan interaktif bildirimler artık Windows Phone’da. İşlevi, örneğin mesaj geldiğinde hafifçe aşağı indirerek mesajı cevaplayabilirsiniz.
 • Konuşmadan – yazıya yeniliği: Artık klavye ile bir şey yazmak zorunda değilsiniz. sadece konuşarak ne yazmak isterseniz onu yazabilirsiniz. Aynı zamanda rakamları rakam olarak algılamakta.
 • Çok daha güçlü fotoğraflar uygulaması: Windows 10 for PC’deki eni çıkan fotoğraflar uygulamasının evrensel versiyonu bizleri telefon ile karşıladı. Bu yeni fotoğraf uygulaması sayesinde OnDrive albümündeki fotoğraflar ve PC’nizdeki fotoğrafları direk olarak görebilirsiniz ve eğer birden fazla aynı fotoğraf varsa artık sadece en iyisi hangisi ise onu göreceksiniz.

Bugün ki yayınlanan BUILD’in getirmiş olduğu özellikler şu an için sadece bu kadar. Yeni kişiler, mesajlaşma ve müzik uygulaması gibi uygulamalar gelecek olan diğer BUİLD’ler ile birlikte aktif olacak.

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Emir İlgün

Emir İlgün

Merhabalar! Marmara Üniversitesi'nde Turizm Rehberliği okuyorum ve diğer yöneticiler gibi bende teknoloji hastasıyım. Lumia 1520 ve ben harika bir ikiliyiz ve sizleri bilgilendirmekten onur duyarız ;)

Yorumlar

 1. son of war
  son of war Şubat 12, 22:36
  Lumia 820 ye ve 920 ye telefon ırkçılığı yapılıyor resmen :D denim e bile razıyım
  • Semih Can Ateş
   Semih Can Ateş Şubat 12, 22:52
   Ben de 920 sahibiyim ve ırkçılık olduğunu düşünmüyorum :) Sırasıyla hepimize gelecek sonuçta :)
 2. Kemalettin Eren
  Kemalettin Eren Şubat 12, 22:41
  Fatih abi attim geldi mi
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Author Şubat 12, 22:50
   Hangi maile attın acaba? :)
  • Kemalettin Eren
   Kemalettin Eren Şubat 12, 22:55
   Fatih abinin verdigi maile attim nereye atacagim acaba ???? Saf mi saniyorsunuz milleti
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Author Şubat 12, 23:04
   Niçin atar yapıyorsun? Maillerde yok o yüzden sorduk!!
 3. Kemalettin Eren
  Kemalettin Eren Şubat 12, 22:42
  Uygulamaniz ana ekranda olacak
 4. Fatih Pekcan
  Fatih Pekcan Şubat 12, 22:44
  Valla çok güzel görünüyor bizede gelirse daha güzel olur :)
 5. 'Can Tosun
  'Can Tosun Şubat 12, 22:48
  Ayarlar menusunde değişiklik var mı?
 6. noname
  noname Şubat 12, 22:54
  Hiçbir hevesim kalmadı.İyice salladılar bu güncelleme olaylarını.windows phone 8.1 bile daha fazla yenilik içermesine rağmen herkese gelmişti.Şimdi heyecanı bile kalmadı.
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Author Şubat 12, 22:56
   Windows Phone 8.1 ile Windows 10 çok farklı yalnız birisi sadece telefon işletim sistemi ancak Windows 10 Bütün her türlü cihazda kullanılabilecek bir işletim sistemi ve bu konuda ben haksızlık ediyorsun
 7. Oğuzhan Bayrak
  Oğuzhan Bayrak Şubat 12, 23:09
  Ya zaten belirtildiği gibi itiraz falan edemezsiniz, adamlar ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor ve bu kısa surerse bir şeye benzemez ki?! Uzun surdu ve bence şimdi vermemeliydiler güncellemeyi . Çünkü bir suru olumsuz yorum olucak .
  • Gürkan Şölen
   Gürkan Şölen Şubat 12, 23:27
   Bu bir stratejidir , andorid 4.4 ve 5.0 dağıtım atalığına gidip bakar mısın bi ? Şuan bunu yapması microsoftun en iyi hamlesidir lakin , yaptıkları yüzsüzlüktür ki herkese aktif etmediler. Herkese aktif etse daha iyi sonuçlar oluşurdu
 8. Gürkan Şölen
  Gürkan Şölen Şubat 12, 23:21
  Abi bilmeyen anlamayan cahiller burda neler yapıyor ne saçma bişey ya
 9. Yekta
  Yekta Şubat 12, 23:26
  920 kullanıcısıyım bende sanırım iki günde bir guncellenebiliyor denim 1520 3 gün önce yayınlandı 1320 ve 925 dun yayınlandı sıralı bi kombinasyon olduğuna göre yarın gelebileceğini tahmin ediyorum umarım gelir
 10. Ömer Özbek
  Ömer Özbek Şubat 13, 07:11
  W10 yükleyen arkadaşlar 'Sürdürülüyor' gıcıklığı devam ediyor mu hala?
 11. ibrahim
  ibrahim Şubat 13, 07:36
  Wpprogramınızçalışmıyor.
 12. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Şubat 13, 09:26
  Ben herkese bir anda gelmemesine sevindim. Çünkü. Bu buids alan arkadslar eksikleri belirtecek wp 10 bize gelene kadar kendini bayağı bir toplar diye düşünüyorum. Bu süreç içinde herkes hazırlığını yapar. Ben 8GB data satın aldım misal :D

Write comment

Only registered users can comment.