Windows 10 İle Şu An İçin Kullanılabilen Özellikler
12/02/2015
Emir İlgün (401 Haber)
20 Yorum
Paylaş

Windows 10 İle Şu An İçin Kullanılabilen Özellikler

Bugün Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümü bir takım telefonlar için yayınlanmaya başladı. Habere başlamadan önce bir şey söylemek istiyorum. Lütfen Microsoft’a KIZMAYIN. Microsoft şu anda böyle bir işlem yapmak zorunda değil. Sırf herkes çok merak ediyor, görmeyi, yüklemeyi çok istiyor diye yayınladırlar. Zaten işletim sistemi daha tam olarak bitmedi bile. Yani kendimizi şanslı saymamız gereken konumda Microsoft’un üstüne giderek Microsoft’u kendi fanlarından soğutmaya başlayabiliriz. Onlar ne kadar sıkıştırılmış durumda, sürekli zan altında olursa bana göre gelecek olan işletim sistemi aceleye geleceği için pekte iyi olmayacaktır. Artı olaraktan bu tarz bir işlemi sadece para ödeyen geliştiricilere yapması gerekirken, Microsoft bütün dünyadaki herkesin kullanabilmesini sağladı.

Windows 10 bugün yayınlandı ancak bütün ihtişamı ile değil. Windows 10 bildiğiniz gibi çok yeni bir işletim sistemi ve dünyada ilk defa bütün cihazlarda kullanılabilecek tek işletim sistemi. Bu sebeple tanıtılan herşey hemen gelmeyecek. Tıpkı PC de olduğu gibi sürekle alacağı yeni BUILD’ler ile gelişmeye devam edecek.  Yani aslında eğer sizin cihazınız listede henüz gözükmüyorsa boşuna üzülmeyin. Zaten ilk aşamada yayınlanan pek fazla özellik olmadı.

  • Arka plana tam ekran resim koyabilme: Biz telefonların daha fazla kişisel olabileceğine inanıyoruz. Bu yüzden yeni bir seçenek olarak arka plana tam ekran resim koyabilme özelliğini ekledik.
  • Action Center’da daha fazla hızlı aksiyon: Sizler için hızlı aksiyonların sayısını artırdık. Windows Phone 8.1 ile sade 4 adet programlanabilir hızlı aksiyon bulunurken, Windows 10’da  çoğaltarak bakabilme özelliğine sahipsiniz.
  • İnteraktif bildirimler: İOS 8 ile İphone’lara yeni gelen bir özellik olan interaktif bildirimler artık Windows Phone’da. İşlevi, örneğin mesaj geldiğinde hafifçe aşağı indirerek mesajı cevaplayabilirsiniz.
  • Konuşmadan – yazıya yeniliği: Artık klavye ile bir şey yazmak zorunda değilsiniz. sadece konuşarak ne yazmak isterseniz onu yazabilirsiniz. Aynı zamanda rakamları rakam olarak algılamakta.
  • Çok daha güçlü fotoğraflar uygulaması: Windows 10 for PC’deki eni çıkan fotoğraflar uygulamasının evrensel versiyonu bizleri telefon ile karşıladı. Bu yeni fotoğraf uygulaması sayesinde OnDrive albümündeki fotoğraflar ve PC’nizdeki fotoğrafları direk olarak görebilirsiniz ve eğer birden fazla aynı fotoğraf varsa artık sadece en iyisi hangisi ise onu göreceksiniz.

Bugün ki yayınlanan BUILD’in getirmiş olduğu özellikler şu an için sadece bu kadar. Yeni kişiler, mesajlaşma ve müzik uygulaması gibi uygulamalar gelecek olan diğer BUİLD’ler ile birlikte aktif olacak.

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Emir İlgün

Emir İlgün

<p>Merhabalar! Marmara Üniversitesi’nde Turizm Rehberliği okuyorum ve diğer yöneticiler gibi bende teknoloji hastasıyım. Lumia 1520 ve ben harika bir ikiliyiz ve sizleri bilgilendirmekten onur duyarız ;)</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Emir İlgün | Çıkış Yap

20 Yorum yapıldı : "Windows 10 İle Şu An İçin Kullanılabilen Özellikler"

Uyarma Seçenekleri
Emir İlgün
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan