Windows 10 Kaç Milyon Cihazda Çalışıyor?
10/05/2017
burakalperen26 (31 Haber)
9 Yorum
Paylaş

Windows 10 Kaç Milyon Cihazda Çalışıyor?

Windows 10 Kaç Milyon Cihazda Çalışıyor?

Bugün Build 2017 etkinliğinin ilk günü gerçekleşti. Bilişim devinin CEO’su Satya Nadella an itibariyle Windows 10’un 500 milyon cihaz üzerinde çalıştığını açıkladı. Geçen yılın son döneminde açıklanan veriler 350 milyondan fazla cihaza ulaşıldığını söylüyordu. Bir yıldan az bir süre de yaklaşık 150 milyon windows 10 kullanıcısı kazanmış durumda Microsoft. Aslında Windows 10’un Windows işletim sistemleri arasında ufak da olsa bir düşüşü vardı. Windows 10 kullanım oranı diğer Windows sistemler ile kıyaslandığında %25 gibi bir orana sahip. Bu oranın ilerleyen günlerde daha da artacağı görüşündeyim.

Bir çok şirket Windows 10’a geçiş sürecini 2016 sonunda başlatmıştı.2016 yılında geçişe başlayan şirketlerin oranı %46 civarında.2017 sonunda ise şirketlerin %80 ‘den fazlasının Windows 10 kullanmaya başlayacağı öngörülüyor. Şirketlerin Windows 10’u tercih etmelerinin en büyük sebebi ise diğer Windows’lara kıyasla daha güvenli olması.Windows 10’un yaygınlaşması eğer Microsoft hayalindeki gibi bir Mobile platform oluşturabilirse Windows 10 Mobile için de rüzgarın tersine dönüşü olabilir.Bildiğimiz gibi Microsoft tek bir Windows oluşturma yolunda ilerliyor.Bu Microsoft’u yavaşlatsa da eğer başarabilirse Windows 10 Mobile eski Windows Phone popülerliğini kısa süre içerisinde tekrardan yakalayacak ve  kesinlikle geçecektir.

                                                                       Sizlerde fikirlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.


                                                                    Twitter  Youtube ve Facebook ‘tan bizi takip edebilirsiniz. 

Etiketler windows 10
burakalperen26

burakalperen26

Yorumlar

 1. Anonim
  Anonim Mayıs 10, 22:29
  Burak ın editor olarak wptr ailesine katılması siteye yeni bir heyecan getirdi. Teşekkurler kendisine. En az bende onun kadar windows mobil e guveniyorum ve inş telefonum omrunu yitirdiği zaman, baska işletim sistemine geçmek zorunda kalmam. Bu arada sitenin mobil uygulamasında, haberlerin içeriğine girildiğinde okurken yazılar kayboluyor ekran siyah kalıyor, bilginize.
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 10, 23:06
   Asıl ben teşekkür ederim bu güzel yorumun için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Biz hep beraber güzel samimi bir aileyiz sizlerle birlikte WPTR eski günlerine dönecek inşallah.Uygulamada ki sorunu bende bir kaç aydır yaşıyorum hatırlattığın çok iyi oldu en kısa zamanda ilgileneceğiz.
  • Mert SANRI
   Mert SANRI Mayıs 11, 07:07
   O sorun birkaç gündür bende de var.
 2. Merih
  Merih Mayıs 10, 23:59
  Hocam 'Mobile' demişsiniz de, adamlar zaten mobil işletim sistemini kaldırıp herşeyi tek bir Windows 10 üzerine inşa etmeye çalışıyor. Windows 10 Mobile eninde sonunda bitecek, bu sene sonuna kadar en azından 1 telefon daha çıkarılacak. Bitecek birşeyi kullanan cihazı da yüksek paralar ödeyerek satın almak ne kadar mantıklı olur bilmiyorum. Surface Phone'u bir görmek lazım. Bu arada özellikle Amerika'daki okullarda Surface Phone'lar Chromebook'larla rekabet edemiyor. İstenen satış hala yakalanabilmiş değil (hedef 2018'e kadar 1 milyar cihazdı). Windows 10 S biraz da bu yüzden hazırlandı.
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 11, 11:28
   Geleceğin teknolojisinin mobil üzerine olacağını düşünmek hiç yanlış olmaz. Microsoft'un da bunu anladığı aşikar. Microsoft gelecek için çalışıyor. Adamlar diyor ki biz zaten başarırsak bunu bugün ki mobili geliştirmemize gerek kalmayacak. Geleceğin teknolojisini mobile adapte etmek için çalışıyorlar.Bu da biraz sancılı geçiyor çünkü şuan için ürününü satamıyorsan o platformda yoksun.Microsoft mobilden asla vazgeçemez bunu anlamamız lazım artık. İsim değiştirir şekil değiştirir ama mobilden vazgeçemez. Geleceğin teknolojisi mobil üzerine olacak.İlerleyen günlerde bununla ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum orada daha açık bir şekilde açıklayacağım. Takipte kalın.
  • Merih
   Merih Mayıs 11, 15:47
   Mobil cihazdan mı bahsediyoruz, mobil işletim sisteminden mi? Esas yazınıza bakarsak Windows 10 Mobile'ın tekrar eski günlerine geri döneceğini öngörüyorsunuz. İşletim sistemi olarak değil ama tabii ki mobil cihazlar ve özellikle nesnelerin interneti iyice hayatımızın içerisinde yeralacak elbette ki. Bu başka birşey. Ve Microsoft daha önce mobilden vazgeçti (bkz. Windows Mobile zamanları). Bugünkü duruma bakarsak, aslında mobil işletim sistemi versiyon 6.5 ile 2008-2009 yılında bitmiş. O zamandan beri MS aptalca hareketler yapmaya ve Nokia'yı da kendisiyle birlikte mobil platformda aşağıya doğru çekmeye devam etti.
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 11, 16:45
   Microsoft eğer mobilden vazgeçseydi şu an hala bu iş için emek harcamaya gerek duymazdı. Satya Nadella Eminim gelecekte bir çok telefon üreteceğiz ama bu telefonlar bugünün telefonlarına benzemeyecek sözünü kullandı. Bu sözden isterseniz Microsoft'un mobilden vazgeçtiğini , isterseniz de Microsoft'un bu sektörde bir yer edinmekte kararlı olduğunu çıkarabilirsiniz. İsim değiştirir şekil değiştirir ama mobilden vazgeçemez.Bu sözü yinelemek istiyorum. Eğer Microsoft 2008-2009 da vazgeçmiş olsaydı biz şuan bura da bunu konuşuyor olmazdık bence."Mobil cihazdan mı bahsediyoruz, mobil işletim sisteminden mi?" bu sorunun cevabı olması açısından da söyleyebileceğim şu var. Günümüzü düşündüğünüz zaman mobil cihazlarda zirve cep telefonlarında ve Satya Nadella bunun farkında olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Bakalım ne kadar sözünün arkasında duracak Satya Nadella "I'm sure we'll make more phones, but they will not look like phones that are there today."
  • Merih
   Merih Mayıs 11, 17:32
   Satya'ya çok güvenmeyin bence :) Kendisinin özellikle kurumsal tarafta yaptığı iyi şeyler de var ama bu mobil işi olmadı bir türlü. Geçen senelerde "önce mobil" dedi, aradan zaman geçip yeni birşey ortaya çıkmayınca "yav biz aslında mobil trenini kaçırdık, geç kaldık" dedi, şimdi yine birşeyler söylüyor. Mobil ana ürün grubunu ABD dışında (biz de dahil) pek çok ülkedeki internet mağazalarından kaldırttı veya araya bir yerlere sıkıştırdı. Keşke tersi olsa, ancak uzun zamandır Windows 10 Mobile bakım sürecinde. iPhone'u elinden düşürmeyen Dona ablamızın ekibinin de 10 kişiyi geçmediğini iddia edebilirim.
 3. alpay
  alpay Mayıs 11, 11:33
  Pc tarafında sayılar oldukça iyi ama market buna rağmen boş, bu çok şaşırtıcı. Mobile tarafı için cihaz sürmeli piyasaya doğru düzgün cihazda cihaz üreticisi de yok.

Write comment

Only registered users can comment.