Windows 8.1 GDR1 Ön İnceleme Sürümü İndirilebilir
04/08/2014
Fatih Tercan (1140 Haber)
13 Yorum
Paylaş

Windows 8.1 GDR1 Ön İnceleme Sürümü İndirilebilir

Windows 8.1 Cyan güncellemesi yavaş yavaş cihazlara gelmeye başladı. Bugün itibariyle geliştirici hesabına sahip kullanıcılara Microsoft WP8.1 GDR1 güncellemesini deneme fırsatı verdi. Bu hafta içinde gelmesini beklediğimiz güncellemede Microsoft elini hızlı tuttu ve güncellemeyi aktif hale getirdi. Güncellemeyi Ayarlar –> Telefon Güncellemesi adımından kontrol edebilirsiniz.

Tabi ki bu güncelleme GİS ( Geliştirici Ön İzleme) hesabı gerektirmekte. Geliştirici hesabını nasıl alacağınızı bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

(Güncelleme 17:45)

Peki GDR1 i kurmaya başlayalım isterseniz. Telefon Güncelleme adımlarını takip ediyoruz ve aşağıdaki resimlerdeki ön hazırlık aşamalarını tamamladıktan sonra telefon yeniden başlayacak ve çarklar dönmeye başlayacak

wptr-gdr1-040814

 • WP8.1 GDR1 ile daha öncede söz etmiş olduğumuz canlı klasörler hayatımıza giriyor. Bu klasörleme sisteminin eksikliği çok eleştirilmişti fakat MS mühendisleri wp tasarım prensiplerine uygun bir klasör sistemi oluşturmuş oldular.

Aynı klasör içine yerleştirmek istediğiniz kutucukları herhangi bir kutucuğun üzerine bıraktığınızda klasörleme işlemi tamamlanmış oluyor. Klasörlere isimde vermemiz mümkün. Klasörün üzerine tıkladığımızda içindeki kutucuklar gösteriliyor. Bu klasörlerin canlı olduğunu unutmayalım. Mesela mesaj klasörü yaptık ve whatsapp mesajı aldık burada kaç mesaj olduğu klasör içinde gösteriliyor.

 • Bir diğer yeni özellik ise uygulama odası.Bu özellik çocuk odasına benziyor ama daha gelişmiş durumda. Kullanıcıların kullanmasını istediğiniz programları seçip izinleri ayarlıyoruz.

wptr-gdr1-3-040814

En son karşımıza izin vermiş olduğumuz uygulamaların olduğu bir ekran geliyor. Bu ekrandan çıkmak istediğimizde güç tuşuna basılı tutuyoruz. Daha sonra ekranı sağa çektiğimizde ana ekrana dönüyoruz.

wptr-gdr1-4-040814

 • Kısa süreli yaptığımız testlerde telefonun hızlandığını gözlemledik. Özellikle İE11 de gözle görülür bir hızlanma mevcut. Sayfalar daha hızlı yükleniyor ve haber sitelerinde sliderların kontrolü daha başarılı hale gelmiş durumda.

 

 

 

Etiketler folders, live, Update, wp8.1 gdr1
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. emin l520
  emin l520 Ağustos 04, 18:49
  ya 4 kere denedim hata veriyor telefon güncellenemedi diyor nedenn lütfen cevap verin
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Ağustos 06, 22:35
   Hata alan kullanıcılar için Joe Belfiore ve ekibi çözüm aramaktalar. Kıs bir zaman içinde düzelecektir.
 2. Hasan
  Hasan Ağustos 04, 19:18
  Lumia 520 Güncelleme görünmüyor, telefonu kapatıp açmamda herhangibi bir sonuç değişikliğine sebep olmadı.
  • Emir İlgün
   Emir İlgün Ağustos 06, 22:36
   Güncelleme Lumia 520 içinde geçerli. bir işlemi yanlış yapıyo olabilirsiniz. Telefonda Prewiev for Developers uygulaması olduğundan ve geliştirici hesabınızın olduğundan emin olun.
 3. Ali
  Ali Ağustos 04, 19:51
  Ben Nokia Lumia 925 Kullanıcısıyım Ben Bu Güncellemeyi yüklüyorum yükleniyor kurulum için hazırlanıryor diyor %10 filan olduğu zaman güncelleme indirildi fakat açılamıyor diyor nasıl yapabilirim ?
 4. soner
  soner Ağustos 04, 19:58
  az önce cyan üzerine kurdum ve tek kelimeyle süper. canlı kutucuklar çok şık ve kullanışlı. telefonun hızı üzerindeki farkı çok anlayamadım ancak ekran tepki süresinde iyileşmeler var. ie daha hızlı sayfa getirir olmuş gibime geldi ve sanırım bluetooth üzerinden internet paylaşımı da gdr1 ile gelmiş durumda. wp platformu gittikçe güzelleşiyor.
 5. cevat yılmqz
  cevat yılmqz Ağustos 04, 21:13
  GDR1 Hangi telefonlar için yayınlandı. L925 paket açılamadı hatası alıyorum
 6. atabeyabi
  atabeyabi Ağustos 05, 10:18
  htc 8x kullanıcısıyım. Güncellemeyi indirip yüklediğim halde güncellemeyle gelen yerleşik klasör ve diğer yenilikleri kullanamıyorum. Yardımcı olur musunuz?
 7. mehmet
  mehmet Ağustos 05, 12:23
  Htc 8x de güncelleme yaptım lakin canlı klasör yok.ne olabilir?
 8. İbrahim
  İbrahim Ağustos 05, 17:17
  cyan güncellemesini yüklemeden preview gdr1 güncellemesini yükledim. cyan güncellemesini alamayacak mıyım?
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Ağustos 05, 18:32
   merhaba. Microsoft açıklamasına göre sorun olmadan cyan alabileceksiniz.
 9. Mehmet Behçet Özdöver
  Mehmet Behçet Özdöver Ağustos 06, 13:45
  Microsoft kendi malı Nokia'ya kıyak geçiyor. Diğer wpli telefonlara kazık attı resmen. Canlı klasör, yada hiç bir değişiklik yok HTC 8x cihazımda. Saçmalık! Şikayet etmek gerekli. 2 sene oldu bu telefonun piyasaya çıkalı. Büyük bir sabır ile bekliyoruz ama benim fikrimce görünen o ki hiç gelişmeyecek. Daha çok bekleriz biz Nokia harici kullanıcılar olarak. Moral bozmak istemiyorum ama görünen köy de klavuz istemez. Saygılarımla...

Write comment

Only registered users can comment.