Windows Mobile’ın Geleceği
06/05/2017
burakalperen26 (31 Haber)
22 Yorum
Paylaş

Windows Mobile’ın Geleceği

Windows Mobile’ın Geleceği

Herkesin cevabını merak ettiği bir soru.Windows Mobile’ın geleceği…

Açık konuşmak gerekir ki Microsoft’un son bir yılda ki Windows Mobile ‘ a vermiş olduğu önem hepimize hayal kırıklığı yaşattı. Bu hayal kırıklıkları neticesinde insanlar ikiye bölünmüş durumda. Bunlardan ilki hala Microsoft’un son kozunu oynamadığını düşünen ve diğer ikinci grupla kıyaslandığında sayıca az olan grup ben de bu gruba dahilim. İkinci grup ise Microsoft’un bu işi eline yüzüne bulaştırdığını düşünen ve artık Windows 10 Mobile’ın bu saatten sonra kendini toparlayamayacağını düşünen grup.  Aslında bakacak olursak iki grubunda bir çok haklı sebebi var. Şimdilik bütün bu haklı haksız sebepleri ben değerlendirmeyeceğim. Satya Nadella aslında bütün sorularımıza ışık tutmasa da geleceğe yönelik her zaman olduğu gibi vaatkar tavrıyla biraz da olsa içimize su serpti. İşte o sözler…

“We make phones today, we have OEMs like HP making phones and others and we picked a very specific area to focus on which is management, security, and this one particular feature that we have called Continuum, which is a phone that can even be a desktop.”

“We’re making sure that all of our software is available on iOS and Android and it’s first class, and we’re looking for what’s the next change in form and function . What we’ve done with Surface is a good example . No one before us thought of 2-in-1s, and we created that category and made it a successful category to the point where there are more 2-in-1s coming . And that’s what we want to do. So when you say we’ll make more phones, I’m sure we’ll make more phones, but they will not look like phones that are there today.”

Bu konuşmada asıl çarpıcı söz ” I’m sure we’ll make more phones, but they will not look like phones that are there today.” “(Eminim bir çok telefon üreteceğiz fakat bunlar bugünün telefonları gibi olmayacaklar)” . Bu söz beni heyecanlandırmak için yetti de arttı ama şuan kullandığım Lumia 950 XL’ı düşününce biraz moralim bozuldu çünkü bildiğimiz gibi Microsoft ürün desteklerini bir anda çekebiliyor ya da bir anda bir politikasını değiştirip bambaşka bir yol alabiliyor. Aklıma direk RedStone 3 ten sonra bu telefonun muhtemelen yeni mimarinin bir parçası olamayacağı geldi . Bu elbette beklenen sonlardan birisi Lumia 950 XL için. Her ne kadar böyle bir ihtimal söz  konusu olsa da bir şekilde daha iyi optimize edilmiş bir Windows 10 ile güçlü donanıma sahip cihazların en azında 2-3 yıl daha idare edeceğini düşünüyorum.Her neyse konumuz bu değildi asıl önemli olan Satya Nadella ‘ın sözleri. O cümleye bakınca nedense aklıma direk Surface Phone konseptleri geliyor. Gerçekten de Microsoft’un tıpkı Surface Laptoplar gibi iyi bir malzeme kalitesine sahip bir Surface Phone üzerinden yola devam etme kararı kesinlikle doğru tercih olacaktır. İşte bir Surface Phone konsepti…

Hatırlatmakta da fayda var bu hafta Build2017 etkinliği gerçekleşecek , geçtiğimiz hafta Education (Eğitim) etkinliği gerçekleşmişti ve Microsoft mayıs ayı sonunda bir etkinlik daha yapacak. Build2017 etkinliğinden sonra gerçekleşecek olan bu etkinlikte beklentiler donanım tarafında tanıtımların veya yine donanım tarafında geleceğe yönelik planların olması. Kim bilir uzun süredir cihaz ve yenilik anlamında sessizliğini koruyan Microsoft belki bir sürpriz yapar ve bizlerin biraz olsun gönlünü alır.

                                                                       Sizlerde fikirlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.


Twitter  Youtube ve Facebook ‘tan bizi takip edebilirsiniz. 

wptr.info
wptr.info
Developer: Burak Dalyanda
Price: Free+
burakalperen26

burakalperen26

Yorumlar

 1. inceler53
  inceler53 Mayıs 06, 19:15
  Ben microsoftu cidden anlayamıyorum. Androide güzel güncel uygulamalar getiriyor, kendi işetim sistemine bişey yok. Sen kendi sistemine adam akıllı bişey yapmazsan kimse bu platforma uygulama yapmaz.
 2. OsmanKaan
  OsmanKaan Mayıs 06, 19:55
  Bizde hala bi umutla bekliyoruz ama her geçen gün umudumuz biraz daha kırılıyor başka sistemede geçmek istemiyor insan buna alışınca, bakalım zaman neyi gösterecek bekleyip göreceğiz umarım hayal kırıklığına uğramayız...
 3. Mert SANRI
  Mert SANRI Mayıs 06, 21:55
  Öncelikle haberi yapan arkadaşımıza şans verdiğinizi ve ekibe kattığınızı tahmin ediyorum. Siteniz ve uygulamanız için iyi haber.. Onun dışında microsoft gerçekten çok şaşırtıyor. Surface Pro 4le windows 10 S tabletle daha bu hafta şov yaptı, xboxı zaten çok iyi.. Telefonda neden olmuyor, olamıyor ben de çok merak ediyorum ve ilgiyle izliyorum kendilerini..
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Mayıs 06, 22:05
   Bizim kapımız herkese açık. Daha önce dediğim gibi gelişim süreci sancılı geçiyor. İlerleyen zamanlarda iyi haberler duymaya başlayacağız bence.
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Mayıs 07, 17:00
   doğan can artık gelişme süreci kaldı mı ? gelişme sürecini çoktaaan geçti Microsoft, artık batırma zamanına geçti :)
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 07, 20:49
   Dostum bu işler öyle pat diye olacak işler değil ki. Kabul Microsoft ' un toparlanmasını bekliyordu herkes geciktiler ama yapmaya çalıştıkları şey bugüne kadar başarılmamış bir şey üretmek. Her yerde çalışan tek bir işletim sistemi Windows 10... Mobile ayrı bilgisayara ayrı tablete ayrı değil hepsi aynı temel üzerine oturtulmaya çalışılıyor ve bu da biraz sancılı geçiyor ama bence Microsoft çok büyük bir ses getirecek ilerleyen zamanlarda.
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Mayıs 08, 00:55
   Hüseyin ağabey sitenin kurucularından. Ben geldiğimde vardı. Bakma şu anda buralarda pek değil. :)
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Mayıs 08, 00:53
   Vallahi haklısın ne diyeyim. Düşünmüyor değilim Microsoft ne için uğraşıyor çabalıyor diye... :)
 4. Oğuzhan Yıldız
  Oğuzhan Yıldız Mayıs 06, 22:57
  Bence ms hala pc odaklı düşünüyor çünkü ancak orada kendine rakip bulabilir. Tüm piyasayı popüler sistemler ele geçirince kimse az gelişmiş alternatife bakma gereği duymuyor. Duyanlar da android\ios a alıştıkları ve havası olduğu için, sık kullandığı çeşitli uygulamalar olmadığı için gelmiyor. Ben olsam heralde aynı şeyi yapardım. Ne zaman mağazaya bişeyler aramaya baksam, hep gördüğüm güncellenmeyen applerle karşılaşıyorum.
 5. mrkyldz
  mrkyldz Mayıs 06, 23:39
  Ben galiba bu iki grubun arasındayım ilk başlarda umutluydum ama şimdi umudum baya yıkıldı. Microsoft eline yüzüne bulaştırdı ama hala umut var ters köşe yapabilir. Neyse tek sorunumuz bu olsun iyi haberler bekliyoruz :)
 6. Anonim
  Anonim Mayıs 07, 03:38
  Size nolucağını söyliyim... Herzamanki gibi elimizdeki telefonlar elimizde patlıyacak. Sonra ms windows işletim sistemi sevenler için windows işletim sistemiyle çalışan yeni telefonlar çıkaracak(Surface Phone)... Bu telefonlar 2000₺ den aşağıda olmıycak. Parası olanlar yada iş için kullanmak isteyen işadamları o telefonlardan alıcak(cep bilgisayarı niyetine). Olan her zamanki gibi bize yani hala umutla bir şeyler bekleyen son kullanıcılara olucak. Elimizdeki telefonlara asla yeni güncelleme ve yeni özellikler gelmiycek(donanım desteklemediği için). Yine herzamanki gibi zarara uğrıycaz... Şimdiden teşekkürler ms.
  • Mert SANRI
   Mert SANRI Mayıs 07, 10:34
   Doğru. Yeni çıkabilecek surface phone'un fiyatını tahmin etmek için surface pro 4'ün 4-5bin liralardaki fiyatlarına bakmak yetiyor..
 7. alpay
  alpay Mayıs 07, 21:30
  Yapılan hataları bir çocuk bile en başında anlardı neden mi? 1. Pc ile mobil aynı işletim sistemi olamaz neden pc için driver şu bu gibi gereksiz ögeleri taşıyacak sistemi hantallığına taşıyalım 2. Evrensen uygulama yaparsan uygulama boyutu buyur hem pc hem mobil dizayn gereksiz yuktur. 3.redstone3 de zaten pcden koptu farklı surum noları gidiyor farketmediniz mi... İşte çok komik hatalar birde gözünün önünde örnekler var bak ios adam düşünmüş ayrı ayrı işletim sistemi yazıyo dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok hatalar çok basit hatalardı
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 07, 23:02
   1)Mantıken telefonun donanımına göre driverlar olur. Telefonun kullanmayacağı bir driver veya özellik yüklenmemiş olur mobil versiyonda.Bunu şöyle kafanda canlandırabilirsin her şey birebir aynı olsa bile başta dokunmatik olmayan bir Pc ile farkı düşünebilirsin veya bilgisayarda telefon araması yapmana imkan sağlayacak donanımın bulunmaması olarak düşünebilirsin.Sonuçta sistemler aynı olsa da donanıma göre ek özellikler eklenecek veya çıkarılacaktır. 2)Evrensel uygulama mantığı aslında çok güzel bir mantık geliştiricilere çok ufak değişikliklerle (Örneğin klavye adaptasyonu gibi) her platforma tek bir uygulama ile ulaşma imkanı veriliyor. Bu Windows Store için büyük bir destek. 3)Bu kopma sadece bir süreliğine biraz ara verip farklı bir strateji izleme olarak anlıyorum ben twitter ve röportajlardan.Sürüm numaralarına çok takılmamak gerek.
  • alpay
   alpay Mayıs 08, 11:38
   bence yanlış düşünüyorsun, pcde yapabileceklerin belli bir autocad bir corel, bir program yazma vs vs büyük ekrana özgü işer... mobilde yapacakların belli internet, mail, sosyal medya ve ufak çaplı app kullanımı... şimdi bunun neresini birleştireceksin pcde corelde çalışan biri oturup en ince detaylı çalışmarını ceptemi yapabilir, yada onbinlerce satır kod yazan bir yazılım ekibi oturup ceptemi bu işi yapar, mantıklı olmak lazım biraz
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Mayıs 08, 16:27
   İşte Microsoft un felsefesi de tam tersi. Yapılmayanı yapmak. Ancak boyle bir fark yaratabilirsin çünkü karşında Ios ve android gibi piyasaya fazlasıyla hakim iki rakip var. Microsoft telefon değil bilgisayar gibi telefon yapmak için uğraşıyor. Mağaza açığını ancak bu yonle kapatabilirim dedi Microsoft. Yoksa mağaza sorunu olduğu için kullanıcı çekemiyor kullanıcı çekemediği için de programcıların ilgisini çekemiyor. Lumia 950 ve 950 xl çıkarken bilgisayar gibi telefon diye sundular niye çünkü continuum ile telefonunu bir bilgisayara donuşturme imkanı sağladı Microsoft. Telefonuna mause klavye ve ekran bağlama şansı sundu sana. Eğer senin dediğin gibi duşunselerdi şuan Hololens diye bir şey olmazdı mesela olmayanı yapacaksın veya onun için çalışacaksın ki ortaya güzel bir şeyler çıksın. Microsoft eğer sadece mobil işletim sistemi için uğraşsaydı eminim şuan mukkemmel bir seviyede olurdu sistem.
 8. Anonim
  Anonim Mayıs 08, 00:48
  Mesela ms elimizdeki telefonları toplayıp ileride çıkacak surface phone cihazlarından dağıtsa hem kendi pazarına hemde dünyaya büyük bir örnek olmuş olur ve iyi reklam yapar. Ben bu düşüncedeyim gayette mantıklı geldi bana. Aten bir avuç kullanıcıyız zarar edeceğini sanmıyorum ms nin.
 9. mrkyldz
  mrkyldz Mayıs 08, 10:38
  Mağaza güncellendi!
 10. MarquisDeSuat
  MarquisDeSuat Mayıs 08, 13:58
  Bugün yeni bir güncelleme yükledi telefonum ve şuan mağaza açılmıyor hata kodu veriyor sorunum nedir nasıl çözebilirim
 11. Hakan Yılmaz
  Hakan Yılmaz Mayıs 08, 18:04
  arkadaşlar insider fast seçeneği için pc de Outlook da mail gönderip alınmıyor sebebini bilen var mı ya da çözümü
 12. Merih
  Merih Mayıs 08, 23:32
  Satya birkaç ayda bir çıkıp mobil taraf için böyle ortalığı toparlama amaçlı demeçler verir ama ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Pazar payı diye birşey kalmamış, yıllar geçmiş hala yeni bir telefon çıkarılmamış, iyi donanımlı mevcut telefonlara ise çöp muamelesi yapılmışken kendisinden umut verici bir söz duymanın çok bir anlamı kalmıyor. Windows 10 Mobile kullanan yeni 1-2 cihaz dışında Surface Phone büyük olasılıkla bu sene sonunda gelmeyecek. Satışa çıktığında ise bugünkü gibi 1000 liraya telefon almayı düşünmeyin. Vergilerle en az 4000-4500TL civarı olacak, o da Türkiye'ye gelirse. Benzer olarak Elite X3 Türkiye'de hem var, hem de yok. Surface serisindeki notebook'ları bizim mağazalarda bulamıyorsunuz. Bulsan bile işin servis, garanti vs. bir sürü etkeni var. Xbox bile seneler sonra lütfedip getirildi. Surface Phone kurumsal kitleyi hedef alacağından bizim buralarda satılacağını pek sanmıyorum açıkcası (aksi olsa Surface Book resmi olarak getirilirdi). Ayrıca Continuum'un üzerine Windows 10 tam bir masaüstü deneyimi yaşatsa bile, Samsung ürünü Dex ile bu işin üzerine eğilmiş, '2'si 1 arada' cihaz işini çoktan gerçekleştirmiş oldu (hatta Samsung'a MS de yardım etti). Microsoft çok geç kaldı, şu son halleriyle ilerisi için de güven vermiyor..
 13. alpay
  alpay Mayıs 09, 09:57
  Aslında çözüm çok basitti, diğer örneklerde olduğu gibi pc, mobil, saat için ayrı işletim sistemi yazacaksın donanıma göre yeterli olacak (birleştirmek gibi zorlamayacaksın) işin özü ise kullanıcı datalarını senkron edeceksin bu kadar basit adam çalışmasına kaldığı yerden devam edecek ama mobilde basit işler, pcde güçlü işler, saatte ise sadece veri görme gibi... Sen mağazaya uygulama yapanlara para vereceksin, teknoloji sitelerine ve bloglara para akıtacaksın, cihaz üreticisine destek olacaksın bak bakalım senin sistem piyasada tutunuyor mu tutunmuyor mu?

Write comment

Only registered users can comment.