Windows ”Phone” 10 Üzerine Söyleşi (PART-2)
19/10/2014
Halil Şahin (772 Haber)
6 Yorum
Paylaş

Windows ”Phone” 10 Üzerine Söyleşi (PART-2)

Tekrardan merhaba. Windows ”Phone” 10 üzerine söyleşi adlı yazı dizimizin 2.Partında sizlerleyiz. 1. Partı merak edenler veya tekrar okumak isteyenler BURAYA tıklayarak yazımıza ulaşabilirler…

 

Evet yazımızın 2. Partının konusu;

Windows 10 ile Windows ”Phone” 10 arasındaki ilişki ve bağ ne olacak?

Öncelikle bir maziye göz atalım; daha dün Windows Phone 8 kullanıyorken buralara nasıl geldik azıcık bu konu hakkında konuşalım istiyorum.

Microsoft, Windows Phone 8’i, 29 Ekim 2012 tarihinde resmi olarak Lumia 820, 920 HTC 8X ve 8S modelleri üzerinde dağıtmaya başladı. Çok geçmeden belli operatörler yoluyla WP8 ülkemize de ayak basmıştı. Daha dün gibi hatırlıyorum Lumia 920’yi aldığım günü ve o gün için yaşadığım heyecanı 🙂 Windows Phone geldiğinde şimdikine göre gerçekten çok ilkel ama gelişmeye açık bir mobil işletim sistemiydi. Beni de heyecanlandıran buydu zirâ bir işletim sisteminin gelişimine sıfırdan şahitlik edecektim. Bu da yetmedi sağolsun Microsoft developer programını açıklayarak Android’in aksine çok kolay ve ÜCRETSİZ olarak beta testerlar toplayarak WP’nin gelişiminde kişileri daha aktif kıldı. Bu heyecanımı ikiye katlamaya yetti. Daha sonra ilk göz ağrımız, ilk detaylı güncellememiz; GDR1(Portico) pek çok şey getirmese de bu platformun ne kadar çok gelişeceğini gösterdi. Daha sonra Amber, Black, Cyan şeklinde devam etti güncellemeler. Daha detaylı gelişim sürecini görmek isteyenler BURAYA tıklayarak WP’nin Gelişimi adlı makalemize göz atabilirler.

Microsoft_Windows_Phone_8_launch_invite

Şimdilik gelişim sürecini geçelim ve şu an nereden nereye geldik ona göz atalım;

Son aldığımız güncelleme WP8.1’den sonraki en kapsamlı güncelleme olacak Windows 10’dan sonra artık WP8 tarihe karışacak. Hatta ”Phone” ibaresi de tarihe karışacak. Joe Belfiore’un hayali sonunda gerçekleşti ve ortak işletim sistemi devri Windows 10 ile başladı.

Joe Belfiore meselesinden bahsedersek; Joe Belfiore, Windows Phone’un 8 sürümünün çıkarılmasıyla tekrar canlanmasına ve bugünkü halini almasına en büyük katkıyı sağlayanlardan birisi. Bu yüzden Microsoft’un mobil cihazlar kısmının en etkin rolünü oynayan kişisi. Joe Belfiore WP8’in yayınlandığı günden beri hep bir hayalinden bahsediyordu Universal OS. Universal OS nedir ne işe yarar bu bir sonraki makalemizin konusu ama bu makale için küçük bir bilgi verelim kısacası; her ortamda çalışabilen ortak bir işletim sistemi. Yani hem telefon, hem tablet, hem pc hem de giyilebilir teknolojilerin hepsinde ortak bir isim ve ortak işletim sistemi. Yani artık; Windows Phone, Windows RT, Windows isimleri yok sadece Windows 10 var. Bu telefonlar da aynı isim olacak, tabletlerde de, pclerde de. Bunun yanı sıra işlevler dâhi aynı olacak.

windows-10-phone-640x0

Yukarıdaki resim bir Windows ”Phone” 10 yüklü bir cihazdan alınmış. Yani Windows 10 yüklü bir cihazdan. Kısacası ”Phone” tabirini tarihe karıştırın artık karşınızda her platformda aynı isim olacak sadece Windows + Sürüm No.

windows-10-Preview-1100x655.jpg

Şimdi gel gelelim asıl konumuza; Windows ”Phone” ile Windows arasındaki ilişki ne olacak?

Bu konu da bir çok söylenti mevcut. Öncelikle kesin bir şey var ki Windows ile Windows’un mobil cihazları (Phone) arasındaki entegrasyon hâd safhaya çıkarılacak. Yani telefonunuzdan yaptığınız bir ayar değişikliği bilgisayar veya tabletinizde anında aktif hâle gelecek. Birbirlerini uzaktan takip ve kontrol edebileceksiniz.(Bu çalıntıların da önüne geçecek). Arayüzleri aynı olacak ve kullanımı en kolay hale getirilecek. En önemlisi ise artık Windows Phone mağazası diye bir şey olmayacak, yani tek mağaza sistemine geçilecek ve sadece Windows mağazası olacak. Bunlar aralarındaki ilişkinin bilinen kısmı. Şimdi bilinmeyen ve herkesin kafasını karıştıran kısımlara geçelim;

 • Öncelikle Windows 10 mobil ve tablet cihazlara bir entegrasyon ayarı yapılarak mı gelecek yoksa birebir mi getirilecek bu bilinmiyor.
 • WP oyunları Windows 8.1’den sonra Pcler de çalıştırılabiliyordu. Windows 10’dan sonra akılları kurcalayan diğer soru acaba mobil cihazlar da pclerde çalışan bazı uygulama ve oyunları çalıştırabilecek mi?
 • Sonra ki soru ise Windows 10 platformunun veya platformlarının donanım gereksinimleri ne olacak?

 

Windows-10-Logo-7

Bu sorulara maalesef şu an için bizler de cevap veremiyoruz. Zaman her şeyin ilacı demişler bekleyip hep birlikte göreceğiz. Burada fazla şeyden bahsedemedim çünkü kalan kısımlar 3.Partın konuları yani Universal app ve Universal OS. Yazıma burada son veriyor hepinize eğlenceli saatler diliyorum.

YAZININ 3.PARTINDA GÖRÜŞMEK ÜZERE..

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

 1. Hasan Kurt
  Hasan Kurt Ekim 19, 13:51
  Çok iyi 3. Partı heyecanla bekliyorum
 2. Emre Can Andinç
  Emre Can Andinç Ekim 19, 15:57
  Windows 10 yüklü olan fotoğraftaki cihaz 8x olduğuna göre 8xlere çıkacak diyebilir miyiz?
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Ekim 19, 16:35
   Temsili bir resim. Şimdilik kesin olan hiç bir şey yok diyebiliriz.
 3. tunahan haydar
  tunahan haydar Ekim 19, 16:35
  Whatsapp gibi mobil uygulamalarında pclerde çalışabilceği söylenebilir mi?
  • Burak Dalyanda
   Burak Dalyanda Ekim 19, 22:10
   WhatsApp mobil bir uygulama mantığına sahip. Hat üzerinde, telefon numarası ile kullanıcı oluşturuyor. Bu nedenle Sim kart desteği olmayan cihazlarda şimdilik sanmıyorum. Ama gelecekte WhatsApp yönetimi bir karar alıp, cihaz bağlama ile pc ye Viber de olduğu gibi bir şey yaparsa bilemeyiz.

Write comment

Only registered users can comment.