Windows ”Phone” 10 Üzerine Söyleşi (PART-3)
19/11/2014
Halil Şahin (772 Haber)
5 Yorum
Paylaş

Windows ”Phone” 10 Üzerine Söyleşi (PART-3)

Daha önceden PART-1 ve PART-2’sini yayınladığımız yazı dizisinin 3. partı ile sizlerleyiz.

İlk partta; Windows neden Windows 8’den direk Windows 10’a ya da Wp8’den direk WP10’a atladı, Windows 9’u neden göremedik? adlı konumuz üzerine konuşmuştuk. Bu yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Ondan sonra ki 2. Partta ise; Windows 10 ile Windows ”Phone” 10 arasındaki ilişki ve bağ ne olacak? üzerine konuşmuştuk. Bu yazımıza da BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Şimdi 3. partımıza geçebiliriz izninizle. 3.partımızın konusu ise; Universal OS, Universal Apps ne demek ve neler getirecek?  bunun üzerine konuşacağız. Hemen vakit kaybetmeden konumuza dalış yapalım.

Universal OS, Universal Apps Ne Demek ve Neler Getirecek?

universal-windows-apps_thumb

Universal OS nedir?

Öncelikle kelimenin kökeninden başlamak istiyorum. Universal = Evrensel anlamına gelirken, OS = Operating System yani işletim sistemi demek. Yani burada kendisine takılan isim itibarıyla evrensel bir işletim sistemi göreceğiz demek. Hemen vakit kaybetmeden şunu belirteyim. Benim Universal OS’den kastım Windows 10, yani Windows 10 bir Universal OS. Ayrıca çıktığında Dünya’nın en kapsamlı çalışan Evrensel işletim sistemlerinden birisi olacak Windows 10. Peki getirileri ne olacak ve neden bu isim takılmış?

windows-101

Bir işletim sisteminde uygulama hazırlamak için o işletim sisteminin yapımcıları bu işi sizin için kolaylaştırmak için SDK’lar yayınlarlar. SDK = Software Development Kit, yani uygulama geliştirme kitidir. Mesela Apple telefonlarda yani İphone’larda uygulama geliştirmek isteyenler için mobil uygulama geliştirme kiti yayınlarken, tabletleri yani İpad’leri için tablet ortamı uygulama geliştirme kiti yayınlar ve Pc yani Mac Os için çok ayrı bir SDK yayınlar.

sdk

Peki neden tek kit üzerinden bu işler halledilemez mi diye bir soru soracak olursanız ona da cevabımız şu şekilde olacaktır;

Bir mobil cihazın çipseti ve grafik kartları farklı standartlara sahip iken tabletlerin yonga setleri chipsetleri ve grafik kartları mobil cihazlarınkinden daha gelişmiş, bilgisayarlarınki ise çok daha fazla gelişmiştir. SDK’lar ise hizmet ettikleri standartları aşmanızı engelleyen ve bunu o taban için kolaylaştıran yazılımsal programlardır. İşte Universal OS dediğimiz kavram burada ortaya çıkıyor.

unitechinc

Eskiden mobil platformun SDK’sında yazılan bir uygulamayı mesela bir pc uygulamasına çevirmek isteseydiniz maalesef o programı baştan yazmaktan başka bir çareniz kalmıyordu. Microsoft bunu aşmak istedi yani herhangi bir SDK üzerinde yazılan bir uygulama diğerine kolayca uyarlanabilmeliydi. Bunu ilk Windows 8 ile gördük. Zirâ Windows Phone’da bulunan bir çok uygulama sıkıntı çekmeden PC ortamında çalıştırılabiliyordu. Ama yeterli değildi; örneğin Windows RT ve PC ortamından çoğu uygulama da mobil cihazlarda çalışabilmeliydi. İşte bunun temelleri Windows 10 ile birlikte atılacak. İşte kafanızı karıştıran neden Windows ”Phone” 10 değil de Windows 10? sorusu da bu noktada cevabını buluyor. Çünkü Microsoft’un mobil platformu ile Pc veya tablet platformları arasında eskiden olduğu gibi dağlar kadar farklar olmayacak. Arayüzler ortak olacak çoğu uygulama ortak çalışacak. Hatta mağaza bile tek mağazaya indirgenecek ve adı Windows Store olacak.

141003REDMackieWindowsStore

Hemen yanlış anlaşılmaya mahal vermeden bir hatayı düzelteyim; Öneğin çoğu kişi bu yazıyı okuduktan sonra ne yani PES’i telefonumuzda çalıştırabilecek miyiz diyecek? Hemen cevap verelim;

Öncelikle PES çok yüksek donanım ve grafiksel yeterlilik isteyen bir oyun. Yani çoğu PC’nin bile zor çalıştırdığı bir oyunu mobil platforrmda oynamayı beklemek elbette akıl kârı bir hareket değil malumunuzdur ki 🙂 Dediğim gibi platformlar arasında yonga setleri, işlemciler, ram ve grafik kartları farkı var bu da boyut ile alakalı. Ama şunu da söylemeliyim ki Microsoft Universal Os ile bunun da kapısını açıyor şöyle ki;

Eğer PES’in yapımcılarından harika bir mühendislik görürsek Windows 10 ile birlikte oyunu mobil platforma uyarlamak tamamıyla imkansız olmayacak. Microsoft Universal OS ile işte bunu kolaylaştırıyor.

pes-2013-full-indir-tek-parca

Şimdi geçelim ikinci alt başlığımıza;

Universal Apps Nedir?

universal-apps2

 

Microsoft’un platformlar arasında uygulama yapımını kolaylaştırdığından bahsettik ama bu yapımcıların istediğine şekillenecek. Yani bir yapımcı örneğin mobil platform bir profesyonel çekim veya kamera uygulaması geliştiriyor. Bunu PC’ye uyarlamak saçma olabilir mesela çünkü pc kameraları hepinizin malumu genellikle sabittirler ve maksimum 2MP çekim yaparlar. Bu yapımcı ekstradan çaba sarfetmek istemez ve pc platformunda da randıman alamaz bunun için uygulamasının sadece mobil cihazlara has kalmasını tercih edebilir. Bundan hariç mesela diğer platformlarda da çalışan bir uygulama geliştiren bir geliştirici var mesela geliştirdiği uygulama hem mobil platformda hem tabletlerde hem pc’de hem de XBox’ta çalışıyor işte biz o uygulamaya Universal App yani evrensel bir uygulama diyoruz. Tabi bir uygulamanın bu ismi alması için illa ki dört platformda çalışması şartı yok iki veya daha fazla platfomda çalışıyorsa o uygulama bir universal app oluyor.

 

byebyemom

 

Yazı dizimizin 3. partı da bu kadar umarım bilgilendirici olmuştur. Görüşlerinizi yorum olarak bildirirseniz minnettâr kalırım. 4. Partta buluşmak üzere hoşçakalın…

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

 1. yaşar
  yaşar Kasım 19, 15:44
  Güzel makale idi teşekkürler :)
 2. 'Can Tosun
  'Can Tosun Kasım 19, 16:05
  Foursquare güncellendi.
 3. ramazan çılgın
  ramazan çılgın Kasım 19, 17:56
  Ya hocam sen bize otg gelecek mi arayüzde radikal değişiklik yapılacak mı onları soyle bildiğin kadarıyla.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Kasım 19, 18:07
   OTG desteği belirsiz birşey diyemiyoruz. Arayüzde radikal değişiklik derken neler beklediğinizi açıklar mısınız?
 4. Mehmet
  Mehmet Aralık 03, 18:10
  Nokia Lumia 630'a gelecek mi acaba???

Write comment

Only registered users can comment.