Windows Phone 8.1 Desteği Bitiyor
10/07/2017
burakalperen26 (31 Haber)
21 Yorum
Paylaş

Windows Phone 8.1 Desteği Bitiyor

Microsoft Windows Phone 8.1’e 11 Temmuz itibariyle destek vermeyi bırakıyor. 36 aylık bir dönem yarın kapanmak üzere. 

Tamı tamına 3 yıllık bir işletim sistemi de olsa Windows Phone kullanıcıların yaklaşık %70 ‘i hala 8.1 kullanmakta.

Bunun temel sebeplerinden birisi gerçekten de mükemmele yakın bir stabilizesi olan bir işletim sistemi olmasından kaynaklanıyor. Gerçekten de Microsoft’un mobil platformlar adına yaptığı en iyi şeydi bu işletim sistemi. Hala da açık ara mobil için zirvede.

Peki ya Windows 10 Mobile ve Windows Phone 8.1 karşılaştırması yaparsak karşımıza neler çıkar.  

Şimdi bu karşılaştırmayı Lumia 620 (Windows Phone 8.1) ve Lumia 950 XL(Windows 10 Mobile) arasında yapacağım. Bu karşılaştırmayı sadece telefonların işletim sistemi performansı olarak yapıyorum. Bu iki telefonu da kullandığımı söylemekte fayda var.

Karşılaştırma

 • Windows Phone 8.1 gerçekten de her telefonda aynı şekilde çalışıyordu. 620 gibi giriş seviyesi bir cihaz  olmasına rağmen kullandığım 3-4 sene boyunca bir defa dahi donduğunu hatırlamıyorum.
 • Lumia 950 Xl HP Elite X3’ü es geçersek Lumia ailesinin babası, anası her şeyi Microsoft’un son Amiral Gemisi(:P) olmasına rağmen düzenli periyotlarda telefon donuyor. Hani artık o kadar farklı çeşitlerde dondu ki yazsam buradan Redmond’a yol olur. Bunlardan birisi önemli bir mesaj geldiğinde donması. Şanslıysanız zil sesiniz kısık olmalı. Eğer kısık değilse vay halinize. Telefon o tekrar eden buga girmiş bildirim sesiyle siz bataryasını sökene kadar titrer ve bağırır.
 • Estetik açıdan Windows 10 Mobile tabi ki çok daha güzel ve ilerleyen günlerde daha da güzelleşecektir. Fakat ben , kardeşim estetik olmasını bir kenara bırak önce sistem adam akıllı bir çalışsın diyenlerdenim. Bu nedenle bence estetik açıdan Windows 10 Mobile’a göre daha kötü de olsa yine kazanan Windows Phone 8.1.Bu kadar da yanlılık fazla mı ? Bence az bile.

Yani sabaha kadar da yazsam stabilite der dururum. Şunu söylemek istiyorum. Ben 8.1 kullanırken yok arka plana fotoğraf koyamıyoruz da yok bildirim merkezi şöylede…Bin bir türlü hoşnutsuzluk duyardım. Windows 10 Mobile ilk çıktığında bu konu da beni çok mutlu etmişti. Ama gel gör insan lanet ediyor. (:D) Keşke hiç Windows 10’a bulaşmasaydınız da şu 8.1 e güncelleme verip estetik açıdan düzeltseydiniz. Bence Microsoft’un bu tek işletim sistemi sevdası bizi bu hallere düşürdü. Eskiden herkese Windows Phone’un ne kadar stabil bir işletim sistemi olduğunu anlatırdım. Sevdiklerime tavsiye ederdim. Ama gel gör Windows 10 Mobile o eski stabil hali yakalayamazsa bir sonra ki telefonum kesinlikle Windows 10 Mobile olmaz. Lumia 950 XL gibi bir donanım canavarını çöpe çevirip elinize veriyor sistem.

Her neyse bu yazının asıl amacı sizleri bilgilendirmekti. Lakin başlayınca duramadım kusura bakmayın. 🙂 Sizlere Windows 10 Mobile’ a yükseltmeniz yönünde tavsiyeler vermek hiç mi hiç içimden gelmedi. İmkanım olsa 950XL’e 8.1 yüklerim. O derece pes ettirdiler. Artık Windows 10 Mobile’a yükseltip yükseltmemek size kalmış. Ben güncelleme almak istiyorum stabil olmasa da olur diyorsanız buyurun gelin hep beraber kimin telefonu daha çok donacak yarıştıralım. Acilen sistemi çöpe çevirmekten vazgeçmeleri lazım. Hadi sizlerde yorumlara hücum edin hep beraber tartışalım. Sizce hangisi ? Neden ?


Sizlerde Fikirlerinizi Yorum Yaparak Paylaşabilirsiniz

 

burakalperen26

burakalperen26

Yorumlar

 1. ufuk ışık
  ufuk ışık Temmuz 10, 17:59
  Benimde telefonum çok donuyordu hafıza kartımı değiştirdim telefon şuan gayet stabil,Telefonum Microsoft Lumia 950
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Temmuz 10, 22:39
   Şu an hangi sürümü kullanıyorsunuz ? Ne sıklıklıkla donma ve çökmelerle karşılaşıyorsunuz? (hiç, ara sıra , sık sık ) Eğer hafıza kartından dolayı ise bütün bunlar çok mutlu olurum ama sanmıyorum hafıza kartımda 1 tane bile uygulama yüklü değil
 2. Mert SANRI
  Mert SANRI Temmuz 10, 20:17
  İlk önce bir soru: 8.1deyken mağaza uygulamaları güncelleme almaya devam edemez diye birşey yok değil mi? Onun dışında katılıyorum. Durumu düzeltmezlerse bir sonraki tlfum w10mobilelı olmaz benim de. andr. ya da apple da olmaz o ayrı.tuşluya dönerim nolacak. Mailime de bil.gdan bakarım. Alışılır. Zaten saçmaladıklarını biliyor oldukları için ms'tan tek isteğim bir an önce surfacephone çıkarmak yerine yenilgiyi kabul edip, 8.1 gibi düzenli bir işletim sistemiyle 2018 belki 19'da bomba gibi geri dönmeleri. Acele edip yarım yamalak bişey yaparlarsa bu tlfda sonları olur çünkü.
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Temmuz 10, 22:36
   Bunun son şansları olacağını onlarda çok iyi biliyor. O yüzden ağırdan alıyorlar. Önce sistemin oturması lazım. Soruna gelirsek de güncellemeleri alırsın fakat şöyle bir dezavantajı var windows10 için yapılan uygulamalara erişemeyeceksin ve 8.1 yavaş yavaş kuruyacak.Geliştiriciler windows 10 a uygulama yapmazken 8.1 i unut yani. Bir tercih yaparlarsa o da windows 10 olur geliştiriciler için. Kısacası 8.1 de kalırsan uygulama güncellemelerin vs devam eder ama nereye kadar bilemiyorum. Yarın bir gün çat diye desteği onlardan da çeker geliştiriciler. 8.1'in tek avantajı hızlı ve stabil olması aynı uygulamarın açılışında neredeyse %50 den fazla farkla 8.1 daha önde hız olarak.
 3. Mert SANRI
  Mert SANRI Temmuz 10, 23:30
  Hiç oyun oynamıyorum ve pek uygulama kullanmıyorum neyse ki.twitter ve explorer 8.1de canımı sıkıyor sadece. Edge ve yeni twitter çok daha iyiydi tabi.. Fotoğraf çekmek gayet hızlı, kişiler,takvim,mail senkronizasyonu..hepsi %50 daha hızlı gerçekten Ama onun dışında hackli tlfumda çevrimdışı haritalar bile çok problemliydi. Şimdilik hızı seçtim..sıkılırsam tekrar hacklerim :)) alıştım artık
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Temmuz 11, 00:15
   Mantıklı bir tercih :)
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Temmuz 11, 06:34
   WP zaten her işi edge ile yapanlar için ideal :) diğer işletim sistemlerinin uygulama ile yaptığını biz edge ile yapıyoruz
 4. Merih
  Merih Temmuz 11, 00:39
  Haberde Belfiore fotoğrafı çok nostaljik durmuş :) Kendisinin artık mobil kısımla ilgilenmiyor olması lazım. 8.0'dan sonra gelen 8.1 çok başarılıydı ve telefonlarımız adeta yenilenmiş gibi olmuştu. Ne yazık ki yeni özellik olmaksızın Windows 10 Mobile güncellemeleri ile Dona ablamız sadece at koşturuyor.
 5. Onur Yarar
  Onur Yarar Temmuz 11, 07:45
  950 xl kullanan arkadaşlar harita boyutu kaç mg benimki 378 mg harita hiç stabil değil
  • ufuk ışık
   ufuk ışık Temmuz 11, 12:33
   Bende harita boyutu 560 mg hatıralar gayet iyi durumda
  • Zeynel Abidin Ceren
   Zeynel Abidin Ceren Temmuz 11, 14:36
   Bende 623Mb
  • Mert SANRI
   Mert SANRI Temmuz 11, 15:11
   580 mb .ve 8.1e döndüğümden beri çok stabil, akıcı..çevrimdışı da dahil.... niye boyut farkı olduğunu anlamadım ama
  • Onur Yarar
   Onur Yarar Temmuz 11, 16:55
   Bende hiç.stabil degil 3 köprü yolu yok bazı bağlantı yolları yok herkezde farklı farklı boyutlar var
 6. yakup1905
  yakup1905 Temmuz 11, 12:18
  Ne diyelim hayırlısı andrd zorunluluktan kullandım 1 yıl rom attım root yaptım fayda yok eninde sonunda onlarda buğra kalıyo bişey oluyo apple desen herşeyi pahalı paralı tek umudum bu sistem ve gerçektende seviyorum umitliyim inşallah sonu iyi olur pazar payı 0.2 den tekrar 2 ve üstüne çıkarması lazım geliştiricileri çekmesi lazım kendisine
 7. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Temmuz 11, 14:31
  Windows 10 yerine 8.1 8.2 gibi güncellenerek şu anki sistem 8.1 stabilliğinin üzerine yazılmalıydı.
  • burakalperen26
   burakalperen26 Author Temmuz 11, 15:27
   Kesinlikle katılıyorum. Fanteziye hiç gerek yoktu.
 8. Mert SANRI
  Mert SANRI Temmuz 11, 15:11
  580 mb .ve 8.1e döndüğümden beri çok stabil, akıcı..çevrimdışı da dahil.... niye boyut farkı olduğunu anlamadım ama
 9. zentius
  zentius Temmuz 12, 20:20
  Konu dışı ama telefonumu sıfırlamam gerek fakat windows device recovery tool hata veriyor yazılım paketi indirilirken bir sorun oluştu (lütfen vekil sunucu ayarlarının doğru olup olmadığını kontrol edin ve tekrar deneyin düğmesine tıklayın ayrıntılar downloading variant file failed ) ne yapmam gerekiyor??
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Temmuz 14, 03:28
   cihazın modeli 520/525 mi ? Şu anda tam hatırlayamadım ama bu iki modelden birisine WDRT ile yazılım esnasında hata veriyordu. Halen daha düzeltilmemiş anlaşılan. Ama başka sorunlar olabilir driver gibi... 1. yöntem Cihazına uygun yazılım dosyalarını indirin BURADAN indirilen dosyaları WDRT kurulu olduğu yere yapıştırın CMD yi yönetici olarak çalıştırın CMD satırına ilk önce WDRT programın kurulu olduğu dosya konumu yazın ör: "cd C:\Program Files (x86)\Windows Defender" ve enter CMD satırına tırnak içerisindeki yazın tırnaksız olarak "thor2.exe -mode ffureader -ffufile C:\Program Files (x86)\Windows Defender\RM1085_1078.0017.10586.13053.15407.02FAFB_retail_prod_signed.ffu" yazın ve enter bekleyin yüklemeye işlemi başlayıp yükleyecektir yükleme işlemi bittikten sonra cihaz yeşil ekranda kalacak (değişiklik gösterir) yükledikten sonra cihazın kurulumuna geçmek için şu komut CDM satırına yaz "thor2.exe -mode rnd -bootnormalmode" ve enter (cihazın tüm yazılım dosyalarını indirin ve aynı dosya konumda olmalı) Bu yöntemin bir başka alternatif yöntemi veya cihazın tüm yazılım dosyalarını indirip WDRT programın kurulu olduğu dosyanın içine kopyaladıktan sonra yukarıdaki işlemleri yapabilirsiniz aşağıdaki tek bir komut ile. thor2.exe -mode vpl -maxtransfersizekb 1 -vplfile C:\Users\D\Desktop\Flash\RM1085_059X3S5_01078.00017.15452.59001_026.vpl (yukarıdaki dosya-konum ve dosya isimlerini cihazının yazılım dosyalarına ve DWRT programın kurulu olduğu konuma göre ayarlayacaksınız) İlgili konu Yazılım Yükle Yöntemi 2 Windows Phone 8.1 http://www.windowsphoneturkiye.info/nasil-yapilir/nokia-lumia-modellerine-farkli-yazilim-yukleme-yontemi-video/ 2. yöntem Farklı Yöntem İle Nokia Lumia Cihazlara WP 8/8.1 Yükleme Rehberi (VİDEO) http://www.windowsphoneturkiye.info/nasil-yapilir/nokia-lumia-modellerine-farkli-yazilim-yukleme-yontemi-video/
  • zentius
   zentius Temmuz 15, 20:40
   Teşekkür ederim sorun çözüldü
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Temmuz 16, 10:25
   çözüldüğüne sevindim :)

Write comment

Only registered users can comment.