Windows Phone 8.1 Desteği Bitiyor
10/07/2017
burakalperen26 (31 Haber)
21 Yorum
Paylaş

Windows Phone 8.1 Desteği Bitiyor

Microsoft Windows Phone 8.1’e 11 Temmuz itibariyle destek vermeyi bırakıyor. 36 aylık bir dönem yarın kapanmak üzere. 

Tamı tamına 3 yıllık bir işletim sistemi de olsa Windows Phone kullanıcıların yaklaşık %70 ‘i hala 8.1 kullanmakta.

Bunun temel sebeplerinden birisi gerçekten de mükemmele yakın bir stabilizesi olan bir işletim sistemi olmasından kaynaklanıyor. Gerçekten de Microsoft’un mobil platformlar adına yaptığı en iyi şeydi bu işletim sistemi. Hala da açık ara mobil için zirvede.

Peki ya Windows 10 Mobile ve Windows Phone 8.1 karşılaştırması yaparsak karşımıza neler çıkar.  

Şimdi bu karşılaştırmayı Lumia 620 (Windows Phone 8.1) ve Lumia 950 XL(Windows 10 Mobile) arasında yapacağım. Bu karşılaştırmayı sadece telefonların işletim sistemi performansı olarak yapıyorum. Bu iki telefonu da kullandığımı söylemekte fayda var.

Karşılaştırma

  • Windows Phone 8.1 gerçekten de her telefonda aynı şekilde çalışıyordu. 620 gibi giriş seviyesi bir cihaz  olmasına rağmen kullandığım 3-4 sene boyunca bir defa dahi donduğunu hatırlamıyorum.
  • Lumia 950 Xl HP Elite X3’ü es geçersek Lumia ailesinin babası, anası her şeyi Microsoft’un son Amiral Gemisi(:P) olmasına rağmen düzenli periyotlarda telefon donuyor. Hani artık o kadar farklı çeşitlerde dondu ki yazsam buradan Redmond’a yol olur. Bunlardan birisi önemli bir mesaj geldiğinde donması. Şanslıysanız zil sesiniz kısık olmalı. Eğer kısık değilse vay halinize. Telefon o tekrar eden buga girmiş bildirim sesiyle siz bataryasını sökene kadar titrer ve bağırır.
  • Estetik açıdan Windows 10 Mobile tabi ki çok daha güzel ve ilerleyen günlerde daha da güzelleşecektir. Fakat ben , kardeşim estetik olmasını bir kenara bırak önce sistem adam akıllı bir çalışsın diyenlerdenim. Bu nedenle bence estetik açıdan Windows 10 Mobile’a göre daha kötü de olsa yine kazanan Windows Phone 8.1.Bu kadar da yanlılık fazla mı ? Bence az bile.

Yani sabaha kadar da yazsam stabilite der dururum. Şunu söylemek istiyorum. Ben 8.1 kullanırken yok arka plana fotoğraf koyamıyoruz da yok bildirim merkezi şöylede…Bin bir türlü hoşnutsuzluk duyardım. Windows 10 Mobile ilk çıktığında bu konu da beni çok mutlu etmişti. Ama gel gör insan lanet ediyor. (:D) Keşke hiç Windows 10’a bulaşmasaydınız da şu 8.1 e güncelleme verip estetik açıdan düzeltseydiniz. Bence Microsoft’un bu tek işletim sistemi sevdası bizi bu hallere düşürdü. Eskiden herkese Windows Phone’un ne kadar stabil bir işletim sistemi olduğunu anlatırdım. Sevdiklerime tavsiye ederdim. Ama gel gör Windows 10 Mobile o eski stabil hali yakalayamazsa bir sonra ki telefonum kesinlikle Windows 10 Mobile olmaz. Lumia 950 XL gibi bir donanım canavarını çöpe çevirip elinize veriyor sistem.

Her neyse bu yazının asıl amacı sizleri bilgilendirmekti. Lakin başlayınca duramadım kusura bakmayın. 🙂 Sizlere Windows 10 Mobile’ a yükseltmeniz yönünde tavsiyeler vermek hiç mi hiç içimden gelmedi. İmkanım olsa 950XL’e 8.1 yüklerim. O derece pes ettirdiler. Artık Windows 10 Mobile’a yükseltip yükseltmemek size kalmış. Ben güncelleme almak istiyorum stabil olmasa da olur diyorsanız buyurun gelin hep beraber kimin telefonu daha çok donacak yarıştıralım. Acilen sistemi çöpe çevirmekten vazgeçmeleri lazım. Hadi sizlerde yorumlara hücum edin hep beraber tartışalım. Sizce hangisi ? Neden ?


Sizlerde Fikirlerinizi Yorum Yaparak Paylaşabilirsiniz

 

burakalperen26

burakalperen26

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : burakalperen26 | Çıkış Yap

21 Yorum yapıldı : "Windows Phone 8.1 Desteği Bitiyor"

Uyarma Seçenekleri
burakalperen26
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan