Windows Phone 8.1 Desteği Bitiyor
10/07/2017
burakalperen26 (31 Haber)
21 Yorum
Paylaş

Windows Phone 8.1 Desteği Bitiyor

Microsoft Windows Phone 8.1’e 11 Temmuz itibariyle destek vermeyi bırakıyor. 36 aylık bir dönem yarın kapanmak üzere. 

Tamı tamına 3 yıllık bir işletim sistemi de olsa Windows Phone kullanıcıların yaklaşık %70 ‘i hala 8.1 kullanmakta.

Bunun temel sebeplerinden birisi gerçekten de mükemmele yakın bir stabilizesi olan bir işletim sistemi olmasından kaynaklanıyor. Gerçekten de Microsoft’un mobil platformlar adına yaptığı en iyi şeydi bu işletim sistemi. Hala da açık ara mobil için zirvede.

Peki ya Windows 10 Mobile ve Windows Phone 8.1 karşılaştırması yaparsak karşımıza neler çıkar.  

Şimdi bu karşılaştırmayı Lumia 620 (Windows Phone 8.1) ve Lumia 950 XL(Windows 10 Mobile) arasında yapacağım. Bu karşılaştırmayı sadece telefonların işletim sistemi performansı olarak yapıyorum. Bu iki telefonu da kullandığımı söylemekte fayda var.

Karşılaştırma

  • Windows Phone 8.1 gerçekten de her telefonda aynı şekilde çalışıyordu. 620 gibi giriş seviyesi bir cihaz  olmasına rağmen kullandığım 3-4 sene boyunca bir defa dahi donduğunu hatırlamıyorum.
  • Lumia 950 Xl HP Elite X3’ü es geçersek Lumia ailesinin babası, anası her şeyi Microsoft’un son Amiral Gemisi(:P) olmasına rağmen düzenli periyotlarda telefon donuyor. Hani artık o kadar farklı çeşitlerde dondu ki yazsam buradan Redmond’a yol olur. Bunlardan birisi önemli bir mesaj geldiğinde donması. Şanslıysanız zil sesiniz kısık olmalı. Eğer kısık değilse vay halinize. Telefon o tekrar eden buga girmiş bildirim sesiyle siz bataryasını sökene kadar titrer ve bağırır.
  • Estetik açıdan Windows 10 Mobile tabi ki çok daha güzel ve ilerleyen günlerde daha da güzelleşecektir. Fakat ben , kardeşim estetik olmasını bir kenara bırak önce sistem adam akıllı bir çalışsın diyenlerdenim. Bu nedenle bence estetik açıdan Windows 10 Mobile’a göre daha kötü de olsa yine kazanan Windows Phone 8.1.Bu kadar da yanlılık fazla mı ? Bence az bile.

Yani sabaha kadar da yazsam stabilite der dururum. Şunu söylemek istiyorum. Ben 8.1 kullanırken yok arka plana fotoğraf koyamıyoruz da yok bildirim merkezi şöylede…Bin bir türlü hoşnutsuzluk duyardım. Windows 10 Mobile ilk çıktığında bu konu da beni çok mutlu etmişti. Ama gel gör insan lanet ediyor. (:D) Keşke hiç Windows 10’a bulaşmasaydınız da şu 8.1 e güncelleme verip estetik açıdan düzeltseydiniz. Bence Microsoft’un bu tek işletim sistemi sevdası bizi bu hallere düşürdü. Eskiden herkese Windows Phone’un ne kadar stabil bir işletim sistemi olduğunu anlatırdım. Sevdiklerime tavsiye ederdim. Ama gel gör Windows 10 Mobile o eski stabil hali yakalayamazsa bir sonra ki telefonum kesinlikle Windows 10 Mobile olmaz. Lumia 950 XL gibi bir donanım canavarını çöpe çevirip elinize veriyor sistem.

Her neyse bu yazının asıl amacı sizleri bilgilendirmekti. Lakin başlayınca duramadım kusura bakmayın. 🙂 Sizlere Windows 10 Mobile’ a yükseltmeniz yönünde tavsiyeler vermek hiç mi hiç içimden gelmedi. İmkanım olsa 950XL’e 8.1 yüklerim. O derece pes ettirdiler. Artık Windows 10 Mobile’a yükseltip yükseltmemek size kalmış. Ben güncelleme almak istiyorum stabil olmasa da olur diyorsanız buyurun gelin hep beraber kimin telefonu daha çok donacak yarıştıralım. Acilen sistemi çöpe çevirmekten vazgeçmeleri lazım. Hadi sizlerde yorumlara hücum edin hep beraber tartışalım. Sizce hangisi ? Neden ?


Sizlerde Fikirlerinizi Yorum Yaparak Paylaşabilirsiniz

 

burakalperen26

burakalperen26

Yorum Yap

21 Yorum yapıldı : "Windows Phone 8.1 Desteği Bitiyor"

Uyarma Seçenekleri
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
ufuk ışık
Üye

Benimde telefonum çok donuyordu hafıza kartımı değiştirdim telefon şuan gayet stabil,Telefonum Microsoft Lumia 950

Mert SANRI
Üye

İlk önce bir soru: 8.1deyken mağaza uygulamaları güncelleme almaya devam edemez diye birşey yok değil mi?
Onun dışında katılıyorum. Durumu düzeltmezlerse bir sonraki tlfum w10mobilelı olmaz benim de. andr. ya da apple da olmaz o ayrı.tuşluya dönerim nolacak. Mailime de bil.gdan bakarım. Alışılır.
Zaten saçmaladıklarını biliyor oldukları için ms’tan tek isteğim bir an önce surfacephone çıkarmak yerine yenilgiyi kabul edip, 8.1 gibi düzenli bir işletim sistemiyle 2018 belki 19’da bomba gibi geri dönmeleri. Acele edip yarım yamalak bişey yaparlarsa bu tlfda sonları olur çünkü.

Mert SANRI
Üye

Hiç oyun oynamıyorum ve pek uygulama kullanmıyorum neyse ki.twitter ve explorer 8.1de canımı sıkıyor sadece. Edge ve yeni twitter çok daha iyiydi tabi..
Fotoğraf çekmek gayet hızlı, kişiler,takvim,mail senkronizasyonu..hepsi %50 daha hızlı gerçekten Ama onun dışında hackli tlfumda çevrimdışı haritalar bile çok problemliydi. Şimdilik hızı seçtim..sıkılırsam tekrar hacklerim :)) alıştım artık

Fatih Tercan
Yönetici

WP zaten her işi edge ile yapanlar için ideal 🙂 diğer işletim sistemlerinin uygulama ile yaptığını biz edge ile yapıyoruz

Merih
Üye

Haberde Belfiore fotoğrafı çok nostaljik durmuş 🙂 Kendisinin artık mobil kısımla ilgilenmiyor olması lazım. 8.0’dan sonra gelen 8.1 çok başarılıydı ve telefonlarımız adeta yenilenmiş gibi olmuştu. Ne yazık ki yeni özellik olmaksızın Windows 10 Mobile güncellemeleri ile Dona ablamız sadece at koşturuyor.

Onur Yarar
Üye

950 xl kullanan arkadaşlar harita boyutu kaç mg benimki 378 mg harita hiç stabil değil

ufuk ışık
Üye

Bende harita boyutu 560 mg hatıralar gayet iyi durumda

Zeynel Abidin Ceren
Üye

Bende 623Mb

Mert SANRI
Üye

580 mb .ve 8.1e döndüğümden beri çok stabil, akıcı..çevrimdışı da dahil…. niye boyut farkı olduğunu anlamadım ama

Onur Yarar
Üye

Bende hiç.stabil degil 3 köprü yolu yok bazı bağlantı yolları yok herkezde farklı farklı boyutlar var

yakup1905
Ziyaretçi

Ne diyelim hayırlısı andrd zorunluluktan kullandım 1 yıl rom attım root yaptım fayda yok eninde sonunda onlarda buğra kalıyo bişey oluyo apple desen herşeyi pahalı paralı tek umudum bu sistem ve gerçektende seviyorum umitliyim inşallah sonu iyi olur pazar payı 0.2 den tekrar 2 ve üstüne çıkarması lazım geliştiricileri çekmesi lazım kendisine

Zeynel Abidin Ceren
Üye

Windows 10 yerine 8.1 8.2 gibi güncellenerek şu anki sistem 8.1 stabilliğinin üzerine yazılmalıydı.

Mert SANRI
Üye

580 mb .ve 8.1e döndüğümden beri çok stabil, akıcı..çevrimdışı da dahil…. niye boyut farkı olduğunu anlamadım ama

zentius
Üye

Konu dışı ama telefonumu sıfırlamam gerek fakat windows device recovery tool hata veriyor yazılım paketi indirilirken bir sorun oluştu (lütfen vekil sunucu ayarlarının doğru olup olmadığını kontrol edin ve tekrar deneyin düğmesine tıklayın ayrıntılar downloading variant file failed ) ne yapmam gerekiyor??

Doğan Can Yılmaz
Editor
cihazın modeli 520/525 mi ? Şu anda tam hatırlayamadım ama bu iki modelden birisine WDRT ile yazılım esnasında hata veriyordu. Halen daha düzeltilmemiş anlaşılan. Ama başka sorunlar olabilir driver gibi… 1. yöntem Cihazına uygun yazılım dosyalarını indirin BURADAN indirilen dosyaları WDRT kurulu olduğu yere yapıştırın CMD yi yönetici olarak çalıştırın CMD satırına ilk önce WDRT programın kurulu olduğu dosya konumu yazın ör: “cd C:\Program Files (x86)\Windows Defender” ve enter CMD satırına tırnak içerisindeki yazın tırnaksız olarak “thor2.exe -mode ffureader -ffufile C:\Program Files (x86)\Windows Defender\RM1085_1078.0017.10586.13053.15407.02FAFB_retail_prod_signed.ffu” yazın ve enter bekleyin yüklemeye işlemi başlayıp yükleyecektir yükleme işlemi bittikten sonra cihaz yeşil ekranda kalacak… Daha Fazla »
zentius
Üye

Teşekkür ederim sorun çözüldü

Doğan Can Yılmaz
Editor

çözüldüğüne sevindim 🙂

wpDiscuz