Windows Phone 8.1 GİS Detaylı İncelemesi:Bölüm 1
15/04/2014
Fatih Tercan (1140 Haber)
8 Yorum
Paylaş

Windows Phone 8.1 GİS Detaylı İncelemesi:Bölüm 1

[wptab name=’Giriş’]

Wp 8.1 gorsel.jpg

Dün 14:00 sularında Microsoft WP8.1 Geliştirici ön izleme sürümünü yayınladı.Bu güncelleme Windows Phone 8 kullanıcılar tarafından merakla bekleniyordu. Ve genel olarak heyecan uyandırdı. O kadar fazla talep geldi ki 8.1 Mağzası belli bir süre erişilemez hale geldi. Joe Belfiore’de bu kadar talep beklemediklerini açıkca ifade etti.

Bu yazımızda WP8.1 GiS bizlere neler getiriyor ve gerçekten heyecan duymalı mıyız sorularının cevabını vermeye çalışacağım. Bu güncelleme neden önemli?

 1. Aslında Microsoft’un kullanıcı isteklerine ne kadar önem verdiğini ve WP işletim sisteminin başaralı olmasını istediğini göstermesi açısından bir milat diyebiliriz.Bunu WP7 den beri bu cihazları kullanan biri olarak söylüyorum
 2. Unutmamalıyız ki bu bir beta süreci ve İS gelimeye devam ediyor. Bu yüzden eksiklikler ve hatalar olabilir. Bu yüzden sabırlı olmak lazım
 3. Bildirim merkezi artık tamamen sisteme entegre oldu. Tabi final sürümde daha gelişecektir
 4. Artık 4 adet hızlı erişim tuşuna sahibiz.
 5. VPN gibi çok önemli bir özellik telefonlarımızda.
 6. Tabiki Cortana. Gerçi Cortana bazı telefonlarda aktif olarak gelmiyor ve bu piyango bana vurdu deneyemedim. Cortana’ya merhaba diyemiyen tek wptr editörü olarak tarihe geçtim.

İsterseniz özelliklerin detaylı olarak incelemesine geçelim.

[/wptab]

[wptab name=’Ana Ekran’]

WP8 ana ekranında 3 sütun karmaşı artık sona erdi ve bütün cihazlar bu özelliğe kavuştu. Tabi bazılarımız için özellikle 4,3″ ve 4,5 ekralı cihazlar için biraz küçük gelebilir. Ama ben alıştım ve severek kullanıyorum.Ayrıca arka planda artık resim seçebiliyoruz ve bu farklı bir his veriyor. Bu bölümde Build 2014 de tanıtılan ama göremediğimiz tek eksik dinamik ekran koruyucular.Bunlarda önümüzdeki günlerde büyük ihtimal Mayıs gibi sisteme eklenecek.

wp81-gis-anaekran-f1

Wptr editörleri olarak bir gelenek haline gelen telefon ana ekranlarımızın nasıl göründüğü ile ilgili esimleri sayfamızda paylaşmaya başlıyoruz ve sizin ekranlarınızı da merak ediyoruz.

Bu süreçte yaşadığım tek sıkıntı HTC hubın doğru olarak çalışmaması oldu.İlk güncelleştirme sırasında doğru çalışan uygulama telefonu sıfırladıktan sonra hata verdi ve saat kayboldu. İlerleyen günlerde HTC hub güncelleme alarak bu sorun kayboalacaktır diye düşünüyorum.

[/wptab]

[wptab name=’Telefon Özelliği’]

Telefon özelliği WP8 de gerçekten sinir bozucu olabiliyordu. Aramalarda gruplama yapmaması aram geçmişinin uzadıkça uzmasına neden oluyordu. Ms cok şükür bu hatayı farketti ve gruplama yapmaya başladı. Ayrıca artık telefonumuzda hızlı aramalar için numaralar oluşturabiliyoruz bunu daha önce 3. parti yazılımlar ile yapmaya çalışıyorduk.Bir diğer yenilik çoğumuzu menun etmeyecek ama belirtelim görüntülü konuşma.Görüntülü konuşma artık ana ekran çıkıyor fakar bir farkla skype kullanma zorunluluğumuz var yine. Microsoft bu güncelleme ile şebeke üzerinden görüntülü görüşmeyi  bizlere sunmuyor. Update 1 yada Update 2 de geleceğini düşünüyoruz.

 wp81-gis-telefonf1

[/wptab]

[end_wptabset]

Etiketler Windows Phone 8.1
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. İbrahim DOĞUŞ
  İbrahim DOĞUŞ Nisan 15, 17:44
  Öncelikle yazılarınıza olan yorumlarımızı Facebook altında mı yapmamız daha doğru, sitenizde mi bilmiyorum. 8.1'de uygulamalarımızı SD karta yükleyebilmemiz harika, Telefon hafızasına yüklemiş olduğumuz uygulamalarımızı da SD karta taşıyabilmemiz çok daha harika. İsmi gibi Akıllı depolama :-)
 2. Ali
  Ali Nisan 15, 23:41
  Lumia 520'yi güncelledim, telefon canavara dönüştü :) Dil ve bölge ayarlarını ingilizce yapınca Cortana açılıyor. Deneme fırsatım oldu, harika birşey. Cyan güncellemesi gelmeden Ekran Yansıt özelliği heralde kullanılamıyacak, herşeyi denedim olmadı :) Tek sıkıntı, Office programı SD Cart için tıkladığım hiçbir şey yapmıyor :) Yani ne telefondaki ne de SD içindeki dökümanlara ulaşamıyorum :)
 3. mert
  mert Nisan 16, 00:38
  merhaba fatih bey telefonun dilini tr den inglizce yaparsanız cortana actif hale geliyor acaba denedinizmi
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Nisan 16, 10:04
   Evet hepsini denedim.Cortna bazı telefeonlarda kapalı geliyor. Deneme sürümü olduğu için sistemin aşırı yüklenmemesi amacıyla.
 4. darthteko
  darthteko Nisan 16, 11:42
  Cortana telefonlarda kapalı gelmiyor.aksine her wp8.1 güncellemesi yapılan telefonda var. Cortanayı aktif edebilmeniz için sistemi dil bölge abd yapıyorsunuz .telefonu yeniden başlattıktan sonra dil bölümüne gelip ingilizceyi yukarı taşıyorsunuz. tekrar telefonu başlattığınızda Cortana artk aktif olduğunu göreceksiniz. İyi forumlar
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Nisan 24, 13:32
   Her telefonda aktif edilemiyor buda her telefonda olmadığını gösterir :) Örneğin bende 3 telefon var 925 ve 1520 de sizin belirttiğiniz, bizim se çook öncesinde takipçilerimize anlattığımız dil bölge ayarları ile cortana'yı aktif ettim ama 520 de yok ;)
 5. ramazan
  ramazan Nisan 16, 12:22
  VPN Kurulumu Yapıcakmısınız ?
 6. Kenan
  Kenan Nisan 16, 18:32
  Merhaba 8.1 güncellemesi sonrası rehberden kayıtlı telefon numarası silinemiyor mu yoksa ben mi beceremiyorum ?

Write comment

Only registered users can comment.