Windows Phone 8.1 Özellikleri Tam Liste
27/06/2014
Hüseyin Mutlu (590 Haber)
1 Yorum
Paylaş

Windows Phone 8.1 Özellikleri Tam Liste

Bir nevi beta niteliği taşıyan ön izleme sürümünde bulunan hataların, beta olduğu unutulup büyütüldüğü, yargısız infaz yapıldığı sabırsız günlerin sonuna doğru yaklaştık.

Finlandiya, Arjantin gibi bazı ülkelerde dağıtımına başlanan Windows Phone 8.1 güncellemesinde gelecek olan özellikleri platforma yeni geçmiş kullanıcılarımız için tam liste halinde hatırlatmak istedik.

Cortana

Cortana, gününüzü kolaylaştırmak için burada. Telefonla ararken, mesaj yazarken, not alırken, web’de bir şeyler ararken ve daha pek çok işlemde hep yanınızda olabilir. Bunların tümüne ek olarak, ilginizi çeken konularda güncel bilgilere de ulaşmanızı sağlar. (Cortana şu anda yalnızca ABD’de kullanılabilir.)

Hızlı işlem merkezi

Hızlı işlemlerinize ve bildirimlerinize ulaşmak için ekranın en üstünden aşağı doğru çekin yeter. Yeniliklere bakın ve Wi-Fi, Bluetooth gibi ayarları hızla açın. En çok kullandığınız ayarlara ulaşmak için hızlı işlemlerinizi de değiştirebilirsiniz.

Şekille yazma ile Sözcük Akışı klavyesi

Şekille yazmayla, Sözcük Akışı klavyesi çevresinde parmağınızı kaydırarak yazı yazabilir, sonra da sözcüklerin belirmesini izleyebilirsiniz.

Sessiz saatler

Ahhh… biraz huzur ve sessizlik. Zillere ve zırıltılara bir ara verip sessizliğin tadını çıkarın. Ama endişelenmeyin, Cortana yakın çevrenizdeki kişilerin yine de size ulaşabileceğinden emin olmanızı sağlar.

Seri mod

İster çocukların, ister ev hayvanlarınızın, isterseniz bir spor karşılaşmasının fotoğraflarını çekin; hızlı hareket eden konuları yakalamak çok güç olabilir. Kameranızdaki Hızlı çekim modu istediğiniz sahneyi yakalamanıza yardımcı olur.

Data Sense

Yeni Data Sense ayarları web’e göz atarken kullandığınız veri miktarını azaltarak hücresel verilerinizden daha fazla yararlanmanıza yardımcı olur.

Pil Tasarrufu

Pil Tasarrufu bir gözünüzün pil üzerinde olmasını ve pilinizin ömrünü biraz daha uzatmanın yollarını bulmanızı sağlar. Ne kadar piliniz kaldığını, en çok gücü hangi uygulamaların kullandığını görün ve gücü azaldığında pilinizden en iyi şekilde yararlanın.

Storage Sense

Storage Sense, telefonunuzdaki depolama alanından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Yeni uygulamaları ve indirmeleri yer SD kartta depolayarak alandan tasarruf sağlayın. Ayrıca, Storage Sense’e gidip tek tek uygulamaların ve oyunların ne kadar alan kullandığını görebilirsiniz. (Tüm telefonlarda SD kartı yuvası yoktur.)

Wi-Fi Sense

Wi-Fi Sense sizi çevrenizdeki daha fazla Wi-Fi ağına bağlar; böylelikle bunu kendi kendinize yapmanız gerekmez. Bağlantınızı sürdürün ve hücresel verilerden tasarruf sağlayın.

Office

Office artık Office dosyalarının SD kartlarına kaydedilmesini destekliyor; böylece, belgelerinizin, sunularınızın ve diğer dosyalarınızın paylaşılması için size muhteşem bir yol sağlanıyor. Ayrıca, OneNote’ta da artık daha fazla şey paylaşabiliyorsunuz.

Internet Explorer

Windows Phone için Internet Explorer 11 ile telefonunuzda daha iyi bir göz atma deneyimi yaşayın. Internet Explorer artık parolaları hatırlıyor, sınırsız sekme görüntülüyor, web sayfasının içinde video oynatıyor ve sık ziyaret ettiğiniz sitelerin web adreslerini otomatik olarak tamamlayarak sizi bunları yazma derdinden kurtarıyor. Daha da fazlası var: InPrivate Göz Atma, okuma modu, yeni göz atma hareketleri, ayrıca dosyaları telefonunuza ve telefonunuzdan indirme ve yükleme özelliği.

Başlangıç ekranınızda daha fazla sütun

Başlangıç ekranınızda fazladan bir Kutucuk sütunuyla, en çok ilgilendiğiniz kişiler ve öğeler için artık daha da fazla yeriniz olacak.

Başlangıç ekranınızda arka plan fotoğrafları

Başlangıç ekranınızda bir arka plan fotoğrafı kullanarak artık telefonunuzu daha da kişiselleştirebiliyorsunuz. Kutucuklar saydamlaştı; böylece arka plan fotoğraflarınız bunların içinden görünecek.

Ses denetimleri

Yeni kaydırıcılar ziliniz ve telefonunuzun hoparlöründen çalışan sesler için, ayrıca kulaklıklar ve Bluetooth cihazları için size ayrı ayrı ses düzeyi denetimleri sağlıyor.

Arama

Kendinizi konuşmayla sınırlamayın, görüntülü sohbeti kullanın. Sıradan sesli arama yerine, bir veya iki dokunuşla görüntülü aramaya geçin. Sık aradığınız kişileri, daha çabuk arayabilmek için hızlı aramaya ekleyebilirsiniz. (Görüntülü aramaya geçmek için, Skype gibi uyumlu bir görüntülü arama uygulaması yüklemeniz gerekir.)

Takvim

Takvim artık yeni bir görünüme sahip. Yeni görünümlerle, günleriniz, haftalarınız veya aylarınız yeni bir görünüşe kavuşsun. Hatta ne giyeceğinize karar vermek için hava durumu tahminine kısa bir göz atabilirsiniz.

Cüzdan

Cüzdan biraz daha doldu ve etkinlikleri, biletleri, hatta iPhone Passbook Pass’lerini izlemenize yardımcı oluyor. Alanın içinde olduğunuzda, biletlerinizle ilgili anımsatıcılar ve çevrenizdeki fırsatlarla ilgili uyarılar alacaksınız.

Windows Phone ve Windows 8.1 birlikte

Parolalarınız, Internet Explorer sık kullanılanlarınız ve sekmeleriniz ve tema renginiz gibi daha birçok ayarınızı senkronize edin. Microsoft hesabınızla oturum açtığınızda, bu ayarlar senkronize edilir; böylece Windows Phone 8.1’iniz ve Windows 8.1 bilgisayarınız ya da tabletinizin arasında, hiç adım atlamadan ileri, geri hareket edebilirsiniz.

Eğlence uygulamaları

Xbox Video, Xbox Music ve Pod yayınları uygulamaları telefonunuzla daha fazla eğlenmenizi sağlar. Xbox Video video, film ve televizyon programları bulmanızı, satın almanızı ve izlemenizi sağlar. Xbox Music yeni müzik bulmanızı, önizlemesini yapmanızı ve dinlemenizi sağlar. Pod yayınları uygulamasıyla, yeni pod yayınları bulabilir, favorilerinize abone yapabilir ve hiçbir bölümünü kaçırmazsınız.

Bing uygulamaları

Bing telefonunuza daha fazla uygulama getiriyor: Hava Durumu, Haberler, Spor, Sağlık ve Fitnes, Yeme ve İçme ve diğerleri.

Arama

Artık aynı yerden, telefonunuzda e-posta, kısa mesaj, kişi, müzik, ayar ve daha fazlası için arama yapabilirsiniz. Arama yapmak için Bing çubuğunu kullanmanız ve sonuçları görmek için Telefona doğru çekmeniz yeterlidir.

Uygulamaları otomatik güncelleyin

Uygulamalarınız artık otomatik olarak güncelleniyor; bu nedenle bunları indirmenize gerek kalmadan her zaman en son ve en iyi sürümlere sahip oluyorsunuz. Zamanınızın çoğunu uygulamaları güncellemek için değil, kullanmak için harcayacaksınız.

Çift SIM kartlı telefonlar

Bazı Windows Phone’larda çift SIM kart vardır. İki SIM kartla, iş ve özel yaşamınızı ayrı tutabilir veya isterseniz ikisini birleştirebilirsiniz. Tamamen size kalmış. (Çift SIM kartlı telefonlar tüm ülkelerde ya da bölgelerde kullanılamayabilir.)

Ekranımı yansıt

Telefonunuzu büyük ekranda görüntüleyin. USB kablonuzu alıp bilgisayarınıza bağlayın; artık bir veya iki dokunmayla bunu yapmaya hazırsınız. Bunun yanı sıra, kablolardan tamamen kurtulup, telefonunuzu Miracast desteği olan bir televizyona veya başka bir cihaza yansıtabilirsiniz.

Bluetooth

Bluetooth Düşük Enerji (LE) profili artık destekleniyor; bu nedenle, Bluetooth etkin çok çeşitli cihazları ve aksesuarları telefonunuzla kullanabilirsiniz.

Yedekleme ve geri yükleme

Artık Başlangıç ekranınızın düzeni, bağlandığınız Wi-Fi ağları ve uygulama verileri (örneğin, katılımcı uygulamalar için yüksek puanlar ve oyun ilerleme durumu) gibi daha fazla öğeyi yedekleyebilirsiniz. Şimdi sözlüğünüze eklediğiniz sözcükler de yedekleniyor.

Kurumsal geliştirmeler

Ofis dışında olabilirsiniz, ama VPN’yle ofisteymiş gibi bağlantı kurabilirsiniz. Hücresel veri bağlantısı veya Wi-Fi bağlantısı üzerinden şirketinizin intranetine ve ağına güvenli bağlantı kurmak için VPN’yi kullanın. Üstelik iş yerine geri döndüğünüzde, kurumsal Wi-Fi kimlik doğrulaması EAP-TLS ve EAP-TTLS yoluyla bağlantı desteği de sağlanır.

Erişilebilirlik geliştirmeleri

Ekranınızın yüksek sesle okunması için telefonunuzda Ekran Okuyucusu kullanın. E-postalar, kısa mesajlar, ayarlar ve diğer metinler yüksek sesle okunabilir.

Hüseyin Mutlu

Hüseyin Mutlu

Nokia Lumia 630-820- 920 -925-1520-830 gibi modeller üzerinde, deneme yanılma yöntemi ile Sürüm düşürme, farklı ülke variantı yükleme, Global variant taşımayan cihazları Türkçe dil yapma ve flashlama konularında kazandığım üst seviye deneyimlerimi platform kullanıcılarıyla paylaşmayı seviyorum :) İletişim ; hseyin-mutlu@outlook.com h_mutlu@ttmail.com

Yorumlar

  1. aykut
    aykut Şubat 01, 20:28
    Görüntülü konuşma hani nerde olmuyor bende dalgamı geçiyorlar acaba

Write comment

Only registered users can comment.