06/12/2013
Halil Şahin (772 Haber)
4 Yorum
Paylaş

Windows Phone 8 Gelişimi

Evet arkadaşlar Windows Phone’un gelişimine hep birlikte şahit oluyoruz 🙂

Microsoft Windows Phone 8’i 29 Ekim 2012 tarihinde Lumia 920, Lumia 820, HTC 8X ve HTC 8S modelleri ile birlikte yayınlamıştı. Bu sürecin üstünden büyük bir zaman dilimi geçti, peki acaba bu süreç içinde neler oldu?

Şimdiye kadar üç güncelleme yayınlamış Microsoft bakalım Windows Phone’da ki hangi eksiklikleri giderdi;

GDR1(PORTİCO)

SONY DSC

 • Mesajlaşmada geliştirmelere gidildi. Metin önerisi, otomatik düzeltmelerde her dil için ayrı geliştirmeler yapıldı.
 • Mesajları taslak olarak kaydetme imkanı sağlandı.
 • Birden fazla alıcıya mesaj gönderme seçeneği (çoklu mesaj) desteği de biliyorsunuz ki GDR1 ile aktif edilmişti.
 • Arama reddetmeye mesaj ile reddetme seçeneği eklendi.
 • Internet Explorer’da da gelişmelere gidildi, daha düşük veri kullanımı için ayarlar entegre edildi, ayrıca tarama geçmişini silerken istediğiniz siteleri seçebilme seçeneği de GDR1 ile gelmişti.
 • Artık WP8 cihazlar GDR1’den sonra favori ve en çok kullandığınız Wi-Fi bağlantısını listede en üste taşıyordu.
 • Windows Phone’un bugün ki yapısını oluşturmak için bir çok güncelleme de sisteme dahil edilmişti.

Evet belki o zamanlarda GDR1 insanların beklentilerini karşılamıyordu ama bu güncelleme özellikle Windows Phone için güncelleme tabanı oluşturmak ve gelecek güncellemeler için kapıyı aralamak bakımından kullanıcılar için olmasa da Windows için önemli bir güncellemeydi.

Evet Microsoft bir süre sonra isteklere yönelik GDR2 güncellemesini yayınlamıştı Nokia bildiğiniz üzere bu güncellemeye AMBER adını verdi. Bakalım GDR2 ile neler gelmişti;

 

GDR2(AMBER)

amber

 • Bildiğiniz gibi Google ve benzeri hesapları senkronize etmek için CardDAV ve CalDAV protokolleri ile anlaşmalı geldi öncelikle GDR2.
 • XBOX music için ülkemizde aktif olmasa da diğer ülkelerde bir çok geliştirmeler yapıldı; Müzik indirme, ana ekrana sabitleme vs. bir dizi geliştirmeye gidildi.
 • Evet yine dikkat çekici özelliklerden birisi de FM Radyo donanımına sahip cihazlarda bu özelliğin aktif hale getirilmesiydi. Artık kişiler Müzik HUB’ına girdikleri zaman radyo seçeneğini görebileceklerdi.
 • Eee DataSense’yi söylemeden geçmeyelim ki özelliklede hücresel şebeke internetini sık sık kullananlar için paket aşımını engellemek ve denetlemek için çok büyük bir nimet olmuştu.
 • VOIP internet protokolüne sahip Skype, Lync vs. gibi anlık mesajlaşma servisleri için performans geliştirmeleri ve mesajlaşma deneyimlerinde geliştirmelere gidildi.
 • Internet Explorer’da medya oynatma güvenilirliği iyileştirmeler dahil olmak üzere çeşitli düzeltmeler , web tarama deneyimini her zamankinden daha da iyi yaptı.
 • Fotoğrafları düzenlemek için kırpma modları geliştirildi ve yeni oranlar eklendi.
 • Telefona renk profilleri getirildi artık ekranınızın görüntülerini, kontrastını seçmek sizlere kalmış.
 • Artık favori kamera programınızı seçebiliyorsunuz.
 • Yine diğer güncellemeler ve performans iyileştirmeleri içeriyordu GDR2.

 

Ve Microsoft’un müşterilerinin isteklerine büyük çapta kulak verdiği ve bunu açık açık gösterdiği güncellemeye gelelim. Bu güncellemenin adı Nokia’nın Black kod adını verdiği GDR3

GDR3(BLACK)

Full HD Lumia
GDR3 ilk olarak biliyorsunuz ki prewiev (önizleme) sürümü olarak developer (uygulama geliştiricisi) hesabına sahip kullanıcılara dağıtılmıştı. Ondan sonra HTC 8X ardından HTC 8S’e dağıtıldı, sonra ATIV S derken, maalesef Nokia güncellemeyi OTA üzerinden hâlâ tamamıyla dağıtabilmiş değil.
Peki GDR3 neler içeriyor ve neden gelmesi WP8 kullanıcılarının heyecana kapılmasına sebep olmuştu isterseniz bir de ona bakalım;
Microsoft’un getirdiği bu güncelleme yine Windows Phone’un yol planları hakkında önemli bilgiler içeriyordu bunun en bariz örneği;

 • 1080P, büyük ekran ve çoklu çekirdek desteği. Microsoft telefon piyasasına daha üstün donanımlı WP cihazlar sunmak isteyen şirketlerin isteklerini geri çevirmedi ve bu isteklerine böyle bir şekilde cevap verdi ve hemen ardından Lumia 1520 ve 1320 modellerini gördük. Bununla birlikte Microsoft sadece inç değeri yüksek ekranlara destek vermiyordu bunun yanında artık bu tür cihazlar için telefon üreticilerinin tercihine bağlı olarak 6 tile’ı da telefonlarda görüyorduk.
 • Eklenen bir diğer özellik olan sürüş modu sizlerin araç sürüyorken bağlı olduğunuz bluetooth cihazları vs. diğer telefon hareketlerini yönetmenize imkan sağlıyordu.
  Ve çok beklenen iki özellik sonunda sisteme dahil ediliyordu;
 • Ekran döndürme kilidi ve çoklu görev yöneticisi.
 • Evet bildiğiniz gibi ekran döndürmenin bir açma kapama kilidi yoktu ve bu da özellikle uzanarak telefon kullananlar için cidden can sıkıcı bir durumdu ve GDR3 bu soruna bir el attı ve ayarlar sekmesi altına ekran döndürme kilidi getirilmişti.
 • Bir diğer eksik olan konu ise Multitasking görevlerinde arkada çalışan uygulamaları kapatmak için sürekli geri tuşuna basmaktı ama Microsoft kullanıcıların bu isteklerine de cevap verdi ve çoklu görev yönetici ekranına kapat sekmesi ekledi.

Diğer özellikler ise şöyle;
Geliştirilmiş internet paylaşımı seçenekleri, yine geliştirilen masaüstü sms ve rehber senkronizasyon seçenekleri ve yine geliştirilmiş NFC desteğinin yanında sadece Nokia’nın Lumia cihazlarına gelecek olan Bluetooth 4.0 LE. Burada bu da bluetooth cihazları veya kulaklığı çok kullanan kişileri sevindirecek bir haberdi ki çünkü artık bluetooth alışverişi daha az enerji tüketip daha kaliteli veri iletişimi sağlayacak.

 

Evet şimdilik gelen güncellemeler bu kadar bundan sonra bizleri bekleyen güncelleme artık Windows Phone 8’e sürüm atlattıracak hem içerik hem de  isim bakımından bir çok değişiklik göreceğimiz Windows Phone 8.1 kod adı: BLUE

Bu güncellemenin getirileri daha çok net olmadığından yüzeysel olarak, bir bildirim menüsünün yanında Microsoft’un resmi bloğunda kullanıcıların oyladığı bir çok sorunun çözüme kavuşturulacağı bunun yanında çok ileri düzey bir yapay zeka ile çalışacak olan ve kod adı: Cortana olan bir sesli asistan desteği ile geleceğini söyleyip bu konuyu kapatalım.

 

Evet Windows Phone 8’in gelişimini hep birlikte gözledik, ama Windows Phone bu süreç içinde sadece içerik olarak gelişmedi, mağazasını da geliştirdi ve hâlâ son zamanlarda yaptığı atak ile popüler uygulamaları bünyesine katıp büyümeye devam ediyor.

 

İlk çeyrekte 45bin uygulamayı bünyesinde barındırdığını duyuran mağaza sonraki çeyreklerde 100bin, 130bin, 178bin ve 192bin uygulama barajını aştığını belli aralıklar ile duyuruyor bunun yanında da yeni hedefinin bir sonraki ay 220bin ve çeyrek bitimi 250bin uygulama olduğunu duyurdu.

Peki birden bire mağazanın bu denli çabuk büyümesinin altındaki neden neydi?

Bundaki en önemli neden Nokia’nın Lumia 520 vs. fiyat – performans dediğimiz ucuz ve orta hâlli insanlara seslenen modelleri piyasaya sürmesiydi. Öyle ki beklenenlerin çok çok üstünde satış rakamlarına ulaşan bu cihaz WP kullanıcılarının belirgin şekilde artmasına neden olmuştu. Bir diğer etken ise Microsoft ve Nokia’nın popüler uygulamaları mağazaya getirmek için yaptıkları ataklar.

İlk başlarda hatırlarsınız WP cihazların bir Facebook uygulaması dâhi yoktu, şimdi o günlere bakınca ne de çok gelişmiş WP diyorsunuz.

Özellikle son 2 ayda uygulama eksiğini büyük çapta gideren mağazaya gelen uygulamalar şu şekilde;

NOT; Uygulamaların isimlerine tıklayarak indirme sayfalarına yönelebilirsiniz;
İlk olarak Microsoft’un bahsettiği ve gelecek dediği uygulamaların listesini resmi bloğuna yerleştirmesiyle başlayan bu furya aldı başını gidiyor. Takipçilerimiz hatırlayacaktır, bunun haberini mağazaya gelmiş ve gelecek uygulamalar diye şu link üstünden vermiştik;
LİNKE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bu yazıyı hazırlamamızın üzerinden de uzun bir zaman geçmiş olacak ki bu uygulamalardan da bir çoğu mağazaya düşmüştü bunlar sırasıyla;

Camscanner;

Basit olarak uygulama belgelerinizi tarayıp onları sosyal ağlar üzerinden paylaşmanızı sağlıyor.

Uygulamayı yüklemek için ilgili resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

Camscanner

Papyrus;

Kağıt gibi kullanacağınız bu uygulama doğal el yazınız ile not almayı sağlıyor. Bunda bir kalemle veya parmağınızla not alabilirsiniz. Yazdığınız yazıyı seçme, taşıma, yeniden boyutlandırma, kesme, el yazısı kopyalama ve yapıştırma, ve hatta yazı rengini ve kalınlığı düzenleme seçeneleri sunan güzel bir uygulama.

Uygulamayı yüklemek için ilgili resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

Papyrus

PicFeed;

Basit olarak bir foto efekt ve paylaşma programı ayrıca Instagram hesabı üzerinden giriş de mevcut.

Uygulamayı yüklemek için ilgili resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

PicFeed

Vine;

7 Saniyelik videolar çekip onları paylaşmanıza imkan sağlayan bir uygulama.

Uygulamayı yüklemek için ilgili resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

vine

Asphalt 8: Airborne;

Ferrari, Lamborghini, Corvette ve daha fazla model içeren 9 zorlu parça 47 yüksek performanslı araç barındıran bir oyun olacak . Yeni Lumia 1520 için Full HD ekranlarda çalıştırmak için optimize edilmiş muhteşem bir oyun, multiplayer seçenekleriyle de muhteşem bir oyun deneyimi sunuyor.

Uygulamayı yüklemek için ilgili resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

Asphalt 8 Airborne

My Talking Tom;

Meşhur konuşan kedi Tom mağazaya gerçekten diğer platformlarda olmayan bir şekilde ve tamamıyla şimdili Windows Phone’a özel bir sanal bebek şeklinde geldi. Buna göre kedinizi besleyip, uyutup, büyümesini sağlıyorsunuz 🙂

Uygulamayı yüklemek için ilgili resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

My talking Tom Qr kodu .jpg

Instagram;

Ve çok beklenen popüler resim paylaşma uygulaması Instagram.

Uygulamayı yüklemek için ilgili resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

instagram

Evet gördüğümüz gibi o listede yer alan uygulamaların çoğu mağazaya düştü ama bunlar haricinde gelen uygulamalarda vardı bunlar;
Yazımızda linkleri bulunan;
InNote, Nokia Camera, Phriz.be, Plex, Smart Resize, SophieLensHD ve Rail Rush.

Bunlar haricinde gelen uygulamalar ise şu şekilde;

Maxthon Cloud Browser;

Basit olarak diğer platformlarda da yer alan çok popüler bir internet tarayıcısı.

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

Maxthon Cloud Browser

Karnaval Radyo;

Bünyesinde barındırdığı çeşitli radyo kanallarıyla her ânınızım güzel geçmesini sağlayan Türkiye için özellikle bir radyo programı.

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

Karnaval Radyo

Nokia Refocus;

Nokia Refocus, fotoğraf çektikten sonra odak nesnenizi seçmenizi sağlar. Nokia Refocus, fotoğraflarınızda derinliği görüntülenmenizi ve odak noktasını sonradan seçmenize imkan tanıdığı için öznelerin yakın çekimlerini gerçekleştirmek için idealdir. Hepsi odaklı ve Rengi öne çıkarma gibi mükemmel efektler de ekleyebilirsiniz. İstediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra, bu interaktif Refocus fotoğraflarınızı sosyal medya, e-posta veya mesajlaşma ile paylaşabilirsiniz.

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

Nokia Refocus

Blippar;

Blippar ile reklam panolarında, gazetelerde, ürün kutularında gibi fiziksel mecralarda yer alan özel kodun okutulması ile akıllı cihazımıdaki Blippar uygulaması ile etkileşim kazanmasıdır. Örnek vermek gerekirse elinizde bir oje markasının kataloğu var. Kataloğun üzerindeki logoyu Blippar ile uygulamanın dijital olarak tanımasını sağlayabilir ardından da elinizi kameranın önüne getirerek, katalogdaki ojenin renklerini anlık olarak tırnaklarınız üzerinde deneyebiliyorsunuz.

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

blippar-qr-windowsphoneturkiye

My Server 2012 R2;

Windows Phone için My Server 2012 R2, Windows akıllı telefonunuz ile sunucu kaynaklarınıza kesintisiz olarak bağlanabilmenize yardım etmek amacıyla tasarlanan bir uygulamadır. My Server ile kullanıcıları, aygıtları, uyarıları ve Windows Server 2012 R2 Essentials‘ı yönetebilirsiniz.

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

myserverqrcode

Waze;

Mağazada ücretsiz olarak yer alan Waze; haritalarını, yol bilgilerini, alternatif yolları ve navigasyon için gerekli tüm bilgileri kullanıcılar sayesinde sağlıyor. Haritası yer almayan bir şehirde bulunan Waze kullanıcısı, şehrin haritasını Waze serverlarında oluşturabiliyor. Yol çalışması olan bir yerin bilgisi verildiğinde o yolu kullanmak isteyen bir başka kullanıcıya yolda çalışma olduğu bildiriliyor ve alternatif yollar öneriliyor.

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

QR_Waze

Mint;

Kişisel finans programlarının önemli örneklerinden Mint Beta olarak mağazadaki yerini almıştı.

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

mint-qrcode

Yandex.Navigasyon;

Yandex.Navigasyon, anlık trafik durumunu göz önünde bulundurarak yön tarifi yapan ve trafik durumuna göre alternatif yollar çizen ilk ücretsiz navigasyon uygulamasıdır.

– Sizi en boş ve hızlı gidebileceğiniz yoldan götürür
– Sizi kapalı yollar ve trafik yoğunluğu hakkında bilgilendirir
– Sesli komutlar ile sizi yönlendirirken yola odaklanmanızı bozmaz
– Yazmanıza gerek kalmadan sesli arama ile yolu bulur
– Yolunuz üzerindeki kurumları anında bulur ve isterseniz sizi oraya götürür
– 3 boyutlu binalar, gece ve gündüz modu ile navigasyonu keyifli hale getirir
– Otomatik güncellenen haritalar ile zamandan tasarruf etmenizi sağlar
– Yeni yollar keşfetmenizi, yeni yerler görmenizi sağlar

 

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

Yandex.Navigasyon

Dungeon Hunter 4;

Ortaçağ’da geçen oluşturduğunuz karakteri geliştirip online arenalara katılmanızı sağlayan 3D muhteşem bir oyun.

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

dungeon Hunter 4

İRunner;

Çok güzel bir koşu oyunu, pilleri toplayıp enerji kazanıp bölümü bitirmeniz amaçlanıyor. Diğer platformlarda bayağı popüler bir oyun.

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

irunner-qr

Hill Climb Racing;

Android işletim sisteminde 50 Milyon civarında indirme sayısına ulaşan bir oyun, Fingersoft tarafından yapılan oyunun adı Hill Climb Racing. Amaç arabanızı engebeli yollardan geçerek başarıyla sonuna ulaştırmak. Zamanla para kazanarak yeni arabalar ve modifiye araçları alabiliyorsunuz.

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

Hill-Climb-Racing-qr

Google;

Biliyorsunuz ki dandik bir google arama uygulaması zaten mağazada mevcuttu. Çoğu bölgede çalışmıyordu ülkemizde dahil. Yeni bir güncelleme alarak çok güzel bir uygulama hâline geldi ve tüm bölgelere açıldı. Ne diyorsunuz sizce Google uslandı mı? 🙂

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

Google

Angry Gran Run;

Nineyi koşturun 🙂 Sonsuz koşu temalı çok eğlenceli bir oyun

Yüklemek için resme tıklayınız veya qr kodu okutunuz.

Angry Gran Run

Evet gördüğünüz üzere mağaza kısa bir süre içinde bir hayli yol almış görünüyor, deliller ortada. Hâlâ Windows Phone mağazasını karalayanlara da ithafen hazırlanmış bir makale. Tabi yukarıda bu süreç içinde mağazaya düşen uygulamaların hepsine yer vermemiz mümkün değildi sadece aralarından bilindik bazı uygulamaları seçtik ve koyduk. İsterseniz Windows Phone’un gelişimine bir de istatistiksel verilerle bakalım;

Öncelikle İOS 7’den sonra oluşan gelişimi ABI Reserch’ın gözlemleriyle belirtelim;

ABI

ABI Research adlı bir araştırma şirketine göre yeni sektörel atılım içerikleri (iş dünyası için) herkesi memnun etmemiş. Şirket sırf bu sebepten büyük kullanıcı kayıpları yaşamayacak olsa da, ABI Research’e göre iOS 7’nin düşüşü, Windows Phone’un da yükselişine sebep oluyor. Yetkili analist Jason McNicol’e göre, gelen yenilikler yeterli gibi gözükse de çoğu kullanıcının aklını çelebilmiş değil.

Sırf bu sebepten Microsoft’a açık bırakılmış kocaman bir kapı var ve Windows Phone bu aralıktan girerek yükselmeye başlamış. Apple bu alanda yüzde 18’lik pazar payını koruyor ancak Microsoft yükselişe geçerek Windows Phone’un yüzde 6’lık payı ele geçirmesini sağlıyor.

Evet sonuçlar ortada şimdi de IDC’nin raporlarına bakalım;

idc

Yayınlanan Mobile Tracker raporlarına göre, Latin Amerika’da Windows Phone son üç çeyrekte, her çeyrek başına %20 oranında yükseliş kaydetti. Yıl bazına baktığımızda ise %156 büyüme ile oldukça etkileyici bir sonuç ortaya çıkıyor. Ayrıca Windows Phone’un, Şili, Kolombiya, Peru, ve Meksika’da en popüler mobil işletim sistemi olduğu da belirtiliyor.

Söz konusu konu ile ilgili yapılan açıklamalarda ise ABD’de Nokia’nın dördüncü en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda olmasını en çok etkileyen Lumia modeli Lumia 520’in burada da büyük rol oynadığı not düşülmüş.

 

Evet Windows Phone bazılarının şiddetli karalamalarına göre çok hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Hatta öyle bir büyüme ki bu Latin Amerika’da liderliği eline almış bulunuyor. Bu süreç çok hızlı şekilde ilerliyor sizlere bunu kanıtlarıyla sunmak istedik. Bundan sonra Microsoft’un Windows Phone 8.1 sürümünü yayınlaması asıl gelişimin başlangıcı için büyük bir adım olacak çünkü ortak SDK’ya geçiş tam anlamıyla sağlanacak. Bu ortak SDK’ya geçisi basit olarak şöyle düşünebilirsiniz;
-Örneğin pc için yazılmış bir uygulama var, bu uygulamanın kodları mobilde çalışacak şekilde olacak ve mobil için bir kaç optimizasyondan sonra çok kolay şekilde mobilde de çalışabilir konuma getirilicek. Bu hareket elbette devrim niteliğinde olacak Joe Belfiore’un taa Windows Phone 8’i tanıtırken değindiği bu hareket tam olarak neler içerek bizler de bilmiyoruz, bekleyip göreceğiz.
Diğer yandan Windows Phone 8.1 ile gelmesi kesinleşmiş iki şey bildirim merkezi ve sesli asistan Cortana. Bunlar takipçilerin en çok beklediği iki özellikten birisi.
Bunların yanında geleceği kesin olmayan ama sosyal medya da çok bahsedilen özellikler ise çok gelişmiş kişiselleştirme ve hareket algı sistemi.
Kişiselleştirme seçeneğine göre tilelardaki renk seçenekleri artırılacak ve artık ana ekranınızın arkasına istediğiniz wallpaperi koyabilecek ve tile şeffafiyetini düzenleyebileceksiniz. Ama dediğimiz gibi kesin bir şey değil bu.

Hareket algı sistemine gelecek olursak da basit el hareketleriyle ses açıp kapatma, resim geçme, video ilerletme, müzik değiştirme gibi şeyleri sensörün önünde basit el hareketleriyle gerçekleştirebileceksiniz, tabi gelir mi gelmez mi bilmiyoruz ama bahsedilenler bunlar.

Evet arkadaşlar yazımızın sonuna geldik sabırla okuduğunuz için teşekkürler, bekleyip görelim bizleri daha hangi güzellikler bekliyor olacak…

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

 1. Ali Kaan
  Ali Kaan Ağustos 09, 21:31
  Şuana kadar gördüğüm en geniş kapsamlı site :D
 2. ankara masaj
  ankara masaj Kasım 27, 16:55
  Kaliteli bir site olmuş tşkler

Write comment

Only registered users can comment.