Windows Phone Dünyasında Neler Oldu?
28/01/2016
Fatih Tercan (1140 Haber)
15 Yorum
Paylaş

Windows Phone Dünyasında Neler Oldu?

2016 yılının 5. Haftasını bitirmeye yaklaştığımız şu günlerde “Windows Phone dünyasında neler oldu?” sorusunun cevabını arıyoruz.

 • Windows 10 Mobil final sürümünün beklenen yayınlanma tarihi Şubat gibi görünüyor.
 • Insider programında güncellme önceliğinin Lumia 950, Lumia 950XL ve Lumia 550 telefonlarında olacağı açıklandı.
 • Windows 8.x yüklü gelen cihazlarda bu cihazlardan sonra Insider güncellemelerini almaya devam edecek.
 • Adduplex 2016 raporunda windows phone dünyasında %12.9 oranla ile Lumi 520’nin en çok kullanılan cihaz olduğu görülüyor. 2013 yılında püyasaya sürülen bir cihazın hala lider olması Microsoft açısından sıkıntılı bir durum.adduplex-windows-phone-statistics-report-january-2016-5-638
 • Zil sesi yapma uygulaması Ringtone Maker’ın  evrensel sürümünü mağazada beta versiyonu ile yayınlandı.
 • Whatsapp Beta sürümünde yeni emojiler geldiğine dair haberler yapmıştık. Buna ait bir vine videosu yayınlandı.

 • Rudy Huyn 6tin uygulamasına yeni güncelleme vereceğini duyurdu. Bu güncellemeile gif desteği, like, resim yükleme gibi özellikler gelecek.
 • Microsoft Surfacephone.com alan adını satın aldı. Bu da surface phone iddialarını iyice alevlendirdi. Bakalım yıllardır konuşulan dedikodu gerçek olacak mı? Aşağıda ilk surface telefona ait ön çizimleri görebilirsiniz.surface-phone
 • Microsoft’un ilk akıllı telefon denemesi Kin ile olmuştu. Bu başarasız denemeden sonra firma desteği bir anda keserek kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratmıştı.kin-microsgaefekmaklga1377579911
 • Microsoft’un tek hayal kırıklığı ise bu değildi. Daha önce kullanma şansı bulduğum Zune gayet başarılı bir cihazdı. ipod ve sony walkman serisine alternatif oluşturabilirdi. Ama Microsoft bu cihazı da öldürdü. İkinci nesil zune cihaza ait resmi aşağıda paylaşmak isityorum.microsoft-zune-hd
 • Açıkcası bu deneyimler aklımızda büyük bir yer edindi. Umarız Microsoft bu sefer bizleri üzecek bir tutum içine girmez. İkinci nesil Zune tasarımı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Gelelim gündemin en tartışmalı konusuna. Joe Belfiore iphone mu kullanıyor?

Bu soru Belfiore’nin uzakdoğu seyahatinde aşağıdaki resmi iphone için twitter kullanarak paylaşması ile başladı.

joe belfiore iphoneJoe gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaptı.Fotoğrafın Sony RX-100 ile çekildiğini ifade etti.Malum mağazamızda Sony PlayMemories uygulaması bulunmuyor. Arkadaşına ait bir iphone ile cihazı wifi üzerinden iphone’a yüklediler.Daha sonrada facebook üzerinden paylaştılar.

Bende Sony Nex 6 kullanıyorum.Açıkçası burada biraz acemlik yaptıklarını düşünüyorum. Bu cihazlarda telefonunuzun wi-fi bağlantısını kullanarak fotoğraf makinenizden direk Facebook resim paylaşımı mümkün.

Windows 10 Mobile işletim sisteminin şarj performasının çok kötü olduğu açık. Bunu  Belfiore’de kabul ediyor ve seyahatinde Palm Pre kullandığını açıkladı.

İlginç bir haber oldu benim içinde. Haftalık değerlendirme yazılarımızı rutin olarak yazmaya devam edeceğiz.

 

Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. Kemalettin Eren
  Kemalettin Eren Ocak 28, 12:02
  Şu Joe Belfiore'nin Iphone kullandığı haberi de yapsanız :)))
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Ocak 28, 12:14
   Güncelledim haberi onu da ekledim :)
 2. Anıl Sekitmen
  Anıl Sekitmen Ocak 28, 12:32
  Konu dışı. Microsoft,Lumia yı Business telefonu olarak lanse etmesine rağmen ben Lumiamdan Outlook ile PDF gönderemiyorum.Ben mi yapamıyorum yoksa desteklemiyor mu?
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Ocak 28, 13:27
   Windows PHone 8.1'de olmuyor. Windows 10 Mobile'da olabilir ama henüz deneyemedim. Tarayıcı üzerinden yapabilirsin. PDF
 3. YURDAL
  YURDAL Ocak 28, 12:53
  Bu adamlar kendileri bile Windows Phone kullanmıyorlar çok vahim bir durum.Windows 10 pc lerde bile çok şarj tuketiyor mobilde ne olacak bilmiyorum yani buda aklıma şu soruyu getiriyor lumia 950 xl pil gucu 3400 mah olması pek bişey ifade etmiyor
 4. Ekamalak
  Ekamalak Ocak 28, 14:14
  Tablet üreten ilk firmalardan biride MS ancak proje devam etmediği için şu anki sonuç ortada.Bu MS açısından iyi bir deneyim olmuştur ümidim o yönde.
 5. Arzu Erdem Kurt
  Arzu Erdem Kurt Ocak 28, 14:48
  İyice soğutmaya başladılar.androide geçecem ama sırf rehber ve uygulamalar yüzünden geçemiyorum.şarjıda artık yarım gum anca gidiyor.lumia 720 ilk aldığımda iyiki almışım demiştim.şarjı çokiyiydi.şimdi pişmanım.(ama nokia lumia alışkanlık yapıyor.)
  • Oğuzhan Yıldız
   Oğuzhan Yıldız Ocak 28, 21:34
   Arada pilini yenisiyle değiştirmen senin için daha iyi olur çünkü piller zamanla eski kapasitesini kaybeder hatırlatmak istedim.
  • Muhammet Yürden
   Muhammet Yürden Ocak 29, 13:23
   Bende 720 kullanıyorum ve telefon tek parça nasıl olacak?
 6. Ali Veli
  Ali Veli Ocak 28, 15:34
  Bunca başarısızlıktan sonra adamların kendisi bile Windows kullanmıyor. Ben çok merak ediyorum bill Gates ne kullanıyor. Atmışlar ortaya Windows mobile eğlen dur.
 7. Hüsamettin Kılkuyruk
  Hüsamettin Kılkuyruk Ocak 28, 15:59
  Daha demin bir telefon numarası kaydetmiştim, w10'dan wp8.1'e dönünce numara silindi. Galiba yanlışlıkla telefona kaydettim numarayı. Üzerine de telefonu sıfırladım ve numara silinmiş oldu. Bunun geri dönüşü yoktur değil mi? Numara çok önemliydide...
  • Doğan Can Yılmaz
   Doğan Can Yılmaz Ocak 28, 16:11
   Microsoft hesabınızı güncelleyin yeni numara eklediğinizde veya sildiğiniz. En başta kişiler ve telefon uygulamalarına izin vermezseniz arka planda çalışmasına bu tip sorunlar kaçınılmaz olur. Windows 10 Mobile'da kişiler ve telefon ugulamalarına izin verin arka planda çalışmasına yeni numara eklediğinizde veya sildiğiniz sorunlarla karşılaşmamak için.
  • Hüsamettin Kılkuyruk
   Hüsamettin Kılkuyruk Ocak 28, 20:07
   Desenize numara bu denli saçma bir hatadan dolayı silindi... SIM'e kişi kaydetme özelliğini getirmek çok zor sanki... Neyse ya inşallah kurtulacağım bu platformdan
 8. Zeynel Abidin Ceren
  Zeynel Abidin Ceren Ocak 28, 21:29
  Yarım yamalak olmuş proğram yarısı tr yarısı en.
 9. Mehmet Küçük
  Mehmet Küçük Ocak 29, 04:19
  Yok abi yok adamlar kendileri bile kullanmıyor. Bir işletim sistemini neredeyse iki yıl olacak çıkaramadılar. Her başladığı projeyi yarıda bırakmış. Samsung yeni çıkardığı işletim sisteminin mağazasını hızlı hızlı doldurmaya başladı bile. Windows gibide stabil çalıştığı söyleniyor. Samsung windows mağazayıda geçmezse bende birşey bilmiyorum.

Write comment

Only registered users can comment.