Windows Phone için 4 Çekirdek Gerekli mi?
28/04/2013
Ali Çal (12 Haber)
3 Yorum
Paylaş

Windows Phone için 4 Çekirdek Gerekli mi?

Windows Phone için 4 Çekirdek Gerekli mi?

windowsphone_Windows Phone için 4 çekirdek gerekli mi_28042013_windowsphoneturkiyeinfo

Windows Phone işletim sistemini kullanan cihazlar özellikle de Nokia Lumia serisi hep donanımları nedeniyle eleştirildi.

Neden quad core chipsetler varken dual core chipsetler kullanıldı,1GB ve 2GB RAM yerine neden bir cok cihazda 512MB RAM var gibi serzenişler ve eleştiriler oldu. Peki gerçekte bu yüksek donanımlar gerekli miydi????

Windows Phone çıktığından beri önemli bir şeye sahipti.

En düşük modelleri bile geçişleri kolaylıkla halledebiliyordu.Uygulamalardan ana ekrana çıkarken,gezinirken yada her ne yapıyorsanız gayet hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz.Çok nadir bir şekilde takılan yada geciken bir form yapısına sahip.Android cihazların aksine zararlı yazılım bulaşmış gibi ya da herhangi bir sorunu varmış gibi durmuyor.

Windows phone bu yolda Apple ile benzerlikler taşıyor.Apple’ın iPhone’ları yada iPad’leri bu işlerin daha fazlasını daha az şeye ihtiyaç duyarak yapıyor.Apple bu güne kadar daha doğrusu 6 ay öncesine kadar iPhone 5 hariç hiçbir cihazına gigabyte’larca ram koymamıştı.iPhone 4 tek çekirdekli olmasına rağmen piyasadaki çift çekirdekli akıllı telefonlarla aynı pazardaydı.Bütün bunlara rağmen iOS hızlı ve düzgün kalmayı başardı.

Daha azıyla Daha çok

Windows Phone mantık olarak bu yolda ilerliyor.Piyasada 4 çekirdekli hatta sekiz çekirdekli cihazları görmeniz mümkün.iPhone’lar sorunları çözmek için 4 çekirdeklilerden uzak durdu.Ama windows Phone bu kervana katılacak mı?Bence katılmamalı fakat katılmak zorunda kalacak ve bunun sebeplerini yazımızın devamında göreceksiniz.

iPhone bu mantığı paylaşıyor ve bu sayede daha fazla ilgi görüyor.Ancak Windows Phone, mağazasına olan ilgiyi arttırmak için bu hataya düşüyor.Öyle görünüyor ki Windows Phone işletim sistemleri dört çekirdeklli işlemcilere doğru gidiyor ve ne yazık ki bu yanlış bir seçim.

Basit Hesap

Bir müşteri Akıllı telefon almak için mağazaya girer.Hangi akıllı telefonu sorabilir?
Satıcı: “Buradaki telefon 4 çekirdekli, ve buradaki ise iki çekirdekli.

Müşteri: Çekirdek ne diye sorar.

Satıcı: İşlemci kabaca telefonun hızını belirler.

Müşteri: Yani 4 olan 2 olandan daha mı hızlı?

Daha fazlasını istersiniz!!!

Tamam o zaman”Eğer Wndows Phone bunu görmezden gelirse Bu konuşmalar dünyanın her yerinde döner durur.Ve işte en önemli bölüm.Belki gerçekten 4 çekirdeğe ihtiyaç yok ancak günün sonunda 4 hep 2’den daha fazladır.

Evet bu alışılmadık bir senaryo ancak bununla yüzleşmelisiniz.Eğer bunu okuyorsanız burada büyük değişiklikler var.Sizi kastetmiyorum.
Neyse, ben 10 milyonlardan bahsediyorum.Bu sene bu müşteri gibi akıllı cihaz alanlardan bahsediyorum.Kimisi ilk kez alıyor,kimisi de yükseltiyor.İşletim sistemleri buna göz atmalılar.4 her zaman 2den daha büyüktür.(ve tabi ki daha iyidir.)

Pil Ömrü Tartışmaları

Her zaman iyi pil performansı tartışılır:”Daha fazla çekirdek daha iyi pil ömrü sunar çünkü daha fazla çekirdek işi daha hızlı yapar”

Teknoloji dünyası bu konuda ikiye bölünüyor.
Bir telefonun birşeyleri yapması gerekiyor.Ve daha fazla çekirdek telefonun bu şeyleri daha hızlı yapmasını sağlıyor.Bu mantıklı görünüyor.Ancak bunun matıklı olup olmadığını anlamak için bu yeterli olmuyor.

Daha fazla Güç!

Ağır görevler söz konusu olabilir.Bunlardan biri de Microsoft Office uyumluluğu ve verimliliğiyle Windows Phone bunu çocuk oyuncağına çevirebilir.Ancak bazen bu verimlilik işlemciler için büyük sıkkıntılar yaşatabiliyor.Özellikle PowerPoint grafiklerle,animasyonlarla ve seslerle işlemcinize kötü bir gün yaşatabilir.

Oyunlar;şimdi ve kuşkusuz gelecekte daha fazla ağır grafikleriyle geliyorlar.Şimdilik iki çekirdekli çoğu cihazda oyunlar oynanabiliyor.Peki ya gelecekte?Bununla da yüzleşmeliyiz.Günün sonunda elimizdeki cihazların basit bir iletişim cihazından daha fazla olduğunu görüyoruz.Müşteriyi hatırlayın!

Windows Phone’un kendine bir yer edinmesi gerekiyor.”Bu asansörü kaçırdım, bir dahakine artık” deme lüksü yok.Windows Phone işletim sisteminin gerçekten meşhur rakiplerine ayak uydurması ve güncel kalması gerekiyor.

Dünya’da gerçekten Windows Phone almanız için 4’ten başka bir neden görüyor musunuz?

Gerçekten 4 2’den büyük müdür?

Fikirlerinizi bu konu altında bizimle paylaşır mısınız?

Ali Çal

Ali Çal

teknolojiye çok meraklıyım cep telefonları ve bilgisayarlar özel ilgi alanım wp8 yolculuğuna nokia lumia 920 ile başladım deneyimlerimi ve bilgilerimi merak eden herkese aktarmaya hazırım :)

Yorumlar

 1. mustafa danısan
  mustafa danısan Nisan 28, 07:33
  Ben mobil pazarda çalışıyorum ve en muzdarip olduğum konu bu insanlar çekirdek farkını hala göz önünde tutuyor ve bilmeden ayrıca Microsoft Windows Phone için Sadece 4 çekirdek 8çekirdek için uğraşmaması gerek birz daha uygulama müşterinin kafasındaki akıllı telefon androidlidir algısını silecek - Nokia akıllı telefon var olur mu -android var mı o cihaz da -gerek yok efendim milyonlarca kişinin belki senin evde pc de kullandığın benim evde kullandığım Windows var -hadi ya yaptılar mı onu -evet -ama bana sunu önerdiler arasındaki fark nedir -birisi dört birisi 4 çekirdekli birisinde 8,7mp diğeeinde 8 mp kamera var birisinde Carl zeis lens dünyanın en iyi lensi var diğeri firmanın lensi birisinde 32 gb hafıza diğeri 16 gb birisi aliçintum tabanlı ve daha ince diğeri policarbon ve daha kalın birisinde 4.8 inç ekran digerinde 4.5inç ekran ve çözünürlük daha fazla buda daha küçük ekran ücretsiz navigasyon daha fazla netlik diyorum ve musteri :) -ama o dört çekirdek ve daha fazla uygulama var oda yapsın onu alayım
  • Hüseyin Mutlu
   Hüseyin Mutlu Nisan 28, 09:33
   Bu konuda hem fikiriz :) mobil platformda uygulamaların %5 i çift çekirdek geri kalan %95 lik kısmı ise çift çekirdk mimarisine göre yazılmıştır, kullanıcıların çoğu bunları bilmediği için çekirdek yanılgısına gidiyorlar. Çift çekirdek ve yukarısı tamamen donanım canavarı olan sistemleri stbilite etmek içindir, wp8 in donanım dostu olduğunu bildiğimiz içinde 2 çekirdek üzeri ''şimdilik'' boşuna güç sarfiyatı demektir bence..
 2. salih
  salih Nisan 28, 12:29
  Bence 4 Çekirdek Androide Göre Bir Donanım Çünkü Android. İOS Ve Windows Phone'ya Göre Daha Ağır Ve Yavaş Bir İşletim Sistemi Galaxy Note 2,4 Çekirdekli 2 Çekirdekli Lumia 920'yi Karşılaştırdığımızda İkisi Neredeyse Eşit Hatta Lumia Yerine Göre Daha Hızlı Ve Kararlı

Write comment

Only registered users can comment.