Windows Phone Nokia Lumia 920 için 1232.5957.1308 Güncellemesi Sonrası Değişiklikler
23/03/2013
Hüseyin Mutlu (590 articles)
61 comments
Share

Windows Phone Nokia Lumia 920 için 1232.5957.1308 Güncellemesi Sonrası Değişiklikler

Önceki haberlerimizde güncellemenin geleceğini ve ota üzerine düşmesini beklemek istemeyenler için 1232.5957.1308 güncellemesinin kurulum şeklini paylaşmıştık. Güncelleme 920 ve 820 modeli için aynı ürün yazılım düzeltme numarası ile, 620 modelinde 1030.6407.1308 ürün yazılım düzeltme numarası ile verildi. Bu haberimizde 920 için güncelleme sonrası fark edebildiğim değişiklikleri mümkün olduğunca sizlere aktarmak istiyorum.

Öncelikle güncelleme den sonra ilk açılışta fark ettiğim, daha canlı ve keskin bir görüntü oldu. Önceki yazılım sürümü ile aynı ekran parlaklık oranını kullanmama rağmen göze batan bir canlılık söz konusu.
Ara yüz geçişlerinde, uygulamalar arası dolaşımlarda ve tarayıcıda, cihazın akıcılık ve hız kazandığını, Daha kararlı ve daha stabil çalıştığını söyleyebilirim.

Kulaklık ile müzik dinlerken ses kalitesi, ses yüksekliği arttırılmış ve müzik dinlemek eskiye nazaran çok daha keyif verici olmuş. Kulaklık takılı olmadan hoparlörde biraz bas oranı yükseltilmiş gibi, ses daha tok geldi.

En iyiyi en sona saklamak iyidir derler, son olarak güncellemenin asıl getirdiği özellik ise ayarlar adı altında, kapasite kontrol bölümünü oldu.

Bu özellik son çıkan büyük boyutlu oyunları yüklerken, yeterli hafıza yok uyarısı alan 820 modeli için çok daha faydalı olmuş diyebilirim, fakat şuanki 920,820 ve 620 modellerinde genel anlamda gerçekten Nokia nın tam isabet diyebileceğimiz bir müdahalesi olmuş.
Bilindiği üzere hafızaya baktığımızda ” Diğer ” adı altında depolanan 5-6 gigabaytı bulan veriler hafızamızı işgal etmekteydi.

Gelen bir başka iyi özellik ” Diğer ” alanını optimize ederek 600 megabayt civarı ile sınırlama yapılmış ve Ek olarak istediğimiz zaman silebilmek için geçici dosya bölümü oluşturulmuş.
2-3 gigabaytlık geçici dosyaları sildiğimizde geriye kalan veri miktarı 30-40 megabayt oluyor ve ciddi derecede yer açılarak kullanıcıya nefes aldırıyor.

Kapasite kontrolü sayesinde artık telefon hafızasında hangi uygulama ne kadar yer kaplıyor diye merak etmektende kurtulmuş oluyoruz. Bu özellik ile sistem boyutundan tutun tüm uygulamaların boyutsal ayrıntılarını görmek mümkün.

Güncellemeyi yaptıktan sonra kapasite kontrol direkt olarak ayarlarda görünmüyor, bir kaç gün içinde alacağınız 5-6 tane güncellemeden sonra ayarlar adı altında görüneceğini de belirtelim..

İnşallah yakın zamanda hafıza kartı destekli olan cihazlara, hafıza kartına uygulama kurulumu için de müdahale gelir ve hafıza sıkıntısı ortadan tamamen kalkmış olur.

Hüseyin Mutlu

Hüseyin Mutlu

Nokia Lumia 630-820- 920 -925-1520-830 gibi modeller üzerinde, deneme yanılma yöntemi ile Sürüm düşürme, farklı ülke variantı yükleme, Global variant taşımayan cihazları Türkçe dil yapma ve flashlama konularında kazandığım üst seviye deneyimlerimi platform kullanıcılarıyla paylaşmayı seviyorum :) İletişim ; hseyin-mutlu@outlook.com h_mutlu@ttmail.com

Yorum Yap

59 Yorum yapıldı : "Windows Phone Nokia Lumia 920 için 1232.5957.1308 Güncellemesi Sonrası Değişiklikler"

Uyarma Seçenekleri
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan
okan
Ziyaretçi

Şimdi bu güncelleme daha yayınlanmadı dimi siz manual olarak kurdunuz.

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

güncelleme yayınlandı fakat ota yani cihazlar üzerine henüz düşmedi,ben Nokia care Suite ile beklemek istemediğim için kendim yaptım 🙂

OKAN DEĞİRMENCİ
Ziyaretçi

Hımm 🙂 tamamdır nisanın ortaları diyolar cihazlara yayınlanması için beklicez artık 🙂

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

Nisanın ortasını bulur mu bilemem ama 15 güne ilk cihazlara düşer tamamlanması nisan sonuna kadar devam eder 🙂

ahmet
Ziyaretçi

bu güncellemenin ayarlarda görünmesi için bir kaç gün için de 5-6 güncelleme yapılacak denilmiş ya, bu güncellemeleri telden mi yoksa pc den mi yapacaz ?

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

bahsi geçen güncellemeler mağaza üzerinden alınacak

Mahmut Polat
Üye

güzel bir anlatım olmuş ellerinize sağlık 🙂

söz konusu windows phone ise Nokia açık ara önde 🙂

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

teşekkür ederim sağolun 🙂

Misafir
Ziyaretçi

Lumia 820 için de geçerli mi bu???? Ayrıca bunu yaparsam garanti vb. herhangi bir şeyi etkiler mi???? Telefon da neler kaybederim????

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

evet 820 içinde geçerli, şimdiye kadar tüm telefonlarımı aldığım gün flashladım bi sıkıntı olmadı

sefa Çelik
Ziyaretçi

Ben bu flashlama yontemiyle güncelleme yi kurdum , ondan sonra birde telefonu sıfırladım fakat şimdide magaza uzerinden gelen güncelleme ler artık gelmiyor , wifi acık bekletiyorum ama ne gelen var ne giden

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

flashlama sonrası hemen güncelleme almıyorsunuz,sizin internetinizin açık olma durumunada bağlı olarak 3 gün içinde falan güncelleme alacaksınız ve kağasite kontrol gelmiş olacak

Fatih
Ziyaretçi

Merak ettiğim nokta şu bu bahsettiğiniz güncelleme şu ne zamandır bahsedilen büyük güncellememidir.Ve eğer oysa bildirim konusunda bir gelişme yokmu acaba.

Fatih Tercan
Ziyaretçi

Bu güncellemeyi küçük güncelleme olarak tanımlıyoruz.Asıl büyük güncelleme adı Blue ve sonbaharda gelmesi bekleniyor.Blue güncellemesi gelmeden önce GDR2 ve GDR3 minor güncellemeleri gelecek belki bunların içine eklenebilir bildirim merkezi.

yusuf turan
Ziyaretçi

lumia 620 telefonuma güncellemeyi yaptım ardından telefonu sıfırla deyip içini bir temizleyeyim dedim. sıfırlama sonrasında güncelleme ile gelmiş olan kapasite kontrolü ortadan kalktı şimdi geri getiremiyorum güncelleme yok diyor ne yapmam gerek ?

utkansen
Ziyaretçi

Bu güncellemeyi 2 gün önce şebeke üzerinden aldım kapasite kontrol ayarlarda görünüyor ancak açtığım zaman çalışmıyor daha doğrusu genel görünümdeki o yuvarlak sürekli dönüyor ve ne ne kadar hafızada yer kaplamış bir türlü göstermiyor sizce sorun ne olabilir? Teşekkürler.

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

Güncellemeyi ota üzerinden yapanların bir kısmında bu tür bir sorun oluşmuş, telefonu sıfırlamanız yada Flash atmanız çözüm olacaktır.

aykut
Ziyaretçi

BENDE 2 GÜN ÖNCE MANUEL YAPTIM GÜNCELLEMEYİ HİÇBİR SORUN YAŞAMADIM BUGUNDE KAPASİTE KONTROL GELDİ HAFIZA SORUNUM BÜYÜK ÖLÇÜDE DÜZELDİ BAKALIM İLERLEYEN ZAMANDA NOLCAK

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

Dediğiniz gibi büyük ölçüde hafıza sorununuz artık çözüldü,ilerleyen zamanlarda hafıza kartlı cihazlara hafıza kartını kurulumda gelirse harika olur 🙂

mert
Ziyaretçi

820 ye ne zaman gelicek acaba daha 1 tane geldi 🙁

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

Nisan ayı sonuna kadar tüm cihazlarda ota üzerine düşmüş olacaktır

mert
Ziyaretçi

şuan 1 güncelleme geldi 371 mb lık ama ne olduğunu bilen varmı 920 kullanıcıları size kac mb lık geldi acaba

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

920 ile 820 güncelleme boyutları azda olsa farklıdır

mert
Ziyaretçi

ne zaman durucak bu kapasitedeki olay kac saat oldu hala dönüyor

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

Mert bey, sıfırlama yapana kadar düzelmeyecek, bir şekilde bir bug oluşmuş

SERKAN
Ziyaretçi

kapasite kontrol bölümünde diğer kısmının içeriği 800 mb gözüküyor fakat Telefon Depolama Alanı altında 1,83 gb gözüküyor. Neden böyle bir fark var acaba

Hüseyin Mutlu
Ziyaretçi

Normal diğer bölüm boyutu 600 mb civarı olmalı, tarayıcı geçmişi ve geçici dosyaları silin, Genel görünüm de diğer içinde bir çok bölüm yer almakta boyutun yüksekliği ondan, detay bölümünde bölümler ayrıştığı için daha düşük boyutta görünüyor bir sıkıntı yok

wpDiscuz