Windows Phone Ölüyor Mu?
29/01/2016
Fatih Tercan (1140 Haber)
15 Yorum
Paylaş

Windows Phone Ölüyor Mu?

Son zamanların en popüler sorularından birisi olan “Windows Phone Ölüyor Mu?” sorusuna yazılımcı gözüyle bakıyoruz.

Özellikle son dönem satış rakamlarının düşük gelmesiyle bazı yabancı internet sitelerinde Windows Phone ölüyor tarzı haberler yapılmaya başlandı. Bu konuyu sitemizin yazılımcı editörü Burak Dalyanda ile değerlendirdik.Daha doğrusu ben sordum oda samimi bir şekilde cevap verdi.

Microsoft Garage

Microsoft Garage

Fatih: Ms Garage ve Ms Research süreli iOS ve Droide uygulama yapıyor sen ne diyorsun bu konuda ?

Burak: Ben bunları çok önemsemiyorum. Garage nasıl işlediğini anlatayım sana. Microsoft stajyerleri ve projesini, işini bitirmiş çalışanları boş durmasın Ar-ge çalışmalarında bulunsun diye devam ettirilen bir proje. Bu adamların bir çoğu tam olarak yazılım bölüm çalışanı bile değil.

Fatih: Peki hadi öyle olsun zaten ortaya koydukları yazılımlar bir 6tag değil zaten. Ama işte adının önünde Microsoft olması beni ve takipçilerimiz de üzülüyor. Geçtiğimiz günler Windows Phone satış rakamları açıklandı. Sence Microsoft Windows Phone işletim sistemini öldürmek mi istiyor?

Burak: Ben bu aşamadan sonra ihtimal vermiyorum.

Fatih: Çok iddialı bir söylem olmadı mı sence? Neye dayanarak bunu düşünüyorsun?

Burak: Mobil platformu öldüremezler. Windows 10 ile iyice imkansızlaştı. Windows Phone 7-8-8.1 zamanları kullanıcıları önemsemez iptal ederlerdi. Ama artık tek çekirdek (OneCore) gibi şirketi ciddi etkileyen bir projeyi iptal edemezler.

kin-microsgaefekmaklga1377579911

Fatih: Bilmiyorum Kin ve Zune gibi örnekler var ben açıkçası kafamın bir tarafında hep şüpheler taşıyorum.

Burak: Abi bazı şeyler düşünüyorum. Bence bunları Microsoft ta düşünüyor. Microsoft  bir süre telefona ağırlık vermeyecek. Lumia ölecek. Çünkü, Lumia marka olarak öldü. Lumia direk olarak Nokia yı hatırlatıyor. Kimse Microsoft demiyor. Windows 10 sadece bir işletim sistemi değil. Microsoft için şirketin bel kemiği olacak. OneCore gibi bir projeye giriştiler. Bunu artık askıya alamazlar. Aldıkları anda kepenk kapatırlar. Bir müddet sistemin olgunlaşması için uğraşacaklar. Telefon bölümü ise bekleyecek. Windows Hello aslen pc için değil, mobil için bir proje.Bunu da çöpe atamazlar.

surface-phone

 

Fatih: Peki sence Microsoft hangi adımları atacak? Surface Phone ile yeni bir soluk mu gelecek?

Burak: Bence evet. Başka bir marka doğacak. Bu da mantıken Surface olacak. İnsanlardaki Nokia korkusunu ve Windows Phone markalarından uzaklaştıracaklar. Tıpkı  Internet Explorer meselesindeki gibi. Explorer’ın son sürümleri iyiydi. Ama bir kere dile düştü. Bir anda Edge çıktı. Mobil de de bu tip bir ani değişiklik olacaktır.

Fatih: İstersen toparlayalım. Son olarak neler söylemek istersin?

Burak: Mobilin ölmesi demek, sadece kullanım oranı düşük bir mobil platformun kalkmasıyla sınırlı kalmaz.Açıklayım, Windows Azure’daki yıllarca çalışılmış bir çok hizmetin çöpe gitmesi, Visual Studio da çok ciddi bir değişiklik, Windows 10 yapısındaki mobil için yapılmış esnek tasarım mantığı. Sadece mobilin ölmesi, şirketin tüm projelerinin en baştan yenilenmesi, değişmesi falan demek. Bu tip bir şeye girişmek tüm hisse değerlerini batıracaktır.

Fatih: Teşekkür ederim Burak. Bende senin gibi düşünmek istiyorum. Nadella zeki bir insan ve tam olarak düşüncelerini hayata geçirebilirse Microsoft açısından güzel günler olacaktır. Bunu Surface Pro ve Surface Book satışlarının patlaması ile görüyoruz. Microsoft’un Windows Mobile adıyla beraber eski günlerine dönmesini umut ediyorum.

Etiketler windows phone
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

 1. Mücahid Soysal
  Mücahid Soysal Ocak 29, 09:08
  Ben her sekilde elimizdeki lumia telefonlarin cop oldugunu dusunuyorum 950 dahil hadi diyelim surface phone cikardilar e kardesim bunun satisini yukseltmek icin milleti lumiadan koparip ona tesvik etmek icin surface phone a daha cok ozellik oncelikli guncelleme tarzi seyler koymayacaklar mi yani lumia uvey evlat olacak bir nevi ben bu haberi dun bi sitede okumustum bugun sizin yazinizida okudum ve tamamiyle umudum kalmadi ne lumiadan ne wp10m den
 2. Sercan Sarı
  Sercan Sarı Ocak 29, 09:29
  Microsoft büyük bir şirket en az 3-5 sene daha win10la devam ederler kanaatimce blacbery bile veda etmedi Nokia geri donuyor Microsoft algıları değiştirip iyi bi pazarlama yaparsa kullanıcılarını artırır samsung la win10lu telefon çıkacaktı çıkarsa bu tip hamleler mağazayıda geliştirir
 3. Hüsamettin Kılkuyruk
  Hüsamettin Kılkuyruk Ocak 29, 10:33
  Ben artık daha fazla bekleyemem. 2 yıldır resmi şekilde tek bir güncelleme almıyoruz, sistemimiz çok boş. Uygulamalarımız çok boş. Telefon değiştireceğim, bir süre Windows Phone'dan uzak duracağım. İnşallah o sürede toparlarlar yani ne diyim...
 4. Ekamalak
  Ekamalak Ocak 29, 11:01
  Mobile ne zaman önem verecek merak içerisindeyim.4,5 milyar ios ve droid kullanıcısından bahsediliyor.Atı alan Üsküdar'ı geçti ;) bu hızda istediği kadar isim değiştirsin MS, değişen bişey olmaz bence.İos ve droid yerini sağlamlaştırmış MS daha ne bekliyor anlamış değilim.1 günde olacak iş değil ama mobilin durumu ortada.Ne donanımda ne yazılımda hızlı ilerliyor MS, mobilde.Sözde PC ve Mobilin yazılım platformu birkeşmişti daha hızlı yapılar gelecekti.8 Ay önce PC sürümü finale ulaşmış dağıtım başlamış, mobilde hala kesinlik söz konusu değil sürekli erteleme var.
 5. Mert SANRI
  Mert SANRI Ocak 29, 11:09
  Haber yorumlarındaki eleştiriler iyice sertleşmiş..insanlar beklemekten sıkılmış gibi..aslında ms'nin tek eksisi yavaş kalmaları..yanlış bir adım attıklarını ya da mobilden vazgeçeceklerini asla düşünmüyorum.hızlı olsalar, arada bir kullanıcıyı şaşırtacak, dünya çapında konuşulacak küçük güncellemeler yapsalar yeter.kimse mağaza şöyle zayıf vb. yorumlar yapmaz o zaman.. Satışlar yavaş yavaş artacak tabi.milyarları bulması uzun sürecek. Satışların düşmesi tamamen yavaşlığa bağlı,insanlar yeni işletim sistemi bekliyor tabi ki eski x20li x30lu seri tlflar satılmıyordur şu ara..
 6. Hcb
  Hcb Ocak 29, 11:37
  Piyasada cihaz yok ki satılsın. Lumia 950 ve 950 xl ta zaten üst düzey telefonlar. Daha Türkiye ye bile gelmedi. Yani herkesin alacağı giriş seviye cihazlar değil. Giriş seviyeyi de lumia 650 yi tanıtacak. Ki daha Windows 10 Mobile dağıtılmadı. Demem o ki şuan gerçekten satış durmuş durumda orası doğru ama daha Windows 10 Mobile dağıtılmadan daha one core sistemi yapılmadan öldü demek yanlış.Diğer haber sitelerinde de öldü diye okutturulup insanları yanlış bilgilendiriyorlar. Ha elbette microsoft un hatası çok, bir w10 mobili geciktirmesi iki mağaza için yeterli mücadeleyi yapmaması.
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Author Ocak 29, 11:44
   Evet bu başlığı atınca insanlarda merak algısı uyanıyor okuyorlar. Ama özellikle Verge gibi iOS destekleri bilinen siteler kasıtlı yükleniyorlar.
 7. Ümit Pircan
  Ümit Pircan Ocak 29, 11:50
  Bende burak dalyanda gibi düşünüyorum bu kadar büyük bir projeyi iptal edemezler o kadar reklam yaptılar tüm sistemler tek işletim sistemi diye ama ben lumia modellerinin sonunun olmasına üzüldüm nokia reyisin son telefonları bizdeki ;(
 8. elbruz
  elbruz Ocak 29, 12:27
  ben 2 yıl wp kullandım halada evde duruyor telefonum (L630) stabilite konusunda süper işletim sistemi buna söylenecek tek söz yok. ama uygulama son kullanıcının baktığı tek şey. örneğin, twitter bir wp uygulamaya bakın birde android'tekine instagram hala beta 6tag var ama ondada ilk video yüklemesinden sonra diğerleri için para istiyor! bunun gibi onlarca örnek var. wp genç kullanıcıya bu şekilde hitap edemez, o yüzden biran önce uygulama kısmına el atmalı aksi halde son yaklaşıyor
 9. YURDAL
  YURDAL Ocak 29, 13:01
  Bu haberlerin çıkışı yaygınlaşmasıda iyi birşey değil 950 alacaklarda tekrar düşünür ama Burak doğru söylüyor bir ay önce bende söylemiştim halk Nokia lumia adını duyduğunda dalga geçiyor Nokia halkın gözünde ölü Microsof ilk baştan aynı telefonlarla kendi ismiyle girseydi çok daha güzelolurdu surface mantıklı bir karar isterse fitatı 3000 lira olsun ama adam gibi kusursuz olsunki tutulsun
 10. El Nur
  El Nur Ocak 29, 17:32
  Şu microsoft her saniye cihaz üretiyo onun için kaybediyo ilk önce win10 versin daha sonra cihaz üretmesi gerekir
 11. Mehmet Ekrem
  Mehmet Ekrem Ocak 29, 19:49
  Mağaza sorun değilde aşırı bug ve hata var uygulamalarda
  • El Nur
   El Nur Ocak 29, 20:12
   Uygulamalarn cogu beta onun icin buglar cok ☺☺☺
 12. Gezgin Ayak
  Gezgin Ayak Ocak 31, 10:04
  Ben bir Windowszede olarak elimdeki lumiayı satıp da tekrar bir windows telefon alacak kadar enayi değilim.
 13. avcioglu
  avcioglu Şubat 01, 10:17
  bende lumia 930 var çok güzel telefon çok şık. işlemci kamera filan çok iyi. Fakat yazılımlar çok kötüyd win8 çok kısıtlı. win10 iyi ama halen eksik çok. Telefonum bozuldu ayın 9unda aldığım NOKIA bayiine götürdüm. Yenisiyle değişecek haşen yurtdışından tedariki bekleniyor. :) Lumia da durum bu kadar kötü yani. Aldığım bayiden servise 4-5 günde gitti, servis değişim kararı verdi, yurtdışından yenisi gelecek filan filan... Hayır telefon iyidi eksiklere ramen zevkli kullanıyorsum aslında. Lumia alacaksanız orta düzey telefon alın, üst düzeyler çok sıkıntılı bence.

Write comment

Only registered users can comment.