Windows Phone Ölüyor Mu?
29/01/2016
Fatih Tercan (1139 Haber)
15 Yorum
Paylaş

Windows Phone Ölüyor Mu?

Son zamanların en popüler sorularından birisi olan “Windows Phone Ölüyor Mu?” sorusuna yazılımcı gözüyle bakıyoruz.

Özellikle son dönem satış rakamlarının düşük gelmesiyle bazı yabancı internet sitelerinde Windows Phone ölüyor tarzı haberler yapılmaya başlandı. Bu konuyu sitemizin yazılımcı editörü Burak Dalyanda ile değerlendirdik.Daha doğrusu ben sordum oda samimi bir şekilde cevap verdi.

Microsoft Garage

Microsoft Garage

Fatih: Ms Garage ve Ms Research süreli iOS ve Droide uygulama yapıyor sen ne diyorsun bu konuda ?

Burak: Ben bunları çok önemsemiyorum. Garage nasıl işlediğini anlatayım sana. Microsoft stajyerleri ve projesini, işini bitirmiş çalışanları boş durmasın Ar-ge çalışmalarında bulunsun diye devam ettirilen bir proje. Bu adamların bir çoğu tam olarak yazılım bölüm çalışanı bile değil.

Fatih: Peki hadi öyle olsun zaten ortaya koydukları yazılımlar bir 6tag değil zaten. Ama işte adının önünde Microsoft olması beni ve takipçilerimiz de üzülüyor. Geçtiğimiz günler Windows Phone satış rakamları açıklandı. Sence Microsoft Windows Phone işletim sistemini öldürmek mi istiyor?

Burak: Ben bu aşamadan sonra ihtimal vermiyorum.

Fatih: Çok iddialı bir söylem olmadı mı sence? Neye dayanarak bunu düşünüyorsun?

Burak: Mobil platformu öldüremezler. Windows 10 ile iyice imkansızlaştı. Windows Phone 7-8-8.1 zamanları kullanıcıları önemsemez iptal ederlerdi. Ama artık tek çekirdek (OneCore) gibi şirketi ciddi etkileyen bir projeyi iptal edemezler.

kin-microsgaefekmaklga1377579911

Fatih: Bilmiyorum Kin ve Zune gibi örnekler var ben açıkçası kafamın bir tarafında hep şüpheler taşıyorum.

Burak: Abi bazı şeyler düşünüyorum. Bence bunları Microsoft ta düşünüyor. Microsoft  bir süre telefona ağırlık vermeyecek. Lumia ölecek. Çünkü, Lumia marka olarak öldü. Lumia direk olarak Nokia yı hatırlatıyor. Kimse Microsoft demiyor. Windows 10 sadece bir işletim sistemi değil. Microsoft için şirketin bel kemiği olacak. OneCore gibi bir projeye giriştiler. Bunu artık askıya alamazlar. Aldıkları anda kepenk kapatırlar. Bir müddet sistemin olgunlaşması için uğraşacaklar. Telefon bölümü ise bekleyecek. Windows Hello aslen pc için değil, mobil için bir proje.Bunu da çöpe atamazlar.

surface-phone

 

Fatih: Peki sence Microsoft hangi adımları atacak? Surface Phone ile yeni bir soluk mu gelecek?

Burak: Bence evet. Başka bir marka doğacak. Bu da mantıken Surface olacak. İnsanlardaki Nokia korkusunu ve Windows Phone markalarından uzaklaştıracaklar. Tıpkı  Internet Explorer meselesindeki gibi. Explorer’ın son sürümleri iyiydi. Ama bir kere dile düştü. Bir anda Edge çıktı. Mobil de de bu tip bir ani değişiklik olacaktır.

Fatih: İstersen toparlayalım. Son olarak neler söylemek istersin?

Burak: Mobilin ölmesi demek, sadece kullanım oranı düşük bir mobil platformun kalkmasıyla sınırlı kalmaz.Açıklayım, Windows Azure’daki yıllarca çalışılmış bir çok hizmetin çöpe gitmesi, Visual Studio da çok ciddi bir değişiklik, Windows 10 yapısındaki mobil için yapılmış esnek tasarım mantığı. Sadece mobilin ölmesi, şirketin tüm projelerinin en baştan yenilenmesi, değişmesi falan demek. Bu tip bir şeye girişmek tüm hisse değerlerini batıracaktır.

Fatih: Teşekkür ederim Burak. Bende senin gibi düşünmek istiyorum. Nadella zeki bir insan ve tam olarak düşüncelerini hayata geçirebilirse Microsoft açısından güzel günler olacaktır. Bunu Surface Pro ve Surface Book satışlarının patlaması ile görüyoruz. Microsoft’un Windows Mobile adıyla beraber eski günlerine dönmesini umut ediyorum.

Etiketler windows phone
Fatih Tercan

Fatih Tercan

<p>Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy – WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.</p>

Yorum Yap

Giriş Yaptınız : Fatih Tercan | Çıkış Yap

15 Yorum yapıldı : "Windows Phone Ölüyor Mu?"

Uyarma Seçenekleri
Fatih Tercan
Sırala::   Yeni | Eski | En çok oy alan