WP8.1 Sdk Bölüm 3 : Özelliklerin Detaylı incelenmesi
12/02/2014
Halil Şahin (772 Haber)
2 Yorum
Paylaş

WP8.1 Sdk Bölüm 3 : Özelliklerin Detaylı incelenmesi

Bildiğiniz üzere Microsoft Windows Phone 8.1 yazılım geliştirme kitini (SDK) yayınlamaya başladı ve önü alınamaz sızıntılar başladı. SDK eline ulaştığından beri incelemeye başlayan bir geliştirici gördüğü tüm detayları Reddit yoluyla paylaşmıştı. Bizler de bunlardan bazılarını;

WP8.1 Sdk ile Gelmesi Muhtemel Özellikler

WP8.1 Sdk ile Gelmesi Muhtemel Özellikler Bölüm 2

adlı iki seri ile paylaşmıştık şimdi ise o serinin biraz daha detaylı ve bazı şeylerin ne demek olduğunu açıklayıcı üçüncü yazısı ile karşınızda olacağız.

 appx

Bu Reddit sızıntısından önce de Microsoft’un ortak bir SDK üzerinde çalıştığını zaten biliyordunuz ve bunu sizlere daha önce bazı makalelerimizde bildirmiştik. İşte yeni SDK’nın ve Windows Phone 8.1’in en heyecan verici gelişmesi evet ortak SDK’dan bahsediyoruz. Bu yenilik ile birlikte WP ve RT SDK’ları birleştiriliyor bunun anlamı tam olarak şu ki artık  pc uygulamalarını kolaylıkta telefonda çalışır hâle getirmeniz mümkün olacak. Bu da uygulama sayısının otomatik olarak gözle görülür şekilde artmasına neden olacak. Bunun da ilk belirtileri bu güncelleme ile birlikle Wp 8.1 ve Windows 8’in ortak Appx paketine geçiyor olması olacak.

Windows-Phone-8.1-leak

Şimdi bazı kesimlerin çok sevineceği üç özellikten daha bahsedeceğiz. İlkinden hemen başlayalım artık mesajlaşma içinde varsayılan uygulamayı seçme imkanınız olacak yani daha zevk verici ve kolay işleyen mesajlaşma uygulamaları varsa bunları direk atayabiliyorsunuz, bunun yanında klavyeye de swipe desteğinin getirildiğini de hemen belirtelim. (sürükle – yaz).

Evet yukarıdaki resimde gösterilen ikinci güzel özellik ise battery power sense. Yani artık hangi uygulama ne kadar şarj tüketiyor vs. detaylı bir şarj tüketim grafiği ile karşılaşacaksınız.

Üçüncü özellik ise VPN (kurumsal kullanıcılar için büyük bir anlaşma) desteği.

wp81leaks2

Tüm bunların yanından geliştirilmiş depolama seçeneklerini de unutmayalım artık uygulamaları hafıza kartına yüklemeniz veya taşımanız 8.1 ile mümkün hâle gelecek.

Evet gelelim ilginç bir gelişmeye daha. Varsayılan kamera uygulaması bir hayli geliştirilmiş ve ayarlara kısayoldan erişim seçenekleri getirilmiş.

ringtones_sounds_wp81

Ve hepimizi heyecanlandıran en önemli özelliklerden bir tanesi, WP 8.1 ile medya ve telefon sesi ayrılıyor artık ve ses kısma – açma tuşuna basınca ayarlar ayrı olarak geliyor ve bir sürükleme barı şeklinde gösteriliyor.

Navigasyon ve lokasyon seçeneklerinde de zaten gelişmiş olan WP Nokia’nın desteği ile bunu bazı ayarlar ve Cortana eklentisi ile hâd safhaya taşımış görünüyor.

Navigation_Bar_WP81

Gel gelelim navigasyon barına. Yani telefonun alt tarafındaki dokunmatif kapasitif tuşlara. Bunun geleceğini zaten söylemiştik ama SDK’da bunu doğruladı, belki eski telefonlar için bir şey ifade etmiyor ama yeni çıkacak telefonlar için kaybolabilen küçük navigasyon tuşu bizlere telefonlarda daha fazla ekran alanı sağlayacaktır. Bunun yanında navigasyon barının rengini de seçebileceğinizi söyleyelim hemen.

podcast_oath_wp81

Podcast desteğini de unutmayalım dedik çünkü bekleyenler vardır eminiz. Artık her ülkede aktif ve sisteme entegre sekilde podcast desteği geliyor.

Hesap ayarlarına yeni hesaplar ekleyen MS iCloud gibi bu seçeneklere de bazı yeni özellikler eklemiş.

wp81backup10_verge_super_wide

Sistemin takvim uygulamasını da baştan yazan WP burada da iyi bir iş çıkartmış.

wp81screens

Evet artık kilit ekranını tabındaki saat daha büyük tarih ve gün ise daha küçük olacak.

Varsayılan müzik uygulaması da bayağı geliştirilmiş ve yeni özellikler eklenmiş.

Ve Microsoft bazı reklam seçeneklerini düzenlemeye izin veren ayarlar dahil ediyor sisteme.

bildirim-ekranı2

Eee tüm bunların yanında bildirim merkezini de unutmayalım dedik. İngilizce adı action center olacak HUB’ın ihtiyaçları fazlasıyla karşılayacağı söyleniyor, hem ayarlar kısayolunu hem de bildirimleri içerecek bu HUBı, biz de heyecanla bekliyoruz.

Tüm bunların yanında yeni olarak sızdırılmış şeyleri sizinle paylaşalım hemen;

 1. Ses/Video Efect seçenekleri.
 2. Yeni bir uygulama gelecek Slow Motion Video adında Slow Motion videolar yapmanıza yarayan.
 3. Wi-Fi direct geliyor geliyor doğrudan Wi-Fi akranını bulmayı sağlayan bir protokol.
 4. YENİ stereoskopik 3D desteği
 5. 8.1 Uygulamaları 8.0’da çalışmayacak
 6. Donanımı hızlandırıcı yeni seçenekler getiriliyor.
 7. Yeni uygulamalar içinde ön kamera ile video ve resim çekmemizi sağlayan bir uygulama da gelecek.
 8. 8.1 İle gelecek DEV uygulamaları ise;
  SemanticZoom, DatePicker, Single sign-in,TimePicker
 9. YENİ PlayTo desteği getirilecek.
 10. Uygulamalarınızı artık aşağı sürükleyerek kapatabileceksiniz.
 11. YENİ USB seçenekleri gelecek, Windows 8.1’e benzer şekilde.
 12. Windows Phone 8 uygulamalarının hepsi kusursuz olarak 8.1 de çalışacak
 13. Yeni Single sign-in desteği gelecek. Yani uygulamalar üzerinde microsoft hesabı ile oturum açmanıza izin veren ve verilerinizi depolayan bir protokol getirilecek Windows 8’e benzer.
 14. Yeni Youtube Player geliyor, HTML5 desteği olacak ve isterseniz tam ekran olmadan da videolarınızı oynatabileceksiniz.

Evet şimdilik söyleyeceklerimiz bu kadar yeni gelişmeler için bizimle kalın.

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

 1. rafet
  rafet Şubat 12, 13:23
  Insallah bu yazilanlar gercek olur Microsoft a ve biz wp8 kullanicilarina da yakisan budur..paylasimlariniz arastirmalariniz güven verici,tesekkur ederim ve heycanla takip ediyorum..
  • Fatih Tercan
   Fatih Tercan Şubat 12, 15:30
   Bizimde tüm temennimiz daha iyi bir kullanım sunan WP.Teşekkür ediyoruz.

Write comment

Only registered users can comment.