HoloLens, Ford’ların Hızlı Prototiplenmesine Yardımcı Oluyor
23/09/2017
Halil Şahin (772 Haber)
3 Yorum
Paylaş

HoloLens, Ford’ların Hızlı Prototiplenmesine Yardımcı Oluyor

Microsoft’un HoloLens’inin sadece tüketicilere has olmadığının bir kanıtı daha ortaya çıktı.

Google, Glass Enterprise’i piyasaya sürdüğünde işletmeler için harika bir cihaz olacağını ön görüyordu. Ancak  halk arasında yaygınlaştıktan  sonra mahremiyeti suistimal eden bir saçmalıktan ibaret olarak nitelendirilen cihaz, bir anda popülaritesini yitirdi. HoloLens’in ise gerek  kullandığı yüksek teknolojiden olsun, gerekse fiyatın 3000$ seviyesinde olmasından dolayı son tüketiciye ulaşması biraz zor. Çoğu yakın teknoloji çevresi de bu zorluğu olumlu olarak görüyor. Yani onlara göre; HoloLens’in sadece firmalar ve ticaret kurumlarına özgü bir alet olması daha mantıklı görünüyor.

Geçen yıldan itibaren HoloLens’i test eden Ford, şimdiden cihazı olmazsa olmazlarının arasına dâhil etmiş durumda. Ford stilistleri ve mühendisleri tarafından kullanılan cihaz, Ford ürünlerini görselleştirip test etmelerini kolaylaştırmasından dolayı tasarım aşamasını önemli ölçüde kısaltmış.

HoloLens

HoloLens

Ford, normalde araç modellerini  kil kalıplar şeklinde ve tam ölçekte üretir, ancak bir tasarım çalışmazsa onları yeniden şekillendirmek zorunda kalır. HoloLens ise bu aşamayı ortadan kaldırmış. Cihaz, Ford stilist ve mühendislerinin, 3D (üç boyutlu) hologramları gerçek otomobiller veya modellerle harmanlayarak tasarımcıların gerçek zamanlı olarak sayısız tasarımları test etmesini sağlıyor. Aynı zamanda, mühendisler bu tasarımlara fiziği dahil edebiliyorlar ve yeni özelliklerin nasıl performans gösterdiğini kontrol ediyorlar. Fizik kısmının birçoğu elbette bir bilgisayarda yapılabiliyor ancak HoloLens’in avantajı, tasarımları stereoskopik 3D olarak ortaya dökmek ve gerçek bir aracı tüm açılardan göstermek oluyor. Bu tasarımda değişiklik yapma imkanlarının çok çabuk ve hataları yakalama yüzdesinin yüksek olmasından dolayı cihaz, Ford’un yeni gözdesi olmuş.

Ford Sistem Mühendisliği Genel Müdür Yardımcısı Jim Holland’ın HoloLens ile ilgili Konuşması:

Bir keresinde, cihazdan önce, Ford ızgara tasarımını mükemmelleştirmek için haftalarca çalıştıklarını ve HoloLens’in, tasarımcılara ve mühendislere birkaç saat içinde farklı yinelemeleri keşfetme imkanı verdiğini söyledi. Başka bir stilist, ızgara tasarımını devam ettirirken, bir diğeri ise gerçek zamanlı olarak hoş bir tasarım elde etmek için dış ayna modelleriyle oynayabiliyor. Sistem Mühendisliği Genel Müdür Yardımcısı Jim Holland,  “Aynı zamanda, mühendisler aynaları izlediklerinde sürücülerin ne gördüklerini kulaklık setleri aracılığıyla görebiliyorlar” dedi.

Bir başka avantaj da, birden fazla HoloLens kullanıcısı aynı şeyi görebiliyorlar ve tüm dünyada sesli ve yazılı notlar paylaşıp işbirliği içinde çalışabiliyorlar. “cihaz, pahalı kil modelleri veya prototiplerinin maliyeti hakkında endişelenmeden fikirleri test etmemize yardımcı oluyor, bunun bir sonucu olarak ekipleri özgürlüğüne kavuşturarak mümkün olduğunca üretici olmalarını sağlayabiliyoruz” diyor Holland.

Bu yeni ticari uygulamalar oyunculara ve içerik üreticilerine  faydalı olabilir. İşletmeler için ticaret yapmak (ve para kazanmak) için Microsoft ve Google  bu teknolojiyi geliştirebilir ve mükemmelleştirebilirler. Düşünsenize gerçek bir FPS oyununu kendi evinizin ortamına döktüğünüzü. Veya mükemmel tasarımları sadece elinizi oynatarak oluşturduğunuzu. Kimine göre uzay çağı teknolojisi kimine göre ise gerçeğin ta kendisi. Ama ne olursa olsun katedilecek daha çok yol var. Benim ise kendi şihsi fikrim böyle cihazların en azından yazılımlarının açık kaynak olarak halka sunulması. O zaman bu cihazlarla daha neler neler yapılabileceğini hep birlikte görebiliriz sanıyorum.

Peki sizler HoloLens hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: Engadget

Meraklıları için: Microsoft Cihazlarında Gestures

Halil Şahin

Halil Şahin

Sizlere yardımcı olabilmek için buradayım...

Yorumlar

  1. Abdullah Bozkurt
    Abdullah Bozkurt Eylül 23, 20:51
    Bari su programa ayar atında haberleri rahat okuyalım atıyor okumadan hep

Write comment

Only registered users can comment.