Adobe Lightroom Lumia DNG renk profili desteği kazandı
15/01/2014
Fatih Tercan (1140 Haber)
Yorum yok
Paylaş

Adobe Lightroom Lumia DNG renk profili desteği kazandı

adobe-lightroom-logo

Nokia Lumia 1020 ve  1520 telefonlarının RAW (DNG) desteği kazandığını daha önceki haberlerimizde sizlere aktarmıştık. DNG desteği ile çektiğimiz resimlerin ham hallerini saklama olanağına sahip oluyoruz. Telefonlarımızda çektiğimiz resimler JPEG formatına dönüştürülürken işletim sistemi resimler üzerinde ön tanımlı işlemler uyguluyor ve buda resimde kayıplara neden oluyordu. Profesyonel anlamda Fotoğraf ile uğraşanlar ile DSLR kullanıcıları için Raw desteği gayet heyecanlandırıcı bir gelişmeydi.

Fotoğraf tutkunlarının en yakın dostu Adobe Photoshop Lightroom uygulamasıdır. Bu uygulama resim düzenleme alanında Photoshop’un özelliştirilmiş halidir ve çoklu fotoğraf dosyalarında düzenleme yapmamızı sağlar ve bize bu işlemi pratik hale getirir.

dngprofiles

Adobe ve Nokia ortak bir çalışma ile Lightroom üzerinde DNG renk profillerini yayınladılar. Bu özellik ile resim düzenlemesi de daha kolay hale gelmiş oluyor.Aşağıda Nokia’nın paylaşmış olduğu resimde yeni renk profillerinin başarılı bir iş çıkardığı açıkça görülüyor. Soldaki resim eski renk profili sağdaki ise yeni 1520 DNG renk profili ile düzenlenmiş

DNG-Embedded-vs-New

DNG profilin kurulumu ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayırca 1020 ve 1520 için  renk profillerini indirmek için  buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler lightroom
Fatih Tercan

Fatih Tercan

Teknolijiye aşık bir inşaat mühendisi. 2011 Yılında HTC Trophy - WP7,5 ile başladığı yolculuğuna HTC 8X ve Lumia 1320 ile devam etti. Şu anda Lumia 640XL/ Xiaomi Mi5s kullanıyor.Ayrıca @wpturkinfo isimli twitter hesabından sorumludur.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış You can be first to comment this post!

Write comment

Only registered users can comment.